Radio Białystok | Gość | Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz - z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza"

Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz

z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza"

17.04.2018, 07:59, akt. 10:43

Dr Ewa Stankiewicz odwiedza pacjentów w odległych wsiach, wyludnionych miejscach, o których inni zapomnieli. "Każda z tych osób zasługuje na taki sam szacunek i opiekę, otoczenie troską i miłością, jak ludzie mieszkający w wielkiej, miejskiej aglomeracji"

Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda
Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr Ewą Stankiewicz i Anną Borysiewicz rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Makówce koło Narwi ma powstać pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum wiejskie. Pierwszą wirtualną cegiełkę na tę budowę - 100 tys. zł - internauci zebrali zaledwie w ciągu kilku dni.

O tym, dlaczego potrzebna jest budowa hospicjum i czy do jej realizacji wystarczy hojność internautów, z dr Ewą Stankiewicz oraz Anną Borysiewicz z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza" rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Fundacja od początku swego istnienia - to już 6 lat - jako pierwszy swój cel stawia wszelkie działania na rzecz godnego życia w chorobie i godnego umierania. Dlaczego w XXI w. w europejskim, cywilizowanym kraju nie jest to czymś oczywistym?


dr Ewa Stankiewicz: Rozwój cywilizacji i postęp sprawia, że ludzie skupiają się na innych wartościach niż wartość życia. Natomiast na naszym terenie jest tak, że my cały czas dostrzegamy, jak piękne jest życie, jak piękne jest dożywanie, mimo że jest ono bardzo trudne, ponieważ wsie wymierają. Ale każda z tych osób, która tam mieszka, zasługuje na taki sam szacunek, na taką samą opiekę, otoczenie troską i miłością, jak osoba, która mieszka w wielkiej, miejskiej aglomeracji.


Czy Podlasie jest jakimś szczególnym miejscem, że właśnie tu ma powstać wiejskie stacjonarne hospicjum?


Anna Borysiewicz: Województwo podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów w Europie i myślę, że nie bez powodu doktor Grabowski wybrał to miejsce, sporządził swój tak zwany odwrócony biznesplan. Myślę, że te 6 lat, od kiedy istnieje Fundacja, utwierdziło go w przekonaniu, że jest to właściwe miejsce.


Odwrócony biznesplan sugerowałby, że to nie ma prawa się udać.


A.B.: Dokładnie tak. Doktor znalazł miejsce, gdzie jest potrzeba niesienia pomocy chorym, samotnym, opuszczonym. Znalazł miejsce, gdzie możliwe, że nikt inny nie chciałby dojeżdżać.


Jak wielu osobom na Podlasiu pomaga teraz państwa Fundacja?


E.S.: W tej chwili mamy ponad 30 osób, z czego 15 spełnia kryteria refundacyjne NFZ. Pozostałe osoby wymagają opieki, pielęgnacji, rehabilitacji, współpracy z psychologiem, ale niestety nie są to osoby, które spełniają kryteria refundacji Funduszu. Tak to jest określane.


Brzmi to trochę strasznie. Czego dotyczą te kryteria?


E.S.: Kryteria stanu zdrowia, kryteria rozpoznania, kryteria tego, w jakiej kondycji znajduje się osoba.


Ale państwo im pomagacie.


E.S.: Tak, i pomagać będziemy.


Jak to wygląda?


E.W.: Zbieramy pieniądze na to, aby mógł dojechać fizjoterapeuta, aby mogła dojechać pielęgniarka, aby zapewnić godną, rzetelną, uczciwą, ale też profesjonalną opiekę. Lekarz dojeżdża przynajmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka dojeżdża do pacjentów na NFZ dwa razy w tygodniu, do pozostałych osób w zależności od tego, jakie są potrzeby. Dojeżdża też fizjoterapeuta.


Pomagacie 30 osobom, ale ile jest jeszcze osób, które tej opieki potrzebują?


E.W.: Jest bardzo dużo takich osób. Potrzeby wzrastają. Zgłaszanych jest coraz więcej osób, pacjentów nieonkologicznych - osób po udarach, ze schorzeniami neurologicznymi, osób leżących, wypisanych do domu - mówiąc  nieładnie - "na umieranie", ponieważ już w szpitalu nie dało się nic zrobić, ale nie są to osoby, które spełniają kryteria NFZ, bo nie mają choroby onkologicznej. Im też pomagamy.

Mamy sytuacje, kiedy taka osoba, otoczona troską, miłością wstaje, żyje. Moja pacjentka żyje ponad trzy lata po tym, kiedy została wypisana do domu i miała tam umrzeć...


To świadczy o tym, że na pewno tym ludziom trzeba pomagać.


A.B.: Tak, oczywiście. I chcemy dalej to robić. Ale żeby móc prowadzić fundację, móc dalej pomagać, potrzebujemy pieniędzy. Stąd też pomysł dr. Grabowskiego, by stworzyć ośrodek stacjonarny w Makówce, na potrzeby którego została już zakupiona ziemia, są wszystkie pozwolenia, wszystkie potrzebne dokumenty. Jedyne, co nam zostało, to uzbierać kwotę, dzięki której moglibyśmy to zrobić.


Internauci pomagają. Dzięki pomysłowi Szymona Hołowni, białostoczanina, zebrano w ciągu kilku dni 100 tys. zł. Teraz na koncie internetowej zbiórki jest już prawie 140 tys., na które złożyło się blisko 1500 osób. Nadal jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Aby zakończyć tzw. stan surowy, trzeba 5 mln zł. Później dochodzi jeszcze koszt wyposażenia. Co dalej?


A.B.: Nie poddajemy się. Wierzymy, że na swojej drodze spotkamy ludzi o wielkich sercach. Będziemy pewnie jeszcze starać się o dotację z Unii Europejskiej - zapewne później będą inne programy. Wierzymy, że nam się uda i będziemy mogli pomagać jeszcze większej liczbie osób.


Ludzi wielkiego serca takich jak Szymon Hołownia?


A.B.: Chociażby. To wspaniały człowiek, pojawił się znikąd. Krótko po ogłoszeniu wyników programu transgranicznego Polska - Białoruś - Ukraina, gdzie dostaliśmy decyzję odmowną, zadzwonił do nas, przyjechał i rozpętał tę całą burzę medialną.


O fundacji do tej pory niewiele było słychać, nawet na Podlasiu. Teraz wie o niej cała Polska.


A.B.: Tak, to głównie zasługa pana Szymona Hołowni, który pomógł nam przedrzeć się przez media. Dzięki temu osoby, które nigdy o nas nie słyszały, mogły zobaczyć, czym się zajmujemy, co robimy.


Co w działaniach państwa fundacji zmieni powstanie stacjonarnego hospicjum?


E.S.: Będzie jeszcze więcej troski i miłości. Ośrodek, który ma powstać, będzie placówką hospicyjno-pielęgnacyjno-edukacyjną. Takie dwa filary - jak to mówi doktor Grabowski: opieka i pielęgnacja, ale też edukacja na rzecz godnego umierania, godnego towarzyszenia, godnego odchodzenia, godnego przeżywania ostatnich chwil. I w tych dwóch kierunkach nadal pragniemy się rozwijać.


Jak jeszcze można pomóc?


E.W.: Wspierać nas, jak tylko każdy potrafi. Każda złotówka, życzliwe słowo, to wszystko jest bardzo cenne.

A.B.: Prosimy też o 1 proc. podatku. A na naszej stronie można zostać e-budowniczym, czyli wpłacić cegiełkę na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok