Radio Białystok | Gość | Sławomir Kopczewski - prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej

14.03.2018, 08:08, akt. 10:30

Jak być rodzicem przyszłego mistrza olimpijskiego czy najlepszego strzelca ligi mistrzów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Dlaczego?

Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda
Sławomir Kopczewski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Ze Sławomirem Kopczewskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na ten temat z prezesem Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomirem Kopczewskim rozmawia Lech Pilarski.

W środę, 14 marca o 18:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej w Białymstoku odbędzie się wykład otwarty pod hasłem "Sportowy rodzic".


Lech Pilarski: Na początek trawestacja przysłowia: "Kto ma piłkarza w rodzie, tego bieda nie ubodzie".


Sławomir Kopczewski: Coraz częściej słyszymy coś takiego i coraz częściej takie rzeczy pojawiają się w środowisku rodziców. Rodzice niestety podchodzą do tego bardzo roszczeniowo i bardzo ekonomicznie. Chcą zarabiać.


I ambicjonalnie.


Zdecydowanie. Tylko trzeba zadać pytanie, czy rodzice zaspokajają swoje ambicje, czy ambicje dziecka.


Presja, żeby osiągać wyniki, żeby stworzyć mistrza, powoduje, że może to być dla dziecka niebezpieczne.


Tak, to jest bardzo niebezpieczne dla dziecka, bo proszę sobie wyobrazić jego frustrację, jeżeli z trybun na boisku rodzic krzyczy, co dziecko  ma robić, a z drugiej strony instrukcje wydaje trener. Dziecko w pewnym momencie zostaje troszeczkę skołowane. Z jednej strony nie chce się narazić rodzicowi - zazwyczaj tacie, ale z drugiej strony przecież na boisku rządzi trener. Kwestia wyboru, podjęcia dobrej decyzji. Decyzja jest tylko jedna - na boisku słuchamy trenera.


I nie ma czasu - trzeba błyskawicznie zagrać. Ktoś musi być tym mistrzem.


Wydaje mi się, że autorytety dziecko wynosi z domu. I to jest chyba najważniejsza postawa, jaką dziecko powinno przyjąć. Natomiast autorytetem też w pewnym momencie staje się trener. Dziecko - zawodnik przede wszystkim słucha trenera. Przenosi to do domu i zderza się troszeczkę z taką smutną rzeczywistością - tato ma inne oczekiwania, mama inne, trener zupełnie inne. Co wybrać, żeby zadowolić wszystkich i żeby się rozwijać? Bo chyba to jest najważniejsze.


No właśnie. Bo chcemy mieć mistrza. Mistrzostwo nie polega na tym, że tylko i wyłącznie ktoś dobrze kopie albo dobrze skacze. Musi jeszcze mieć odpowiednią odporność psychiczną i musi też zdawać sobie sprawę, że kariera nie trwa całe życie.


Zdecydowanie. Za przygotowanie mentalne przede wszystkim według mnie odpowiadają rodzice. To rodzic  powinien pozytywnie nastawiać dziecko, powinien szukać tylko i wyłącznie  pozytywnych rzeczy w tej przyjemności, jaką daje gra w piłkę nożną albo jakiś inny sport.


Czyli nie powinno być czegoś takiego: "znowu nie zagrałeś".


Jeżeli rodzic jest świadom tego, co robi, i tego, co chce dziecko, to musi sobie uzmysłowić, że dziecko przychodzi na trening z przyjemnością i z przyjemnością ma na trening wracać. Natomiast od tego, żeby instruować, pouczać, poprawiać jest trener.

Rodzic powinien rozmawiać, jak najbardziej powinien pytać o odczucia, ale szukać też przede wszystkim pozytywów: co można zrobić lepiej? jakbyś się zachował w danej sytuacji, gdybyś miał możliwość jeszcze jednego takiego spotkania? Natomiast coraz częściej wygląda to zupełnie inaczej - rodzic roszczeniowo podchodzi: dlaczego nie zrobiłeś tak? dlaczego zrobiłeś inaczej?

Rodzic patrzy też na tabelę, która - akurat jeżeli chodzi o rozgrywki i wszystkie formy rywalizacji - powinna być na ostatnim miejscu. Tylko i wyłącznie przyjemność, tylko i wyłącznie rozwój sportowy, nic innego. Tabela jak najdalej, żadnej punktowaniu.


Jak zrobić, żeby znaleźć złoty środek?


Ciężko jest znaleźć złoty środek, ale uważam, że trzeba przede wszystkim rozmawiać i trzeba złoty środek chcieć znaleźć. Jeżeli ciągle będziemy zderzali się ze ścianą, ciągle będziemy mieli oczekiwania zupełne inne niż dziecko, niż trener, to nigdy nie znajdziemy tego złotego środka. Trzeba sobie przewartościować niektóre rzeczy i rodzice muszą dojść do wniosku, że to jednak ma być tylko i wyłącznie przyjemność. A czy ta przyjemność poparta talentem i ciężką pracą zamieni się w sukces, to będzie istotne, ale dopiero później.


Czyli nie powinno się mieć takiego nastawienia, że jeżeli dziecko fantastycznie gra w piłkę, to będzie Lewandowskim?


Przykre jest to, że coraz więcej rodziców tak myśli, że mój syn będzie Lewandowskim, mój syn będzie Messim, mój syn będzie Ronaldo.


Ale w telewizji nie pokazują człowieka, który trenuje, z dnia na dzień poprawia swoje wyniki, ma jasny cel, angażuję się w swój zawód, poznaje jego tajniki. Nie ma czegoś takiego, tylko jest ciągła impreza. Ktoś umie stawać na głowie - jest pokazywany w telewizji, kopie piłkę znakomicie, jest  pokazywany, jest celebrytą, bo prowadzi dobrze bloga.


Ale też możemy znaleźć troszeczkę rzeczy pozytywnych. Telewizja pokazuje nam bardzo dużo rzeczy negatywnych, które się dzieją w społeczeństwie. Natomiast jeżeli chodzi o sport, to jest on bardzo dobrze pokazywany.


Jak przygotować dziecko nie tylko na sukces, ale także na porażki?


Porażka przede wszystkim uczy pokory. I jeżeli mówimy o dzieciach, to trzeba podejść do tego dwutorowo. Najpierw rodzic musi zrozumieć, że w życiu każdego sportowca - bez względu na to, w jakiej dyscyplinie sportowej uczestniczy - porażka jest wkalkulowana. Nie sztuką jest upaść, sztuką jest się podnieść. To jest najważniejsze.


Rodzic jest właśnie przegranym, bo kiedyś nie mógł zagrać w piłkę, złapał kontuzję, nie osiągnął dobrych wyników i teraz próbuje odbić swoje porażki na dziecku.


Tak, ale tutaj mówimy o tych niespełnionych ambicjach rodziców. Tylko trzeba zadać sobie pytanie: dlaczego dziecko ma spełniać ambicje rodzica? Jeżeli rodzicowi się w jakiejś dziedzinie nie powiodło, to nie może tego przelewać na dziecko. Rodzice są już dorośli, od nich musimy wymagać dużo, dużo więcej.

Jako kluby, jako trenerzy musimy rozmawiać z rodzicami, musimy ich uświadamiać, dlatego że oni są potrzebni. Nie można się izolować od rodziców, nie można się oddzielać grubą kreską. Klub, trener, zawodnik, rodzic - trzeba zrobić wszystko, żeby wszystkie te rzeczy harmonijnie grały.

Rodziców można zaangażować. Na kursach trenerskich prowadzonych przez Podlaski Związek Piłki Nożnej coraz częściej trafiają się rodzice, którzy w różny sposób są zaangażowani w życie sportowe dziecka. Rodzic może być kierownikiem, może być bardzo dobrym organizatorem. Poprzez takie działania czuje się dowartościowany i potrzebny. Natomiast te niezaspokojone ambicje schodzą wówczas ma dalszy plan i są zupełnie inaczej odbierane.

Rola rodzica kończy się - tak jak wszystkim tłumaczy - na tym, żeby przywieźć dziecko na trening i szczęśliwe dziecko odebrać. I nic więcej. Jak powiedziałem, nie możemy się odcinać od rodziców, którzy są bardzo ważną częścią naszego sportu. Ale muszą być jakieś granice.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Gość 8.05.2025

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
7.05.2025

W pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w środę o godz. 21 poleciał czarny dym. Konklawe trwa więc dalej. Jakie są przewidywania? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć nowy papież?

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.


Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.


Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok