Radio Białystok | Wiadomości | Nielegalni imigranci uciekają z otwartych ośrodków

Nielegalni imigranci uciekają z otwartych ośrodków

autor: Wojciech Szubzda

19.01.2022, 13:36, akt. 14:40

Mimo że wcześniej deklarowali, że chcą ubiegać się o ochronę w Polsce i tak wyjeżdżają z naszego kraju. Praktycznie wszyscy nielegalni imigranci, którzy w 2021 roku trafili pod opiekę Fundacji Dialog uciekają z otwartych ośrodków.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Według danych Straży Granicznej zrobiło tak ok. 95 proc. cudzoziemców, którzy nawet nie czekali na decyzję o przyznaniu im ochrony w Polsce - mówi rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

W tamtym roku przekazaliśmy Fundacji Dialog 296 cudzoziemców zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej, którzy mieli przeciwwskazania do przebywania w strzeżonych ośrodkach. Z tej grupy niestety 281 osób samowolnie oddaliło się z miejsca. Nie wiemy, co się z nimi dzieje, prawdopodobnie pojechały do Niemiec

- mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jak podaje Straż Graniczna w tej grupie byli głównie obywatele Syrii (166 osób) oraz obywatele Iraku (96 osób). Teraz jest tam 14 osób, tylko jedna osoba poczekała na zakończenie postępowania i dostała zgodę na pobyt w Polsce.

W ostatnim czasie z otwartego ośrodka Fundacji "Mała Ojczyzna" w Michałowie uciekło czterech Syryjczyków. To czterech mężczyzn w wieku 19, 28 i dwóch w wieku 27 lat. Do Polski dostali się pokonując rzekę graniczną Świsłocz.

Funkcjonariusze Straży Granicznej chcieli, żeby trafili do strzeżonych ośrodków, ale nie zgodził się na to sąd. Cudzoziemcy byli więc pod opieką fundacji w Michałowie. Raz w tygodniu mieli się zgłaszać do placówki Straży Granicznej w Michałowie. Zrobili to tylko raz.

Major Katarzyna Zdanowicz dodaje, że imigranci swoim opiekunom mieli powiedzieć pewnego dnia, że idą... zjeść kebab, ale już nie wrócili. Najprawdopodobniej - tak jak inni cudzoziemcy - wyjechali z Polski do Niemiec lub innego kraju Europy Zachodniej.

Straż Graniczna na zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną cudzoziemców przebywających w otwartych placówkach wydała w zeszłym roku 1,3 mln zł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci zatrzymali w Podlaskiem Polaka przewożącego migrantów

16.01.2022, 08:00

Polaka przewożącego w aucie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, zatrzymała w Podlaskiem policja. W aucie tzw. kurier przewoził dwóch obywateli Indii. Do zdarzenia doszło w Rzędzianach - podała w niedzielę (16.01) rano podlaska policja.


gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

11.01.2022, 08:18

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Kolejny rekord - Straż Graniczna odnotowała prawie 670 prób nielegalnego przekroczenia granicy

7.10.2021, 08:38

W środę (06.10) strażnicy graniczni odnotowali 667 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali siedmiu obywateli Turcji - poinformowała rano Straż Graniczna. Z kolei za pomocnictwo w przekroczeniu granicy zatrzymano 13 osób.


Prawie 350 nielegalnych imigrantów zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze SG w Podlaskiem

9.08.2021, 12:52

Nasilają się próby nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. Tylko w ciągu minionych trzech dni funkcjonariusze straży granicznej w naszym regionie zatrzymali dokładnie 349 nielegalnych imigrantów. To trzy razy więcej niż w całym ubiegłym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok