Radio Białystok | Gość | Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

19.03.2021, 08:23, akt. 10:29

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Z Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Trzeba będzie podać dane osobowe, ale też odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrudnienia czy zamieszkania - 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Odbywa się co 10 lat, a udział w nim jest obowiązkowy. Tym razem - z powodu pandemii - spis przebiegać będzie przede wszystkim elektronicznie. Pytania są już dostępne w internecie na stronie spis.gov.pl.

Z zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku dr hab. Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Jesteśmy na ostatniej prostej przed rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Czy wszystko jest gotowe?


Dorota Wyszkowska: Na tym etapie, na jakim jesteśmy, wszystko jest gotowe. Przygotowujemy rachmistrzów spisowych, w tej chwili ich szkolimy. Próbujemy podejmować najróżniejsze działania, żeby zapewnić informację całemu społeczeństwo, żeby każdy wiedział, że ma taki obowiązek, i żeby każdy go dopełnił.


Dopełnił przede wszystkim elektronicznie, biorąc pod uwagę fakt, że mamy pandemię.


Będziemy starali się dotrzeć z informacją o samospisie internetowym do wszystkich mieszkańców i będziemy zachęcać do tego, żeby dopełnili obowiązku spisowego rzeczywiście w tej formie, dlatego że tak naprawdę jest to forma najwygodniejsza. Obecnie ludzie też boją się kontaktu, więc sytuacja epidemiczna powinna nas skłonić do tego, żeby wypełnić ankietę samodzielnie, w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu, bez kontaktu z innymi osobami.

Jeżeli ktoś miałby jednak problemy z wypełnieniem formularza, to zachęcam do kontaktu z naszą infolinią spisową. Jest ona uruchomiona już od 15 marca. Na razie jest to infolinia, na której można uzyskać wszelkie informacje na temat spisu. Natomiast od 1 kwietnia, kiedy ruszamy ze spisem, możemy się również na tej infolinii spisać na tak zwane żądanie. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego przez internet, dzwonimy i w danym momencie się spisujemy. Pani, która jest, albo pan, spisze każdą osobę, która będzie tego chciała.


Czyli mamy samospis, mamy spis telefoniczny i oczywiście są rachmistrzowie. Ale oni są potrzebni niekoniecznie po to, żeby odwiedzać poszczególne gospodarstwa, ale właśnie żeby odbierać telefony, bo - jak rozumiem - osobista wizyta to już ostateczność.


Tak. Biorąc pod uwagę sytuację, która jest bardzo dynamiczna i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak się będzie kształtowała, zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności, czyli w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie w stanie wypełnić obowiązku spisowego w drodze wywiadu telefonicznego lub samospisu.

Możemy również oczekiwać telefonu od rachmistrza spisowego, ponieważ oni także będą realizowali wywiady telefoniczne tylko już nie na żądanie, ale to oni będą dzwonić do respondentów i przeprowadzać wywiady. Będziemy też starali się ograniczyć kontakt bezpośredni ze względu na bezpieczeństwo respondentów i naszych rachmistrzów.

Natomiast mamy też jeszcze jedną metodę spisu. Możemy udać się do gminnego biura spisowego, czyli do urzędu gminy, ewentualnie do urzędu statystycznego i tam z pomocą pracowników również dokonać spisu. Tutaj tylko apel - jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z tej formy, to jest prośba o to, żeby się umówić, by uniknąć kontaktu z dużą grupą osób.


Gdzie znajdziemy ankietę w internecie?


Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego wystarczy wejść w aplikację spisową, która będzie udostępniona 1 kwietnia, i zalogować się. Będziemy mogli to zrobić na dwa sposoby - albo węzłem krajowym, czyli z wykorzystaniem profilu zaufanego lub bankowych systemów poświadczających, albo też jeżeli ktoś takiego systemu nie ma, będzie można się zalogować poprzez PESEL i nazwisko rodowe matki.


Czy muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty, aby wypełnianie ankiety poszło sprawnie?


Myślę, że na większość pytań odpowiemy tak naprawdę bez większego zastanowienia. Zresztą zachęcam do zapoznania się z pytaniami spisowymi, bo na stronie spis.gov.pl są już dostępne wszystkie, jakie mogą zostać zadane w spisie.

Myślę, że tak naprawdę jeżeli chodzi o pytania, to być może takie zastanowienie przyjdzie nam w momencie, kiedy będziemy odpowiadać, od kiedy mieszkamy w danym miejscu, ewentualnie z którego roku pochodzi budynek. To mogą być pytania, które będą wymagały zastanowienia. Natomiast myślę, że pytania dotyczące aktywności ekonomicznej, cech demograficznych, odczuwania niepełnosprawności, przynależności do mniejszości etnicznych czy narodowości nie powinny sprawić żadnego problemu.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. Ten przed nami jest wyjątkowy, bo jesteśmy w wyjątkowym momencie. Mamy pandemię. Pytań bezpośrednio z nią związanych jednak nie ma.


Nie ma.


Ale czy spodziewacie się może, że pandemia będzie w tle przy odpowiedzi na niektóre pytania?


Być może pewien wpływ na wyniki będzie w zakresie aktywności ekonomicznej ludności. Być może część osób straciła pracę w tym czasie. To jest też odpowiedź na pytanie, jak ma się dzisiaj w takich warunkach np. stan zatrudnienia. To też jest bardzo ważna informacja i dla osób, które będą korzystały z wyników spisu, i dla nas.


Po co są te dane?


Żeby się dowiedzieć, jak zmieniła się sytuacja demograficzna, ale również stan zasobów mieszkaniowych przez ostatnie 10 lat. Tak naprawdę te dane stanowią później zasób informacyjny, z którego możemy przez kolejne 10 lat korzystać, kreując różnego rodzaju polityki - politykę społeczną, demograficzną. Rządzący na różnych szczeblach potrzebują twardych danych, ponieważ każda polityka wymaga diagnozy, a żeby zrobić diagnozę, musimy mieć dane. I te dane zbierzemy właśnie w spisie. Potem je opracujemy i będziemy udostępniać w postaci zagregowanych danych różnym odbiorcom.


Co ważne, to, co każdy z nas wypełni, nie będzie podpisane naszym imieniem i nazwiskiem w momencie udostępniania tych danych komuś innemu.


Nie, absolutnie nie zdarza się w statystyce publicznej, żeby dane, które trafią do systemu statystyki publicznej, zostały udostępnione jako dane jednostkowe. Dane po zebraniu są anonimizowane, agregowane i dopiero wówczas są udostępniane w postaci różnego rodzaju agregatów.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca, chociaż trwają prace, by wydłużyć ten termin do końca września. Ale oczywiście nawet jeżeli ten termin będzie wydłużony, to zachęcamy do tego, by nie odkładać spisu na ostatnią chwilę i dopełnić tego obowiązku jak najszybciej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok