Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 83. rocznicy bitwy w Pruszance Starej [zdjęcia]

Obchody 83. rocznicy bitwy w Pruszance Starej [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

17.09.2022, 18:23, akt. 18:33

83. rocznicę bitwy z września 1939 r. i powstania - w jej wyniku - Brygady Kawalerii "Plis" uczczono w Pruszance Starej (gm. Brańsk).

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Obchody 83. rocznicy bitwy w Pruszance Starej - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Była msza polowa, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na żołnierskiej mogile oraz pokazy musztry paradnej i rekonstruktorskie. 

Obchody przygotowuje co roku Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii "Plis", finansowo wsparł je samorząd województwa podlaskiego, a organizacyjnie 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, która zapewniła m.in. wojskową oprawę uroczystości. 


14. Dywizjon Artylerii Konnej, którego tradycje kontynuujemy, został na polach Pruszanki rozbity, a artylerzyści stali się ułanami. Tu w leśnej mogile spoczywa bezimiennie około 30 młodych chłopców, którzy wówczas polegli, a których pogrzebała we wspólnej mogile miejscowa ludność – opowiada prezes Stowarzyszenia "Plis" Ryszard Łapiński.


Niektóre z żołnierskich leśnych mogił, także w naszym województwie, są ekshumowane, a szczątki żołnierzy uroczyście z wojskową oprawą, przenoszone są do grobów na cmentarzach, jednak nie musi to być regułą.


To wszystko zależy od mieszkańców takiej okolicy. Jeśli uważają, że te groby bohaterskich obrońców powinny zostać na miejscu i troszczą się o nie, nie ma potrzeby ich przenoszenia. Dzięki temu możemy świętować te rocznice wydarzeń w różnych miejscach, a pozostawienie ich w rejonie stoczonych bitew ma także pewien walor edukacyjny – mówi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Walor edukacyjny, swoistą "lekcją historii na żywo" była także podczas obchodów rocznicowych w Pruszance Starej inscenizacja bitwy między wojskami polskimi i niemieckimi we wrześniu 1939 r. przygotowana wspólnie przez kilka grup rekonstruktorskich.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


17 września - 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka [zdjęcia]

17.09.2022, 07:56

83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.


Obchody 82. rocznicy bitwy w Pruszance Starej

18.09.2021, 19:37

Były sztandary, kompania honorowa, apel pamięci i salwa. W Pruszance Starej po raz kolejny uroczyście przypomniano bitwę z września 1939 r.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok