Radio Białystok | Wiadomości | Jest śledztwo ws. niszczenia dokumentów i innych rzeczy migrantów w placówce SG

Jest śledztwo ws. niszczenia dokumentów i innych rzeczy migrantów w placówce SG

4.03.2024, 13:55, akt. 14:10

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce ustala, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i zniszczenia dokumentów na terenie placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, przy granicy z Białorusią. Znaleziono tam m.in. nadpalone dokumenty tożsamości czy zniszczone telefony komórkowe.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Śledztwo prowadzi prokuratura w Ostrołęce

Ostrołęcka prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie dotyczącej podejrzeń przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i niszczenia dokumentów - poinformowała w poniedziałek (4.03) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

Zostało ono zainicjowane czynnościami przeprowadzonymi przez Biuro Spraw Wewnętrznych SG; śledztwo zostało wszczęte najpierw przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce, a następnie - na jej wniosek, by uniknęła ona zarzutu braku bezstronności - decyzją Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, przekazane w październiku ub. roku do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce.


Nikt nie usłyszał zarzutów

Pierwsze informacje o tym śledztwie pojawiły się kilka dni temu w mediach społecznościowych. W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że takie postępowanie jest prowadzone. Prowadzone jest "w sprawie", czyli dotąd nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.


W beczce były nadpalone dokumenty

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej znaleźli na terenie placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych beczkę, w której były nadpalone dokumenty.

Jak poinformowała prokuratura, był to paszport i inny zagraniczny dokument tożsamości, spalone i częściowo stopione telefony komórkowe, tzw. "wyłamki" po kartach SIM, wydrukowany bilet lotniczy oraz stopione, częściowo połączone ze sobą dwa portfele.


Ponadto w wyniku podjętej penetracji terenu, w jednym z kontenerów na śmieci, ujawniono uszkodzony telefon komórkowy, etui na telefon typu SLIM, pusty portfel, tzw. "wyłamki" po karcie SIM oraz dwie karty płatnicze wydane na obcokrajowca - dodała prokuratura. Zastrzega, że dla dobra sprawy nie może udzielać na razie szczegółowych informacji.


- Jeśli dobro postępowania nie będzie stało na przeszkodzie, o szczegółach prowadzonego postępowania poinformujemy opinię publiczną i przedstawicieli mediów - dodała prok. Łukasiewicz. Straż Graniczna nie chce komentować sprawy, odsyła do prokuratury prowadzącej śledztwo.

Placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych odpowiada za ochronę części granicy z Białorusią w Podlaskiem. To jeden z odcinków, gdzie od ponad dwóch lat notowane są próby nielegalnego przekraczania granicy i zatrzymywani są migranci.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


151 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

4.03.2024, 10:21

Łącznie 151 cudzoziemców próbowało od piątku do niedzieli (1-3.03) nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Kilkadziesiąt z nich na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś – podała w poniedziałek (4.03) Straż Graniczna.


Straż Graniczna po pościgu zatrzymała samochód wypełniony papierosami z przemytu

29.02.2024, 18:11

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali po pościgu i ustawieniu blokady 38-letniego litewskiego kierowcę, który niedaleko Wiżajn uciekał przed kontrolą. Okazało się, że w samochodzie przemycał papierosy warte szacunkowo blisko 360 tys. zł.


mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

27.02.2024, 07:56

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.


Będzie dodatkowe zabezpieczenie na granicy z Białorusią

26.02.2024, 11:40

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - poinformował p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. Bariery mają być gotowe w ciągu roku, a ich łączny koszt to ponad 364 mln zł.


Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami

22.02.2024, 12:10

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (22.02) proces 35-letniego obywatela Uzbekistanu, oskarżonego o spowodowanie w maju 2023 roku katastrofy drogowej auta z nielegalnymi migrantami, w której zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok