Radio Białystok | Wiadomości | Znamy laureatów 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku

Znamy laureatów 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku

autor: Alicja Pietruczuk

28.05.2023, 07:13, akt. 15:39

Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, chór Credo z Łucka, fot. L. Łabowicz


0:00
0:00
Dobiega końca 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku - relacja Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wyniki 42. edycji tego festiwalu ogłoszono przed niedzielnym (28.05) koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które miały miejsce w piątek i sobotę, wzięły udział chóry z Bułgarii, Estonii, Grecji, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i USA. Rywalizowały w dwóch kategoriach: chórów amatorskich i profesjonalnych. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie nagrody.

Wśród chórów amatorskich pierwsze miejsce zdobył bułgarski chór Świętego Apostoła Karpa diecezji starozagorskiej ze Starej Zagory. W grupie chórów zawodowych najlepszym okazał się chór Państwowego Teatru Opery i Baletu "Astana Opera" ze stolicy Kazachstanu Astany. Za popularyzację muzyki cerkiewnej kompozytorów białoruskich nagrodę specjalną przyznano chórowi Concordia - założonemu w Polsce przez białoruskich uchodźców i działającemu w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi.


-  Zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości - podkreślili jurorzy w komunikacie z wynikami festiwalu.


Jurorzy zwrócili też uwagę, że podczas tegorocznej edycji tej imprezy upamiętniono 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego (przez lata patrona artystycznego festiwalu) oraz odbył się koncert "Mahutny Boża – śpiewająca dusza Białorusi", poświęcony muzyce cerkiewnej kompozytorów z tego kraju.Niedzielna gala rozpocznie się o 16:00, zaś retransmisja tego koncertu na naszej antenie będzie o 22:05.Po raz drugi z rzędu w imprezie nie uczestniczyły chóry z Rosji i Białorusi - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu jego organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" zwracali też uwagę, że w związku z wojną na Ukrainie część środowiska chóralistyki z rezerwą odnosi się do muzyki cerkiewnej, traktując ją jako rosyjską. Byli też wykonawcy początkowo zainteresowani uczestnictwem, którzy jednak rezygnowali oceniając, że Polska nie jest krajem do końca bezpiecznym, bo za jego granicą toczy się wojna.


źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Drugi dzień przesłuchań konkursowych Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka"

27.05.2023, 07:29

W sobotę (27.05) podczas przesłuchań konkursowych 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku wystąpią chóry z Estonii, Bułgarii, Grecji, Ukrainy i Kazachstanu.


Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku

26.05.2023, 08:10

Koncertem "Sacrum Wschodu i Zachodu w muzyce Krzysztofa Pendereckiego" rozpoczął się w czwartek (25.05) 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.


Rozpoczyna się 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku

25.05.2023, 10:45

Dziewięć chórów, różne narodowości i religie, dwa dni konkursowych przesłuchań i cztery wyjątkowe koncerty. Już po raz 42 chóry z Europy, Azji i USA zaprezentują się na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok