Radio Białystok | Wiadomości | Organizacje mniejszości ukraińskiej apelują o dalsze wsparcie w wojnie z Rosją

Organizacje mniejszości ukraińskiej apelują o dalsze wsparcie w wojnie z Rosją

24.02.2024, 14:05, akt. 14:18

O dalsze wsparcie - militarne, ekonomiczne, społeczne i polityczne - państwa ukraińskiego, które stoi na straży wolności demokratycznego świata - w drugą rocznicę wybuchu wojny zaapelowali przedstawiciele środowiska ukraińskiego.

ivan kmit - Fotolia.com
ivan kmit - Fotolia.com

- Mijają dwa lata od dnia, który zmienił bieg historii Europy i świata - podkreślono w wydanym w sobotę (24.02) stanowisku, pod którym podpisali się przedstawiciele organizacji mniejszości ukraińskiej działających w woj. podlaskim: Związku Ukraińców Podlasia, Podlaskiego Instytutu Naukowego, Ukraińskiego Pisma Podlasia "Nad Buhom i Narwoju", Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia oraz Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach.


Społeczeństwo ukraińskie pokazało całemu światu wielką determinację w obronie swojego państwa, wolności i niezależności. Ukraina każdego dnia ponosi wielkie ofiary, płacąc wysoką cenę za prawo do istnienia - podkreślają organizacje.Zwrócono uwagę, że przez te dwa lata cały demokratyczny świat udzielił walczącej Ukrainie dużego wsparcia. Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej wskazują też na niezwykle ważną pomoc, na wielu płaszczyznach, państwa polskiego, którego są obywatelami.


Apelujemy o dalsze wsparcie - militarne, ekonomiczne, społeczne i polityczne - dla walczącej Ukrainy. Obrona państwa ukraińskiego musi zakończyć się zwycięstwem nad najeźdźcą, triumfem prawdy i sprawiedliwości. Powinno to być celem dla całego demokratycznego świata, na którego straży wolności stoją dzisiaj ukraińscy żołnierze, a ofiarę ponosi całe społeczeństwo ukraińskie - podkreślono w stanowisku.


W piątek (23.02) społeczność ukraińska zorganizowała w Bielsku Podlaskim demonstrację solidarnościową z Ukrainą. Wzięli w niej udział samorządowcy, mieszkańcy i społeczność ukraińska.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku ruszyła akcja oddawania krwi przez Ukraińców

24.02.2024, 13:05

By podziękować za udzielone wsparcie Ukraińcy w Białymstoku oddają krew i zachęcają do tego białostoczan. Specjalną akcję z ich inicjatywy zorganizowało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas.


Druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę - obecnie w Polsce przebywa około miliona uchodźców

24.02.2024, 07:14

W sobotę (24.02) mija druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Jednym z jej skutków była fala uchodźców wojennych, w której zdecydowaną większość stanowiły kobiety z dziećmi.


Przyznano doroczne nagrody za działalność na rzecz prawosławia i ekumenizmu

21.01.2024, 20:28

Instytucje cerkiewne, duchowni i naukowcy z Polski, Białorusi i USA, zasłużeni dla rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działający na rzecz jednoczenia chrześcijan, wyróżnieni zostali nagrodami im. księcia Konstantego Ostrogskiego za 2023 rok.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok