Radio Białystok | Wiadomości | Narodowe Czytanie 2024 - Polskie Radio Białystok również bierze udział w akcji
To dramat, który od blisko 200 lat pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. "Kordian" Juliusza Słowackiego był w sobotę (7.09) czytany w całej Polsce w ramach Narodowego Czytania.
Polskie Radio Białystok tradycyjnie też włącza się w Narodowe Czytanie
Polskie Radio Białystok tradycyjnie już włącza się w akcję. W sobotę (7.09) od 9:00 do 17:00, po każdych wiadomościach emitowaliśmy na naszej antenie fragmenty "Kordiana". Do słuchania zachęcał redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok Marcin Tomkiel.
"Kordian" Juliusza Słowackiego to arcydzieło polskiej literatury. Powstało co prawda w Szwajcarii, ale było to tuż po Powstaniu Listopadowym. Myślę, że to będzie dla naszych słuchaczy wciąż uniwersalne, ponadczasowe, o takim dużym sznycie patriotycznym. Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia Białystok. Mam nadzieję, że wspólnie z milionami Polaków będziemy aktywnie uczestniczyć w czytaniu "Kordiana" - mówił Marcin Tomkiel.
Fragmenty "Kordiana" na antenie Polskiego Radia Białystok czytali Joanna Niemirska i Robert Koszucki w reżyserii Rafała Poławskiego. Fragmenty audiobooka pochodzą z serwisu Wolne Lektury. Utwór udostępniony na Licencji Wolnej Sztuki 1.3.
Narodowe Czytanie 2024 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej
Czy można uwspółcześnić "Kordiana” Juliusza Słowackiego? Na pewno można przenieść dramat przenieść w realia podlaskie - dodać muzykę, choreografię i śpiew i stworzyć prawdziwe widowisko.
Narodowe Czytanie 2024 już od 11:00 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Za koncepcję artystyczną i reżyserię odpowiada Rafał Supiński - aktor, wokalista, pedagog i trener wokalny związany m.in. z OiFP oraz Warszawską Operą Kameralną.
W performatywnym czytaniu "Kordiana” w formie widowiska słowno-muzycznego wzięli udział m.in. mieszkańcy województwa podlaskiego - miłośnicy teatru i literatury. Oprawa muzyczna: Max Fedorov. Taniec i choreografia: Hanna Mocarska, Arkadiusz Jarosz. Śpiew: Julita Charytoniuk, Maria Żynel, Magdalena Wieremiejuk. Imprezę poprowadził Dominik Sołowiej - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.
Na uczestników wydarzenia, którzy wzięli udział w widowisku oraz zdecydowali się przeczytać fragment utworu przed publicznością, czekały atrakcyjne nagrody (m.in. książki, bilety wstępu do opery oraz bezpłatne wejściówki do muzeów).
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy województwa podlaskiego, podlascy artyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz świata kultury. Zaplanowano m.in.: widowisko słowno-muzyczne, wspólnie czytanie fragmentów powieści, bezpłatne wejście na taras widokowy (w godz. 12:00-14:00) oraz zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej (13:00), atrakcje przygotowane przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
"Kordian" również w Esperanto
Cała Polska czyta "Kordiana” Juliusza Słowackiego po polsku, a w Białymstoku dramat można poznać również w esperanto. Przetłumaczyła go poetka Lidia Ligęza z Krakowa, korekty dokonał Tomasz Chmielik ze Świdnika.
W sobotę o 15:00 w Centrum Zamenhofa można było posłuchać inscenizowanego czytania "Kordiana” przez esperantystów z jednocześnie wyświetlanym tekstem w języku polskim i prezentacją na temat Juliusza Słowackiego.
Jeśli ktoś przyniósł swoje książki z domu, mógł ostemplować je specjalną, okolicznościową pieczątką Narodowego Czytania wydaną przez prezydenta RP.
Narodowe Czytanie 2024 w Łomży
Politycy, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń i organizacji, ale także nauczyciele i ich uczniowie – około 40 osób wspólnie czytało w Łomży fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Narodowe czytanie po raz trzynasty, jak obliczono, zorganizowała w Łomży Miejska Biblioteka Publiczna, a w tym roku po raz pierwszy jego uczestnicy spotkali się w Hali Kultury.
Do wspólnej głośnej lektury zaproszono zarówno uczestników, którzy od wielu lat biorą udział w kolejnych edycjach takich spotkań, jak i debiutantów, którzy bawili się równie dobrze. Scenografię sceny pomógł przygotować TLiA, a oprawę muzyczną czytania zapewnił związany z teatrem kompozytor Bogdan Szczepański.
Podobnie jak w poprzednich latach biblioteka zorganizowała także kiermasz książek za symboliczną złotówkę, tym razem nie przed swoją siedzibą, tylko na Starym Rynku.
Ponad dwugodzinne spotkanie zakończył mini recital Agnieszki Żemek- Pawczyńskiej z akompaniamentem Grzegorza Sekmistrza. Wśród zaprezentowanych przez nich utworów znalazły się i takie ze słowami polskich romantyków – Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.