Radio Białystok | Wiadomości | Powstała replika sztandaru żołnierzy AK Ziemi Kolneńskiej [zdjęcia]

Powstała replika sztandaru żołnierzy AK Ziemi Kolneńskiej [zdjęcia]

22.04.2022, 18:21, akt. 18:37

- To symbol patriotyzmu i walki o wolność naszego kraju, a także naszej, kolneńskiej ziemi - tak mówili uczestnicy uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącym w Kolnie. Jego uczniowie otrzymali replikę sztandaru bojowego żołnierzy AK Ziemi Kolneńskiej.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Powstała replika sztandaru żołnierzy AK Ziemi Kolneńskiej - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak mówiły osoby zaangażowane w odtworzenie sztandaru - zaginął w latach czterdziestych, ale zawsze był symbolem walki o wolność.


- Sztandar, z którym poszli żołnierze Armii Krajowej w 1947 roku, kiedy ujawnili się na rozkaz. W Głosie Białostockim jest opisane, że ponad 400 żołnierzy z Kolna się ujawniło właśnie z tym sztandarem. Władze obiecały, że ten sztandar pójdzie do muzeum. I zniknął. Jeszcze w latach 60. był poszukiwany, ale nie został znaleziony - mówił inicjator rekonstrukcji sztandaru Adam Przyborowski.


Sztandar był odtwarzany na podstawie zdjęć i relacji świadków, którzy mówili o tym jak powstawał - mówi Sylwester Nicewicz.


- W czasie okupacji sztandar był szyty w sposób chałupniczy przez krawca, który się bardzo mocno w to zaangażował. Powstał w zasadzie z rzeczy ogólnie dostępnych: zasłony, jakieś frędzle złote od zasłon, kapelusz filcowy, który został wyprostowany. W ten sposób to powstało i tak samo został odtworzony - mówi Sylwester Nicewicz.


Jak mówił podczas uroczystości starosta kolneński Tadeusz Klama, sztandar ma przypominać, zwłaszcza młodzieży, o bohaterach z czasów II wojny światowej. A także o tym, jak ważny jest patriotyzm teraz.


- Spotykamy się, żeby upamiętnić naszych kolneńskich żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli tu na terenie powiatu o naszą ziemię. Zwłaszcza młodzieży musimy to przypominać, bo wydawało nam się że w XXI wieku konflikt zbrojny jest niemożliwy, że go nie będzie. A jednak się to stało. Myślę, że oni będą musieli przejąć od nas pałeczkę i wziąć na siebie odpowiedzialność obrony naszego domu i naszej Ojczyzny - mówi Tadeusz Klama.


W uroczystości przekazania repliki sztandaru brał udział między innymi syn komendanta AK rejonu Kolno - Stanisław Milewski.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Święto Wojska Polskiego - obchody w Podlaskiem [zdjęcia]

15.08.2021, 07:38

Uroczysty apel i pokaz sprzętu wojskowego. Tak w Białymstoku przebiega Święto Wojska Polskiego. Uroczystości organizowane są również w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego.


Pikniki wojskowe "Zostań żołnierzem RP" w Suwałkach, Grajewie i Kolnie

14.08.2021, 06:14

Będzie można dowiedzieć się, jak wstąpić do wojska, porozmawiać z żołnierzami i zobaczyć sprzęt militarny. Z okazji Święta Wojska Polskiego w naszym regionie organizowane są trzy pikniki wojskowe pod hasłem "Zostań żołnierzem RP".


Pomnik Niepodległości, który waży ponad 20 ton trzeba było przenieść w inne miejsce Kolna [zdjęcia, wideo]

4.06.2020, 18:14

Waży ponad 20 ton i od 54 lat nie ruszał się z miejsca. Do czwartku (4.06) - Pomnik Niepodległości, który stał w centrum największego parku w Kolnie, trzeba było przenieść w inne miejsce, kilkadziesiąt metrów od jego dotychczasowej lokalizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok