Radio Białystok | Wiadomości | Wyłoniliśmy finalistów czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Wyłoniliśmy finalistów czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

autor: Marcin Gliński

9.12.2022, 09:20, akt. 12:29

Tappahall, Kobiety Wschodu, La Venders, Jarmo, Przemek Piotrowski, VBS, Bad Falcon, Feral Atom, Czeremszyna i Five Stages of Grief - to finaliści czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Niebieski mikrofon
Niebieski mikrofon


0:00
0:00
Wyłoniliśmy finalistów plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok - o artystach opowiada Andrzej Bajguz - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od dzisiaj na naszym facebooku można głosować na wyłonionych przez jury artystów - ten z największą ilością głosów zdobędzie nagrodę publiczności. Utworów artystów można posłuchać na stronie Niebieskiego Mikrofonu.Jurorzy plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok opowiadają o finalistachFinaliści czwartej edycji plebiscytu


1. Kobiety Wschodu

Miss God (Joanna Zubrycka) - produkcja, dj wokal

Julita Charytoniuk

Magdalena Wieremiejuk

Maria Żynel


KOBIETY WSCHODU zadebiutowały 28 sierpnia 2022 roku w przestrzeni Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie widzowie mogli obejrzeć koncert pieśni ukraińskich w elektronicznych aranżacjach Miss God z użyciem harfy laserowej. Projekt był realizowany w ramach Festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Supernova, a za realizacje i koncepcje odpowiada Joanna Zubrycka. Ideą zespołu KOBIETY WSCHODU jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie i reprezentują różne kultury. Istotnym elementem pokazu są kostiumy z użyciem światła niczym fala dźwięku, która jednocześnie jest kolorem - w zależności od częstotliwości.

2. La Venders

Natalia Nosorowska

Tymoteusz Mojsak

Bartosz Demianiuk

Maciej Szoda

Michał Surowiec


Zadebiutowali na tegorocznych Rockowaniach, na których zajęli drugie miejsce. Od 28 października 2022 na wszystkich platformach streamingowych można znaleźć ich pierwszy singiel "Kwiaty" zapowiadający debiutancki album o tytule "Nimis". Sam album ukazał się 25 listopada. Od maja do listopada udało nim się zagrać około 10 koncertów.


3. Jarmo

Michał Jarmoszuk - śpiew, teksty

Martyna Tober Jarmoszuk - chórki

Michał Kamiński - klawisze, elektronika, chórki

Przemysław Figiel - gitara

Mateusz Kaczyński - gitara basowa

Andrzej Grześ - instrumenty perkusyjne


Ma 37 lat, urodził się w Białymstoku. Od 12 lat jest aktorem Białostockiego Teatru Lalek i wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, gdzie uczy gry aktora w masce i impostacji głosu. Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. Tworzy muzykę do spektakli, które reżyseruje. Jest autorem muzyki i reżyserem trzech spektakli muzycznych zrealizowanych w Studium Wokalno-Aktorskim w Białymstoku. Jest też reżyserem spektaklu "Puszczańskie opowieści", będącym w repertuarze BTL-u. W roku 2021 zaczął realizować postanowienie stworzenia autorskiego długogrający album pod szyldem JARMO. W domowym zaciszu zaczął systematycznie komponować i aranżować utwory, które swoją premierą miały 14.02.2022 na portalach streamingowych. Zanim wypuścił materiał do sieci, to wcześniej, w białostockim Studiu WEM, pod czujnym uchem producenta Marka Kubika, nagrał wokale oraz powierzył mu miks i mastering całości materiału. Muzyczny klimat JARMO to głównie alternatywa, ale nie boi się eksperymentować i poszukiwać nowych ścieżek muzycznej twórczości. Wypuścił kilka video singli, które w większości zrealizował samodzielnie z własnym nakładem finansowym. W styczniu udało mu się otrzymać roczne stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na wyreżyserowanie wideoklipu do utworu własnego autorstwa pt.: "Moving Signs". W maju, czerwcu i październiku 2022 r. zagrał w sumie 6 koncertów w Białostockim Teatrze Lalek, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkarskich. Większość czasu, poza pracą i spędzeniem czasu z rodziną, star się pozyskiwać kontakty koncertowe i finansowe. Obecnie intensywnie pracuje nad nowym materiałem, który zamierza opublikować wiosną 2023 r.


4. Przemek Piotrowski

Przemek Piotrowski

Paweł Wiski

Śpiewać zaczął już w szkole podstawowej, w późniejszych latach kontynuował swoją muzyczną przygodę w Miejskim Domu Kultury oraz Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Po okresie licealnym zaczął tworzyć autorskie piosenki, współpracując z raperem Fabiszem, z którym wydali takie utwory jak: "Światło", "Tarcza" czy "Pod prąd" oraz w ramach solowego projektu utwory pt. "Molo" czy "Kolekcjoner". Jest tegorocznym uczestnikiem programu "Szansa na sukces", w którym otrzymał wyróżnienie za wykonanie utworu "Mieć czy być" podczas odcinka z zespołem Myslovitz.


5. Tappahall

Jakub Mróz

Bartłomiej Mróz

Artur Sasinowski

Daniel Galas


TAPPAHALL to mix indie rocka, synth popu i elektroniki na światowym poziomie. Grupa działa od blisko czterech lat i tworzy muzykę, której do tej pory na próżno było szukać na rodzimym rynku. Świeże brzmienie i zaskakujące aranże połączone z multiinstrumentalnymi umiejętnościami członków zespołu tworzą mieszankę, obok której nie sposób przejść obojętnie. "Nonexistent" zebrał doskonałe recenzje, zarówno wśród branży, jak i publiki. Singiel został doceniony przez edytorów Spotify, którzy dodali go na dwie oficjalne playlisty, z czego jedna była wyróżniona oficjalnym zdjęciem zespołu (Fresh Finds Polska). Zespół przywiązuje dużą uwagę do estetyki i spójności contentu, a pomimo bycia w pełni niezależnym zespołem udaje się im nawiązywać relacje z topowymi w branży profesjonalistami. Wychodzą z założenia, że tą drogą są w stanie osiągnąć pożądany efekt zarówno dla muzyki, jak i dla wspierającego jej contentu. Współpracują z wieloma znanymi postaciami branży muzycznej: Singiel "BTFL Stranger" - mix Daniel Walczak (współproducent drugiego albumu Dawida Podsiadło), mastering Rafał Smoleń (Dawid Podsiadło, Sanah); singiel "Nonexistent" - mix & production Tappahall, mastering Randy Merrill (BTS, Imagine Dragons, Justin Bieber, Harry Styles, Coldplay, Taylor Swift, Bruno Mars).

28 października zespół wydał pierwszy profesjonalny teledysk do utworu "Nonexistent", nawiązując współpracę z agencją FOLLOW THE RABBIT oraz aktorami z UNCOVER MODELS. Wybrane koncerty: Otwarcie klubu U22 (m.in. Margaret, Lanberry, Sorry Boys) – koncert zamknięty dla branży muzycznej; Białystok New Pop Festival – wybrani przez wytwórnię Agora jako najlepszy młody talent regionu (m.in. Fish Emade Tworzywo, Daria Zawiałow, Mery Spolsky); SOFAR Warsaw – międzynarodowy projekt koncertów w sekretnej publicznej lokacji. Audio Video Show - koncert na Stadionie Narodowym w pomieszczeniu medialnym (gość specjalny Bartosz Dziedzic, produkcja Dawid Podsiadło).


6. VBS 

Wiktor Bogdan


VBS, czyli Wiktor Bogdan - muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk. Gra na fortepianie umożliwiła mu stać się swoim własnym producentem muzycznym rapowych kawałków. VBS to były reprezentant QueQuality, który znalazł się w tej wytwórni muzycznej dzięki numerowi ‘’Rysiekriedel’’ z albumu ‘’ Z życia wzięte’’. W roku 2019 został wydany krążek Przyłu & VBS ‘’Stowarzyszenie Umarłych Raperów". Na płycie znalazł się singiel "Jazz", który pokrył się platynowym wyróżnieniem ZPAV. Jako 22-letni raper w sierpniu 2021 roku wydał limitowany album – „Lunapark”. Wraz z premierą płyty w internecie pojawił się teledysk do tytułowego singla, w którym gościnnie zaśpiewał Michał Szczygieł, finalista The Voice of Poland. Wiosną w 2023 roku ukaże się nowy album, na którym pojawi się wspólnie nagrany utwór z folkową grupą Shamrock - pt. "Lato w Irish" jako jeden z singli.


7. Bad Falcon

Artur Szabałowski - wokal

Tomasz Staranowicz - gitara

Robert Czerski - bas

Mariusz Bienasz - perkusja


Zespół Bad Falcon powstał w 2007 roku z inicjatywy perkusisty Mariusza Bienasza i gitarzysty Tomasza Staranowicza. Już kilka miesięcy później stał się laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Rockowych w Krakowie. W ciągu 10 lat zespół obficie koncertował, osiągając liczne sukcesy m.in.: FAMA 2008 Bialystok (1 miejsce), Garage Power Goniądz (1 miejsce), Rockowania 2009 Hajnówka (występ pozakonkursowy jako jedna z gwiazd festiwalu), Wrocław (występ z zespołem Squad - Wojciech Pilichowski, Marek Raduli), koncert w Radio Czwórka z emisją na antenę, Basowiszcza, Rock na Bagnie i wiele innych. Ukoronowaniem działalności grupy jest zrealizowany w 2009 roku i wydany przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia debiutancki album "Standard", który pojawił się na półkach sklepowych dwa lata później. Na krążku znalazło się dziesięć kompozycji, a promują go teledyski do utworów "Czas" i "Tańcz". W 2014 roku dołączył do zespołu Piotr Ignatowicz, zastępując poprzedniego gitarzystę basowego Radosława Siemieńczuka. Do kolejnej zmiany doszło w roku 2017 - do Bad Falcon dołączył nowy basista Robert Czerski. Zespół w tym składzie zagrał kilka koncertów po czym w roku 2020 rozstał się z wokalistą Krzysztofem Stankiewiczem. Po ponad rocznym poszukiwaniu w 2021 do zespołu dołączył nowy wokalista Artur Szabałowski. Mocne rockowe riffy w połączeniu z charyzmatycznym rokowym stylem śpiewania Artura tworzą nietuzinkowy ostry rock.


8. Feral Atom

Aleksandra Beręsewicz


Feral Atom to artystka i producentka łącząca muzykę dream popową z eterycznymi gitarowymi brzmieniami, odrobiną folku, elektroniki i psychodelii. W 2021 roku dołączyła do wytwórni Tygrysy Records, której dyrektorem artystycznym jest Błażej Król. Jej głównym środkiem wyrazu jest gitara, jednak Ola wyczarowuje wszystkie dźwięki, które słyszycie w jej utworach. Inspirują ją artyści, którzy bezkompromisowo dążą do zmaterializowania swoich wizji. Tłumacząc emocje na dźwięki, stara się dotrzeć do najwrażliwszych zakamarków ludzkiej duszy. Muzykę traktuje również jako narzędzie do poznawania siebie i eksploracji swojego umysłu. Ola zagrała m.in. na Soundrive Festival w Gdańsku, Spontan Fest Summer w Łodzi, była Finalistką Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, występowała również na swoich solowych koncertach w Białymstoku oraz w Łodzi, w towarzystwie Chair oraz Franek Warzywa i Młody Budda. Nagrała utwór "Droga", dedykowany do Podcastu Rowerowego, jako soundtrack. Zaśpiewała wraz z Danielem Spaleniakiem w utworze "Perfect Day" (cover Harry'ego Nilssona), który brał udział w konkursie do serialu Better Call Saul. W 2023 roku pojawi się nowy album "Przestrzenie", wydany w dystrybucji Tygrysy Records/Art2.


9. Czeremszyna

Barbara Kuzub-Samosiuk

Mirek Samosiuk

Magdalena Zinkow-Antoniuk

Magdalena Kowalska

Joanna Danielewska

Maria Zdrajkowska

Krzysztof Sawicki

Romuald Rakowski

Marek Ławreszuk

Małgorzata Muszyńska

Krzysztof Murawski


Czeremszyna, czyli jak mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków - z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory. Spójny artystycznie , a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku. Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina „kuponów” od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.


10. Five Stages of Grief

Jakub Jasiukiewicz - gitara

Michał Babik - gitara i wokal

Miłosz Gładyszewski - gitara basowa

Piotr Klepacki - fortepian

Michał Marchel - zestaw perkusyjny


Five Stages of Grief to zespół przekształcony z poprzedniego zespołu znanego wcześniej jako Acoustic Vapes. Po kilku zmianach w składzie oraz zmianie nazwy zespół zaczął powoli zmieniać swoją stylistykę z midwest emo punku na bardziej otwartą formę muzyczną, którą sami lubią nazywać emo jazz. Pomimo stosunkowo krótkiego stażu w obecnym składzie zdążyli już zająć pierwsze miejsce na konkursie "ROCKOWANIA 2022". Zawsze starają się bawić muzyką i przekształcić swoją wiedzę z zakresu muzyki klasycznej i jazzowej na coś bardziej pasującego do XXI wieku.


Zwycięzców czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon - m.in. laureatów nagrody głównej i nagrody publiczności, poznamy podczas koncertu finałowego w Studiu Rembrandt, który zaplanowano na 19 lutego przyszłego roku.

Wśród laureatów poprzednich edycji Niebieskiego Mikrofonu są tacy wykonawcy jak m.in. Dots, Faustyna Maciejczuk, Mgły, Cira, Szeptucha czy Seasonal.

Partnerem konkursu jest Województwo Podlaskie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zespół Five Stages of Grief zwycięzcą Rockowań

22.10.2022, 08:23

Zespół Five Stages of Grief wygrał tegoroczną edycję Rockowań. W finale rywalizowało ze sobą siedem zespołów z regionu: Bies, Cavum, Five Stages of Grief, Jack Kill Project, La Venders, Obraz Kontrolny oraz Veikra.


Rozpoczyna się czwarta edycja plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

21.10.2022, 07:40

Startujemy z czwartą edycją plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok! To konkurs skierowany do podlaskich artystów, którzy mogą dzięki niemu wystąpić na profesjonalnej scenie i dotrzeć ze swoją muzyką do szerszej publiczności.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYKfot. Sylwia Krassowska
REGION
31.01.2023, 15:46, akt. 1.02.2023, 16:03

Podlaskie - jest nas coraz mniej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok