Radio Białystok | Gość | Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz - z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza"

Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz

z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza"

17.04.2018, 07:59, akt. 10:43

Dr Ewa Stankiewicz odwiedza pacjentów w odległych wsiach, wyludnionych miejscach, o których inni zapomnieli. "Każda z tych osób zasługuje na taki sam szacunek i opiekę, otoczenie troską i miłością, jak ludzie mieszkający w wielkiej, miejskiej aglomeracji"

Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda
Anna Borysiewicz i dr Ewa Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr Ewą Stankiewicz i Anną Borysiewicz rozmawia Jarosław Iwaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Makówce koło Narwi ma powstać pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum wiejskie. Pierwszą wirtualną cegiełkę na tę budowę - 100 tys. zł - internauci zebrali zaledwie w ciągu kilku dni.

O tym, dlaczego potrzebna jest budowa hospicjum i czy do jej realizacji wystarczy hojność internautów, z dr Ewą Stankiewicz oraz Anną Borysiewicz z Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza" rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Fundacja od początku swego istnienia - to już 6 lat - jako pierwszy swój cel stawia wszelkie działania na rzecz godnego życia w chorobie i godnego umierania. Dlaczego w XXI w. w europejskim, cywilizowanym kraju nie jest to czymś oczywistym?


dr Ewa Stankiewicz: Rozwój cywilizacji i postęp sprawia, że ludzie skupiają się na innych wartościach niż wartość życia. Natomiast na naszym terenie jest tak, że my cały czas dostrzegamy, jak piękne jest życie, jak piękne jest dożywanie, mimo że jest ono bardzo trudne, ponieważ wsie wymierają. Ale każda z tych osób, która tam mieszka, zasługuje na taki sam szacunek, na taką samą opiekę, otoczenie troską i miłością, jak osoba, która mieszka w wielkiej, miejskiej aglomeracji.


Czy Podlasie jest jakimś szczególnym miejscem, że właśnie tu ma powstać wiejskie stacjonarne hospicjum?


Anna Borysiewicz: Województwo podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów w Europie i myślę, że nie bez powodu doktor Grabowski wybrał to miejsce, sporządził swój tak zwany odwrócony biznesplan. Myślę, że te 6 lat, od kiedy istnieje Fundacja, utwierdziło go w przekonaniu, że jest to właściwe miejsce.


Odwrócony biznesplan sugerowałby, że to nie ma prawa się udać.


A.B.: Dokładnie tak. Doktor znalazł miejsce, gdzie jest potrzeba niesienia pomocy chorym, samotnym, opuszczonym. Znalazł miejsce, gdzie możliwe, że nikt inny nie chciałby dojeżdżać.


Jak wielu osobom na Podlasiu pomaga teraz państwa Fundacja?


E.S.: W tej chwili mamy ponad 30 osób, z czego 15 spełnia kryteria refundacyjne NFZ. Pozostałe osoby wymagają opieki, pielęgnacji, rehabilitacji, współpracy z psychologiem, ale niestety nie są to osoby, które spełniają kryteria refundacji Funduszu. Tak to jest określane.


Brzmi to trochę strasznie. Czego dotyczą te kryteria?


E.S.: Kryteria stanu zdrowia, kryteria rozpoznania, kryteria tego, w jakiej kondycji znajduje się osoba.


Ale państwo im pomagacie.


E.S.: Tak, i pomagać będziemy.


Jak to wygląda?


E.W.: Zbieramy pieniądze na to, aby mógł dojechać fizjoterapeuta, aby mogła dojechać pielęgniarka, aby zapewnić godną, rzetelną, uczciwą, ale też profesjonalną opiekę. Lekarz dojeżdża przynajmniej dwa razy w miesiącu. Pielęgniarka dojeżdża do pacjentów na NFZ dwa razy w tygodniu, do pozostałych osób w zależności od tego, jakie są potrzeby. Dojeżdża też fizjoterapeuta.


Pomagacie 30 osobom, ale ile jest jeszcze osób, które tej opieki potrzebują?


E.W.: Jest bardzo dużo takich osób. Potrzeby wzrastają. Zgłaszanych jest coraz więcej osób, pacjentów nieonkologicznych - osób po udarach, ze schorzeniami neurologicznymi, osób leżących, wypisanych do domu - mówiąc  nieładnie - "na umieranie", ponieważ już w szpitalu nie dało się nic zrobić, ale nie są to osoby, które spełniają kryteria NFZ, bo nie mają choroby onkologicznej. Im też pomagamy.

Mamy sytuacje, kiedy taka osoba, otoczona troską, miłością wstaje, żyje. Moja pacjentka żyje ponad trzy lata po tym, kiedy została wypisana do domu i miała tam umrzeć...


To świadczy o tym, że na pewno tym ludziom trzeba pomagać.


A.B.: Tak, oczywiście. I chcemy dalej to robić. Ale żeby móc prowadzić fundację, móc dalej pomagać, potrzebujemy pieniędzy. Stąd też pomysł dr. Grabowskiego, by stworzyć ośrodek stacjonarny w Makówce, na potrzeby którego została już zakupiona ziemia, są wszystkie pozwolenia, wszystkie potrzebne dokumenty. Jedyne, co nam zostało, to uzbierać kwotę, dzięki której moglibyśmy to zrobić.


Internauci pomagają. Dzięki pomysłowi Szymona Hołowni, białostoczanina, zebrano w ciągu kilku dni 100 tys. zł. Teraz na koncie internetowej zbiórki jest już prawie 140 tys., na które złożyło się blisko 1500 osób. Nadal jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Aby zakończyć tzw. stan surowy, trzeba 5 mln zł. Później dochodzi jeszcze koszt wyposażenia. Co dalej?


A.B.: Nie poddajemy się. Wierzymy, że na swojej drodze spotkamy ludzi o wielkich sercach. Będziemy pewnie jeszcze starać się o dotację z Unii Europejskiej - zapewne później będą inne programy. Wierzymy, że nam się uda i będziemy mogli pomagać jeszcze większej liczbie osób.


Ludzi wielkiego serca takich jak Szymon Hołownia?


A.B.: Chociażby. To wspaniały człowiek, pojawił się znikąd. Krótko po ogłoszeniu wyników programu transgranicznego Polska - Białoruś - Ukraina, gdzie dostaliśmy decyzję odmowną, zadzwonił do nas, przyjechał i rozpętał tę całą burzę medialną.


O fundacji do tej pory niewiele było słychać, nawet na Podlasiu. Teraz wie o niej cała Polska.


A.B.: Tak, to głównie zasługa pana Szymona Hołowni, który pomógł nam przedrzeć się przez media. Dzięki temu osoby, które nigdy o nas nie słyszały, mogły zobaczyć, czym się zajmujemy, co robimy.


Co w działaniach państwa fundacji zmieni powstanie stacjonarnego hospicjum?


E.S.: Będzie jeszcze więcej troski i miłości. Ośrodek, który ma powstać, będzie placówką hospicyjno-pielęgnacyjno-edukacyjną. Takie dwa filary - jak to mówi doktor Grabowski: opieka i pielęgnacja, ale też edukacja na rzecz godnego umierania, godnego towarzyszenia, godnego odchodzenia, godnego przeżywania ostatnich chwil. I w tych dwóch kierunkach nadal pragniemy się rozwijać.


Jak jeszcze można pomóc?


E.W.: Wspierać nas, jak tylko każdy potrafi. Każda złotówka, życzliwe słowo, to wszystko jest bardzo cenne.

A.B.: Prosimy też o 1 proc. podatku. A na naszej stronie można zostać e-budowniczym, czyli wpłacić cegiełkę na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
prof. Maciej Zajkowski

prof. Maciej Zajkowski [wideo]

z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
30.03.2023

- Za chwilkę prawo unijne zmusi nas do tego, żeby w każdej spółdzielni mieszkaniowej, przy każdym bloku stała przynajmniej jedna ładowarka do samochodów elektrycznych.

dr Karol Łapiński, fot. Sylwia Krassowska

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
29.03.2023

"Pracownik powinien być na bieżąco informowany o obowiązkach i uprawnieniach" - mówi dr Karol Łapiński.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca białostockiej Solidarności Oświatowej
28.03.2023

- Jesteśmy widoczni, jesteśmy popularni, przychodzą do nas nowi członkowie, bo wiedzą, że jesteśmy nie tylko aktywni, ale też sprawni i potrafimy osiągać cele - mówi przewodnicząca Solidarności Oświatowej w Białymstoku Agnieszka Rzeszewska.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
27.03.2023

- Nie ma się czego obawiać, to jest broń, która będzie robiła za straszak (...). Broń nuklearna jest narzędziem odstraszania - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska [wideo]

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
27.03.2023

"Ostatnie miesiące pokazały, że Aleksander Łukaszenka jest nieobliczalny na arenie politycznej" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.


Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok