Radio Białystok | Wiadomości | Festyn Kultury Średniowiecznej w gminie Łomża [zdjęcia]

Festyn Kultury Średniowiecznej w gminie Łomża [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

7.08.2022, 07:39, akt. 14:49

Turnieje i pokazy walk średniowiecznych rycerzy, tańce z epoki w wykonaniu dwórek oraz zawody dla publiczności - to tylko niektóre atrakcje podczas Festynu Kultury Średniowiecznej przygotowanego przez gminę wiejską Łomża.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Festyn Kultury Średniowiecznej w gminie Łomża - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Plenerowa impreza zorganizowana w Starej Łomży nad Narwią, u podnóża Góry Królowej Bony, była także okazją do uhonorowania łomżyńskiej plastyczki Teresy Adamowskiej, której przyznano srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


- Mamy tu archeologicznie udokumentowane grodzisko - najstarszy tego typu obiekt na ziemi łomżyńskiej. W sąsiedztwie jest wzgórze świętego Wawrzyńca - równie ważne ze względu na lokację pierwszego kościoła w tym regionie. Dlaczego nie wykorzystać tego - jak to się nieładnie mówi - turystycznego produktu lokalnego? A przy okazji pokazywać naszą historię w nieco lżejszej formule - mówi wójt gminy Łomża Piotr Kłys.


Za część średniowieczną festynu odpowiadał kasztelan Jacenty z Ordowa, który poza własnym oddziałem rycerzy pieszych zaprosił do Starej Łomży także średniowiecznych rycerzy konnych i dwórki, które prezentowały tańce średniowieczne. 

Uczestnicy festynu mogli też zmierzyć się w zawodach kuszniczych i sprawdzić się w rywalizacjach i zabawach typowych dla tamtego okresu historycznego. Zorganizowano również kolejny bieg w ramach "Aktywnej Piątki Gminy Łomża".


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach trwa Jarmark Kamedulski

6.08.2022, 20:48

Kilkadziesiąt stoisk z jadłem i sztuką regionalną, a także koncerty oraz otwarcie zapowiadanej od dawna stałej wystawy "Pieśń o domu" w Muzeum im. Marii Konopnickiej - to główne atrakcje trwającego w mieście nad Czarną Hańczą Jarmarku Kamedulskiego.


Koło Goniądza trwa Tribalanga Festival

6.08.2022, 16:33

Dwie sceny i trzy artystyczne strefy: relaksująca: Paczuli, taneczna Sol oraz Nomadów z warsztatami i rękodziełem. Koło Goniądza trwa festiwal Tribalanga z muzyką etno, elektroniczną i goa transową czy ambientową.


Smak Off Piątnica - Festiwal Smaków Regionalnych

6.08.2022, 08:00

Sześć zespołów, przede wszystkim z kół gospodyń wiejskich, wzięło udział w Festiwalu Smaków Regionalnych SMAK OFF w Piątnicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok