Radio Białystok | Wiadomości | 43 tys. paczek papierosów w ciężarówce zamiast ładunku brykietu

43 tys. paczek papierosów w ciężarówce zamiast ładunku brykietu

20.03.2023, 08:38, akt. 08:44

Przemyt ponad 43 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ok. 650 tys. zł udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska. W pobliżu polsko-litewskiej granicy zatrzymali do kontroli drogowej ciężarówkę z ładunkiem brykietu.

fot. Podlaska KAS
fot. Podlaska KAS

"Gdyby przechwycona kontrabanda trafiła do nielegalnego obrotu, budżet państwa straciłby ponad 1 mln zł" - poinformował w poniedziałek (20.03) oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki.


W ciężarówce był ładunek brykietu transportowanego do Niemiec. Naczepa została przez służbę celno-skarbową prześwietlona skanerem rtg. Podczas dokładnego sprawdzania okazało się, że w ponad tysiącu kartonów z brykietem jest nie tylko deklarowany towar, ale też ukryte są papierosy z białoruską akcyzą. W sumie funkcjonariusze znaleźli ponad 43 tys. paczek przemycanych papierosów.


"Nielegalny towar wraz z ciężarówką zabezpieczono do postępowania karnego skarbowego. Dochodzenie w sprawie przemytu prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku" - dodał podkom. Czarnecki.


Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych.


W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych (chodzi o granicę z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE, obecnie w Podlaskiem wszystkie takie przejścia są jednak zamknięte) - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.


Wcześniej w tym roku funkcjonariusze KAS z Budziska udaremnili próbę przemytu papierosów m.in. w ładunku mebli oraz płyt wiórowych.


Ten drugi był jak dotąd, największym przemytem wykrytym w 2023 roku przez służbę celno-skarbową w regionie. 420 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości przekraczającej 6 mln zł jechało w litewskiej ciężarówce. Gdyby nielegalny towar trafił do obrotu, budżet państwa straciłby ponad 10 mln zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


KAS udaremniła przemyt blisko pół miliona paczek papierosów

15.03.2023, 09:14

Skarb państwa mógłby stracić na tej kontrabandzie 12 mln zł. Podlaska KAS udaremniła przemyt blisko pół miliona paczek papierosów.


Funkcjonariusze KAS udaremnili największy w tym roku przemyt papierosów w Podlaskiem

24.02.2023, 07:20

To największy w tym roku udaremniony przemyt papierosów w Podlaskiem. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska wykryli w ciężarówce na polsko-litewskiej granicy 420 tys. paczek papierosów.


Nielegalne papierosy i alkohol znaleźli funkcjonariusze KAS w mieszkaniu białostoczanina

16.01.2023, 08:15

Podlaska KAS zlikwidowała tzw. dziuplę z papierosami i alkoholem z przemytu. W mieszkaniu białostoczanina funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli ponad 6,1 tys. paczek papierosów i 600 litrów alkoholu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok