Radio Białystok | Gość | Bogusław Łabędzki - z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku

Bogusław Łabędzki

z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku

1.03.2018, 08:28, akt. 10:14

- Należy pamiętać, że pomimo szczątkowego stanu osobowego zachowano tam całą strukturę organizacyjną. I to cały czas było Wojsko Polskie - mówi o Żołnierzach Wyklętych Bogusław Łabędzki.

Bogusław Łabędzki, fot. Marcin Gliński
Bogusław Łabędzki, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Bogusławem Łabędzkim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data tego święta państwowego nawiązuje do wydanego przez stalinowski sąd wyroku śmierci na siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" wykonanego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie.


O żołnierzach podziemia niepodległościowego z Bogusławem Łabędzkim z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Dzisiaj Dzień Żołnierzy Wyklętych - święto ustanowione 7 lat temu.


Bogusław Łabędzki: Myślę, że za późno. Myślę, że powinniśmy od 1989 roku - przynajmniej w naszej polityce historycznej - uwzględnić wątek walki Polaków o swoją niepodległość, czyli żołnierzy uczestniczących w powstaniu antykomunistycznym.


Przełom 1944/45 roku był szczególny dla polskiego podziemia niepodległościowego, dla Armii Krajowej, bo w styczniu została ona rozwiązana i potem tworzyło się sporo różnorodnych organizacji, także w naszym województwie.


Województwo białostockie czy okręg białostocki dzięki decyzji pułkownika Liniarskiego sformował taką jedną w swoim rodzaju formację - Armię Krajową Obywatelską. Uważam, że był to bardzo dobry krok. Zresztą w ogóle zachowanie Liniarskiego w czasie Akcji "Burza" ukierunkowane na przetrwanie jak największych zasobów ludzkich, przetrzymanie pierwszego zetknięcia z sowietami, okazało się później bardzo dobrym krokiem strategicznym. Liniarski miał świadomość tego, że w 1944 roku nie jest w stanie nawet swoich sił uzbroić dostatecznie. Uzbrojenia bodajże mogło wystarczy tylko dla 16 proc. składu osobowego żołnierzy całego Okręgu Białostockiego.

Natomiast już po przejściu frontu sytuacja się trochę zmienia. W naturalny sposób przybywa broni. Jesienią 44. roku na terenie obecnego województwa białostockiego przebywają też żołnierze zza linii Curzona, z wileńskich brygady oddziałów nowogródzki. Jest to tak naprawdę istota naszego oporu w 1945 roku.


1945, 1946, 1947 - sporo różnorodnych akcji, czasami nawet spektakularnych dokonań, chociażby opróżnienie więzienia w Białymstoku, zajęcie Grajewa -  to wszystko mniej więcej dzieje się 8 maja 1945 roku.


Żołnierze podziemia niepodległościowego działają - jeżeli mówimy tutaj o Białostocczyźnie - dosyć swobodnie. Wtedy rozwijają się dwa duże zgrupowania po tej stronie linii Curzona inspirowane przez żołnierzy brygad wileńskich. Bo i Hieronim Piotrowski "Jur" wywodzący swoje korzenie z 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, i oczywiście brygada Łupaszki na południu województwa. To są dwie formacje przodujące. One liczą w swoim szczytowym poziomie mniej więcej po 300 żołnierzy.

Natomiast faktycznie od maja 1945 roku skierowane są przeciw nim niesamowite siły - oprócz funkcjonujących na tym terenie formacji sowieckich dołącza do tej grupy także Ludowe Wojsko Polskie wycofane z frontu. I to, co starsze pokolenie sobie kojarzy z "Czterech Pancernych", my możemy zweryfikować. Po zakończeniu batalii o Berlin wcale nie wracają do swoich domów, by nakarmić psa, tylko między innymi trafiają na Podlasie, by pacyfikować ten teren.

 tutaj - trzeba to jasno sobie podkreślić - pacyfikacji podlegają nie tylko same oddziały zbrojne, ale także ludność cywilna. Jest to pacyfikacja na szeroką skalę. Mamy na przykład dosyć dobrze udokumentowaną pacyfikację obszaru wokół - powiedzmy - Ostrożan, Drohiczyna, Perlejewa z sierpnia 45. roku. Wtedy sowieci wykorzystują krótkotrwały pobyt pierwszego szwadronu 5. Wileńskiej Brygady po drugiej stronie Buga, w okolicach Sokołowa Podlaskiego. Ludność miejscowa zwraca się właśnie do dowódcy pierwszego szwadronu o to, żeby wrócił na ich stronę Buga, by uratować ich życie i mienie przed zbrodniczym działaniem żołnierzy sowieckich.

Też trzeba pamiętać, że na tym obszarze, gdzie działają te duże zgrupowania wojskowe - ja celowo unikam określenia partyzancki, bo to jest Wojsko Polskie funkcjonujące w  warunkach partyzanckich - dają w 45. roku ludności cywilnej dosyć dobrą ochronę przed działaniami represyjnym sowieckim. W międzyczasie niestety kształtuje się także KBW, które włącza się do tych akcji.

W  sierpniu 1945 roku zaczyna się akcja rozładowywania lasu przez Delegaturę Sił Zbrojnych. Dzisiaj mamy przesłanki, by twierdzić, że to działanie było inspirowane przez agenturę i na jesieni 45. roku na  Białostocczyźnie niestety ludność cywilna - do tej pory zaangażowana w pomoc żołnierzom - traci swoją ochronę i podlega kolejnym represjom.

Wtedy mamy do czynienia z pacyfikacjami na dużą skalę, w których są wykorzystywane wszelkie możliwe rodzaje sił zbrojnych, łącznie z lotnictwem. I to nie tylko wykorzystywane do celów obserwacyjnych, ale mamy przypadki, kiedy z samolotów są zrzucane ładunki wybuchowe na niektóre miejscowości.

Rok 1945, a szczególnie 1946, jest to eskalacja zbrodni popełnianych na żołnierzach podziemia niepodległościowego - podkreślę to - Wojska Polskiego działającego w konspiracji. Mam tutaj na myśli zbrodnie sądowe.


Po amnestii zostały w lasach zostały tak zwane grupy przetrwania.


Dzisiaj określamy te oddziały mianem grup przetrwania. One miały taki charakter, nie ma się co oszukiwać. Pozostali wtedy w konspiracji ci żołnierze i ci oficerowie, którzy wiedzieli na pewno, że w nowej rzeczywistości nie będą mogli się odnaleźć, że nowa władza nie znajdzie dla nich żadnego miejsca w życiu publicznym.

Ale należy pamiętać też o tym, że pomimo takiego szczątkowego stanu osobowego zachowano tam całą strukturę organizacyjną - czyli był komendant obwodu, był komendant okręgu. Nawet jeżeli te obwody i okręgi robiły się nagle o wiele większe niż wcześniej. Nawet jeżeli dotyczyły mniejszej liczby żołnierzy, to jednak zachowywano całą tę strukturę organizacyjną. I to cały czas było Wojsko Polskie.

Mamy z tego okresu bardzo piękne opisy zachowania tych żołnierzy, podtrzymywania tradycji wojskowej. I niestety smutne refleksje dotyczące tak naprawdę przewidywalnego losu. Zachowały się wspomnienia mieszkańców niektórych miejscowości, kiedy przyjmowano tych żołnierzy już właśnie po 1947 roku. W małych grupkach. Relacje zacieśniały się bardzo mocno. Była mniejsza liczba osób, łatwiej było budować więzi. Wtedy pojawiały się w wypowiedziach refleksje dotyczące tego, że walka na tym etapie być może jest już beznadziejna. Ostatni z żołnierzy Białostocczyzny Stanisław Marchewka pseudonim "Ryba" pokazuje, że nie było dla nich warunków do legalizacji.

Zresztą miejmy też świadomość tego, że kiedy nawet wychodzili z więzienia - żołnierze Armii Krajowej generalnie mieli to szczęście, że wychodzili po roku 1956, natomiast żołnierze zgrupowań narodowych o wiele dłużej odsiadywali swoje wyroki w więzieniach - to kiedy wracali do rzeczywistości, to okazywało się, że nie ma dla nich przestrzeni.

Mamy żołnierza, który jeszcze dzisiaj żyje w okolicach Brańska, nie będę przywoływał imienia i nazwiska, bo nie mam do tego legitymacji, ale musimy mieć świadomość, że on pierwszy wyrok zaczyna w 1947 roku, wychodzi i powtórnie trafia do więzienia w 1956 r. i otrzymuje wyrok 15 lat więzienia. Wtedy już ten wyrok odsiaduje do końca.


W naszym województwie nie wiemy, gdzie - szczególnie ofiary mordów sądowych - zostały pochowane. Czy są jakieś szanse, żeby te miejsca zlokalizować, żeby ujawnić miejsca pochówków?


Musimy mieć świadomość tego, że ustawowo państwo przyjęło na siebie obowiązek poszukiwania żołnierzy nie tylko podziemia niepodległościowego, tej drugiej konspiracji, ale w ogóle ofiar represji totalitaryzmów faszystowskiego i komunistycznego, dopiero w 2016 roku.

Wcześniejsze badania, poszukiwania były prowadzone tylko dzięki wielkiej determinacji i woli poszukujących, szczególnie pana profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Dzisiaj mamy struktury. One się ciągle jeszcze organizują, ale widzimy, że dzięki wsparciu instytucjonalnemu praca przebiega z nieco lepszymi efektami niż do tej pory.

Niestety uciekają nam świadkowie. Mniejsze są też teraz możliwości zdobycia materiału biologicznego dostosowanego do porównania, do identyfikacji.


Jeszcze zaproszenie na debatę, która odbędzie się dzisiaj, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej poświęconą Żołnierzom Wyklętym.


O godzinie 14:00 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku na ulicy Warsztatowej 1a odbędzie się mini konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym w różnych aspektach. Bardzo serdecznie zapraszam. Po niej będzie też koncert, który mam nadzieję, że zaskoczy wszystkich mieszkańców Białegostoku.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Gość 8.05.2025

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
7.05.2025

W pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w środę o godz. 21 poleciał czarny dym. Konklawe trwa więc dalej. Jakie są przewidywania? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć nowy papież?

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok