Radio Białystok | Gość | Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku

19.03.2021, 08:23, akt. 10:29

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzeba będzie podać dane osobowe, ale też odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrudnienia czy zamieszkania - 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Odbywa się co 10 lat, a udział w nim jest obowiązkowy. Tym razem - z powodu pandemii - spis przebiegać będzie przede wszystkim elektronicznie. Pytania są już dostępne w internecie na stronie spis.gov.pl.

Z zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku dr hab. Dorotą Wyszkowską rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Jesteśmy na ostatniej prostej przed rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Czy wszystko jest gotowe?


Dorota Wyszkowska: Na tym etapie, na jakim jesteśmy, wszystko jest gotowe. Przygotowujemy rachmistrzów spisowych, w tej chwili ich szkolimy. Próbujemy podejmować najróżniejsze działania, żeby zapewnić informację całemu społeczeństwo, żeby każdy wiedział, że ma taki obowiązek, i żeby każdy go dopełnił.


Dopełnił przede wszystkim elektronicznie, biorąc pod uwagę fakt, że mamy pandemię.


Będziemy starali się dotrzeć z informacją o samospisie internetowym do wszystkich mieszkańców i będziemy zachęcać do tego, żeby dopełnili obowiązku spisowego rzeczywiście w tej formie, dlatego że tak naprawdę jest to forma najwygodniejsza. Obecnie ludzie też boją się kontaktu, więc sytuacja epidemiczna powinna nas skłonić do tego, żeby wypełnić ankietę samodzielnie, w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu, bez kontaktu z innymi osobami.

Jeżeli ktoś miałby jednak problemy z wypełnieniem formularza, to zachęcam do kontaktu z naszą infolinią spisową. Jest ona uruchomiona już od 15 marca. Na razie jest to infolinia, na której można uzyskać wszelkie informacje na temat spisu. Natomiast od 1 kwietnia, kiedy ruszamy ze spisem, możemy się również na tej infolinii spisać na tak zwane żądanie. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego przez internet, dzwonimy i w danym momencie się spisujemy. Pani, która jest, albo pan, spisze każdą osobę, która będzie tego chciała.


Czyli mamy samospis, mamy spis telefoniczny i oczywiście są rachmistrzowie. Ale oni są potrzebni niekoniecznie po to, żeby odwiedzać poszczególne gospodarstwa, ale właśnie żeby odbierać telefony, bo - jak rozumiem - osobista wizyta to już ostateczność.


Tak. Biorąc pod uwagę sytuację, która jest bardzo dynamiczna i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak się będzie kształtowała, zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności, czyli w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie w stanie wypełnić obowiązku spisowego w drodze wywiadu telefonicznego lub samospisu.

Możemy również oczekiwać telefonu od rachmistrza spisowego, ponieważ oni także będą realizowali wywiady telefoniczne tylko już nie na żądanie, ale to oni będą dzwonić do respondentów i przeprowadzać wywiady. Będziemy też starali się ograniczyć kontakt bezpośredni ze względu na bezpieczeństwo respondentów i naszych rachmistrzów.

Natomiast mamy też jeszcze jedną metodę spisu. Możemy udać się do gminnego biura spisowego, czyli do urzędu gminy, ewentualnie do urzędu statystycznego i tam z pomocą pracowników również dokonać spisu. Tutaj tylko apel - jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z tej formy, to jest prośba o to, żeby się umówić, by uniknąć kontaktu z dużą grupą osób.


Gdzie znajdziemy ankietę w internecie?


Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego wystarczy wejść w aplikację spisową, która będzie udostępniona 1 kwietnia, i zalogować się. Będziemy mogli to zrobić na dwa sposoby - albo węzłem krajowym, czyli z wykorzystaniem profilu zaufanego lub bankowych systemów poświadczających, albo też jeżeli ktoś takiego systemu nie ma, będzie można się zalogować poprzez PESEL i nazwisko rodowe matki.


Czy muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty, aby wypełnianie ankiety poszło sprawnie?


Myślę, że na większość pytań odpowiemy tak naprawdę bez większego zastanowienia. Zresztą zachęcam do zapoznania się z pytaniami spisowymi, bo na stronie spis.gov.pl są już dostępne wszystkie, jakie mogą zostać zadane w spisie.

Myślę, że tak naprawdę jeżeli chodzi o pytania, to być może takie zastanowienie przyjdzie nam w momencie, kiedy będziemy odpowiadać, od kiedy mieszkamy w danym miejscu, ewentualnie z którego roku pochodzi budynek. To mogą być pytania, które będą wymagały zastanowienia. Natomiast myślę, że pytania dotyczące aktywności ekonomicznej, cech demograficznych, odczuwania niepełnosprawności, przynależności do mniejszości etnicznych czy narodowości nie powinny sprawić żadnego problemu.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. Ten przed nami jest wyjątkowy, bo jesteśmy w wyjątkowym momencie. Mamy pandemię. Pytań bezpośrednio z nią związanych jednak nie ma.


Nie ma.


Ale czy spodziewacie się może, że pandemia będzie w tle przy odpowiedzi na niektóre pytania?


Być może pewien wpływ na wyniki będzie w zakresie aktywności ekonomicznej ludności. Być może część osób straciła pracę w tym czasie. To jest też odpowiedź na pytanie, jak ma się dzisiaj w takich warunkach np. stan zatrudnienia. To też jest bardzo ważna informacja i dla osób, które będą korzystały z wyników spisu, i dla nas.


Po co są te dane?


Żeby się dowiedzieć, jak zmieniła się sytuacja demograficzna, ale również stan zasobów mieszkaniowych przez ostatnie 10 lat. Tak naprawdę te dane stanowią później zasób informacyjny, z którego możemy przez kolejne 10 lat korzystać, kreując różnego rodzaju polityki - politykę społeczną, demograficzną. Rządzący na różnych szczeblach potrzebują twardych danych, ponieważ każda polityka wymaga diagnozy, a żeby zrobić diagnozę, musimy mieć dane. I te dane zbierzemy właśnie w spisie. Potem je opracujemy i będziemy udostępniać w postaci zagregowanych danych różnym odbiorcom.


Co ważne, to, co każdy z nas wypełni, nie będzie podpisane naszym imieniem i nazwiskiem w momencie udostępniania tych danych komuś innemu.


Nie, absolutnie nie zdarza się w statystyce publicznej, żeby dane, które trafią do systemu statystyki publicznej, zostały udostępnione jako dane jednostkowe. Dane po zebraniu są anonimizowane, agregowane i dopiero wówczas są udostępniane w postaci różnego rodzaju agregatów.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca, chociaż trwają prace, by wydłużyć ten termin do końca września. Ale oczywiście nawet jeżeli ten termin będzie wydłużony, to zachęcamy do tego, by nie odkładać spisu na ostatnią chwilę i dopełnić tego obowiązku jak najszybciej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
12.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.


Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.


Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.


Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.


Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.


Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji


Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok