Radio Białystok | Wiadomości | Cenny obraz żydowskiej artystki Reginy Mundlak trafił do muzeum w Łomży

Cenny obraz żydowskiej artystki Reginy Mundlak trafił do muzeum w Łomży

23.05.2024, 15:21, akt. 15:54

Cenny obraz żydowskiej artystki - Reginy Mundlak pochodzącej z okolic Łomży - trafił do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Jak podkreślają historycy, to jeden z niewielu zachowanych obrazów malarki, która zginęła w Treblince.

Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie
Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży słynie z kolekcji bursztynów. W swoich zbiorach ma także judaika, pamiątki związane z Żydami z Łomży i okolic.


Na aukcji internetowej udało się znaleźć obraz urodzonej w Kosakach, niedaleko Łomży, malarki żydowskiego pochodzenia Reginy Mundlak. To jedna z niewielu zachowanych prac artystki znanej w międzywojniu - mówi Wojciech Chamryk z muzeum.


Regina Mundlak urodziła się w 1887 r. w Kosakach, nieopodal Łomży. W 1901 r. jej rodzina przeniosła się do Berlina, gdzie wystawiała i studiowała. Jej artystyczną edukację miał wspierać niemiecki malarz Max Libermann. Malarka związana była też z Warszawą, gdzie jako bardzo młoda artystka miała swoją pierwszą indywidualną wystawę w 1902 r. Po wybuchu II wojny światowej Regina Mundlak znalazła się w warszawskim getcie, skąd w 1942 r. wywieziono ją do obozu zagłady w Treblince. Tam została zamordowana.


W swoich pracach Mundlak koncentrowała się na tematyce żydowskiej, przede wszystkim ukazywaniu codziennego życia najuboższych warstw tej społeczności. Nigdy nie eksperymentowała, nie czerpała z nowych trendów, proponując bardzo tradycyjne, realistyczne malarstwo, również olejne - mówi Wojciech Chamryk


Obraz, który trafił do łomżyńskiego muzeum przedstawia siedzącą na krześle dziewczynkę w niebieskiej sukience, która w ręku trzyma pęk marchewek. To nieduży obraz wykonany na papierze o rozmiarach 36 na 28 cm tuszem i temperą, najprawdopodobniej z początku XX wieku.

Historycy podają, że tylko nieliczne muzea czy zbiory prywatne mogą pochwalić się dziełami Reginy Mundlak. Żydowski Instytut Historyczny ma w zbiorach tylko fotografie jej prac.


Na pewno jest to ciekawa pamiątka i bardzo wartościowy eksponat. Dla muzeum szczególnie ważne jest to, że pamiątka związana jest z osobą pochodzącą z okolic Łomży i żydowską społecznością tych terenów - mówi historyk, kustosz Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego.


Pracę Reginy Mundlak od poniedziałku (27.05) będzie można zobaczyć w muzeum. Będzie prezentowana w specjalnej gablocie. 


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obóz zagłady Treblinka

17.04.2024, 10:35

W tej audycji o tragicznej historii złowieszczego miejsca znanego pod nazwą obóz zagłady Treblinka.


Promocja "Księgi pamięci gminy żydowskiej w Wysokiem Mazowieckiem"

3.12.2023, 13:44

Sto lat temu stanowili ponad połowę mieszkańców miasta, dziś zostały po nich tylko nieliczne ślady - społeczności żydowskiej Wysokiego Mazowieckiego poświęcone będzie niedzielne (3.12.) spotkanie w Bibliotece Miejskiej.


Wystawa w 80. rocznicę likwidacji getta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

23.10.2022, 16:19

Zdjęcia, dokumenty, rzeczy osobiste i inne pamiątki znalazły się na wystawie "Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć." w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok