Radio Białystok | Wiadomości | Studenci z Uniwersytetu w Białymstoku nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie

Studenci z Uniwersytetu w Białymstoku nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie

autor: Ryszard Minko

20.11.2023, 14:56, akt. 15:29

Sukces studentów z Uniwersytetu w Białymstoku. Inicjatywa Koła Naukowego Biologów dotycząca ograniczania kolizji ptaków ze szklanymi przeszkodami otrzymała tytuł Projekt Roku w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców.

fot. Maciej Skindzier, Katarzyna Dziedzik / UwB
fot. Maciej Skindzier, Katarzyna Dziedzik / UwB

Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Fundusz Pomocy studentom” i w tym roku trafiła do Koła Naukowego Biologów z UwB za wieloletni projekt monitoringu i ograniczania śmiertelności ptaków po zderzeniu z przeszkleniami. Problem dotyczy wybudowanych kilka lat temu kampusowych budynków uczelni. Zwieńczeniem działań studentów, za co otrzymali nagrodę w kategorii Projekt Roku, był testowy montaż nowatorskich zabezpieczeń szyb. Chodzi o opracowaną przez Fundację Szklane Pułapki i austriacką organizację BirdShades specjalną, niewidoczną dla ludzkiego oka folię, którą z kolei widzą ptaki, dzięki czemu mogą uniknąć zderzenia ze szklaną elewacją budynku. Ponadto dzięki działaniom studentów na terenie uczelni wytypowano jeszcze inne szklane przeszkody, które z kolei zabezpieczono specjalnymi kropkami.


Do tegorocznej edycji konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń. W najbardziej prestiżowej kategorii Projekt Roku, najwyższe noty jury otrzymał projekt studentów UwB.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet w Białymstoku testuje folię ratującą życie ptaków

26.07.2023, 09:01

Uniwersytet w Białymstoku na szklanej ścianie jednego z budynków w kampusie testuje specjalną folię ograniczającą kolizje ptaków. Łącznie wyklejono folią ok. 300 metrów kwadr. powierzchni. Uczelnia liczy, że ograniczy to kolizje ptaków, do których wcześniej dochodziło.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok