Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w 80. rocznicę bitwy koło miejscowości Osowe Grzędy
To była jedna z największych bitew, jakie stoczyli partyzanci podczas Akcji Burza. Osiemdziesiąt lat temu niemieckie oddziały koło miejscowości Osowe Grzędy spacyfikowały 9. Pułk Strzelców Konnych AK.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W niedzielę (8.09), w rocznicę tych wydarzeń odbyło się spotkanie niedaleko leśniczówki, przy symbolicznej tablicy oddano hołd bohaterom.
To była jedna z największych, o ile nie największa, w naszym regionie bitwa partyzancka stoczona przez oddziały Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. Bitwa będąca konsekwencją Akcji Burza przeprowadzonej na terenie całego, okupowanego kraju i jednocześnie też bitwa podsumowująca niejako walkę mieszkańców tych terenów o niepodległość - mówił podczas poprzednich uroczystości Krzysztof Sychowicz z IPN.
W walkach pod Grzędami brało udział około czterystu polskich partyzantów.
Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne.
80 lat temu Niemcy spacyfikowali wieś Grzędy i zamordowali jej mieszkańców. Był to odwet za pomoc, którą udzielili żołnierzom Armii Krajowej. W piątek (8.09) w rocznicę tych wydarzeń odsłonięto tablicę przypominająca o wydarzeniach z 1943 roku.
Nagrobne krzyże i fundamenty domów otoczone starymi krzakami bzu przypominają, że kiedyś żyli tu ludzie. Na zagubionych wśród biebrzańskich bagien naturalnych wydmach swoje gospodarstwa mieli mieszkańcy wsi Grzędy.
To była jedna z największych bitew, jakie stoczyli partyzanci podczas akcji Burza.