Radio Białystok | Gość | Andrzej Skiepko [wideo] - starosta hajnowski

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski

3.06.2024, 19:00, akt. 4.06.2024, 09:36

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński
Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Andrzejem Skiepko rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomimo zapowiedzi, od wtorku (4.06) nie będzie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, przedstawiciele rządu chcą skonsultować projekt rozporządzenia z samorządowcami, przedsiębiorcami, organizacjami społecznymi i pracownikami parku narodowego.

Między innymi o postulatach mieszkańców i życiu w przygranicznej strefie ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepką rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Od dziś miała obowiązywać strefa przygraniczna z zakazem przebywania, tymczasem rząd - rzutem na taśmę, można powiedzieć - zdecydował się na konsultacje społeczne. Jak pan ocenia taką dość zaskakującą decyzję?

Andrzej Skiepko: Cieszę się z tej decyzji, gdyż w imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową. To nie było 200 metrów, tak jak było zapowiadane, a w niektórych miejscach dochodziło nawet do kilometra, dwóch, a nawet więcej.

Ale nawet nie chodzi o tę odległość. Najważniejsze jest to, aby to nie obejmowało miejscowości. To by kończyło sezon turystyczny w naszym powiecie, w szczególności w tych najbardziej znanych miejscach jak Białowieża, Narewka, Czeremcha, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne.

Uważam że strefa buforowa w odległości 200 metrów jest jak najbardziej zasadna. Byłem za budową zapory na granicy. Również strefa buforowa - ona powinna być cały czas.


Rozumiem że o tym jutro, w środę będziecie rozmawiać z przedstawicielami rządu podczas spotkania w Białymstoku.  

Jutro u pana wojewody będziemy rozmawiać my jako samorządowcy, ale również inne grupy społeczne, które też są zaproszone przez pana wojewodę. Bardzo się cieszę, że my, jako pierwsi - taki telefon otrzymałem od pana wojewody - już o 9:00 jesteśmy umówieni, aby o tych właśnie sprawach porozmawiać. I myślę że dojdziemy do konsensusu.

Bo tak naprawdę zamknięcie miejscowości nic nie daje. Powoduje tylko niepotrzebną dezorganizację życia publicznego, a już nie mówiąc o turystach, którzy naprawdę lgną do Puszczy Białowieskiej. A jak będą pozamykane i obiekty turystyczne i szlaki, ale również kwatery, pensjonaty czy też hotele - to oznacza koniec sezonu turystycznego.W tym projekcie rozporządzenia, który widzieliśmy w tej pierwotnej formie sama Białowieża - ta najbardziej znana miejscowość turystyczna w powiecie hajnowskim nie jest w tej strefie. Natomiast sami przedsiębiorcy używają takiego dość - wydaje mi się trafnego sformułowania - to tak jakby powiedzieć turystom, że "zamykamy Tatry, ale na Krupówki możecie sobie pójść". Tutaj wydaje się, że to jest dobra analogia.

Tu podobnie było. Hotel może być otwarty, tylko po co przyjedzie turysta tylko do hotelu - chce zobaczyć szlak turystyczny, chce zobaczyć atrakcje, które są w Puszczy Białowieskiej. A nawet ci, co przyjeżdżają, kwaterują się poza Białowieżą, na terenie praktycznie całego powiatu - chcą zrobić wypad właśnie do Puszczy Białowieskiej, żeby zobaczyć bardzo ciekawe miejsca. Jakby one były  zblokowane, nie byłoby żadnego sensu - ten cały ruch turystyczny zaginąłby.


Rezerwat ścisły, który można zwiedzać tylko z przewodnikiem, więc raczej w sposób kontrolowany, też jest w tym rozporządzeniu w strefie zamkniętej.

Oczywiście że tak. Nie tylko sam rezerwat, ale inne też miejsca. I tak naprawdę to, co mówimy o 200 metrach, to jest ta strefa buforowa, która powinna być, bo bezpieczeństwo mieszkańców, ale również wszystkich służb mundurowych, które przebywają w pasie granicznym, którzy chronią nasze społeczeństwo i granicę Rzeczypospolitej, jest niezwykle ważne. Dlatego też cały czas jestem za tym, aby była ta strefa buforowa.


Mówi pan o zapewnieniu bezpieczeństwa służbom, tak twierdzą też przedstawiciele rządu, ale pańskim zdaniem przed kim ma chronić ta strefa tutaj po polskiej stronie granicy?

Nie raz bywałem na granicy typowo służbowo. Za dużo jest osób, które nie powinny przebywać w tej strefie. W tej strefie powinny być tylko służby mundurowe. Napotykają wiele problemów...


A kogo ma pan ma myśli mówiąc o osobach, które nie powinny tam być?

Myślę o osobach, które nie są mundurowymi. I chyba tyle. Ewentualnie służby medyczne, które tam dojeżdżają, bo również takie przypadki mamy.
 

Ale ma pan na myśli przypadkowych turystów, czy osoby, które celowo podchodzą pod linię granicy?

Są i przypadkowi turyści, ale są również i osoby, które celowo podchodzą - z ciekawości. Uważam, że to nie jest to miejsce, aby to był jakiś poligon doświadczalny i fajny widok obserwacyjny. To jest zbyt poważna sprawa i tylko służby mundurowe powinny tam przebywać.


Mówił pan o tej strefie dwustumetrowej, mówiliśmy o tym, że Białowieża jest wyłączona z tej strefy. Natomiast są też takie miejscowości jak Gruszki, Nowe Masiewo, Stare Masiewo, gdzie są również agrokwatery i te miejscowości według projektu rozporządzenia mają znaleźć się w strefie.

26 miejscowości miało się znaleźć w strefie. Po rozmowach jutro - mam nadzieję - że dojdziemy do konsensusu. Być może niektóre miejscowości zostaną, te najbliżej granicy, ale część regionu samej Białowieży też była objęta - chociażby Podolany. Ta strefa - jeszcze raz powtórzę - nie powinna obejmować miejscowości.


A dlaczego akurat głównie w powiecie hajnowskim będzie pańskim zdaniem ta strefa wprowadzona?

Myślę że ostatnie sytuacje na granicy pokazały, że jest wzmożony ruch, jest wiele przejść. Wcześniej to było kilkanaście, kilka, czasami w ogóle mieliśmy takie dni w tygodniu, że nie mieliśmy ani jednej próby przejścia przez granicę. Teraz codziennie mamy prób po 150, 200 czy 250. Czyli bardzo, bardzo dużo. Te przejścia są w rejonie Puszczy Białowieskiej.


A jak się żyje przy granicy? Mieszkańcy przyzwyczaili się już do tej sytuacji? Do obecności wojska?

Myślę że tak. Mieszkańcy się przyzwyczaili. Natomiast chcę powiedzieć, że od samego początku nie było ani paniki, ani nie było jakichś sygnałów od mieszkańców. Wręcz przeciwnie - mieszkańcy bardzo dobrze zasymilowali się ze służbami mundurowymi. Także naprawdę też ta współpraca między mieszkańcami i samorządami była bardzo dobra od samego początku. Jest dobra i mam nadzieję, że taka pozostanie.  


Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapowiedział, że rozporządzenie uwzględni interesy lokalnej ludności. Jakie to są interesy - pańskim zdaniem - oprócz zmniejszenia tej strefy i ograniczenia jej do tych faktycznych 200 metrów?

Najważniejsze, aby ten ruch turystyczny, który rozpoczyna się - oby nie było tak, że on po prostu się zamyka. A to już przerabialiśmy raz i wiem jak ciężko odbudować wizerunek takiej bardzo znanej miejscowości chociażby jak Białowieża.


Czy rekompensaty są tu potrzebne?

Oczywiście też. Nie wszyscy otrzymali je w poprzednim okresie. Niestety pewnie wymogi formalne nie były spełnione. Natomiast biorąc po uwagę, że rekompensata to nie wszystko, turysta nie potrzebuje tylko przespać się, zjeść, ale też coś zobaczyć.


Zakładając, że ta strefa faktycznie będzie ograniczona do tych dwustu metrów przy samym pasie granicznym - Białowieża będzie otwarta, wszystkie miejscowości będą otwarte, to z jakich powodów rząd miałby przyznawać rekompensatę?

W takim przypadku, jeżeli nie będzie utraconych dochodów przez jakąkolwiek instytucję czy podmiot, który prowadzi działalność turystyczną, być może będą przy granicy samej pojedyncze kwatery, które prowadziły takie usługi. I jeśli będą musiały na ten okres zamknąć się, to oczywiście jak najbardziej te rekompensaty muszą być. Być może też przy samej granicy będą jakieś bardzo ważne szlaki turystyczne zamknięte. Więc jeżeli po drodze są też obiekty turystyczne, w których ta działalność była na bieżąco prowadzona i z tego był dochód, to oczywiście powinna być rekompensata. Ale ja mam nadzieję, że dojdzie do takiego rozwiązania, że ani tych rekompensat nie będzie trzeba wypłacać, a przede wszystkim ruch turystyczny będzie się odbywał tak jak to było dotychczas.


A czy nie brakuje panu takiego budowania pozytywnego wizerunku Puszczy Białowieskiej? Bo z jednej strony rządzący bardzo dobrze pokazują, że jest bezpiecznie, że to wojsko czuwa, dba o bezpieczeństwo granicy, ale nie ma takich obrazków czysto ludzkich, żeby pokazać, że wojskowi robią swoje, a mieszkańcy - właśnie - żyją normalnie, że turyści mogą spokojnie przyjechać i wypocząć w tym miejscu.

Panie redaktorze - dlatego moja wizyta dzisiaj w studiu jest po to, żeby uspokoić, pewnie ostudzić oczekiwania niektórych, natomiast przede wszystkim przekonać turystów, mieszkańców całej Polski i zagranicy, że u nas jest bardzo bezpiecznie, mieszkańcy naszego terenu są bardzo gościnni. Także serdecznie zapraszam. Jestem przekonany, że ten ruch turystyczny będzie nabierał coraz większego rozmachu i dojdziemy za jakiś czas do takiego poziomu jak to było chociażby w 2018 roku czy też w 2019. Bo muszę powiedzieć, że ciągle odbudowujemy wizerunek, który został utracony przez pandemię, później przez zakaz wjazdu do regionu Puszczy Białowieskiej czy stan wyjątkowy jeszcze wcześniej wprowadzony. Wszystko jest na dobrej drodze, tylko nie możemy czegoś też po drodze zepsuć.

| red: pp, mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok