Radio Białystok | Gość | Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

19.03.2021, 08:23, akt. 10:29

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzeba będzie podać dane osobowe, ale też odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrudnienia czy zamieszkania - 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Odbywa się co 10 lat, a udział w nim jest obowiązkowy. Tym razem - z powodu pandemii - spis przebiegać będzie przede wszystkim elektronicznie. Pytania są już dostępne w internecie na stronie spis.gov.pl.

Z zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku dr hab. Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Jesteśmy na ostatniej prostej przed rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Czy wszystko jest gotowe?


Dorota Wyszkowska: Na tym etapie, na jakim jesteśmy, wszystko jest gotowe. Przygotowujemy rachmistrzów spisowych, w tej chwili ich szkolimy. Próbujemy podejmować najróżniejsze działania, żeby zapewnić informację całemu społeczeństwo, żeby każdy wiedział, że ma taki obowiązek, i żeby każdy go dopełnił.


Dopełnił przede wszystkim elektronicznie, biorąc pod uwagę fakt, że mamy pandemię.


Będziemy starali się dotrzeć z informacją o samospisie internetowym do wszystkich mieszkańców i będziemy zachęcać do tego, żeby dopełnili obowiązku spisowego rzeczywiście w tej formie, dlatego że tak naprawdę jest to forma najwygodniejsza. Obecnie ludzie też boją się kontaktu, więc sytuacja epidemiczna powinna nas skłonić do tego, żeby wypełnić ankietę samodzielnie, w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu, bez kontaktu z innymi osobami.

Jeżeli ktoś miałby jednak problemy z wypełnieniem formularza, to zachęcam do kontaktu z naszą infolinią spisową. Jest ona uruchomiona już od 15 marca. Na razie jest to infolinia, na której można uzyskać wszelkie informacje na temat spisu. Natomiast od 1 kwietnia, kiedy ruszamy ze spisem, możemy się również na tej infolinii spisać na tak zwane żądanie. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego przez internet, dzwonimy i w danym momencie się spisujemy. Pani, która jest, albo pan, spisze każdą osobę, która będzie tego chciała.


Czyli mamy samospis, mamy spis telefoniczny i oczywiście są rachmistrzowie. Ale oni są potrzebni niekoniecznie po to, żeby odwiedzać poszczególne gospodarstwa, ale właśnie żeby odbierać telefony, bo - jak rozumiem - osobista wizyta to już ostateczność.


Tak. Biorąc pod uwagę sytuację, która jest bardzo dynamiczna i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak się będzie kształtowała, zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności, czyli w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie w stanie wypełnić obowiązku spisowego w drodze wywiadu telefonicznego lub samospisu.

Możemy również oczekiwać telefonu od rachmistrza spisowego, ponieważ oni także będą realizowali wywiady telefoniczne tylko już nie na żądanie, ale to oni będą dzwonić do respondentów i przeprowadzać wywiady. Będziemy też starali się ograniczyć kontakt bezpośredni ze względu na bezpieczeństwo respondentów i naszych rachmistrzów.

Natomiast mamy też jeszcze jedną metodę spisu. Możemy udać się do gminnego biura spisowego, czyli do urzędu gminy, ewentualnie do urzędu statystycznego i tam z pomocą pracowników również dokonać spisu. Tutaj tylko apel - jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z tej formy, to jest prośba o to, żeby się umówić, by uniknąć kontaktu z dużą grupą osób.


Gdzie znajdziemy ankietę w internecie?


Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego wystarczy wejść w aplikację spisową, która będzie udostępniona 1 kwietnia, i zalogować się. Będziemy mogli to zrobić na dwa sposoby - albo węzłem krajowym, czyli z wykorzystaniem profilu zaufanego lub bankowych systemów poświadczających, albo też jeżeli ktoś takiego systemu nie ma, będzie można się zalogować poprzez PESEL i nazwisko rodowe matki.


Czy muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty, aby wypełnianie ankiety poszło sprawnie?


Myślę, że na większość pytań odpowiemy tak naprawdę bez większego zastanowienia. Zresztą zachęcam do zapoznania się z pytaniami spisowymi, bo na stronie spis.gov.pl są już dostępne wszystkie, jakie mogą zostać zadane w spisie.

Myślę, że tak naprawdę jeżeli chodzi o pytania, to być może takie zastanowienie przyjdzie nam w momencie, kiedy będziemy odpowiadać, od kiedy mieszkamy w danym miejscu, ewentualnie z którego roku pochodzi budynek. To mogą być pytania, które będą wymagały zastanowienia. Natomiast myślę, że pytania dotyczące aktywności ekonomicznej, cech demograficznych, odczuwania niepełnosprawności, przynależności do mniejszości etnicznych czy narodowości nie powinny sprawić żadnego problemu.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. Ten przed nami jest wyjątkowy, bo jesteśmy w wyjątkowym momencie. Mamy pandemię. Pytań bezpośrednio z nią związanych jednak nie ma.


Nie ma.


Ale czy spodziewacie się może, że pandemia będzie w tle przy odpowiedzi na niektóre pytania?


Być może pewien wpływ na wyniki będzie w zakresie aktywności ekonomicznej ludności. Być może część osób straciła pracę w tym czasie. To jest też odpowiedź na pytanie, jak ma się dzisiaj w takich warunkach np. stan zatrudnienia. To też jest bardzo ważna informacja i dla osób, które będą korzystały z wyników spisu, i dla nas.


Po co są te dane?


Żeby się dowiedzieć, jak zmieniła się sytuacja demograficzna, ale również stan zasobów mieszkaniowych przez ostatnie 10 lat. Tak naprawdę te dane stanowią później zasób informacyjny, z którego możemy przez kolejne 10 lat korzystać, kreując różnego rodzaju polityki - politykę społeczną, demograficzną. Rządzący na różnych szczeblach potrzebują twardych danych, ponieważ każda polityka wymaga diagnozy, a żeby zrobić diagnozę, musimy mieć dane. I te dane zbierzemy właśnie w spisie. Potem je opracujemy i będziemy udostępniać w postaci zagregowanych danych różnym odbiorcom.


Co ważne, to, co każdy z nas wypełni, nie będzie podpisane naszym imieniem i nazwiskiem w momencie udostępniania tych danych komuś innemu.


Nie, absolutnie nie zdarza się w statystyce publicznej, żeby dane, które trafią do systemu statystyki publicznej, zostały udostępnione jako dane jednostkowe. Dane po zebraniu są anonimizowane, agregowane i dopiero wówczas są udostępniane w postaci różnego rodzaju agregatów.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca, chociaż trwają prace, by wydłużyć ten termin do końca września. Ale oczywiście nawet jeżeli ten termin będzie wydłużony, to zachęcamy do tego, by nie odkładać spisu na ostatnią chwilę i dopełnić tego obowiązku jak najszybciej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.


fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.


prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.


Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.


Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.


Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.


Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.

dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska

dr Tomasz Grześ [wideo]

z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
24.10.2023

"Profil zaufany nie jest na zawsze, trzeba go odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Ważny jest przez 3 lata" - mówi dr Tomasz Grześ.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok