Radio Białystok | Wiadomości | Jaka jest pozycja podlaskich miast? - raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów

Jaka jest pozycja podlaskich miast? - raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów

autor: Marek Gąsiorowski

16.03.2023, 15:31, akt. 15:39

Jaka jest rola poszczególnych miast w kraju, jak wpływają na najbliższe otoczenie? - sprawdzali specjaliści z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Swoje analizy zawarli w raporcie "Pozycja miast jako ośrodków centralnych". Okazuje się, że podlaskie miasta nie należą do najsilniejszych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podlaskie miasta pełnią co najwyżej rolę centrów regionalnych lub subregionalnych i z różną mocą wpływają na najbliższe otoczenie.

Najsilniejszym miastem w województwie jest Białystok. Stolica regionu skupia 41 proc. ludności miejskiej a wraz z miejscowościami zaliczanymi do aglomeracji nawet 48 proc.

Miasto ma dobrze rozwiniętą sieć usług rynkowych i jest najsilniejsze gospodarczo w województwie. Te parametry sprawiają, że w Białymstoku nie widać, tak jak w innych miejscowościach regionu, procesu wyludniania się.

Tu ludzie sprowadzają się, bo chcą się kształcić i pracować, odwiedzają urzędy, sądy. Z najdalszych zakątków regionu przyjeżdżają, by się leczyć. Z nieco bliższej okolicy - na większe lub mniejsze zakupy. Z tego potencjału stolicy regionu korzystają niemal wszystkie miejscowości przyległe do Białegostoku.

Stolica naszego regionu jest sklasyfikowana w trzeciej grupie jako centrum regionalne. W pierwszej - jako centrum krajowe - jest Warszawa. W drugiej - jako centra ponadregionalne - są m.in. Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź.

Dobrze w tym raporcie wypadają Suwałki, o wiele gorzej Łomża, która zaliczana jest do miejscowości z obniżającym się potencjałem.

Podlaskie ma 40 miast, co daje nam przedostanie miejsce w Polsce. Siła oddziaływania tych wszystkich miejscowości będzie spadać, bowiem tereny wiejskie w naszym regionie szybko się wyludniają, a co za tym idzie, potencjał oddziaływania będzie się zmniejszał.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kleszczele najbardziej wyludniającym się miastem w Polsce

23.02.2023, 17:19

Kleszczele w powiecie hajnowskim znalazły się na czele rankingu najbardziej wyludniających się miast w Polsce.


Dorota Wyszkowska [wideo]

2.02.2023, 07:43

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Województwo podlaskie się wyludnia i starzeje - tak wynika z ostatniego spisu powszechnego

20.09.2022, 19:33

W Podlaskiem przybyło gmin, gdzie więcej niż co piąty mieszkaniec ma ponad 65 lat - takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny na podstawie ubiegłorocznego spisu powszechnego.


W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast

4.07.2022, 14:31

Ma to być nowy głos doradczy w opracowywaniu strategii rozwoju regionu. W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast skupiających 14 powiatowych ośrodków z województwa podlaskiego.


Niechlubne pierwsze miejsce gminy Dubicze Cerkiewne - felieton Adama Dąbrowskiego

29.12.2021, 07:52

Gmina Dubicze Cerkiewne zajęła niechlubne pierwsze miejsce w Polsce pod względem wyludnienia. Z rankingu przygotowanego przez dwutygodnik "Wspólnota" wynika, że przez ostatnie 15 lat liczba mieszkańców tej gminy zmniejszyła się o ¼.


Za kilka lat gmina Dubicze Cerkiewne będzie miała największy odsetek seniorów w Polsce

22.09.2021, 16:11

O tym, jak aktywizować seniorów, czy też jak wyrównywać ich szanse, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, rozmawiali w środę (22.09) w Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok