Radio Białystok | Gość | Wojciech Szewko - ekspert ds. międzynarodowych

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych

16.11.2022, 07:37, akt. 09:25

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Szewko rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wracamy do tego co wydarzyło się w Przewodowie, w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą. 

Co się stało i jaka jest reakcja polskich i światowych przywódców? O to porannego gościa Polskiego Radia Białystok - dr. Wojciecha Szewko z Collegium Civitas pyta Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na skup zboża w Przewodowie przy granicy z Ukrainą spadły pociski produkcji rosyjskiej. Tyle wiemy oficjalnie, czekamy na dalsze ustalenia, jak do tego doszło. Kto jest teraz odpowiedzialny za ustalenie wszystkich okoliczności?


Wojciech Szewko: Oczywiście państwo polskie bada przyczyny, widzieliśmy przecież, że bada to policja, prokuratura oraz specjaliści wojskowi. To Polska odpowiada za to, co się wydarzyło w tej chwili na jej terytorium. W związku z tym to będzie podstawowe źródło informacji, ale wiemy z informacji prasowych, że również Amerykanie zaoferowali wszelką pomoc w ustaleniu sprawców. Natomiast na ile ta strona amerykańska będzie tutaj włączona i w jakim zakresie, to już tego niestety ani nasze media, ani amerykańskie nie podają.


Prezydent Joe Biden w rozmowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą zaoferował właśnie pełne wsparcie w dochodzeniu. Jakiego wsparcia możemy oczekiwać od Stanów Zjednoczonych, w czym mogą pomóc? Wiemy, że rozpoznanie i ten wywiad amerykański są chyba najlepsze na świecie.


Dokładnie właśnie to, o czym pan powiedział. Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia czasu dosyć krótkiego. Zresztą informacje dziś rano podaje i Associated Press, i za nią chyba inne agencje, widziałem również izraelskie media, że amerykańscy urzędnicy, nie podaje się na razie imienia i nazwiska kto to dokładnie jest, twierdzą że z dużym prawdopodobieństwem ta rakieta jest to jest rakieta przeciwlotnicza ukraińska, ale rosyjskiej produkcji, która nie trafiła w cel albo trafiła w cel i zboczyła z kursu, trafiając w terytorium Polski.


Czekamy na oficjalną weryfikację tych doniesień. Rzecznik rządu po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że Polska zdecydowała, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, żeby uruchomić procedury wynikające z artykułu 4. NATO. Czego on dotyczy?


Artykuł 4. dotyczy konsultacji w takiej sytuacji, w której np. zostaje zagrożona suwerenność i integralność terytorialna jednego z członków. To nie jest artykuł 5., który uruchamia nam procedurę wspólnej obrony, jest to można powiedzieć taki artykuł konsultacyjny.

Proszę zwrócić uwagę, że Polska jeszcze nie wezwała do zastosowania tego artykułu 4., ponieważ musi zbadać, czy są takie przesłanki, to znaczy czy rzeczywiście została naruszona integralność terytorialna Polski i czy to zagrożenie rzeczywiście występuje.

Artykuł 4. jest dosyć wygodny, również po to, żeby zbadać reakcje poszczególnych członków NATO. Ponieważ media zapowiedziały, że Polska coś takiego zrobi, to reakcje mamy już publiczne z różnych krajów i to jest niezwykle ciekawe doświadczenie. Możemy sobie zobaczyć po prostu w jaki sposób państwa zareagują w sytuacji rzeczywistego zagrożenia Polski.


Jak reagują dotychczas nasi sojusznicy?


W warstwie deklaratywnej, przynajmniej natychmiast wszystkie państwa bałtyckie, państwa Europy Środkowo-Wschodniej, również Węgry, które zwołały swoją Radę Bezpieczeństwa Narodowego – wszystkie te państwa jednym głosem wspierają Polskę in blanco, czyli jeszcze bez wezwania tego artykułu 4. i bez stwierdzenia, kto tak naprawdę wystrzelił tę rakietę, która spadła na polskie terytorium.

Natomiast jeśli już zobaczymy reakcję Turcji, to jest bardzo ciekawe, to prezydent Erdogan powiedział, że on wierzy Rosji w tej kwestii i że jeżeli Rosja tak twierdzi, to nie ma podstaw, żeby jej nie wierzyć. Po raz kolejny mamy przesłankę ku temu, żeby stwierdzić, że w przypadku przywołania już artykułu 4. lub 5. Turcja prawdopodobnie nie poprze Sojuszu i będzie przynajmniej neutralna, miejmy nadzieję, że nie poprze Rosji.

Mamy z jednej strony prezydenta Macrona, który oczywiście wspiera Polskę i będzie wspierał we wszystkim, co Polska uczyni, a z drugiej strony mamy jego doradcę, który mówi w tym samym czasie – zaznaczam, to wszystko były wypowiedzi w tym czasie, w którym jeszcze nie było tej informacji amerykańskiej – że wiele krajów w regionie produkuje taką broń, w związku z tym nie można być nadmiernie popędliwym w ferowaniu wyroków i zanim się rozpocznie jakieś działania bardziej eskalujące sytuację, to trzeba to wszystko jeszcze zbadać.

Jest to jak najbardziej rozsądne, ale z drugiej strony to też pokazuje nastroje, które panują wokół konfliktu na Ukrainie i zdaje mi się, że gdybyśmy prześledzili pewnie jeszcze reakcje z innych krajów, ja nie widziałem niestety reakcji niemieckich, ale jestem właśnie ciekaw jak niemieckie media to skomentowały, bo mapa reakcji pokrywa nam się z mapą można powiedzieć „fanklubu” Rosji i „anty-fanklubu” Rosji w Europie Zachodniej.


Wydaje mi się, że kanclerz Scholz wyraził też pełne wsparcie dla Polski. Co do tych przyczyn i tego, jak doszło do tej eksplozji, to jeszcze raz powtórzę – warto poczekać na oficjalne wyjaśnienie tych okoliczności, ale chyba niezależnie od tego, czy był to rosyjski pocisk, czy ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej wiadomo, kto jest tutaj winny tego, że te pociski na niebie ukraińskim, czy też na niebie polskim, jak się okazało, latają.


Tak, co do tego nie ma wątpliwości. Nikt przecież nie twierdzi, że to Ukraina sprowokowała czy rozpoczęła wojnę czy też że to ukraińskie rakiety przeciwlotnicze zostały wystrzelone, a w tym celu, żeby w nie trafić Rosjanie wystrzelili swoje rakiety, no to już byłoby jakieś szaleństwo. Natomiast też reakcje rosyjskie są ciekawe, bo ten pierwszy komentarz pani Simonjan, to jest taka najbardziej znana propagandystka rosyjska, szefowa Russia Today, która powiedziała właśnie, że Polacy mają swój obwód biełogrodzki, czyli sugerując właśnie, że ten obwód biełgorodzki jest cały czas ostrzeliwany takim właśnie przypadkowym lub nieprzypadkowym ostrzałem ukraińskim.

Oczywiście Kreml nazywa to natychmiast prowokacją, bez stwierdzenia przecież, że to równie dobrze mógł być przecież nieszczęśliwy wypadek. Też te reakcje rosyjskie są przewidywalne. Mówiłem to zresztą to, co pan powiedział, że nawet jeżeli zostanie ustalone to z całą pewnością kto wystrzelił te rakiety, to tak czy inaczej nie zachodzą na pewno przesłanki, żeby stosować artykuł 5., a artykuł 4., konsultacyjny też zdaje się nie będzie miał znaczenia, bo miałby znaczenie wtedy, gdyby to było intencjonalne, czyli gdyby rzeczywiście stwierdzono, tak jak niektóre media pisały że to jest rosyjska rakieta manewrująca, wystrzelona na przykład właśnie w celu zbadania reakcji państw NATO.


Panie doktorze, na koniec chciałbym jeszcze wrócić do kwestii ustalenia tych przyczyn. Czy biorąc pod uwagę jak działa wywiad polski, amerykański, NATO-wski też w naszym kraju i na terytorium Ukrainy będzie można wyjaśnić te okoliczności bez żadnych wątpliwości?


Wydaje mi się, że tak. Przy tym nasyceniu elektroniką polskiej wschodniej granicy w tej chwili, tym, że przecież nad Polską gdzieś cały czas krąży AWACS albo dwa, czasami zresztą się pojawia na różnych flighradarach, jak zechce włączyć swój transponder, więc go czasami widać, to rzeczywiście coś takiego jak wystrzelony, duży pocisk w kierunku chronionej jeszcze na dodatek przez NATO przestrzeni powietrznej, no to się nie da tego nie zauważyć.

Inna sytuacja jest taka, bo to musimy brać pod uwagę, jaka będzie agenda polityczna w danym momencie – czy widać, że Amerykanom nie zależy na tym, żeby eskalować ten konflikt, w sensie włączenia się NATO do otwartego, jawnego konfliktu z Rosją, ale tego typu informacja jest również orężem, ją można wykorzystywać. Czyli gdybyśmy chcieli, my jako Zachód rozpocząć wojnę z Rosją, to mielibyśmy casus belli manipulując tą informacją, czyli jak gdyby dostosowując komunikat do potrzeby politycznej.


Czekamy na kolejne oficjalne komunikaty. Ekspert ds. spraw międzynarodowych dr Wojciech Szewko z Collegium Civitas był naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.


Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.

fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.


Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.


Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.


fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.


Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.

Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.


Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.

Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.

Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.


fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.


prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

fot. Marcin Gliński

Katarzyna Arłukowicz Strankowska

z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku
3.01.2023

Podlaski Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy w kraju. W naszym regionie jeszcze nie odnotowano przypadku zakażeń, ale lekarze weterynarii apelują do hodowców o wdrażanie zasad bezpieczeństwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
3.01.2023

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok