Radio Białystok | Gość | dr Magdalena Czarkowska - z Rady do spraw COVID-19

dr Magdalena Czarkowska

z Rady do spraw COVID-19

15.02.2022, 08:25, akt. 08:33

"Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem i to nie będzie tak, że koronawirus nas opuści i go nie będzie. W mojej ocenie będzie jednostką chorobową tak jak grypa, przeziębienie" - mówi dr Magdalena Czarkowska.

Magdalena Czarkowska (zrzut ze Skype)
Magdalena Czarkowska (zrzut ze Skype)


0:00
0:00
Z dr Magdaleną Czarkowską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szczyt piątej fali pandemii mamy już za sobą - twierdzi resort zdrowia. Każdego dnia, licząc tydzień do tygodnia, wykrywanych jest coraz mniej nowych przypadków koronawirusa. Do szpitali trafia też mniej chorych na COVID-19 niż przy poprzednich falach. O sytuacji epidemicznej z dr Magdaleną Czarkowską z nowej Rady do spraw COVID-19, zastępcą dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie rozmawia Renata Reda. 

Renata Reda: Może nas jeszcze zaskoczyć piąta fala epidemii, czy jednak faktycznie jej szczyt mamy już za sobą?


dr Magdalena Czarkowska: Trudno powiedzieć czy mamy ją za sobą. Ta fala wyhamowuje i zdecydowanie jest lżejszy przebieg koronawirusa w tej piątej fali niż w poprzednich, obserwujemy to jeżeli chodzi o hospitalizację. Natomiast zaskakuje nas tym, że więcej zachorowań jest wśród dzieci, czego nie obserwowaliśmy tak wielce w poprzednich falach. Dzieci niestety chorują w tej chwili objawowo, do tej pory było tak, że dzieci przechodzą koronawirusa zupełnie praktycznie bezobjawowo, ale też nikt wtedy nie badał, bo nie mieliśmy skali porównawczej co do tego, jakie są powikłania po przebyciu COVID-19 u dzieci. W tej chwili maleją hospitalizacje dorosłych, natomiast jest wzrost obłożenia łóżek dziecięcych, to populacja, która jest w ogóle niewyszczepiona.


Co Rada do spraw COVID-19 zrobi w sprawie szczepień najmłodszych Polaków?


To są zadania profilaktyczne i dotarcia do rodziców, że szczepienie nawet jeśli nie chroni przed zachorowaniem, to chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a przede wszystkim przed powikłaniami. Dzieci mają naprawdę dużo powikłań ze strony układu oddechowego, tak naprawdę nie wiemy jakie skutki niesie takiemu młodemu organizmowi COVID-19 i jak to będzie rzutowało na rozwój młodego organizmu, który będzie wchodził w dorosłość.


To co jeszcze można zrobić, by przekonać rodziców, by zaszczepili swoje pociechy?


Tylko edukacja, edukacja i dotarcie do świadomości, przekonywanie, że szczepienia są w pełni przebadane, że są bezpieczne dla dzieci, bo to, że pojawia się podwyższona temperatura, jakieś dreszcze po szczepieniu są to normalne reakcje poszczepienne. W tej chwili mamy już szczepienia kolejny rok, więc są przebadane, znamy skutki, działania poszczepienne, więc jesteśmy w stanie to wszystko przekazać tym rodzicom i zachęcić do tego, żeby szczepili swoje dzieci, ale tutaj muszą być również przekonani do tego lekarze POZ, lekarze pierwszego kontaktu. 

Dlatego zadaniem rady będzie przede wszystkim dokonywanie takiej analizy sytuacji zdrowotnej i współpraca ścisła z POZ. Zauważmy, że ta fala wyhamowuje tylko dlatego, że jesteśmy jednak populacją w ponad 50% zaszczepioną, część z nas przechorowała, więc nabyliśmy jakiejś odporności, jakichś przeciwciał, dlatego omikron wyhamowuje. 


A jak namówić do szczepień nieprzekonanych medyków?


Dla mnie jest to dziwne i niepojęte, że medycy - osoby, które mają wykształcenie, przygotowanie, powinny być wzorem - są osobami niezaszczepionymi. Cieszę się z tego, że jednak powoli ci niezdecydowani medycy jednak dojrzewają do tego i zaczynają się szczepić. 

Myślę, że teraz to rozporządzenie, które weszło i mówi, że medycy i pracownicy podmiotu mają być zaszczepieni do dnia 1 marca, mobilizuje osoby niezdecydowane do tego, żeby się zaszczepić, bo boją się utraty pracy, boją się przesunięcia na inne stanowiska. Pracodawca w myśl tego przepisu ma możliwość podejmowania sam decyzji zarządczych po to, żeby zabezpieczyć osoby zaszczepione, przede wszystkim dbać o dobro i bezpieczeństwo pacjentów.


Niektórzy dyrektorzy szpitali narzekają i twierdzą, że nie mają narzędzi prawnych do egzekwowania obowiązku szczepień u medyków. Jak mogą to rozwiązać?


To tak jak jest przepis, który mówi o tym, że medyk, który idzie do pracy, ma mieć wykonany komplet szczepień przeciwko WZW typu B, jest to nakaz i żadnego medyka nie dopuści się do pracy. 

Tutaj jest sytuacja troszkę podobna, bo szef podmiotu powinien podjąć decyzję i ocenić ryzyko, jakie niesie ze sobą część zespołu osób niezaszczepionych i czy ma gdzie ich przesunąć na inne stanowiska. Natomiast musi podjąć sam decyzję, nawet gdyby szef dostał jakieś narzędzie, gdyby mu umożliwiało - to podejrzewam, że zawsze będzie opór. No niestety zarządzanie niesie ze sobą takie skutki, a nie inne, że jesteśmy odpowiedzialni czasem za podejmowanie mało popularnych decyzji, które w konsekwencji mają chronić ogół ludzi. 


Poza szczepieniami co należy w Polsce jeszcze zrobić, by jak najszybciej zmniejszyć  skutki pandemii?


Musimy sobie zdać z tego sprawę, że pandemia to nie tylko sama choroba, że walka z COVID-em nie kończy się w momencie ustąpienia objawów. Tutaj niestety musimy podjąć działania szerokie, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, o funkcjonowanie służby zdrowia, pandemia pokazała nam, jakie mamy braki, jednocześnie pokazała, jak należy funkcjonować, że już jest lepsza organizacja pracy, sprawniejsza logistyka. Też wiemy jakie koszty ponosi podmiot leczniczy, jeżeli chodzi o leczenie pacjentów covidowych i pacjentów niecovidowych. 

W czasie pandemii zostało przecież wprowadzone, że są już w tej chwili porady specjalistyczne nielimitowane, zwiększył się też zdecydowanie dostęp do opieki zdrowotnej poprzez telemedycynę, która wcześniej kulała, natomiast pandemia wymusiła na podmiotach wejście w telemedycynę, w e-skierowania, wcześniej w e-recepty, co znacznie usprawnia pracę. 

Na pewno musimy się przyjrzeć zawodom medycznym, dofinansowaniom grup zawodowych: pielęgniarek, opiekunów medycznych czy ratowników medycznych - to też będzie zadanie dla rady. Jak również skutki pandemii w gospodarce, bo ta rada w tej chwili nie jest radą medyczną, ale radą do spraw COVID i różni się od poprzedniej, ponieważ są tam osoby z zakresu okołomedycznego i pozamedycznego. Są prawnicy, socjologowie, psychologowie, analitycy po to właśnie, żeby wyciągnąć wnioski i dać jakieś wskazówki, żeby usprawnić funkcjonowanie opieki zdrowotnej. 


Zniesienie kwarantanny z kontaktów, krótsza izolacja, jakich jeszcze zmian i w jakim czasie możemy się spodziewać? Co będzie rekomendować rada do spraw COVID?


Na pewno rada przeanalizuje obecną sytuację, zarówno covidową, jak i pocovidową. Walka z COVID-em i jednocześnie opieka nad pacjentami niecovidowymi wykazała braki w zatrudnieniu kadry medycznej. Okazało się nagle, że brakuje specjalistów w zakresie chorób zakaźnych, że brakuje pulmonologów, którzy są potrzebni przy leczeniu pacjentów covidowych. 

Pandemia wykazała, że mamy braki pediatrów, za mało i pielęgniarek i lekarzy, ratowników, wykazała, jak niezbędni są opiekunowie, fizjoterapeuci, bo ciągle mówi się o tym, że jest rehabilitacja pocovidowa, natomiast mało kto wspomina, że pacjenci już w momencie COVID-u, jeśli przebywają na oddziale covidowym, również wymagają rehabilitacji, żeby nie dochodziło u nich do groźnych powikłań. Myślę, że rada tutaj zajmie się funkcjonowaniem wszystkich podmiotów leczniczych.


Ale te wszystkie rzeczy, o których pani mówi, to jest praca nie na lata, ale nawet może nawet na dekady?


Myślę, że tak, ale kiedyś trzeba zacząć te działania, są jakieś wypracowane pewne wnioski i teraz tylko rada będzie musiała się zająć tym, które z tych wniosków są priorytetowe. Wiadomo, że nie zajmiemy się wszystkim od razu.


A jakie scenariusze państwo przewidujecie, jeżeli chodzi o rozwój epidemii? Kiedy będzie jej koniec?


Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem i to nie będzie tak, że koronawirus nas opuści i go nie będzie. W mojej ocenie będzie jednostką chorobową tak jak grypa, przeziębienie, musimy się nauczyć z tym żyć. 

Nauczyliśmy się już tego się, jak mamy się chronić, żeby się samemu nie zarazić, będziemy to traktować jak grypę, na pewno mamy wszyscy nadzieję, że nie będzie to taki przebieg jak w czwartej fali, kiedy będą ciężkie objawy. Teraz obserwujemy na przykład zużycie tlenu, który jest lekiem - jest minimalne w przypadku piątej fali, a w czwartej fali było ogromne zużycie tlenu dla pacjentów, którzy byli hospitalizowani.


Czy możliwe będzie by przy szóstej fali epidemii nie było już maseczek?


Zobaczymy, jak to się sprawdzi. Myślę, że bardzo dobrze, że są zdejmowane pewne obostrzenia, bo to też nam pokaże, jak my potrafimy się chronić bez maseczek. Oczywiście wiadomo, że jest to sytuacja bardzo indywidualna, bo jeśli ktoś się będzie obawiał - to nie ma zakazu, że może nosić tę maseczkę. 

Natomiast myślę, że zniesiona kwarantanna z kontaktu też dobrze rokuje, przynajmniej dla podmiotów leczniczych, gdzie personel medyczny nie będzie odsuwany od pracy, zresztą w innych zakładach produkcyjnych, czy w firmach kwarantanna z kontaktu niosła za sobą ogromne skutki finansowe dla przedsiębiorców i to jest bardzo dobre posunięcie, które pokazuje, że wychodzimy powoli z tej pandemii i pokazuje też, że musimy nauczyć się z tym funkcjonować i oswoić, że już nie idziemy na kwarantannę, nie ma takiego strachu i obawy, że będziemy kolejną osobą, która będzie miała dodatni wynik.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
4.03.2024

- Uważam, że szkoła bez prac domowych jest przyszłością. Jako wieloletni nauczyciel obserwowałam, że praca domowa stawała się problematyczna, dlatego że dzieciaki, wracając ze szkoły często po 8 godz., musiały jeszcze siedzieć 4-5 godz. nad lekcjami - mówi kurator.

Jacek Protas, fot. Joanna Szubzda

Jacek Protas [wideo]

wiceminister funduszy i polityki regionalnej Polski
1.03.2024

- Koncentrujemy wsparcie na gminach i powiatach przygranicznych, bo to one dzisiaj tego wsparcia najbardziej potrzebują. Skupiamy się na tych przedsięwzięciach, które z programów europejskich nie mają szansy dofinansowania - mówi Jacek Protas.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
1.03.2024

- W przypadku zamknięcia granicy branży mleczarskiej grozi utrata kolejnego rynku zbytu. Oznaczałoby to trudności finansowe dla wielu eksporterów, którzy nastawieni są na produkcję właśnie na ukraiński rynek, ale też doprowadziłoby do konieczności obniżenia cen płaconych rolnikom za mleko.


Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół

ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna
29.02.2024

"Chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa" - mówi Katarzyna Zadykowicz-Sokół.

dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.


mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.

prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.


Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".


Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.


Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.


Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.


źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.

Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.

fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok