Radio Białystok | Gość | Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

24.11.2020, 08:20, akt. 08:27

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Z Dorotą Wyszkowską rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To już końcówka Powszechnego Spisu Rolnego, bo potrwa on do końca listopada. Zebrane dane posłużą ocenie dotychczasowych i tworzeniu nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. W całym kraju spis dotyczy ponad 1 mln 100 tysięcy gospodarstw, w województwie podlaskim - około 80 tysięcy. Na tydzień przed zakończeniem Powszechnego Spisu Rolnego z tego obowiązku wywiązało się około 94 procent podlaskich rolników. M.in. o tym z zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku Dorotą Wyszkowską rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: Pandemia pokrzyżowała trochę szyki również spisowi rolnemu.


Dorota Wyszkowska: Na pewno pandemia nam nie pomaga, natomiast do urzędu można przyjść i się spisać, mamy stanowisko spisowe. Jeżeli ktoś by potrzebował pomocy, to zachęcam oczywiście do kontaktu najpierw telefonicznego, umówienie się na godzinę. Podobnie jest zresztą w urzędach gmin i tam również można dokonać samospisu. 


Z czym rolnicy mają problem przy okazji tego spisu?


Problemem jest sama chęć udziału w spisie. Chciałabym zaapelować jeszcze do tych rolników, którzy odmawiają, albo może bardziej przekładają udział w spisie na później, żeby nie odkładać tego na ostatnią chwilę, to jest moment kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Jest to nie tylko obowiązek, obowiązek oczywiście ustawowy, ale również prawo do tego, żeby mieć swoją małą cząstkę w kształtowanie polityki rolnej w gminie, powiecie, województwie, ale również w kraju.


Taki spis odbywa się co 10 lat, co 10 lat sprawdzamy, jak się zmienia sytuacja na wsi? 


Rolnicy co pewien czas odpowiadają na pytania ankieterów, którzy dzwonią do nich. Natomiast mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby tak naprawdę zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć, jak się rolnictwo w trakcie tych 10 lat zmieniło, ale również, żeby zrobić diagnozę do kształtowania polityki rolnej krajowej. Pamiętajmy - jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, mamy wspólną politykę rolną, więc te dane będą służyły również, czy będą stanowiły podstawę do opisu stanu rolnictwa i będą na pewno miały wpływ na wielkość instrumentów finansowych, które w ramach wspólnej polityki rolnej uzyskujemy.


Kto ma obowiązek, żeby się spisać, czy to tylko rolnicy?


Spisujemy użytkowników gospodarstw rolnych i jeśli ktoś posiada ziemię, ale jej nie użytkuje, tylko na przykład dzierżawi - takiej osoby nie spisujemy. Pracujemy na wykazie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, więc jeżeli ktoś jest właścicielem, pobiera dopłaty, jest zgłoszonym użytkownikiem gospodarstwa rolnego, taka osoba ma obowiązek.


Czy ktoś to będzie weryfikował, sprawdzał z dokumentami, że rolnik spisał się dobrze? Ten, który dokonał samospisu oczywiście.


Prowadzimy pewną analizę pod względem logiki przekazywanych danych.


Brak logiki to na przykład gospodarstwo 2 razy większe, niż rzeczywiście w dokumentach występuje?


To chodzi raczej o to, że na przykład jeżeli mamy gospodarstwo bardzo duże, czyli obejmujące kilkaset hektarów i będziemy mieli oznaczenie w formularzu spisowym, że 80% jest na samozaopatrzenie, to jest to błąd zdecydowanie.


Krótka instrukcja obsługi - jak to zrobić, ile czasu to zajmuje, jak trudne są pytania w tym formularzu?


Moim zdaniem pytania do użytkowników gospodarstw rolnych są proste, jak długo to zajmuje -  zupełnie inaczej będzie wyglądał formularz w gospodarstwie, które ma uprawy i zwierzęta, a będzie zupełnie inny jeżeli mamy tylko same uprawy, albo tylko same zwierzęta, więc tutaj odpowiedź jest bardzo trudna. To może być kilkanaście minut, ale może być też zdecydowanie dłużej. 

Natomiast jak to zrobić - wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego, wejść do formularza spisowego, jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, to zachęcamy oczywiście do kontaktu z gminami i z urzędem statystycznym w Białymstoku. Jeżeli ktoś nie umie sobie poradzić ze samospisem, to zachęcam również do spisu przez telefon, ale w dogodnym momencie dla użytkowników gospodarstw rolnych, bo jest cały czas czynna infolinia spisowa - Spisz się przez telefon - wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, a tam będziemy mogli spokojnie przekazać dane i dopełnić obowiązku spisowego.


Trzeba na przykład zebrać jakieś dokumenty, których nie mamy, czy o których może nawet nie pamiętamy, że powinniśmy mieć?


Wydaje mi się, że w przypadku użytkownika gospodarstwa rolnego zbieranie dokumentów nie jest konieczne. Pytamy o zasiewy, pogłowie zwierząt w podziale, pytamy o nawożenie, o nawodnienie, o pomoc wyspecjalizowanych firm, o zatrudnienie, a w zasadzie aktywność ekonomiczną w gospodarstwie, o strukturę dochodów, ale tutaj mówimy o strukturze dochodów, czyli procentowym - jaka część dochodów w gospodarstwie domowym pochodzi z produkcji rolniczej.


Te formularze są podpisywana imieniem i nazwiskiem, czy są one robione anonimowo?


Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego jest spisywany pod swoim numerem gospodarstwa rolnego, więc na ten moment mamy możliwość sprawdzenia, którzy użytkownicy gospodarstw rolnych nie dopełnili obowiązku spisowego. Oczywiście na etapie przetwarzania, robienia z tego zestawu danych, takie dane zostaną zanonimizowane. Mam nadzieję, że wszyscy dopełnią obowiązku.


Nie jest to chyba tak, jak pojawia się na niektórych forach internetowych - zaglądanie rolnikom do portfela i sprawdzanie co tam można znaleźć?


Nie, nie pytamy o dochody, czyli nie pytamy o wielkość dochodów, nie pytamy o majątek osobisty rolników, nie pytamy o żadne numery kont. Oczywiście zapytamy na przykład o maszyny rolnicze, albo budynki gospodarcze, ale na pewno nie będziemy pytali o to, jaki ma dom, kredyt, nie będziemy o to pytać.


Jeżeli prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, to również będzie się w tym formularzu znajdowało?


Formularz dotyczy wyłącznie działalności rolniczej.


Czyli jeżeli nie samodzielnie, to przez telefon, jeżeli nie przez telefon to w urzędzie gminy, jeżeli nie w urzędzie gminy - to przy pomocy rachmistrza i należy się spisać do końca listopada. A wyniki tego spisu poznamy?


Na początku przyszłego roku.
| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?


Witold Karczewski, fot. Barbara Sokolińska

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
30.12.2020

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.

Płk Sławomir Kocanowski, fot. Sylwia Krassowska (archiwum)

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
29.12.2020

- Myślę, że pandemia, która miała wpływ na naszą pomoc niesioną w województwie podlaskim, udowodniła, że jesteśmy tym wysuniętym ramieniem do wspierania lokalnej społeczności - mówi płk Kocanowski.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
28.12.2020

"Nie mamy innego narzędzia w tej chwili, żeby skończyć ten koszmar, który zgotował nam wirus. Szczepionka to najlepsza, najszybsza i jedyna droga do tego, żeby uodpornić społeczeństwo, nie tracąc przy tym ludzi" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok