Radio Białystok | Gość | dr hab. Adam Gendźwiłł - politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego

12.09.2023, 08:20, akt. 09:43

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Adamem Gendźwiłłem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za niecałe 33 dni będziemy mogli wybierać posłów i senatorów na kolejną kadencję. 15 października odbędzie się też referendum. Kampania z każdym dniem się rozkręca. Z Adamem Gendźwiłłem rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Kampania z każdym dniem się rozkręca. Pana zdaniem idzie w dobrym kierunku, czy też niekoniecznie? A nawiązuję tu do tego, że bardziej słyszymy atakowanie różnych stron siebie nawzajem niż merytoryczną dyskusję. 

Adam Gendźwiłł: Można powiedzieć, że kampania zmierza we właściwym kierunku, bo z dnia na dzień zbliżamy się do terminu wyborów. Celem kampanii jest to, żeby podczas wyborów Polacy mogli podjąć decyzję i zagłosować przede wszystkim w wyborach do Sejmu i Senatu na tych przedstawicieli, których będą uważali za najlepszych. To jest ten moment, w którym rzeczywiście można zdecydować o kształcie polityki na najbliższe lata.  

Natomiast rzeczywiście, kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu, przez co te hasła programowe - one odchodzą trochę na dalszy plan. Są tylko takim sygnalizowaniem pozycji, ale przede wszystkim kampania skupia się na walce dwóch głównych bloków, czyli dwóch głównych sił politycznych. I one symetrycznie atakują się. 

Natomiast oczywiście wyborcy mają do podjęcia wiele decyzji, bo pamiętajmy że to nie jest decyzja tylko o tym, żeby zagłosować na taką czy inną partię, ale to również decyzja o tym, żeby zagłosować na konkretnych kandydatów. Bo krzyżyk na karcie stawia się nie przy nazwie konkretnej partii tylko przy imieniu i nazwisku konkretnego kandydata.


Mówimy o tym, że ścierają się przede wszystkim te dwie główne partie. Wiadomo że wśród zwolenników każdego ugrupowania jest grupa niezdecydowanych. I jest też grupa niezdecydowanych ogólnie wyborców. Pana zdaniem - obserwując już to, co się dzieje w tej kampanii wyborczej - można stwierdzić że ugrupowania, kandydaci próbują zmobilizować tych swoich zwolenników, a nie sięgają po tych ogólnie niezdecydowanych?

Tych niezdecydowanych rzeczywiście jest coraz mniej. I to jest naturalny bieg rzeczy - im bliżej dnia wyborów, tym bardziej w kolejnych sondażach opinii publicznej ten odsetek osób niezdecydowanych będzie maleć. Osoby, które deklarują niezdecydowanie stopniowo będą musiały wyrobić sobie jakąś opinię albo zdecydować, że nie wezmą udziału w głosowaniu. To też oczywiście się czasem zdarza. 

Natomiast wszystkie badania pokazują, że to właśnie niezdecydowani są takim "łowiskiem" na którym partie polityczne chcą najbardziej łowić, więc jakaś część komunikatów właśnie wydawanych przez partie polityczne w trakcie kampanii jest właśnie po to, żeby tych niezdecydowanych przyciągać, przekonywać. Tyle, że są dwa rodzaje przekonywania. Jeden rodzaj przekonywania jest taki, że chodzi o przyciągnięcie do siebie, drugi rodzaj przekonywania jest takim odstraszeniem od przeciwnika. Co w rezultacie powinno się przełożyć na taki głos z rozsądku dla tej partii, która taki komunikat wydaje. 


Oczywiście 15 października dowiemy się, kto bardziej przekonał. Poznaliśmy oczywiście programy ugrupowań - przede wszystkim tych, które walczą tutaj o zwycięstwo. Prawo i Sprawiedliwość to np. 500 plus podwyższone do 800 plus, wprowadzenie emerytur stażowych, a do tego przyjazne osiedle, dobry posiłek w szpitalu czy bon wycieczkowy dla młodzieży. Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską - podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł, postulaty dotyczące kobiet, prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie czy bezpłatne badania prenatalne. Oczywiście też mówimy o różnych programach Konfederacji, Trzeciej Drogi, Lewicy - jeszcze nie wszyscy też przedstawili takie konkrety do końca. Ma pan wrażenie, że to jest takie odnoszenie się do takich bardzo społecznych spraw w tej kampanii? 

Oczywiście te obietnice wyborcze bardzo ogniskują się wokół kwestii społecznych. Powiedziałbym że w programie Koalicji Obywatelskiej jest jeszcze akcentowany powrót do praworządności, przywrócenie pewnych konstytucyjnych zasad. To jest element sporu o to, czy one rzeczywiście są naruszone i jak powinno się je przywrócić...


A z kolei - jeśli mówimy tak bardziej globalnie - to w programie Prawa i Sprawiedliwości ta kwestia bezpieczeństwa - co tutaj na Podlasiu ma ogromne znaczenie - też jest wybijana w tej kampanii.  

Tak. No więc jest tak, że partie polityczne akcentują bardzo mocno te kwestie, których czują się właścicielami, czy też - można powiedzieć - te kwestie, które są strategicznie ważne dla wizerunku partii politycznych. W związku z tym starają się nie wpuścić na to swoje pole przeciwników oferując jak najwięcej haseł z jakiejś konkretnej dziedziny. 

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości dodatkowym elementem to referendum, które odbędzie się równocześnie z wyborami do Sejmu i Senatu. To jest referendum, które podbija pewne konkretne kwestie, które są też bardzo wygodne i ważne z perspektywy programu PiS. 

Oczywiście programy polityczne są coraz bardziej konkretne, ale nie zapominajmy że to oczywiście są przede wszystkim hasła, które mają zbudować wizerunek partii politycznych. Prawo i Sprawiedliwość jest też w takiej szczególnej pozycji, że pisząc program na przyszłość musi jednocześnie w jakimś sensie przedstawić swoje sukcesy, osiągnięcia z ostatnich kadencji. Podczas gdy partie opozycyjne traktują też kampanie wyborczą nie tylko jako moment do przedstawienia swoich propozycji, ale również moment rozliczenia. Przypomnienia wszystkich potknięć rządzących. 

Kampania wyborcza nie jest tylko a propos przyszłości, ona jest również a propos rozliczenia tego, co było w ostatnich latach. 


Jeśli chodzi o takie komitety ogólnopolskie PiS, KO, Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica - to mamy. Ale jest też takie zaskoczenie jeśli chodzi o taki region jak województwo podlaskie - Bezpartyjni Samorządowcy. O ile słyszymy o różnych samorządowcach angażujących się w tę dużą politykę, to jednak tu może być zaskoczenie i może się pojawić pytanie - jaki w tym sens, skoro jedynką jest Piotr Koszarek z Wrocławia? I ta lista w większości wypełniona jest kandydatami z Wrocławia. 

Bezpartyjni Samorządowcy to jest ugrupowanie, które nie jest zupełnie nowe. To jest coś, co istnieje już od dłuższego czasu - taka inicjatywa, która wywodzi się z Dolnego Śląska. Stąd też ogromna liczba kandydatów rozsianych po całej Polsce - "eksportowanych" z Dolnego Śląska, czy to z Wrocławia czy to z Lubina, gdzie lider tego ugrupowania jest prezydentem miasta. 

To jest taki komitet, który zwykle uruchamia się właśnie w okresie przedwyborczym. Może liczyć zwykle na szczątkowe poparcie, zwłaszcza poza swoim matecznikiem. Ale to wystawienie list w całej Polsce jest czymś bardzo strategicznym. To jest ważne dla komitetu wyborczego, żeby zarejestrować listy w całym kraju, bo wtedy może uzyskać prawo do obecności w mediach publicznych, w telewizji ogólnokrajowej, w programach polskiego radia. Więc wtedy komitet może prowadzić kampanię wyborczą na równi z tymi dużymi komitetami. 

Politycy samorządowi obecni są też na listach wyborczych wszystkich partii. Oni bardzo często kandydują nie z myślą o tym, żeby zdobyć mandat poselski - zresztą szansa na zdobycie mandatu poselskiego z bardzo długiej listy jest jednak mała. Natomiast oczywiście chodzi o to, żeby też przypomnieć się wyborcom, przypomnieć swój wizerunek, wywiesić trochę plakatów w okolicy. To jest potrzebne samorządowcom po to, żeby ustawić się w blokach startowych przed kampanią wyborczą, która nas czeka przed wyborami samorządowymi w 2024 roku.


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok