Radio Białystok | Wiadomości | 71-letnia białostoczanka została oszukana metodą "na policjanta"

71-letnia białostoczanka została oszukana metodą "na policjanta"

autor: Grzegorz Pilat

25.07.2022, 12:39, akt. 13:52

Pieniądze i kosztowności warte ponad 140 tys. złotych przekazała seniorka z Białegostoku oszustom podającym się za policjantów. Fałszywi funkcjonariusze mieli rozpracowywać szajkę oszustów podających się za pracowników banku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Najpierw na telefon stacjonarny 71-latki zadzwonił mężczyzna podający się właśnie za pracownika jednej z placówek bankowych.

- Już na wstępie rozmowy dzwoniący spytał seniorkę o jej adres. Kobieta podała mu go, natomiast po pytaniu dotyczącym jej konta, natychmiast się rozłączyła. Jednak oszuści nie odpuścili. 

Po kilkunastu minutach do 71-latki zadzwonił kolejny mężczyzna. Twierdził, że jest policjantem Centralnego Biura Śledczego Policji, który rozpracowuje grupę oszustów podających się za pracowników banków. Dodał, że wśród nich jest też mężczyzna, który chwilę wcześniej dzwonił do kobiety. Ponadto "funkcjonariusz" powiedział kobiecie, że oszustom założony został podsłuch. Stąd wiadomo, że przestępcy interesują się jej majątkiem - mówi sierż. sztab. Malwina Trochimczuk z białostockiej policji.

Aby uwiarygodnić swoją historię, oszust polecił kobiecie, nie rozłączając się, zadzwonić pod numer 997. Po wybraniu numeru 71-latka usłyszała inny męski głos, który zapewnił, że cała akcja jest prawdziwa i polecił wykonywać wszystkie polecenia rzekomego policjanta.

- Seniorka odpowiedziała na wszystkie pytania "mundurowego", w tym ile ma w domu pieniędzy i kosztowności. Dzwoniący dodał, że za chwilę zgłosi się po nie "policjantka", która zabierze je w celu sfotografowania i policzenia. Po chwili rzekoma funkcjonariuszka odebrała od seniorki torbę z jej pieniędzmi i biżuterią. 71-latka, wykonując kolejne polecenia "policjantów", poszła dwukrotnie do banku, w którym pobrała z konta łącznie 40 tysięcy złotych. Te pieniądze seniorka zostawiła z kolei na wiacie śmietnikowej - dodaje sierż. sztab. Malwina Trochimczuk.

71-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów dopiero po rozmowie z bliskimi. 

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność i przypominają, że nigdy nie proszą nikogo telefonicznie o żadne pieniądze.


| red: mak, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanka przekazała oszustom 100 tys. zł, myśląc, że pomaga córce

19.07.2022, 16:29

Aż 100 tys. zł straciła starsza mieszkanka Białegostoku. Dała się oszukać przestępcom, którzy zadzwonili do niej i podali się za jej córkę. Z kolei prawie 60 tys. zł straciły dwie starsze kobiety z Łomży.


Aresztowano mężczyznę, który miał oszukać 80-latkę metodą "na policjanta"

30.06.2022, 15:01

Na 3 miesiące do aresztu trafił mężczyzna podejrzany o oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzenia doszło na początku czerwca na białostockim osiedlu Antoniuk. Wówczas seniorka straciła 40 tys. zł.


Koniec procesu oskarżonych o oszustwa "na policjanta". Prokuratura chce kar więzienia

29.06.2022, 17:41

Od 1,5 roku do 2,5 roku więzienia chce prokuratura dla trzech oskarżonych o oszustwa metodą "na policjanta". Dwie białostoczanki straciły w ten sposób 45 tys. zł. Obrońcy przekonują, że ich klienci nie byli świadomi, iż biorą udział w przestępstwie i chcą uniewinnienia.


Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

24.06.2022, 12:45

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed ryzykownymi inwestycjami przez internet.


Chciała kupić prezent na Dzień Dziecka przez internet - straciła pieniądze

23.06.2022, 07:11

Każde oszustwo, to dramat ludzi, którzy tracą oszczędności, tym bardziej jeśli chcieli je przeznaczyć na prezenty dla swoich dzieci.


Kasjerka suwalskiego banku udaremniła oszustwo

22.06.2022, 14:51

Dzięki czujności pracownicy banku mieszkanka Suwałk nie straciła oszczędności życia. Kasjerka zablokowała wypłatę kilkunastu tysięcy złotych po tym, jak dowiedziała się, że 74-latka planuje oddać pieniądze policjantom.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok