Radio Białystok | Gość | Elżbieta Kamińska - wicekurator oświaty w Białymstoku

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku

26.10.2020, 08:34, akt. 08:49

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda
Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Z Elżbietą Kamińską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczniowie starszych klas podstawówek - od 4 do 8 - przechodzą od dziś na naukę zdalną. To kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Od tygodnia w systemie zdalnym pracują już uczniowie szkół średnich. Czy coś się w nim zmieni po doświadczeniach z wiosennego lockdownu i czy nie będzie uczniów wykluczonych cyfrowo - m.in. o tym z wicekurator oświaty w Białymstoku - Elżbietą Kamińską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Czy decyzja rządu o przejściu na zdalne nauczanie także klas 4-8 ograniczy pani zdaniem rozprzestrzenianie się koronawirusa? Nie tylko w szkołach, bo wiadomo, że problemem było również to, że te dzieci często zakażały swoich rodziców.Elżbieta Kamińska: Pani redaktor, trudno mi komentować decyzję polskiego rządu. Tak jak pan premier podczas tej konferencji prasowej powiedział, że ta decyzja była konsultowana z lekarzami, z wirusologami, z osobami które znają się, orientują się w tematyce epidemicznej. Premier nas zapewnił, że te działania mają właśnie służyć poprawie sytuacji epidemicznej.To właśnie do kuratorium spływały raporty z poszczególnych szkół i my też dzwoniliśmy i informowaliśmy o tym naszych słuchaczy, że jakaś szkoła jest zamknięta albo kolejne klasy przechodzą na zdalne nauczanie, z kolei inspektorzy sanitarni mówili o tym, że wzrasta liczba zakażonych 40-50-latków, właśnie rodziców tych dzieci, które to zakażenie przynoszą ze szkół.


Kuratorium Oświaty codziennie pozyskuje takie informacje, jak funkcjonują szkoły i placówki w województwie podlaskim, i przedszkola też, także mamy takie rozeznanie. Szkoły i przedszkola, które pracują stacjonarnie, stanowią 96%, tylko 4% szkół podstawowych i przedszkoli w tej chwili pracuje albo w systemie zdalnym, albo hybrydowym. To mniej więcej na podobnym poziomie utrzymuje się dłuższy czas, mieliśmy 98, w tej chwili mamy 96, przy takim dużym zakażeniu epidemicznym.Czy jest szansa, że tym razem to zdalne nauczanie nie będzie się sprowadzać tak, jak wiosną, niestety w bardzo wielu przypadkach do zadawania materiału, egzekwowania prac, żeby móc wystawić oceny? Bardzo się obawiają tego rodzice.

Podlaski Kurator Oświaty ze swoimi wizytatorami monitoruje pracę szkół, jak w zakresie tego kształcenia na odległość realizują poszczególne zajęcia. Chcę też powiedzieć, że szkoły już nabrały trochę doświadczenia w tej poprzedniej fazie epidemii, gdzie dopiero wchodziły w tę zdalną edukację, to kształcenie na odległość, dzisiaj wychodzi to już dużo lepiej. 

Jesteśmy po konferencji z dyrektorami wszystkich szkół podstawowych w województwie podlaskim, też przekazaliśmy trochę informacji na ten temat, jakie działania powinni podjąć dyrektorzy, jak dobrze zorganizować pracę szkół i placówek tych właśnie, które będą realizowały kształcenie na odległość. 

Też planujemy narady w rejonach wizytacyjnych, żeby też wesprzeć dyrektorów, bo to dyrektorzy odpowiadają za organizację tego kształcenia na odległość, oczywiście we współpracy z nauczycielami. Chcemy zaangażować doradców metodycznych, którzy pojawili się w naszych placówkach doskonalenia nauczycieli, przekazujemy informacje o platformach internetowych uruchomionych przez ministerstwo edukacji, gdzie tam jest ogromna ilość materiałów, z których nauczyciele mogą korzystać. Także uczymy się i myślę, że to kształcenie na odległość będzie na dużo wyższym poziomie, dużo lepiej realizowane, bo mamy już więcej doświadczenia, więcej wiedzy, więcej możliwości.Rozumiem, że też będą realizowane te postulaty poprzedniego jeszcze ministra edukacji, żeby uprościć trochę podstawę programową, żeby nauczyciele też zmienili sposób prowadzenia lekcji, żeby to nie były takie długie monotonne wykłady, bo wiadomo, że przy nauczaniu znanym one nie mają racji bytu. Tu też możemy się spodziewać, rozumiem, jakiejś ewaluacji tego, że wyciągnęliśmy wnioski z wiosennego lockdownu.


Tak, wszyscy uczymy się, już na poziomie ministerstwa zapadają takie decyzje, jakie treści, w jakim zakresie podstawy programowe są realizowane. Ministerstwo umożliwia dyrektorom ustalenie długości prowadzenia zajęć, czyli może być ta godzina w przypadku indywidualnego nauczania na przykład 30 minut, a nie 45. Wybrać te ważne treści nauczania.


Czy nad systemem, nad metodyką państwo pracujecie?

Pracujemy, wspieramy dyrektorów, podejmujemy różne działania w tym kierunku. Oprócz tych platform internetowych, które ministerstwo proponuje nauczycielom i dyrektorom szkół, też jest dodatkowe doposażenie w sprzęt komputerowy. Warto wspomnieć o niedawno uruchomionym projekcie "zdalna szkoła", "zdalna szkoła plus", gdzie szkoły mogą pozyskać sprzęt komputerowy dla uczniów z rodzin wielodzietnych w trudnej sytuacji finansowej. 

Ministerstwo edukacji z ministerstwem cyfryzacji uruchomiło też szkolne pakiety multimedialne dla szkół podstawowych, dla szkół ponadpodstawowych. Taki pakiet składa się z 25 tabletów z podłączeniem do mobilnego internetu, wiem, że już 18 sztuk w województwie otrzymało lub otrzyma na dniach takie właśnie szkolne pakiety multimedialne. Rusza projekt aktywna tablica, też MEN-owski projekty, który też pozwoli na doposażenie szkół w sprzęt komputerowy. 

Także działamy w różnych płaszczyznach: doradztwo metodyczne, doposażenie szkół w sprzęt komputerowy, jak też wsparcie dyrektorów, nauczycieli przez wizytatorów i to doradztwo metodyczne, taką sieć doradztwa ustala kurator oświaty. Mamy doradców metodycznych ze wszystkich przedmiotów nauczanych w szkołach, tam też nauczyciele mogą się zwrócić z prośbą o pomoc, o wyjaśnienie, jakie metody stosować w tym kształceniu na odległość. Wymaga to ogromnego zaangażowania wszystkich podmiotów, żeby ta edukacja przebiegała jak najlepiej.Dyrektorzy mają zapewnić każdemu uczniowi dostęp do tej zdalnej nauki, żeby nie było tak, że niektórzy nie mogą się połączyć, bo nie mają możliwości, czy zajmiemy się takimi uczniami offline, którzy po prostu gdzieś tam utonęli nam wiosną?

Są przewidziane takie zapisy rozporządzenia w sprawie funkcjonowania szkół i placówek podczas epidemii, są informacje, że uczniowie, którzy nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, bo takie sytuacje mamy, bo o takich pani mówi, dyrektor będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne z wykorzystaniem komputerów szkolnych, jak też pomoc psychologiczno-pedagogiczną, bo też są specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

Wiemy, że stacjonarnie też pracują szkoły specjalne, w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, natomiast dyrektorzy pozostałych szkół specjalnych, czy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych będą mogli w tym czasie decydować o trybie nauczania w klasach 4-8 szkół podstawowych, czy ponadpodstawowych — czy będzie to tryb zdalny, czy hybrydowy.W szkołach zostają na razie klasy 1-3, na razie, bo nie wiadomo czy za tydzień to się nie zmieni.

Nie wiemy tego, sytuacja jest właśnie bardzo dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień.

Czy te klasy 1-3 funkcjonują na dotychczasowych zasadach, czy może rozważana jest jakaś zmiana formuły, żeby na przykład te dzieci jakoś rozproszyć, żeby nie tłoczyły się po 30 uczniów w jednej klasie, mają do dyspozycji teraz całą szkołę.

Prawo daje taką dużą możliwość w tym zakresie dyrektorowi szkoły. To on może inaczej zorganizować tę pracę, żeby te dzieci się nie tłoczyły, one w tej chwili mają możliwości w większym odstępie funkcjonować i większy dystans między sobą zachować. 

Nadal obowiązuje zawieszenie zajęć, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy szkół, placówek publicznych i niepublicznych mogą być zawieszone zajęcia i w klasach 1-3 z uwagi na jakieś zagrożenie bezpieczeństwa dzieci, na jakieś problemy zdrowotne związane z COVID. To zawieszenie zajęć w tych klasach 1-3 czy przedszkolu odbywa się za zgodą organu prowadzącego, po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Tak jest na dziś, sytuacja zmienia się, jest bardzo dynamiczna.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok