Radio Białystok | Gość | Wojciech Szewko - ekspert ds. międzynarodowych

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych

16.11.2022, 07:37, akt. 09:25

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Szewko rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wracamy do tego co wydarzyło się w Przewodowie, w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą. 

Co się stało i jaka jest reakcja polskich i światowych przywódców? O to porannego gościa Polskiego Radia Białystok - dr. Wojciecha Szewko z Collegium Civitas pyta Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na skup zboża w Przewodowie przy granicy z Ukrainą spadły pociski produkcji rosyjskiej. Tyle wiemy oficjalnie, czekamy na dalsze ustalenia, jak do tego doszło. Kto jest teraz odpowiedzialny za ustalenie wszystkich okoliczności?


Wojciech Szewko: Oczywiście państwo polskie bada przyczyny, widzieliśmy przecież, że bada to policja, prokuratura oraz specjaliści wojskowi. To Polska odpowiada za to, co się wydarzyło w tej chwili na jej terytorium. W związku z tym to będzie podstawowe źródło informacji, ale wiemy z informacji prasowych, że również Amerykanie zaoferowali wszelką pomoc w ustaleniu sprawców. Natomiast na ile ta strona amerykańska będzie tutaj włączona i w jakim zakresie, to już tego niestety ani nasze media, ani amerykańskie nie podają.


Prezydent Joe Biden w rozmowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą zaoferował właśnie pełne wsparcie w dochodzeniu. Jakiego wsparcia możemy oczekiwać od Stanów Zjednoczonych, w czym mogą pomóc? Wiemy, że rozpoznanie i ten wywiad amerykański są chyba najlepsze na świecie.


Dokładnie właśnie to, o czym pan powiedział. Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia czasu dosyć krótkiego. Zresztą informacje dziś rano podaje i Associated Press, i za nią chyba inne agencje, widziałem również izraelskie media, że amerykańscy urzędnicy, nie podaje się na razie imienia i nazwiska kto to dokładnie jest, twierdzą że z dużym prawdopodobieństwem ta rakieta jest to jest rakieta przeciwlotnicza ukraińska, ale rosyjskiej produkcji, która nie trafiła w cel albo trafiła w cel i zboczyła z kursu, trafiając w terytorium Polski.


Czekamy na oficjalną weryfikację tych doniesień. Rzecznik rządu po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że Polska zdecydowała, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, żeby uruchomić procedury wynikające z artykułu 4. NATO. Czego on dotyczy?


Artykuł 4. dotyczy konsultacji w takiej sytuacji, w której np. zostaje zagrożona suwerenność i integralność terytorialna jednego z członków. To nie jest artykuł 5., który uruchamia nam procedurę wspólnej obrony, jest to można powiedzieć taki artykuł konsultacyjny.

Proszę zwrócić uwagę, że Polska jeszcze nie wezwała do zastosowania tego artykułu 4., ponieważ musi zbadać, czy są takie przesłanki, to znaczy czy rzeczywiście została naruszona integralność terytorialna Polski i czy to zagrożenie rzeczywiście występuje.

Artykuł 4. jest dosyć wygodny, również po to, żeby zbadać reakcje poszczególnych członków NATO. Ponieważ media zapowiedziały, że Polska coś takiego zrobi, to reakcje mamy już publiczne z różnych krajów i to jest niezwykle ciekawe doświadczenie. Możemy sobie zobaczyć po prostu w jaki sposób państwa zareagują w sytuacji rzeczywistego zagrożenia Polski.


Jak reagują dotychczas nasi sojusznicy?


W warstwie deklaratywnej, przynajmniej natychmiast wszystkie państwa bałtyckie, państwa Europy Środkowo-Wschodniej, również Węgry, które zwołały swoją Radę Bezpieczeństwa Narodowego – wszystkie te państwa jednym głosem wspierają Polskę in blanco, czyli jeszcze bez wezwania tego artykułu 4. i bez stwierdzenia, kto tak naprawdę wystrzelił tę rakietę, która spadła na polskie terytorium.

Natomiast jeśli już zobaczymy reakcję Turcji, to jest bardzo ciekawe, to prezydent Erdogan powiedział, że on wierzy Rosji w tej kwestii i że jeżeli Rosja tak twierdzi, to nie ma podstaw, żeby jej nie wierzyć. Po raz kolejny mamy przesłankę ku temu, żeby stwierdzić, że w przypadku przywołania już artykułu 4. lub 5. Turcja prawdopodobnie nie poprze Sojuszu i będzie przynajmniej neutralna, miejmy nadzieję, że nie poprze Rosji.

Mamy z jednej strony prezydenta Macrona, który oczywiście wspiera Polskę i będzie wspierał we wszystkim, co Polska uczyni, a z drugiej strony mamy jego doradcę, który mówi w tym samym czasie – zaznaczam, to wszystko były wypowiedzi w tym czasie, w którym jeszcze nie było tej informacji amerykańskiej – że wiele krajów w regionie produkuje taką broń, w związku z tym nie można być nadmiernie popędliwym w ferowaniu wyroków i zanim się rozpocznie jakieś działania bardziej eskalujące sytuację, to trzeba to wszystko jeszcze zbadać.

Jest to jak najbardziej rozsądne, ale z drugiej strony to też pokazuje nastroje, które panują wokół konfliktu na Ukrainie i zdaje mi się, że gdybyśmy prześledzili pewnie jeszcze reakcje z innych krajów, ja nie widziałem niestety reakcji niemieckich, ale jestem właśnie ciekaw jak niemieckie media to skomentowały, bo mapa reakcji pokrywa nam się z mapą można powiedzieć „fanklubu” Rosji i „anty-fanklubu” Rosji w Europie Zachodniej.


Wydaje mi się, że kanclerz Scholz wyraził też pełne wsparcie dla Polski. Co do tych przyczyn i tego, jak doszło do tej eksplozji, to jeszcze raz powtórzę – warto poczekać na oficjalne wyjaśnienie tych okoliczności, ale chyba niezależnie od tego, czy był to rosyjski pocisk, czy ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej wiadomo, kto jest tutaj winny tego, że te pociski na niebie ukraińskim, czy też na niebie polskim, jak się okazało, latają.


Tak, co do tego nie ma wątpliwości. Nikt przecież nie twierdzi, że to Ukraina sprowokowała czy rozpoczęła wojnę czy też że to ukraińskie rakiety przeciwlotnicze zostały wystrzelone, a w tym celu, żeby w nie trafić Rosjanie wystrzelili swoje rakiety, no to już byłoby jakieś szaleństwo. Natomiast też reakcje rosyjskie są ciekawe, bo ten pierwszy komentarz pani Simonjan, to jest taka najbardziej znana propagandystka rosyjska, szefowa Russia Today, która powiedziała właśnie, że Polacy mają swój obwód biełogrodzki, czyli sugerując właśnie, że ten obwód biełgorodzki jest cały czas ostrzeliwany takim właśnie przypadkowym lub nieprzypadkowym ostrzałem ukraińskim.

Oczywiście Kreml nazywa to natychmiast prowokacją, bez stwierdzenia przecież, że to równie dobrze mógł być przecież nieszczęśliwy wypadek. Też te reakcje rosyjskie są przewidywalne. Mówiłem to zresztą to, co pan powiedział, że nawet jeżeli zostanie ustalone to z całą pewnością kto wystrzelił te rakiety, to tak czy inaczej nie zachodzą na pewno przesłanki, żeby stosować artykuł 5., a artykuł 4., konsultacyjny też zdaje się nie będzie miał znaczenia, bo miałby znaczenie wtedy, gdyby to było intencjonalne, czyli gdyby rzeczywiście stwierdzono, tak jak niektóre media pisały że to jest rosyjska rakieta manewrująca, wystrzelona na przykład właśnie w celu zbadania reakcji państw NATO.


Panie doktorze, na koniec chciałbym jeszcze wrócić do kwestii ustalenia tych przyczyn. Czy biorąc pod uwagę jak działa wywiad polski, amerykański, NATO-wski też w naszym kraju i na terytorium Ukrainy będzie można wyjaśnić te okoliczności bez żadnych wątpliwości?


Wydaje mi się, że tak. Przy tym nasyceniu elektroniką polskiej wschodniej granicy w tej chwili, tym, że przecież nad Polską gdzieś cały czas krąży AWACS albo dwa, czasami zresztą się pojawia na różnych flighradarach, jak zechce włączyć swój transponder, więc go czasami widać, to rzeczywiście coś takiego jak wystrzelony, duży pocisk w kierunku chronionej jeszcze na dodatek przez NATO przestrzeni powietrznej, no to się nie da tego nie zauważyć.

Inna sytuacja jest taka, bo to musimy brać pod uwagę, jaka będzie agenda polityczna w danym momencie – czy widać, że Amerykanom nie zależy na tym, żeby eskalować ten konflikt, w sensie włączenia się NATO do otwartego, jawnego konfliktu z Rosją, ale tego typu informacja jest również orężem, ją można wykorzystywać. Czyli gdybyśmy chcieli, my jako Zachód rozpocząć wojnę z Rosją, to mielibyśmy casus belli manipulując tą informacją, czyli jak gdyby dostosowując komunikat do potrzeby politycznej.


Czekamy na kolejne oficjalne komunikaty. Ekspert ds. spraw międzynarodowych dr Wojciech Szewko z Collegium Civitas był naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok