Radio Białystok | Wiadomości | Działacze Nowej Lewicy chcą upamiętnić robotników walczących w 1905 r. o prawa pracownicze

Działacze Nowej Lewicy chcą upamiętnić robotników walczących w 1905 r. o prawa pracownicze

autor: Edyta Wołosik

17.04.2024, 09:51, akt. 10:43

To ma być upamiętnienie tych, którzy walczyli o prawa pracownicze. Działacze Nowej Lewicy złożyli w środę (17.03) w tej sprawie pismo do prezydenta Białegostoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Działacze Nowej Lewicy chcą upamiętnić osoby walczące o prawa pracownicze, w tej sprawie złożyli pismo do prezydenta Białegostoku.


Proponujemy umieszczenie tablicy pamiątkowej na jednym z budynków przy ul. Suraskiej, bo tam wydarzenia w 1905 r. miały najtragiczniejszy przebieg, tam zginęli pracownicy, którzy walczyli o prawa koleżanek i kolegów, którzy pracowali w zakładach przemysłowych, głównie włókienniczych - mówi przewodniczący Organizacji Miejskiej Nowej Lewicy w Białymstoku Andrzej Aleksiejczuk.


Andrzej Aleksiejczuk przypomina, że w latach 1905-1907 Białystok był świadkiem walki robotników.


Te osiągnięcia, które teraz mamy, że jesteśmy chronieni kodeksem pracy zawdzięczamy m.in. osobom, które wtedy walczyły o prawa pracownicze, a wywalczyły m.in.: 8-godzinny dzień pracy w małych zakładach, w dużych 10-godzinny, podwyżki płac i to, że związki zawodowe zostały ustanowione jako legalna forma organizowania się pracowników - dodaje Andrzej Aleksiejczuk.


Działacze Nowej Lewicy chcą umieszczenia tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Suraskiej 3 lub Suraskiej 5 w Białymstoku.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Nauczyciele zarabiają zbyt mało". Lewica chce podwyżek w szkolnictwie

14.07.2023, 11:23

Chcą podwyżek dla wszystkich pracowników budżetówki, a w szczególności dla nauczycieli. Przedstawiciele Lewicy i OPZZ Województwa Podlaskiego mówili w piątek (14.07) w Białymstoku o konieczności podwyższenia płacy i zwracali uwagę na problemy w szkolnictwie z tym związane.


Podlascy działacze Nowej Lewicy chcą poprawić sytuację psychiatrii dziecięcej w Polsce

31.05.2023, 18:44

Brak specjalistów i długie kolejki oczekujących na wizytę - to główne problemy w dostępie do pomocy psychiatryczno-psychologicznej - oceniają uczestnicy białostockiej debaty zorganizowanej przez Nową Lewicę.


Członkowie i sympatycy Lewicy oraz związkowcy z OPZZ-u wzięli udział w uroczystości z okazji Święta Pracy

1.05.2023, 16:36

Złożyli kwiaty przy Pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej i apelowali do rządzących o zmiany w przyznawaniu świadczeń emerytalnych i Kodeksie Pracy. Członkowie i sympatycy Lewicy oraz związkowcy z OPZZ-u wzięli udział w skromnej uroczystości z okazji Święta Pracy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok