Radio Białystok | Gość | Urszula Cieślak [wideo] - analityk biura Reflex

Urszula Cieślak [wideo]

analityk biura Reflex

30.12.2022, 07:59, akt. 12:58

Czy czekają nas podwyżki na stacjach paliw? Od stycznia wraca normalna stawka VAT na paliwa. Kończy się rządowa tarcza antyinflacyjna, która gwarantowała nie 23- a 8-proc. stawkę podatku.

Źródło: archiwum prywatne
Źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Urszulą Cieślak rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kierowcy na stacjach nie powinni odczuć znacząco powrotu do pełnej stawki VAT na paliwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu Białystok analityk biura Reflex Urszula Cieślak.

Od stycznia już nie będzie 8 proc. VAT, które gwarantowała w ostatnich miesiącach tarcza antyinflacyjna, a 23 proc. Duże sieci powinny utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie - uważa Urszula Cieślak.

Z analityk biura Reflex Urszulą Cieślak rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Od nowego roku wzrasta stawka VAT na paliwa. Jak bardzo w związku z tym mogą wzrosnąć ceny?


Urszula Cieślak: Sytuacja będzie uzależniona od tego, o których stacjach mówimy. Z całą pewnością na dużych stacjach, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami między innymi przedstawicieli rządu, ale też prezesa PKN Orlen, pewnie dużych zmian nie odczujemy.

Natomiast część stacji niezależnych, które zostaną z drogimi zapasami paliwa na 1 dzień stycznia, czyli tymi zakupionymi jeszcze w ostatnich dniach, będzie musiała z całą pewnością podnieść cenę, już czysto matematycznie doliczając 23-porcentowy podatek VAT, żeby nie sprzedawać tego paliwa ze stratą. Pewnie taki ruch na części stacji zobaczymy.

Wydaje się jednak, że będzie niewielka część. Zasadniczo na niemal wszystkich stacjach sieciowych ceny powinny utrzymać się blisko tych poziomów, które obserwujemy dzisiaj.


O ile może wzrosnąć cena na tych mniejszych stacjach?


Myślę, że te wzrosty nie będą mimo wszystko proporcjonalne do różnicy między wysokością podatku VAT przy stopie 8 proc. a przy stawce 23 proc. To nie będzie takie pełne przełożenie tego wzrostu. Warto podkreślić, że są to też często stacje, gdzie dzisiaj za paliwo płacimy mniej niż na stacjach sieciowych o około 30, nawet 40 gr na litrze.

W związku z tym też ta podwyżka nie będzie wprost proporcjonalna do wzrostu podatku VAT. Spodziewamy się więc, że na tych stacjach ceny mogą rosnąć do 20, może 30 gr na litrze. Natomiast wydaje się, że niestety mogą się pojawić pojedyncze stacje, gdzie cena oleju napędowego może przekroczyć ponownie 8 zł za litr.

Natomiast wydaje się, że może to być sytuacja przejściowa, trwająca do kilku dni po Nowym Roku, bo to będzie ten czas, kiedy już na wszystkie stacje będzie trafiało paliwo z nowych dostaw, a te w naszej ocenie powinny być zdecydowanie tańsze niż paliwa zakupione do dzisiaj.

Spodziewamy się tutaj jednak redukcji marży rafineryjnej i w związku z tym spadku cen paliw w krajowych rafineriach czy też paliwa pochodzącego z importu, tak, żeby w dużym stopniu zrównoważyć te zmieniające się obciążenia podatkowe.

Przypomnę, że oprócz powrotu do 23 proc. stawki VAT rośnie nam także akcyza i opłata paliwowa, które niestety cenę netto podnoszą o około 13-14 gr w przypadku benzyny i w przypadku diesla o około 10 gr. W  związku z tym to też jest tak, że zarówno zmiana akcyza i opłaty paliwowej, jak i podatku VAT ponownie zmienią nam udział poszczególnych składników ceny. Ten udział obciążeń podatkowych będzie ponownie wyższy niż w 2022 r.

To, co jest niebezpieczne w powrocie do 23-procentowej stawki podatku VAT, to też to, że w sytuacji, kiedy na rynku ropy naftowej czy też na rynkach walutowych będziemy obserwować zjawiska niekorzystne, a więc rosnące ceny ropy paliw gotowych lub też osłabienie złotego, to wówczas w tym późniejszym okresie już będzie się to niemal proporcjonalnie przekładało na ceny, ponieważ nie będzie tego bufora bezpieczeństwa w postaci wyższej marży, którą będzie można ograniczyć, żeby minimalizować skutki wzrostu cen.


Rozumiem, że wysokie marże to jest właśnie ta przestrzeń, na którą pozwalają sobie duże koncerny, duże sieci paliw. Rosną podatki, a ceny nie wzrosną. Gdzie tutaj jest haczyk?


Największa przestrzeń jest na poziomie producenta, ponieważ to z powodu obniżenia marży producenta będzie możliwe obniżenie hurtowych cen paliw. Wówczas, jeżeli odliczymy 23-procentowy podatek VAT od niższych cen hurtowych, wtedy będzie szansa na utrzymanie cen blisko tych obecnych poziomów.

Podkreślam, spodziewamy się, że ten ruch będzie niewielki, natomiast to wszystko będzie uzależnione od poszczególnych graczy na rynku. Pojedynczym stacjom trudno będzie utrzymać status quo, a więc na części stacji, zwłaszcza tam, gdzie mamy dzisiaj ceny niższe o 20, 30 gr niż średnia krajowa, tam niestety te podwyżki mogą nastąpić. W skali całego kraju ten wzrost może sięgać kilku, kilkunastu groszy na litrze.


Ile wynoszą teraz marże i o ile sprzedawcy mogą z nich zejść?


Proszę mnie zwolnić z obowiązku mówienia, ile wynoszą marże, ponieważ to jest już kwestia handlowa po stronie producentów, więc myślę, że aby poznać dokładne odpowiedzi, to pytanie to należy skierować raczej nie do mnie.

Natomiast z całą pewnością to, co obserwuję mniej więcej od połowy listopada, czyli od momentu, kiedy wiedzieliśmy, że szanse na utrzymanie tarczy antyinflacyjnej są niewielkie i powrót do wyższej stawki podatku VAT będzie konieczny, to wzrost marż w dużym stopniu właśnie po stronie producentów, importerów, ale też po stronie właścicieli stacji. Aczkolwiek w tych ostatnich dniach marża detaliczna zaczęła już topnieć, ponieważ ceny hurtowe rosły.


Czyli mówiąc brutalnie, sprzedawcy paliw teraz nas "łupią", a po 1 stycznia podziękujemy im za to, że nie podnieśli skokowo cen.


Pan to powiedział. Oczywiście jest tak, że można powiedzieć "coś kosztem czegoś", ponieważ ceny i tak są dzisiaj niższe niż rekordowe poziomy obserwowane w tym roku, w związku z tym nie budzą już tak wielkich emocji jak wcześniej, kiedy mieliśmy głęboką korektę wzrostową.

Natomiast fakt jest faktem, że taki stan rzeczy może nas uchronić przed paniką. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy prognozujemy, że nagle w związku z wyższymi obciążeniami podatkowymi ceny rosną nam o złotówkę, w związku z tym wszyscy przed końcem roku oczywiście chcemy zaoszczędzić, zatankować paliwo do pełna. Przez to niestety mamy powtórkę z sytuacji z lutego.

Ten scenariusz, który daje szansę na łagodne wejście w nowy rok, z niewielkimi korektami cen, a być może na części stacji z żadnymi, nie powinien spowodować takiego negatywnego scenariusza kolejek przed dystrybutorami, a w związku z tym też całych tych opóźnień logistycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia po wybuchu wojny w Ukrainie.


Na stacjach paliw w Białymstoku nie widać na razie paniki czy dużych kolejek aut. Czy spodziewa się pani takiego zjawiska jutro, w ostatni dzień roku?


Myślę, że nie, że sytuacja nadal powinna pozostać stabilna. Mamy zapowiedzi, że dużych zmian cen nie będzie. Mówimy tutaj zwłaszcza o głównym graczu na rynku detalicznym, czyli PKN Orlen, a wiadomo, że stacje konkurencyjne nie będą mogły sobie pozwolić na znaczący wzrost cen powyżej tych oferowanych na stacjach Orlenu, ponieważ kierowcy pojadą tam, gdzie jest taniej.

To eliminuje też możliwości, niestety ze szkodą dla właścicieli stacji niezależnych. Niemniej jednak wydaje się, że taka sytuacja ze zróżnicowanymi poziomami cen, jeżeli takowe nastąpią, będzie trwała maksymalnie do kilku dni po Nowym Roku. Myślę, że od drugiego tygodnia stycznia sytuacja wróci do normy, a wszędzie już będzie paliwo w tych nowych cenach, które będą obowiązywały po Nowym  Roku. W związku z tym też nie będzie powodu do utrzymywania dużej dysproporcji cenowych między poszczególnymi operatorami.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok