Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik domagają się rekompensat po zamknięciu granicy

Przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik domagają się rekompensat po zamknięciu granicy

autor: Ryszard Minko

22.03.2023, 17:03, akt. 17:13

"Bez wsparcia i rekompensat za poniesione starty zbankrutujemy" - mówią przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik. W tych miejscach - po decyzjach rządu całkowicie wstrzymano ruch graniczny z Białorusią.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kilkadziesiąt osób zebrało się w środę (22.03) w centrum Białegostoku, by domagać się wsparcia po zamknięciu granicy. Alarmują, że ich sklepy, agencje celne, hurtownie i restauracje praktycznie przestały działać.


- Do czasu zamknięcia przejścia granicznego w Bobrownikach 99 proc. klientów to byli kierowcy TIR-ów i Białorusini. Dziś sklep stoi pusty, a zakupiony towar zaczyna się psuć przynosząc kilkudziesięciotysięczne starty - mówi współwłaścicielka sklepu spożywczego w Bobrownikach Alina Citko.


Dodaje, że do czasu zamknięcia przejścia, sklep zatrudniał kilkanaście osób, dziś zostało jedynie dwóch pracowników, dla których brakuje pieniędzy na wypłaty.


- Mamy wrażenie, że rząd zapomniał o nas. Otrzymujemy jedynie ogólne odpowiedzi na nasze pytania o ewentualne rekompensaty. Nie wiemy co będzie dalej - mówi.


Ewelina Brygatowicz-Szumowska prowadzi w strefie przygranicznej agencję celną Terminus. Jak mówi najpierw zamknięto przejście w Kuźnicy, a 1,5 roku później w Bobrownikach.


- My żądamy, aby objęto nas programem wsparcia. Jeżeli go nie otrzymamy, nie przetrwamy. Zamknięte przejścia oznaczają, że prawie nie mamy pracy - mówi Ewelina Brygatowicz-Szumowska.


Uważa, że rządzący powinni przed podjęciem tak radykalnych decyzji, przygotować program wsparcia dla ewentualnych poszkodowanych.

Zamknięcie wszystkich przejść granicznych w Podlaskiem odbija się nie tylko na przygranicznych przedsiębiorstwach, ale także i na firmach z Białegostoku - zwraca uwagę Piotr Dąbrowski z białostockiej hurtowni spożywczej.


- Sklepy z Bobrownik i Kuźnicy, które do tej pory zaopatrywałem w towar przestały go odbierać, bo nie mają go komu sprzedawać i nie mają pieniędzy, by za niego zapłacić. To gigantyczny problem. W naszych działaniach jest zero polityki. Popieram działania rządu wobec uwolnienia Andrzeja Poczobuta, ale nie mogą za to płacić tylko lokalni przedsiębiorcy - mówi hurtownik.


- Zwracamy się do premiera i ministra MSWiA. Nie będziemy żebrać od Was pieniędzy za straty, które ponieśliśmy. Żądamy zwrotu podatków, które płaciliśmy przez ostatnie 20 lat. Zwróćcie nam je, a poradzimy sobie sami, bez pomocy Państwa. Nasze rodzinne firmy budowaliśmy przez ostatnie kilkanaście lat, a rząd jedną decyzją doprowadził je do ruiny. W nadchodzących wyborach nie będziemy patrzeć na piękne plakaty, ale poprzemy tych, którzy coś robią i nas słuchają i są zainteresowani zwykłymi obywatelami - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu Agnieszka Lasota, współwłaścicielka sklepu spożywczego w Bobrownikach.

Poszkodowanych zamknięciem granicy przedsiębiorców wspiera podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Powiedział, że potrzebne jest systemowe wsparcie dla mieszkańców regionu w obliczu trwającego kryzysu granicznego.

Przejście graniczne w Kuźnicy zostało zamknięte w listopadzie 2021 roku, przejście graniczne w Bobrownikach 9 lutego 2023 roku. Jak zapewniał w Polskim Radiu Białystok wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży - rząd analizuje sytuację przedsiębiorców i zastanawia się czy i w jaki sposób pomóc poszkodowanym.


- My to zauważamy.(…) Pamiętajmy jednak, że za naszymi granicami trwa regularny, wielkoskalowy konflikt i pewne jego konsekwencje mogą oddziaływać na sytuację lokalną - powiedział wiceminister. 


Na razie nie ma jeszcze nawet zarysu możliwego wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorców.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Błażej Poboży [wideo]

21.03.2023, 07:53

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


92 osoby próbowały dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

17.03.2023, 09:18

92 cudzoziemców próbowało w czwartek (16.03) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Krynek14 obywateli Syrii pokonało pontonem graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.


O rządową pomoc dla przedsiębiorców apeluje wójt gminy Gródek

13.03.2023, 09:23

O rządową pomoc dla przedsiębiorców z terenów przygranicznych apeluje wójt gminy Gródek Wiesław Kulesza.


Nowe wyzwania przed zarządzającymi Targowiskiem Miejskim przy Kawaleryjskiej w Białymstoku

10.03.2023, 10:25

Przestawienie się z klientów białoruskich na lokalnych to jedno z większych wyzwań, jakie widzą w najbliższym czasie zarządzający Targowiskiem Miejskim przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku.


Będzie ograniczenie ruchu dla białoruskich ciężarówek na przejściu Kukuryki-Kozłowicze

20.02.2023, 16:05

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze, od wtorku (21.02) od godz. 19:00 - poinformowało MSWiA.


Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników

18.02.2023, 14:44

Polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Są odprawiani tylko w przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn - poinformowała w sobotę (18.02) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Białoruś odpowiada na zamknięcie przejścia w Bobrownikach

17.02.2023, 16:33

MSZ Białorusi poinformowało polskiego chargé d’affaires w Mińsku o odpowiedzi na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach. Wprowadzone zostaną ograniczenia dla polskich przewoźników, kraj ma opuścić oficer łącznikowy Straży Granicznej.


Handlarze z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku obawiają się o swoją przyszłość

13.02.2023, 15:45

Nie będzie dodatkowych form wsparcia oprócz tych już obowiązujących. Taka jest odpowiedź urzędników na postulaty i oczekiwania kupców z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Obawiają się oni o swoją przyszłość w związku z zamknięciem w miniony piątek (10.02) przejścia drogowego w Bobrownikach, czyli ostatniego takiego przejścia w naszym regionie. Od 9 listopada 2021 roku nieczynne jest też to w Kuźnicy.


Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

10.02.2023, 09:34

W Podlaskiem nie działa już żadne drogowe przejście graniczne z Białorusią. O godz. 12:00 do odwołania zamknięto przejście w Bobrownikach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok