Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa podlaskiego przekazał na remont zabytków blisko 5,5 mln zł

Zarząd województwa podlaskiego przekazał na remont zabytków blisko 5,5 mln zł

autor: Ryszard Minko

3.04.2024, 11:58, akt. 12:09

W głównej mierze dofinasowanie otrzymają obiekty sakralne, ale są też i dotacje na prywatne nieruchomości - zarząd województwa podlaskiego przekazał prawie pięć i pół miliona złotych na remont 71 zabytków.

Kościół w Dąbrowie Białostockiej, fot. Marcin Gliński
Kościół w Dąbrowie Białostockiej, fot. Marcin Gliński

W tym roku wsparcie otrzymały wszystkie wnioski spełniające wymogi formalne - mówi marszałek województwa Artur Kosicki i dodaje, że za kadencji jego zarządu przekazano na ten cel ponad 15 milionów złotych z budżetu województwa.
Dotacje w wysokości od 7,5 tysiąca do 100 tysięcy złotych trafiły przede wszystkim na renowacje obiektów sakralnych. Miedzy innymi 100 tysięcy złotych otrzyma Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej.


To kolejne wsparcie, które w połączeniu z innymi dotacjami finalnie pozwoli na pełny remont zabytku nazywanego „wiejską katedrą” - mówi burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz.


W tym roku dotacje trafiły też do prywatnych właścicieli zabytkowych nieruchomości. Jedną z nich jest ponad stuletni drewniany dom przy ulicy Grunwaldzkiej w Białymstoku. - To spory zastrzyk gotówki na niezwykle kosztowne prace - mówi współwłaściciel domu Krzysztof Zdzitowiecki i dodaje, że prywatnym właścicielom zabytków trudno jest je remontować bez wsparcia.

W sumie na prace przy 71 zabytkowych obiektach w województwie podlaskim w tym roku z budżetu województwa przekazano 5 milionów 400 tysięcy złotych. Wcześniej wiele obiektów otrzymało wsparcie z Polskiego Ładu, a wkrótce ma być ogłoszony konkurs na dotacje z funduszy unijnych.


| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowe 61 mln zł trafi do podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

2.04.2024, 12:28

119 podlaskich gmin i powiatów otrzyma 61 mln zł z budżetu województwa podlaskiego na wsparcie różnych inwestycji. Symboliczne czeki samorządy dostały we wtorek w Białymstoku; wcześniej dotacje przyznali formalnie radni sejmiku województwa.


49 jednostek OSP otrzymało dofinansowania z powiatu białostockiego

26.03.2024, 14:11

To dotacje m.in. na sprzęt ratowniczo-gaśniczy i nowe pojazdy. 49 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej dostało dofinansowania z powiatu białostockiego.


Zakończyła się sesja sejmiku woj. podlaskiego - wiemy, gdzie trafią dotacje

26.03.2024, 09:54

Dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, dofinansowanie remontu zabytków i rekordowo wysoka pula pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Takie decyzji podjął sejmik województwa podlaskiego. Radni wojewódzcy przyjęli stanowiska w sprawie protestów rolników i Puszczy Białowieskiej. Ustanowili też rok 2024 - Rokiem Rzemiosła w Województwie Podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok