Radio Białystok | Gość | Robert Chebdzyński [wideo] - prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie

Robert Chebdzyński [wideo]

prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie

20.04.2023, 07:43, akt. 08:36

- To jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówi Robert Chebdzyński.

Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda
Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Robertem Chebdzyńskim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W 17 podlaskich gminach mają być budowane tanie mieszkania na wynajem. To cel Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie, która niespełna rok temu powstała w naszym regionie. 

Kiedy pierwsi mieszkańcy będą mogli wynajmować mieszkania, które powstaną z rządowym wsparciem? M.in. o to Michał Buraczewski zapytał prezesa SIM KZN-Podlaskie Roberta Chebdzyńskiego.


Michał Buraczewski: Jak dużo tanich mieszkań na wynajem powstanie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie?


Robert Chebdzyński: Umowa spółki stanowi, że nie mniej, niż 800.


I kiedy?


Myślę, że zajmie nam to około dwóch-trzech lat. To znaczy nie całe 800, ale te pierwsze mieszkania zaczniemy budować w ciągu dwóch-trzech lat. Tyle zajmie przygotowanie dokumentacji, pozyskanie kredytów, stworzenie całego modelu finansowego dla mieszkań, które mają powstać.


A gdzie powstaną te mieszkania?


Mieszkania powstaną na terenie 17 gmin, które zrzesza nasza spółka. Są to gminy z województwa podlaskiego, m.in. Łapy, Boćki, Bielsk Podlaski, Suchowola, aż po Sejny i Suwałki.


I na czym polega mechanizm finansowania takich inwestycji? Samorządy będą się składały wspólnie z rządem na budowę takich mieszkań?


I tak, i nie. Samorządy otrzymały z rządowego programu wsparcia po 3 mln zł na przystąpienie do spółki i wniosły te 3 mln zł udziałem do spółki. Następnym krokiem jest pozyskanie 10-procentowego grantu, a następnie staranie się o 35-procentowy, bezzwrotny grant. Na resztę pieniędzy, która ma pokryć budowę, spółka powinna zaciągnąć kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. I od 15 do 30 procent są to koszty partycypacji ludzi, którzy mają zamieszkać w tych mieszkaniach.


A na jakim jesteśmy teraz etapie, jeżeli chodzi o budowę tych mieszkań? Wszystko jest na razie na etapie uzgodnień, przygotowywania dokumentów, czy może są już pierwsze nieruchomości, na których powstaną takie bloki z mieszkaniami pod wynajem?


Spółka ma w swoim zasobie nieruchomość położoną w gminie Michałowo o powierzchni około hektara. Reszty nieruchomości jeszcze nie przejęliśmy; nie ma takiej potrzeby, żebyśmy wnosili aportem do spółki natychmiast te nieruchomości.

W 90 procentach mamy, właściwie to gminy mają już przygotowane grunty, na których powstaną mieszkania. Przed budową, wniesiemy je aportem aktem notarialnym do spółki. Na razie otrzymaliśmy upoważnienia od większości gmin do dysponowania gruntami na cele budowlane. W tej chwili, na tym etapie trwały uzgodnienia z samorządami jakie to mają być mieszkania, jeździliśmy tam z architektem, z inżynierem, rozmawialiśmy z burmistrzami, wójtami.


To w jakim standardzie będą to mieszkania?


To będzie standard do wynajęcia, czyli nie deweloperski, a w mieszkaniach powinna znajdować się armatura sanitarna tak, żeby można było się wprowadzić.


A powierzchnie lokali, jakie są przewidziane?


Powierzchnie lokali będą różne, bardzo podobnie, jak u deweloperów, od 32 do 65 m2.


A kto będzie mógł sobie pozwolić na wynajem takich mieszkań?


I to jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej.


To znaczy nie mają szans na kredyt, nie mogą takiego mieszkania kupić, ale czy będą jakieś progi dochodowe, czy to będą mieszkania dla najuboższych?


Nie będą to mieszkania dla najuboższych, dlatego, że oczywiście trzeba będzie, jak już się stanie lokatorem, zapłacić czynsz, na który też się będzie składał w jakiejś części kredyt, który trzeba będzie spłacać. Spółka go będzie spłacała około 30 lat, powiedzmy.


Skoro powiedzieliśmy o czynszu, w jakiej wysokości jest przewidziany taki czynsz?


Nie mamy jeszcze dokładnego pułapu tego czynszu. Czynsz ma być atrakcyjny, tak życzy sobie rząd. Ma być niższy niż, powiedzmy, standardowy na rynku, natomiast on zależy od różnych czynników: od wysokości kredytów, oprocentowania kredytu itd. I również od pewnych mechanizmów, które być może dzięki rządowi, dzięki parlamentowi zostaną uchwalone, np. że oprocentowanie kredytu, który zaciągniemy nie będzie wyższe niż 2 procent. Mam nadzieję, że tak będzie.


W grę ma wchodzić także możliwość wykupu mieszkań. Jakie będą tego warunki?


Warunkiem wykupu mieszkań będzie spłacenie kredytu SBC, tego, o którym przed chwilą wspominałem, czyli mniej więcej 30 procent wartości inwestycji. Mniej więcej 30 lat to powinno zająć. Per analogiam TBS.


A kto skorzysta najbardziej z tej inicjatywy mieszkaniowej? Mieszkańcy czy samorządy? Jakie są samorządy, które zrzesza Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa? Bo z tego co się zorientowałem, to nie są duże miasta, takie, które mogą sobie pozwolić na drogie inwestycje.


Generalnie właśnie taki był pomysł, bo do tej pory TBS-y w zasadzie znajdowały się w większych miastach. Oczywiście, były też w kilku powiatowych miastach, ale generalnie były to duże miasta. Teraz pomysł był taki, żeby mieszkańcy mniejszych miast mogli z tego skorzystać, żeby się nie musieli wyprowadzać i szukać jakiegoś lokum w Białymstoku czy dalej od swojego rodzinnego miejsca zamieszkania.


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Podlaskie działa już od prawie roku. Jak pan ocenia postęp prac na razie?


Prawie rok działa formalnie, ponieważ została powołana 1 czerwca 2022 roku. Ja przyszedłem do pracy pod koniec października, w zasadzie mogę powiedzieć, że od listopada. I wtedy generalnie mogę powiedzieć, że spółka zaczęła działać, to jest kilka miesięcy.


I co udało się zrobić do tej pory?


Ja myślę, że sporo się udało. Przede wszystkim trzeba to było zorganizować. Nie mieliśmy nic, oprócz pustych ścian wynajętego biura, kiedy przyszedłem. W tej chwili to wszystko już zaczęło działać, przygotowujemy dokumentację. Rada nadzorcza i walne zgromadzenie zobowiązały zarząd do przygotowania 17 planów zagospodarowania terenu dla 17 do końca sierpnia, natomiast we wrześniu mamy złożyć już pięć wniosków kredytowych do Banku Gospodarstwa Krajowego. Żeby złożyć takie wnioski potrzebne są już wstępne projekty, modele finansowe, biznes plan itd.


Czyli pierwsze wbicie łopaty w okolicach wyborów?

(śmiech) Nie, myślę, że to niemożliwe. Wszyscy by oczywiście chcieli, by to stało się jak najszybciej, my również, natomiast nie. Samo zbieranie dokumentacji, zbieranie środków, to dłuższy czas.


Mówił pan o tym, że gminy wniosły po 3 mln zł do majątku spółki KZN-Podlaskie. Jak w warunkach obecnych, kiedy drożeją materiały budowlane, usługi budowlane, mają się te pieniądze do pierwotnych założeń? 800 mieszkań – bardzo dużo, biorąc pod uwagę to, ile może kosztować miejska toaleta. Wydaje się, że 800 mieszkań może kosztować znacznie, znacznie więcej, niż to przewidywane było na początku.


Stanowczo tak, tak na pewno będzie. Natomiast te pieniądze, które wniosły gminy, które otrzymały z rządowego funduszu generalnie służą do przygotowania inwestycji. Do finansowania również mogą służyć, natomiast to jest takie koło zamachowe. Będzie tego pewnie 20 procent mniej realnie, niż pierwotnie zamierzano, na skutek inflacji i drożyzny, ale myślę, że jakoś sobie poradzimy.


Podsumowując naszą rozmowę – do otwarcia pierwszych mieszkań jeszcze jest daleko, daleko?


Ja myślę, że około dwóch-trzech lat.


To czekamy zatem na wymierne efekty działania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie. Dziękuję serdecznie za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok