Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

10.06.2024, 19:00, akt. 12.06.2024, 06:56

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest uchwała rządu w sprawie wprowadzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jest też zapowiedź zmiany zasad użycia broni przez żołnierzy w sytuacji zagrożenia. Te ważne decyzje zapadły na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku.

Sytuacja na polsko - białoruskiej granicy, a szczególnie ostatnie wydarzenia - czyli śmierć polskiego żołnierza i zatrzymanie jego kolegów za strzały ostrzegawcze były tematem posiedzenia zwołanej w Białymstoku Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Czy to wszystko poprawi sytuację i status żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy a także zahamuje nielegalną migrację Iza Serafin pyta eksperta - prof. Adama Bartnickiego, dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Iza Serafin: Zanim zajmiemy się polsko-białoruską granicą, spuentujmy niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy jest coś, co pana zaskoczyło w tych wyborach? Oczywiście o wyniki pytam.


Adam Bartnicki: Nie jestem analitykiem polskiej sceny politycznej, jeśli już, to raczej rosyjskiej. Niemniej nie, nic mnie nie zaskoczyło. Już i z sondaży, ale też z cząstkowych danych jeśli chodzi o frekwencję można było przewidzieć wyniki wyborów. Zresztą, tutaj chyba wszyscy są zadowoleni, nawet słyszałem, że pan Robert Biedroń z Lewicy podsumowywał...


Jest zadowolony, bo mandat zdobył.


Tak, tak, ale że Lewica, Trzecia Droga i KO w sumie mają większość i to trochę przypomina taki - no, to nie jest dowcip, bo to faktyczna sprawa była - kiedyś dyktator Albanii Hoxha powiedział o Albańczykach „z Chińczykami jest nas miliard”. To jest coś takiego. No tak polityka nie działa i tak chyba nie można tego zliczać, ale mówię - wszyscy są zadowoleni.


Zostawmy wybory - to już za nami. Przed nami nowe rozwiązania dotyczące polsko-białoruskiej granicy ogłoszone w Białymstoku, gdzie - przypomnę - obradował rząd, potem Rada Bezpieczeństwa Narodowego, a na koniec jeszcze spotkali się na szczycie przewodniczący parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy.

I co ustalono: przede wszystkim ta strefa buforowa, bo wiadomo, że obowiązuje już od najbliższego czwartku (13.06), zweryfikowana po protestach samorządowców, okolicznych mieszkańców i po konsultacjach. Na kilkudziesięciu metrach, nie będziemy się tutaj w szczegóły zagłębiać, ma sięgać 200 m od granicy, na niektórych odcinkach, tych bardziej zalesionych ok. 2 km.

Czy to zadowoli mieszkańców, którym obiecano wsparcie, dodajmy, zahamuje ten nielegalny przemyt migrantów, bo przecież o to chodzi i poprawi warunki służb mundurowych strzegących granicy?


Można powiedzieć, że Białystok przez chwilę stał się stolicą Polski, bo gościliśmy najważniejszych polityków naszego kraju i nie tylko naszego kraju. Strefa buforowa z pewnością jest potrzebna i pomoże naszym służbom i żołnierzom. Czy ona jest wystarczająco szeroka? Wydaje mi się, że nie. 200 m to raczej nie robi wrażenia.


Ale ma nie szkodzić ludziom.


Ma nie szkodzić ludziom, ale tutaj zawsze musimy wyważyć kwestie bezpieczeństwa i kwestie ludzi. Ludzi czy interesu ludzi - to trzeba było być może inaczej do tego podejść. Najpierw rozmawiać z ludźmi i zapewnić im odpowiednie gratyfikacje, oczywiście odszkodowania. I wtedy nasi mieszkańcy Podlasia mają świadomość tego, co się dzieje i na pewno by wsparli tę większą strefę buforową, no ale właśnie - po szerszych konsultacjach i po realnych - realnych już w tym momencie gratyfikacjach, pomocy, a nie obietnicach.


Ale nikt nie powiedział, że ona nie będzie rozszerzona na przykład - to zależy od rozwoju sytuacji. Jedno jest pewne: odwrotu od tej strefy nie ma, bo premier zdecydowanie oświadczył, że „zadaniem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa na granicy i nie zmieni tego ani żadna polityka, ani emocje ludzkie”.

W Białymstoku rząd przyjął też uchwałę w sprawie ustanowienia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. O tej tarczy mówiliśmy sporo, zajmijmy się kolejną rzeczą. To są te nowe przepisy dotyczące okoliczności użycia broni. Generalnie bez konsekwencji żołnierz mógłby użyć jej w celu: odparcia zamachu na granicę czy zamachu na życie lub zdrowie swoje lub innych żołnierzy - tam jeszcze bardziej szczegółowo jest wszystko opisane, ale to jest najważniejsze. O tym też rozmawiano  na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo to są takie propozycje prezydenta nieco zmodyfikowane, Sejm ma się tym zająć jak najszybciej.

Pytanie, czy to uspokoi żołnierzy i odbuduje nieco morale po tych tragicznych i przykrych sytuacjach, które miały miejsce na polsko-białoruskiej granicy?


Odbudowanie morale w Wojsku Polskim myślę, że potrwa. To nie jest kwestia tylko nowych przepisów jeśli chodzi o użycie broni - żołnierze też widzą, że jak to się dzieje, że problem graniczny mamy od kilku lat, a przepisy można przygotować w ciągu trzech dni, a wcześniej nie można było. Coś jest nie tak z naszym państwem, mam nadzieję, że to się teraz zmieni.

Ale mówię - to nie jest tylko kwestia użycia broni, która może być kontrowersyjna, ale jest konieczna, jednak mamy realne zagrożenie i nie można pozbawiać naszych służb, naszych żołnierzy podstawowego narzędzia odparcia ataku na granicę. A granica jest święta. Jak granica upada, upada państwo i o tym czasami zapominaliśmy.

Więc to jest jedna kwestia, a druga kwestia - wydaje mi się, że ci żołnierze, którzy służą na granicy powinni mieć raz lepsze warunki tej służby, ale też lepsze warunki finansowe. Myślę, że państwo polskie stać na odpowiednie gratyfikacje finansowe dla żołnierzy, którzy ryzykują życiem na granicy.


Może to jest początek jakichś zmian. Polak mądry po szkodzie - dobrze, że się cokolwiek dzieje i to w miarę szybko. Ale sygnał jest.


Myślę, że się za mało zadziało. Myślę, że powinny być ruchy bardziej radykalne, ale to już zostawmy, to jest kwestia polityki. Tak czy owak musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy.


A może na tej granicy zamiast żołnierzy, policjantów, strażników granicznych powinien być po prostu Korpus Ochrony Pogranicza?


Oczywiście, że być może tak, ale to nie jest kwestia decyzji i zrobienia tego w trzy dni, tylko to jest kwestia prawdopodobnie kilku lat i być może w tym momencie powinniśmy ponad podziałami usiąść i taką decyzję podjąć.

Ja jednak pamiętam, że rozbudowa sił Wojska Polskiego na wschód od Wisły też wzbudzała kontrowersje i opory, a tutaj mówimy o zupełnie nowej formacji. No zobaczymy - mam nadzieję, że kiedyś tak, że może to nie będzie bardzo odległe kiedyś, ale to nie jest kwestia właśnie na najbliższy czas.


Nie ma czasu, nie może być odległe kiedyś. A wracając do tych ważnych posiedzeń, to na koniec dnia, tak jak wspomniałam, mieliśmy jeszcze szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy. I wspólne oświadczenie mówiące o koniczności obrony granic. „Chcemy pokazać, że nie damy się podzielić i zastraszyć” - mówił inicjator tego spotkania marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Białystok stolicą Polski pan powiedział, stolicą bezpieczeństwa. To bardziej symbol czy taki realny sygnał wysłany do naszych wrogo nastawionych sąsiadów?


To raczej do sojuszników z regionu, jeśli już, bo nie sądzę, żeby strona białoruska czy rosyjska przejęła się takimi oświadczeniami. Bądźmy też poważni.


Ale całą tą akcją i aurą już tak. Politycznie.


Całą aurą Rosja się rzeczywiście przejmie, jeśli podejmiemy realne działania dotyczące wzmocnienia granicy, bo deklaracje to troszkę za mało.


Ale od zapowiedzi się zaczyna. A w ogóle - czy te brutalne, nasilające się ataki na polsko-białoruską granicę nie mają takiego samego celu jak w 2021 roku, nie wiem, czy państwo to pamiętacie, żeby odwrócić naszą uwagę od planowanego ataku Rosji na Ukrainę.

Tak to było - wrzesień ataki, luty inwazja na Ukrainę. Może teraz Putin też coś knuje?


Oczywiście tak było. Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym też tutaj, w Radiu Białystok. To była kwestia też wyizolowania państwa polskiego, odciągnięcia uwagi państwa polskiego od tego, co się dzieje na granicach Ukrainy. Rzeczywiście Rosja się przygotowywała bardzo wyraźnie i myśmy o tym wiedzieli. 

Mogę tylko powiedzieć, że analitycy - jest taki bardzo dobry analityk, jeden z lepszych, Maciej Korowaj, który będzie zresztą pracował u nas na Wydziale Stosunków Międzynarodowych UwB, to jest taka malutka reklama - on opowiadał studentom naszym, że dokładnie przewidział dzień ataku, nawet się założył i wygrał, bo takie dane, na podstawie danych wywiadowczych naprawdę można wiedzieć, kiedy taki atak nastąpi. 

Więc jeśli sugerujemy jakiś atak teraz na polską granicę czy granicę naszych sąsiadów to nie, raczej nie sądzę, żeby w tym momencie Rosja uwikłana w wojnę na Ukrainę i wojnę, której nie wygrywa, co jest cały czas porażką Rosji i tutaj nie widać perspektyw w dalszym ciągu na wygranie tej wojny, nie sądzę, żeby Rosja otwierała nowy front zwłaszcza, że jest to jednak wojna z NATO.

Owszem, może być atak, którego nie zakwalifikujemy jako działania wojenne - tutaj politycy będą myśleć, czy to już jest agresja czy nie jest agresja, ale tak naprawdę Rosja może wysłać taki silny sygnał, że coś takiego zrobi. Bo celem strategicznym Rosji jest rozbicie jedności NATO, zakwestionowanie też prymatu amerykańskiego, rozbicie NATO i pokazanie, że NATO po prostu nie istnieje. Jeśli NATO nie istnieje, to jedynym gwarantem bezpieczeństwa w regionie jest Rosja i to Rosja rozdaje karty. 


Oczywiście my możemy dywagować, ale nie wiemy tego, co wiedzą wywiady. Bardzo dziękuję, przed nami kolejne ważne spotkanie – narada wojewodów Polski Wschodniej z premierem w Białymstoku, oczywiście, a więc cały czas się dzieje.

| red: mag, bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok