Radio Białystok | Gość | Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury

Andrzej Adamczyk

minister infrastruktury

9.06.2023, 08:10, akt. 08:17

- Tu nie chodzi o komfort, tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo - mówi o planowanym zakazie wyprzedzania dla ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk, fot. Paweł Wądołowski
Andrzej Adamczyk, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Z Andrzejem Adamczykiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy jest szansa, że ze wszystkich autostrad w Polsce będziemy korzystać za darmo? I czy będą jakieś wyjątki od zakazu wyprzedzania dla ciężarówek, które rząd chce wprowadzić od lipca na drogach ekspresowych i autostradach? O tym z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem rozmawia Paweł Wądołowski. 


Paweł Wądołowski: Nie jest pan ulubionym ministrem kierowców samochodów ciężarowych. 


Andrzej Adamczyk: Myślę, że jest inaczej, niż pan mówi, bo kierowcy samochodów ciężarowych mają co roku do dyspozycji kilkaset kilometrów dróg ekspresowych, dróg szybkiego ruchu, również i autostrad więcej. Miałem okazję już zarządzać procesem, w którym zbudowaliśmy ponad 2 tys. km dróg szybkiego ruchu - dróg ekspresowych, autostrad, także tych trzypasowych, które są zdecydowanie bezpieczniejsze, aniżeli chociażby zatłoczone autostrada A2 między Warszawą a Łodzią. 


Ale ostatnie decyzje dotyczące zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe wzbudziły bardzo dużo emocji i w niektórych środowiskach nawet protesty. Kierowcy mówią, że to sparaliżuje drogi ekspresowe. 


To nie sparaliżuje dróg ekspresowych. Myślę, że kierowcy nie wiedzą jeszcze o szczegółach zapisów ustawy, która została przyjęta przez Sejm. A szczegóły mówią jasno i wyraźnie, że poprzedzający samochód, jadący zdecydowanie wolniej można wyprzedzić samochodem ciężarowym. Zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych dotyczy tych sytuacji, z którymi często mamy do czynienia, sam pan zapewne również, jadąc drogą ekspresową np. nr 8 z Białegostoku do Warszawy miał wielokrotnie okazję być świadkiem, kiedy samochód ciężarowy wyprzedza samochód ciężarowy. Ten wyprzedzający jedzie z prędkością 2 lub 3 km/h większą, aniżeli wyprzedzany, a ten wyprzedzany nie ma zamiaru zwolnić, żeby ten proces wyprzedzania przebiegł szybko. 

Czasami samochód ciężarowy wyprzedza dwa, trzy, cztery samochody ciężarowe jeden po drugim, więc jest to przede wszystkim niebezpieczne dla ruchu drogowego. Tu nie chodzi o komfort, tu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Każdy, albo większość naszych słuchaczy ma w pamięci sytuacje na drogach dwujezdniowych, kiedy jadąc np. na autostradzie z dopuszczalną prędkością do 140 km/h samochód ciężarowy jedzie z prędkością...


90... 


80. Powinien 80 km/h jechać i różnica w prędkości jest 60 km/h. Samochód ciężarowy rozpoczyna wyprzedzanie, widzi w lusterku gdzieś tam daleko samochód osobowy, który bardzo szybko zbliża się do przeszkody, jaką jest wyprzedzający samochód, przeszkody, która jest przeszkodą często bardzo niebezpieczną w ruchu drogowym. Więc należy to usystematyzować, a jeżeli pytanie dotyczy tego, jaka to jest prędkość, no to jest prędkość samochodów ciężarowych, samochodów powyżej 3,5 t DMC, które z powodu konstrukcji albo rodzaju przewożonego ładunku jadą znacznie wolniej, to jadą np. 60-70 km/h. 


Czy w tym projekcie ustawy jest ta konkretna prędkość podana?


Nie, nie ma tej konkretnej prędkości. Jest zapis, który mówi, że samochody ciężarowe mogą wyprzedzać inne samochody, jeżeli poruszają się ze znacznie mniejszą prędkością. 


Skoro jesteśmy już przy drogach ekspresowych i autostradach, to dwa odcinki tylko będą bezpłatne od 1 lipca, też zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Państwowych i Autostrad. To jest oszczędność na jednym odcinku 10,30 zł, a na drugim 16,20 zł. Co z tymi zarządzanymi przez firmy prywatne? 


Ja bym to nazwał inaczej. Nie ubolewałbym, że szklanka jest tylko do połowy pełna, mówiłbym, że szklanka już jest do połowy pełna. Czyli cieszymy się z tego, że już w lipcu, taką mamy nadzieję, dwa odcinki autostrady - jeden autostrady A4 z Wrocławia w kierunku Katowic, w kierunku Śląska i drugi - odcinek wielkopolski na autostradzie Stryków-Konin będą bezpłatne.

Natomiast negocjujemy, będziemy negocjowali z każdym z koncesjonariuszy zasady zwolnienia z opłat samochodów, które dzisiaj uiszczają bardzo wysokie opłaty na tych autostradach. Celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach, celem jest bezpieczeństwo na drogach równoległych do autostrad. Mamy nadzieję, że ten ruch, który generowany jest przez samochody osobowe jadącymi drogami równoległymi do autostrad z przyczyn ekonomicznych, bo przecież nie innych - kierowcy często nie korzystają z autostrad dojeżdżając do pracy, bo gdyby uiszczali te opłaty, to miesięcznie należałoby wydać ok. 400-500 zł, więc. 


To jest bardzo drogo. Warszawa-Szczecin i z powrotem kosztuje tyle, co prawie roczna winieta w Czechach. 


No niestety tak. Tak zostały podpisane umowy, na takich zasadach zostały podpisane umowy przez rządy lewicowe, rządy liberałów, że oto polscy kierowcy czują się wręcz niezaopiekowani przez państwo, ale tutaj nie możemy nic zrobić ze względu na sztywność zapisów. Umowa rzecz święta. 


No właśnie, panie ministrze. Umowa rzecz święta, pana kolega z rządu Waldemar Buda powiedział: "jeżeli nie będzie porozumienia i chęci negocjacji, możemy wywłaszczyć z całego obszaru i wówczas oczywiście odszkodowanie sąd ustali" - to mówił o właścicielach, zarządcach autostrad. Czy myśli pan, że dojdzie do tego, czy rząd znajdzie sposób na porozumienie z firmami, które zarządzają autostradami?


Jeszcze raz powtarzam - na pewno znajdziemy sposób, znajdziemy wspólny język z koncesjonariuszami. Nie ma mowy o nacjonalizacji autostrad, nie ma mowy o tym, że będziemy prowadzili taki proces, który nie będzie uzgodniony i wynegocjowany z koncesjonariuszami autostrady. 


Alternatywą dla dróg ekspresowych, dla autostrad jest kolej. Mieszkańcy Łomży tęsknią za koleją, chcieliby mieć kolej, ale jeden z projektów mówi o tym, że szybka kolej ma przechodzić przez samo centrum miasta, co wydaje się w obecnej sytuacji nierealne. To jest najlepszy pomysł na poprowadzenie kolei przez Łomżę? 


Jestem przekonany, że pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, pan minister Marcin Horała wraz ze swoim zespołem, szczególnie zespół, który zajmuje się projektowaniem tzw. szprych kolejowych, znajdzie takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne z jednej strony przez mieszkańców, a z drugiej strony także będzie spełniało potrzeby połączeń kolejowych dla CPK. 


Chyba bardziej realne i szybsze w realizacji będzie przywrócenie połączenia z Łomży przez Śniadowo do Ostrołęki i dalej do Warszawy. 


Jestem przekonany, że jeden i drugi projekt będzie realizowany tak samo, z taką samą determinacją, tak samo szybko, bo jeden i drugi projekt jest potrzebny mieszkańcom tego regionu. Jeden i drugi projekt pozwoli skrócić czas przejazdu do Warszawy, pozwoli korzystać z komunikacji, która otworzy region. Wykluczenie komunikacyjne już nie będzie udziałem mieszkańców Łomży, regionu łomżyńskiego, tej części województwa podlaskiego, ale także Warmii i Mazur przecież.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
24.07.2023

"Straszenie Putina i Łukaszenki wagnerowcami będzie się powtarzać. To jest działanie typowo rosyjskiej propagandy, która próbuje wywołać zdezorientowanie" - mówi Maksymilian Dura.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Białystok
23.07.2023

Drugoligowe Żubry Białystok zbroją się przed nowym sezonem. Do zespołu dołączyło kilku zawodników ogranych na zapleczu ekstraklasy.

fot. Joanna Szubzda

Adrian Siemieniec

trener Jagiellonii Białystok
21.07.2023

- Staram się maksymalnie wykorzystać potencjał drużyny, którą mam i zawodników, którzy przychodzą - mówił przed meczem z Rakowem trener Jagiellonii Adrian Siemieniec.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok