Radio Białystok | Wiadomości | Jedyna pielgrzymka papieża Franciszka do Polski: Światowe Dni Młodzieży i wielkie przesłanie [zdjęcia archiwalne]
Wizyta papieża Franciszka w Polsce w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie była jego pierwszą pielgrzymką w Europie Środkowo-Wschodniej. Franciszek tylko raz odwiedził nasz kraj.
Pierwsza pielgrzymka do Europy Środkowo-Wschodnie
Papież Franciszek przyleciał do Polski 27 lipca 2016 r. - drugiego dnia Światowych Dni Młodzieży. W ciągu czterech dni, oprócz Krakowa i Brzegów, odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży - wyznał wówczas papież.
W swoim pierwszym przemówieniu w naszym kraju, Franciszek zwrócił uwagę, że "Polacy potrafili sprawić, aby przeważyła dobra pamięć". Jako przykład wskazał pojednanie polsko-niemieckie. - Inicjatywa, która początkowo angażowała wspólnoty kościelne, zapoczątkowała nieodwracalny proces społeczny, polityczny, kulturowy i religijny, zmieniając historię stosunków między oboma narodami - powiedział Franciszek.
Poszanowanie dla najsłabszych
Zaznaczył, że "do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc wszystkim, którzy znajdują się w sytuacji poważnej trudności, aby dziecko nigdy nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar, a osoby najsłabsze i najuboższe nigdy nie były pozostawiane samym sobie".
Podczas pielgrzymki Franciszek - wzorem Jana Pawła II - pojawił się także w oknie papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3., gdzie powitały go tłumy wiernych z całego świata.
Modlitwa na Jasnej Górze i spotkanie z młodzieżą na Błoniach
Drugiego dnia pielgrzymki (28 lipca) nawiedził sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie przewodniczył mszy św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Nawiązując tam do polskiej historii powiedział, że została ona "uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi". Życzył, aby Maryja "zaszczepiła w narodzie pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, bez ulegania pokusie izolowania się i narzucania swej woli".
Podobnie jak Jan Paweł II i Benedykt XVI podarował gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę, która została umieszczona przy wizerunku Czarnej Madonny.
Tego samego dnia spotkał się z uczestnikami ŚDM na krakowskich Błoniach, gdzie zachęcał ich, aby nie pozwolili się zwieść tym, którzy oferują im iluzję życia. Podkreślał także znaczenie miłosierdzia i otwarcia na uchodźców.
Znając żarliwość, z jaką podejmujecie misję, śmiem powiedzieć: miłosierdzie ma zawsze młode oblicze. Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę, serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich - powiedział papież.
W ciszy Auschwitz-Birkenau
Podobnie jak jego poprzednicy, Franciszek modlił się następnego w ciszy w b. niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie spotkał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Po drodze odwiedził Wadowice, miasto dzieciństwa Jana Pawła II.
Podczas Drogi Krzyżowej na Błoniach 29 lipca podkreślił, że "Droga Krzyżowa nie jest sadomasochistycznym nawykiem", ale "Droga Krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć, ponieważ doprowadza do promiennego światła zmartwychwstania Chrystusa, otwierając horyzonty życia nowego i pełnego. Jest to droga nadziei i przyszłości". - Kto nią podąża z hojnością i wiarą, daje ludzkości nadzieję i przyszłość - powiedział Franciszek.
Msza posłania na Campusie Misericordiae
Kulminacyjnym punktem wizyty papieża w Polsce była msza św. posłania na Campusie Misericordiae w Brzegach. W czasie liturgii Franciszek przestrzegał młodych przed smutkiem mówiąc, że nie jest on godny chrześcijanina.
- Nie zniechęcajcie się: z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jedynej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie! - apelował do młodych Franciszek.
Spotkanie z wolontariuszami i przesłanie dla przyszłości
Ostatnim akcentem było spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami w krakowskiej Tauron Arenie. Pamięć i odwaga to, jak mówił podczas tego spotkania papież, dwa warunki, by mogli stać się "nadzieją przyszłości". Radził młodym ludziom, by byli dzielni i jak najwięcej rozmawiali z osobami starszymi czerpiąc od nich mądrość.
Mottem ŚDM w Krakowie było jedno z ośmiu błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Wizyta w krajach nabałtyckich
Papież Franciszek w 2018 r. odbył też czterodniową wizytę apostolską w krajach nadbałtyckich. Odwiedził m.in. Kowno i Wilno, gdzie spotkały się z nim tysiące pielgrzymów. Papież Modlił się między innymi przed Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Wierni czekali na niego też przed Hospicjum imienia Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki. Jednak najbardziej wyczekiwaną przez wilnian chwilą było spotkanie z młodymi na Placu Katedralnym. By posłuchać przesłania papieża Franciszka przyszło tam blisko 30 tysięcy osób. Powiewały flagi z różnych stron świata, ale najwięcej było litewskich i polskich. O tym w reportażu Joanny Sikory.
"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory