Radio Białystok | Euro 2021 | Grupa C: po ciekawym spotkaniu Holandia pokonuje Ukrainę

Grupa C: po ciekawym spotkaniu Holandia pokonuje Ukrainę

13.06.2021, 23:54, akt. 14.06.2021, 00:04

Holendrzy udanie rozpoczęli rywalizację na mistrzostwach Europy. Po ciekawym meczu pokonali Ukrainę 3:2.

źródło: fotolia.com

Od pierwszych minut spotkanie toczyło się w szybkim tempie. Groźniej atakowali Holendrzy, którzy zmarnowali kilka dogodnych okazji. W kluczowym momencie zawodził przede wszystkim Denzel Dumfries. Najpierw jego strzał świetnie obronił Georgij Buscan, a następnie piłkarz PSV Eindhoven z bliska nie trafił głową w światło bramki.

Ukraińcy również byli aktywni, ale ich ataki zwykle kończyły się w okolicy holenderskiego pola karnego. W efekcie w pierwszej połowie gole nie padły.

Siedem minut po przerwie "Pomarańczowi" objęli prowadzenie. Sprawiający duże problemy ukraińskiej obronie Dumfries tym razem dośrodkował. Buscan zdołał wybić piłkę na skraj pola karnego, ale tam dopadł do niej Georginio Wijnaldum i trafił do siatki.

W 58. minucie było już 2:0. Znów rajdem popisał się Dumfries, a po zamieszaniu w polu karnym na listę strzelców wpisał się Wout Weghorst.

Wydawało się, że Holendrzy mają wszystko pod kontrolą. Z łatwością rozbijali ukraińskie ataki i dążyli do kolejnej bramki. Jednak między 75. a 79. minutą rywale zdołali doprowadzić do remisu.

Najpierw prawdopodobnie najpiękniejszego na ten moment gola turnieju zdobył Andrij Jarmołenko. Skrzydłowy West Ham United precyzyjnym strzałem z dystansu posłał piłkę przy poprzeczce bramki Maartena Stekelenburga. Następnie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową trafił Roman Jaremczuk.

Grający przed własną publicznością w Amsterdamie Holendrzy szybko otrząsnęli się z szoku. Ich bohaterem został najaktywniejszy tego dnia Dumfries. Z lewej strony w pole karne dośrodkował Nathan Ake, a 25-latek tym razem popisał się celną główką.

Tym samym Holandia zaliczyła zwycięski powrót na wielką imprezę. Poprzednio grała bowiem w mistrzostwach świata 2014. Zabrakło jej zarówno w Euro 2016 we Francji, jak i w rosyjskim mundialu dwa lata później.

Kibice przed meczem okazali wsparcie Christianowi Eriksenowi, u którego doszło w sobotę do zatrzymania akcji serca. Duńczyk grał w miejscowym Ajaxie w latach 2010-13. Fani skandowali po holendersku "Wracaj do zdrowia Christian". Na trybunach pojawił się też transparent z napisem "Eriksen Stay Strong" (pol. Eriksen Bądź Silny).

Po pierwszej kolejce liderem grupy C jest jednak Austria, która pokonała Macedonię Północną 3:1. W czwartek Holandia zagra z Austrią, a Ukraina z Macedonią Północną.

Holandia - Ukraina 3:2 (0:0).

Bramki: 1:0 Georginio Wijnaldum (52), 2:0 Wout Weghorst (58), 2:1 Andrij Jarmołenko (75), 2:2 Roman Jaremczuk (79-głową), 3:2 Denzel Dumfries (85-głową).

Żółta kartka - Ukraina: Serhij Sydorczuk.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 16 000.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Jurrien Timber (88. Joel Veltman), Stefan de Vrij, Daley Blind (64. Nathan Ake) - Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Georginio Wijnaldum, Marten De Roon, Patrick van Aanholt (64. Owen Wijndal) - Memphis Depay (91. Donyell Malen), Wout Weghorst (88. Luuk de Jong).

Ukraina: Georgij Buscan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Rusłan Malinowski, Ołeksandr Zinczenko, Serhij Sydorczuk, Roman Jaremczuk - Ołeksandr Zubkow (13. Marlos, 64. Mykoła Saparenko).

źródło: PAP | red: bs

W pierwszym meczu grupy C Austriacy pokonali debiutujących na Euro Macedończyków 3:1. Gole dla zwycięzców strzelili Stefan Lainer, Michael Gregoritsch i Marko Arnautovic, a honorowe trafienie dla Macedonii zaliczył Goran Pandev.

Grupa B: trzy gole i zwycięstwo Belgii na początek turnieju

13.06.2021, 08:05

Belgia, mimo sporych kłopotów kadrowych, jest uznawana za jednego z faworytów mistrzostw Europy. W sobotni (12.06) wieczór w Sankt Petersburgu w pełni potwierdziła te przewidywania, wygrywając z Rosją 3:0.

Grupa B: Wygrana Finlandii z Danią w cieniu dramatu Christiana Eriksena

13.06.2021, 07:52

W meczu grupy B piłkarskich mistrzostw Europy Finlandia pokonała Danię 1:0 po golu Joela Pohjanpalo. Wszystkie wydarzenia na murawie przyćmiło jednak nagłe zasłabnięcie i reanimacja piłkarza reprezentacji Danii Christiana Eriksena.

Typy ze Świerkowej, część 1 - wyniki

12.06.2021, 07:26

Mecz otwarcia piłkarskiego Euro już za nami - Włochy bez problemu pokonały Turcję 3:0. Czas więc na podsumowanie pierwszej części Typów ze Świerkowej.

Typy ze Świerkowej, część 1 – mecz otwarcia Włochy-Turcja [wideo]

11.06.2021, 08:24

Rozpoczyna się piłkarskie Euro, a więc rozpoczyna się też nasza zabawa – Typy ze Świerkowej! W pierwszej części drużyny obstawiają oczywiście mecz otwarcia – Włochy-Turcja w grupie A.