Radio Białystok | Gość | Cezary Kaźmierczak [wideo] - prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

22.03.2023, 07:37, akt. 10:28

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska
Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Cezarym Kaźmierczakiem rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.



Marek Gąsiorowski: Jaki jest powód dzisiejszej wizyty w Białymstoku? Co się takiego dzieje? 



Cezary Kaźmierczak: Mamy nowy zarząd ZPP województwa podlaskiego. Bardzo staramy się zintensyfikować działania naszego związku na Wschodzie. Jesteśmy mocno zaangażowani w sprawy białoruskie i w sprawy ukraińskie. Próbujemy rozpocząć działalność tego nowego zarządu. Będą otwierane dwa biura - w Białymstoku, w Suwałkach. Dobry początek. 



Rozumiem, że jeśli przedsiębiorcy potrzebują jakiegoś wsparcia, porady, to śmiało mogą się tam udać, bez względu na to czy są zrzeszeni, czy nie.



Współpraca, networking, wymiana informacji itd. O wszystkich działaniach będzie związek informował. 



Przeglądając pana profile w mediach społecznościowych, zauważyłem, że jeden temat jest wiodący - współpraca gospodarcza z Ukrainą. Nie za wcześnie? Tam wojna przecież jest.



Wojna jest. Natomiast na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Jest wielokrotnie większe prawdopodobieństwo zaginięcia w wypadku samochodowym niż na wojnie. Tam się relokował cały biznes w zasadzie ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać. Prowadzimy specjalne biuro, które w tej chwili zatrudnia już prawie 10 osób, które zajmuję się współpracą polsko-ukraińską. To dotyczy kilku aspektów. Oddziały ukraińskich firm otwierają się w Polsce, nie ma takiej relokacji, że się cała firma przenosi, ale otwierają działy i coś tam próbują robić. W tej chwili w tym naszym programie jest 46 firm, to dość sporo. Są to firmy większe, ukraińskie. Prowadzimy też 3-osobowe białoruskie - Belarus Business Center, które pomaga białoruskim przedsiębiorcom rozpoczynać działalność w Polsce. Tutaj mamy do czynienia z pełnymi relokacjami. 



Warunki gospodarcze na Białorusi są takie, jakie są. To wymagałoby odrębnej rozmowy. Patrząc jeszcze na Ukrainę, wiadomo, że jest to kraj w stanie wojny. Wiadomo, że każda działalność gospodarcza kojarzy się z finansami. Kto za te wszystkie działania gospodarcze w tej chwili płaci? Budżet państwa ukraińskiego? Chyba nie stać go na to. 



Oni mają się dokładać do różnego rodzaju przedsięwzięć, które w tej chwili różne kraje podejmują. Pierwsza zaczęła Dania i to już jest na dość dużą skalę - odbudowa Mikołowa. Polska też się przygotowuje. Wczoraj było spotkanie w KPRM, które organizowaliśmy z firmami budowlanymi, dotyczące już jakiś pierwszych projektów, które mają być realizowane na Ukrainie. I tu pozytywne wiadomości - jest duże zainteresowanie tych firm, chcą się uczyć, chcą zdobywać doświadczenia. Zobaczymy, jak będzie. W tej chwili budowa, modernizacja ma charakter bardziej polityczny, rządy krajów europejskich, ale też widzimy i mamy pielgrzymki u siebie z Tajwanu, z Korei i Japonii. Są zainteresowani, żeby zachęcać firmy poprzez pewnego rodzaju demonstracje polityczne. 



Z Podlasia ktoś się do was zgłosił, ktoś już na Ukrainie pracuje, zarabia pieniądze? 



Wczoraj na tym spotkaniu była z firma Unibep z Bielska Podlaskiego. Czyli jest szansa, że oni tam się znajdą. 



Kończąc ukraiński wątek - przez lata przedsiębiorcy, którzy tam prowadzili działalność gospodarczą, narzekali przede wszystkim na takie obyczaje korupcyjne. Jak to dzisiaj wygląda? 



To wygląda w sposób bardzo zróżnicowany. Tam, gdzie rządzą stare ekipy, czyli jeszcze ludzie z dawnych czasów, to niewątpliwie zwyczaje pewne przetrwały. Natomiast w wielu miejscach zostało to już przez tę nową ekipę wyplenione. Jest sytuacja walki dobra ze złem. Zobaczymy, kto uzyska przewagę. 



Wracamy na krajowe podwórko. Ostatni odczyt inflacji 18,40 proc. rok do roku. Jak z nią walczyć? Jak pamiętam czasy ministra Balcerowicza, to było dokręcanie śruby. Dzisiaj tak nie ma. Warto bardziej dokręcić czy jednak zostać przy tej polityce, która teraz jest? Czyli tzw. nie za mocne dokręcanie?



Na razie żadnego dokręcania nie ma, oprócz stóp procentowych. Tutaj sytuacja jest o tyle złożona, że inflacja nie jest pochodną tylko sytuacji ekonomicznej wewnętrznej, ale to jest w większości problem importowany. To jest największy kłopot. Gdyby to ode mnie zależało, ja bym pewnie bardziej radykalne metody stosował, niż obecny rząd, ale nasz rząd robi to, co robią wszystkie rządy w Europie, czyli tzw. łagodne dostosowanie się, próbuje trochę zakląć rzeczywistość. Jak to będzie, zobaczymy. 



Na koniec roku będzie jedno cyfrowa inflacja?



Jeżeli Europa i Polska dalej będą stosować te metody, które stosują, to wydaje mi się, że nie. 



Eksperci wieszczą, że rynek pracy niebawem znów ma się stać rynkiem nie pracownika, a pracodawcy. Wierzy pan w to? 



Sugeruję słuchać innych ekspertów, na przykład mnie. Moim zdaniem nic takiego się nie wydarzy. Przynajmniej w jakiejś dającej się przewidzieć perspektywie. Polscy przedsiębiorcy nadal narzekają na niedobory pracowników. Mamy dość specyficzny problem, bo np. brakuje pracowników w zawodach męskich. 600 tys. Ukraińców wyjechało na wojnę. Te próby, które zostały podjęte, też uczestniczyliśmy w wypracowaniu tych strategii przez Ministerstwo Pracy, czyli większe otwarcie trochę na te kraje Azji Środkowej, żeby stamtąd pociągnąć, że to one nie przynoszą takich efektów. W zawodach kobiecych - to przyjechało 600 tys. kobiet. Myślę, że bez jakichkolwiek turbulencji bylibyśmy w stanie przyjąć następne 600 tys.



Czyli jest poważny deficyt na rynku pracy? 



Tak i na razie nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli do czynienia z jakimś większym bezrobociem. Płace trochę zahamowały, ta różnica pomiędzy wzrostem płac a inflacją, wcześniej to było 3%, a z ostatnich odczytów to jest 5%, to już trochę bardziej czuć w kieszeni. To jest na pewno niedobry objaw, ale on akurat będzie wpływał na to, że ta praca będzie. W moim przekonaniu w najbliższej perspektywie Polacy nie mają się czego obawiać.



Co prawda nie ma jeszcze oficjalnej kampanii wyborczej, ale tak faktycznie kampania jest. Politycy chyba nie za dużo czasu poświęcają gospodarce, przedsiębiorczości. Powinni więcej? 



To jest też trochę  dobra  wiadomość może i dla gospodarki, że nie za dużo politycy się nią zajmują, a jest to też jeden z dowodów na to, że ta gospodarka nie ma się tak źle, jak co niektórzy opowiadają. To, co ja czasami słyszę, że jest jakaś katastrofa gospodarcza, gdyby coś takiego miało miejsce, to to byłby przedmiot kampanii wyborczej, a nie jest. Sytuacja gospodarcza jest bardzo złożona. Mamy bardzo złe dane o inflacji albo o poziomie inwestycji, ale mamy też cały szereg bardzo dobrych danych, takie jak bezrobocie, jak stabilny stan finansów publicznych, jak wreszcie PKB, czy też produkcja przemysłowa, czy konsumpcja, które ostatnio trochę spadły i to jest bardzo niepokojące, ale dalej jest to wysoki poziom. Także ta sytuacja nie jest taka jednoznaczna, ale na pewno nie ma żadnej katastrofy. 



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor
Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, podlaski europoseł
24.04.2023

W związku z deklaracjami europejskich liderów o możliwym przyjęciu Ukrainy do Unii, właściwe uregulowanie importu ukraińskiej żywności jest konieczne - podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
21.04.2023

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
20.04.2023

W weekend 13-14 maja odbędzie się jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, który zapowiada się jako dwudniowe święto biegania.

Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda

Robert Chebdzyński [wideo]

prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie
20.04.2023

- To jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówi Robert Chebdzyński.

Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
19.04.2023

Założenie jest takie, by pogodzić interesy leśników, mieszkańców i środowisk ekologicznych. Prawie gotowy jest zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO.


Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości
19.04.2023

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

fot. Marcin Gliński

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
18.04.2023

"Ten zarzut główny, jaki formułuje w ostatnich dniach Komisja Europejska polega na tym, że zakaz importu zboża i innych produktów z Ukrainy do Polski jest zakazem, który pozostaje sprzeczny z zakresem kompetencji Unii Europejskiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Tomasz Dubowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej
17.04.2023

- Widać, że służbom białoruskim cały czas zależy na tym, żeby podtrzymywać wojnę hybrydową. Widzimy, że migrantów po tamtej stronie cały czas przybywa.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok