Radio Białystok | Euro 2021 | W meczu otwarcia Euro Włochy pokonały Turcję 3:0

W meczu otwarcia Euro Włochy pokonały Turcję 3:0

12.06.2021, 08:04, akt. 08:12

W meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy Włochy wygrały z Turcją 3:0 po samobójczym trafieniu Meriha Demirala oraz golach Ciro Immobile i Lorenzo Insigne.

źródło: PRB
źródło: PRB

Mecz na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, który z racji obostrzeń spowodowanych pandemią oglądało tylko ok. 16 tysięcy widzów, zainaugurował 16. edycję piłkarskich mistrzostw Europy.

Od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego zdecydowana przewaga należała do gospodarzy, uznawanych za jednych z faworytów turnieju.

Do przerwy 0:0, choć Włosi przeważali

W pierwszej połowie Włosi niemal nie opuszczali połowy piłkarzy z Turcji. Strzelali bardzo często na ich bramkę, lecz rzadko celnie.

Najgroźniej przed przerwą było w 22. minucie, gdy po rzucie rożnym świetnie piłkę głową uderzył doświadczony Giorgio Chiellini, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się bramkarz Ugurcan Cakir.

W 43. minucie turecki golkiper poradził sobie natomiast z płaskim, nieco lżejszym strzałem Lorenzo Insigne.

Chwilę potem gospodarze domagali się rzutu karnego (piłka odbiła się od ręki jednego z tureckich graczy), ale holenderski sędzia Danny Makkelie - mając kontakt przez słuchawki z VAR - nakazał grać dalej.

Popis skuteczności w wykonaniu azzurrich po przerwie

Po przerwie reprezentacja Italii, wciąż nie zwalniając tempa, dała popis skuteczności.

W 53. minucie po mocnym dośrodkowaniu z prawej strony Domenico Berardiego piłkę pechowo do własnej bramki skierował Merih Demiral, na co dzień obrońca... Juventusu Turyn.

To zachęciło Włochów do jeszcze intensywniejszych ataków. W 66. minucie Cakir odbił piłkę po strzale Leonardo Spinazzoli, jednak nie miał szans przy dobitce Ciro Immobile.

Upłynęło trzynaście kolejnych minut i już było 3:0. Tym razem po wymianie kilku podań akcję wykończył pewnym strzałem Lorenzo Insigne.

Po tej sytuacji Włosi mieli już zaliczone w statystykach 24 strzały, a wynik meczu był przesądzony. Nic dziwnego, że trener Roberto Mancini zaczął zdejmować z boiska swoich czołowych graczy - w ostatnich minutach dał odpocząć trójce napastników.

Mecz poprzedziła ceremonia otwarcia turnieju z udziałem znanych piłkarzy i artystów

Piątkowy mecz poprzedziła 15-minutowa uroczystość otwarcia turnieju. Kibiców powitali znakomici przed laty włoscy piłkarze Alessandro Nesta i Francesco Totti, słynny tenor Andrea Boccelli zaśpiewał arię "Nessun dorma" z opery "Turandot" Giacomo Pucciniego, a irlandzki wokalista Bono - piosenkę mistrzostw "We are the people". Nad stadionem zabłysły fajerwerki.

Drużyny grupy A rywalizują również w Baku. W sobotę o godz. 15:00 Walia zmierzy się tam ze Szwajcarią.

Biało-czerwoni trafili do grupy E. Występ w turnieju zainaugurują 14 czerwca ze Słowacją w Sankt Petersburgu. Pięć dni później w Sewilli ich rywalem będzie Hiszpania, a 23 czerwca, ponownie w Rosji, zmierzą się ze Szwecją.

Grupa A: Turcja - Włochy 0:3 (0:0).

Bramki: 0:1 Merih Demiral (53-samobójcza), 0:2 Ciro Immobile (66), 0:3 Lorenzo Insigne (79).

Żółta kartka - Turcja: Caglar Soyuncu.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów: 15 948.

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Umut Meras - Kenan Karaman (76. Halil Dervisoglu), Ozan Tufan (64. Kaan Ayhan), Okay Yokuslu (65. Irfan Kahveci), Yusuf Yazici (46. Cengiz Under), Hakan Calhanoglu - Burak Yilmaz.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Alessandro Florenzi (46. Giovanni Di Lorenzo), Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella, Jorginho, Manuel Locatelli (74. Bryan Cristante) - Domenico Berardi (85. Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (81. Andrea Belotti), Lorenzo Insigne (81. Federico Chiesa).

źródło: PAP | red: bs

Mecz otwarcia piłkarskiego Euro już za nami - Włochy bez problemu pokonały Turcję 3:0. Czas więc na podsumowanie pierwszej części Typów ze Świerkowej.

Dania zwycięzcą Euro... na Orliku w Choroszczy

11.06.2021, 21:01

Właśnie rozpoczął się mecz otwarcia Mistrzostw Europy między Włochami i Turcją, natomiast dziś poznaliśmy zwycięzcę amatorskiego turnieju Euro na Orliku organizowanego w Choroszczy.

Mecz Włochy - Turcja zainauguruje piłkarskie mistrzostwa Europy

11.06.2021, 11:29

W piątek (11.06) rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Polska reprezentacja zagra w nich po raz czwarty. Tym razem w grupie ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.

Dariusz Bayer

11.06.2021, 07:50

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

Typy ze Świerkowej, część 1 – mecz otwarcia Włochy-Turcja [wideo]

11.06.2021, 08:24

Rozpoczyna się piłkarskie Euro, a więc rozpoczyna się też nasza zabawa – Typy ze Świerkowej! W pierwszej części drużyny obstawiają oczywiście mecz otwarcia – Włochy-Turcja w grupie A.

źródło: fotolia.com