Radio Białystok | Wiadomości | Brak prądu, zalane ulice i pożary - skutki burz w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

Brak prądu, zalane ulice i pożary - skutki burz w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

autor: Grzegorz Pilat, Katarzyna Kozłowska

11.07.2024, 08:01, akt. 12.07.2024, 08:37

Awarie energetyczne, zalane i nieprzejezdne ulice, pożary i interwencje na jeziorze - to skutki gwałtownych burz, które przeszły przez województwo podlaskie w czwartek (11.07) po południu.

Skutki burz w Podlaskiem, 11.07.2024, źródło: x.com/Kwpsp_Bialystok
Skutki burz w Podlaskiem, 11.07.2024, źródło: x.com/Kwpsp_Bialystok

Po upałach, podczas których temperatura w Podlaskiem sięgała 33°C, pojawiły się burze, które dzień wcześniej przetoczyły się przez zachodnią Polskę. W związku ze zdarzeniami atmosferycznymi strażacy w całym kraju interweniowali prawie 3,5 tys. razy, w Podlaskiem - około 180.

Burzom towarzyszyły ulewy i silny wiatr, które wyrządziły wiele szkód. To m.in. uszkodzone dachy i linie energetyczne, powalone na drogi drzewa i konary. Strażacy gasili też pożar domu w miejscowości Jaskra w powiecie monieckim, który prawdopodobnie zapalił się od uderzenia piorunem - na szczęście domownicy zdążyli opuścić budynek.

Do podobnego zdarzenia doszło w miejscowości Bacze Suche koło Wygody w powiecie łomżyńskim. Tam w objętym ogniem budynku gospodarczym były zwierzęta, ale udało się je bezpiecznie wyprowadzić.Po intensywnych opadach deszczu w Białymstoku zalanych było kilka ulic, m.in. Sikorskiego, Włókiennicza, Wierzbowa, Aleja Solidarności i Branickiego. Przy ulicy Produkcyjnej samochód wpadł do rzeki, na szczęcie kierowca sam wydostał się z auta.
Około 19:00 wszystkie ulice były już przejezdne, jedynie na Produkcyjnej zablokowany był jeden pas - właśnie z powodu wypadku.

Natomiast służby ratunkowe pomogły dwóm osobom, które pływały kajakiem na jeziorze Wigry. Ratownicy uratowali też mężczyznę, który z dziećmi pływał rowerem wodnym, i odholowali żaglówkę, która przewróciła się na jeziorze od silnego podmuchu wiatru.Interwencje służb na jeziorze Wigry - z powodu burzy nie wszyscy byli w stanie dopłynąć do brzeguZ powodu trzeciego - najwyższego - stopnia zagrożenia burzami organizatorzy 10 z 14 obozów harcerskich w regionie zdecydowali o prewencyjnej ewakuacji. Strażacy OSP pomagali przy transporcie dzieci w miejscowości Gruszki w powiecie augustowskim. W sumie prewencyjnie ewakuowano ponad 930 uczestników obozów harcerskich.

Tuż po przejściu żywiołu bez zasilania było około 10 tys. odbiorców. Najwięcej zgłoszeń, które wpływały do strażaków, dotyczyło powiatów augustowskiego, suwalskiego, białostockiego i sokólskiego.
Piątek (12.07) w naszym regionie powinien być już spokojniejszy. Temperatura nieco spadnie - do 27-30°C. W sobotę znowu upał - 30-32°C oraz przelotny deszcz i burze. 


| red: sk, tk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Samochód w rzece Białej, kierowcy udało się wydostać [zdjęcia, wideo]

11.07.2024, 18:38

Kierowca bmw stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w barierki i wjechał do rzeki Białej. Wszystko działo się na ulicy Produkcyjnej w Białymstoku, podczas burzy.


Jak dbać o zdrowie w czasie upałów?

10.07.2024, 15:50

Butelka wody mineralnej, czapka, krem z filtrem i unikanie nasłonecznionych miejsc - to zalecają lekarze podczas fali upałów, które przechodzą przez Polskę. W Podlaskiem termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza, a może być jeszcze cieplej w kolejnych dniach.


Upalny weekend przyciągnął na Dojlidy plażowiczów

30.06.2024, 15:07

Jedni wykorzystują czas do opalania się, inni do kąpieli czy ćwiczeń na siłowni. Plaża Miejska Dojlidy to podczas mijającego weekendu jedno z najbardziej obleganych miejsc w Białymstoku.


WOPR-owcy świętują i życzą sobie i nam jak najmniej akcji

29.06.2024, 12:10

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego obchodzą swoje święto. W sobotę (29.06) Augustowie były pokazy ratownictwa wodnego, wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych ratowników oraz możliwość wymiany doświadczeń.


Plaża miejska w Łomży czynna tylko przez miesiąc

22.06.2024, 18:12

Plaża miejska w Łomży w tym roku będzie oficjalnie czynna tylko przez miesiąc. I to nie od początku wakacji, a od połowy lipca. Tylko w tym czasie będą na niej pracowali ratownicy. Dlaczego tak się stało?

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok