Radio Białystok | Wiadomości | Szefowie białostockiego oddziału fabryki Bison-Bial zdecydowali o likwidacji zakładu - pracę ma stracić 45 osób

Szefowie białostockiego oddziału fabryki Bison-Bial zdecydowali o likwidacji zakładu - pracę ma stracić 45 osób

autor: Michał Buraczewski

27.01.2022, 14:27, akt. 15:23

Pracę straci 45 osób - białostocki oddział fabryki Bison-Bial ma być zlikwidowany. O tej decyzji informuje prezes spółki Jerzy Nowik i wskazuje, że z powodu strajku pracowników domagających się podwyżek firma straciła płynność finansową.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski

Szefowie białostockiego oddziału fabryki Bison-Bial zdecydowali o likwidacji zakładu - pracę ma stracić 45 osób - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Związkowcy mówią o zastraszaniu i wskazują, że przedsiębiorstwo powstało niespełna miesiąc temu - ale tylko formalnie, bo pracownicy używają tych samych maszyn, z których przez lata korzystali w zakładach po dawnych Uchwytach. Trwa tam czwarty dzień strajku, a produkcja stoi.

- Zarząd nie miał innej możliwości, tylko musiał podjąć decyzję o likwidacji. (...) Nie da się utrzymywać oddziału, w którym trzeba wypłacać wynagrodzenia - a nie ma z czego - mówi prezes białostockiego oddziału fabryki Bison-Bial Jerzy Nowik.

Oburzenia decyzją zarządu nie kryją związkowcy. Wskazują, że zapadła ona po ostatnich negocjacjach płacowych, które zakończyły się fiaskiem.

- Mamy informację, że działanie zarządu jest próbą wymuszenia na nas (zakończenia strajku - przyp. red.). To jest oburzające dla załogi - i w tym momencie mamy wątpliwości, czy istnieje dobra wola właściciela do tego, abyśmy mogli tutaj pracować - mówi Adam Sady z zakładowej "Solidarności".

Strajk w dawnych białostockich "Uchwytach" trwa od poniedziałku (24.01). Zarząd spółki Bison informuje, że w ubiegłym tygodniu zaproponował związkom zawodowym kolejne rozmowy dotyczące płac. Miałyby zostać zorganizowane po pierwszym kwartale tego roku. Kierownictwo firmy uzasadnia to potrzebą zapoznania się z wynikami finansowymi spółki po podwyżkach cen surowców i mediów. W lipcu ubiegłego roku wprowadzono podwyżki dla wszystkich pracowników - 3,5 procent, a w tym miesiącu - 6,5 procent.

Podwyżki - jak mówi rzecznik komitetu strajkowego Marian Szydłowski - doprowadziły do skłócenia załogi, bo uzależnione były od wysokości wynagrodzenia. Dodaje, że płace znacznie wzrosły u najlepiej zarabiających, a pracownicy z najmniejszymi wypłatami otrzymali 200 złotych brutto podwyżki - kiedy związkowcy domagali się 600 dla każdego pracownika, niezależnie od wynagrodzenia.

Zarząd spółki Bison zaproponował najmniej zarabiającym pracownikom wyrównanie styczniowych podwyżek do minimalnego poziomu 300 złotych brutto. Załoga odrzuciła to rozwiązanie i nadal protestuje.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzeci dzień strajku w dawnych białostockich "Uchwytach"

26.01.2022, 14:29

Kolejna runda negocjacji w sprawie wynagrodzeń zakończyła się fiaskiem. W dawnych białostockich "Uchwytach" dziś (26.01) trzeci dzień strajku.


Drugi dzień strajku w dawnych białostockich "Uchwytach"

25.01.2022, 14:51

Bez porozumienia po spotkaniu pracowników białostockiej fabryki BISON z prezesem spółki. Trwa drugi dzień strajku w dawnych białostockich "Uchwytach".


W dawnych białostockich "Uchwytach" stanęła produkcja - pracownicy rozpoczęli strajk rotacyjny

24.01.2022, 08:30

Walczą o wyższe płace - pracownicy dawnych białostockich "Uchwytów" rozpoczęli strajk rotacyjny. Dotyczy to czterech zakładów: Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok. Jest tam zatrudnionych ponad 400 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok