Radio Białystok | Gość | dr hab. Adam Gendźwiłł - politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego

12.09.2023, 08:20, akt. 09:43

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Adamem Gendźwiłłem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za niecałe 33 dni będziemy mogli wybierać posłów i senatorów na kolejną kadencję. 15 października odbędzie się też referendum. Kampania z każdym dniem się rozkręca. Z Adamem Gendźwiłłem rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Kampania z każdym dniem się rozkręca. Pana zdaniem idzie w dobrym kierunku, czy też niekoniecznie? A nawiązuję tu do tego, że bardziej słyszymy atakowanie różnych stron siebie nawzajem niż merytoryczną dyskusję. 

Adam Gendźwiłł: Można powiedzieć, że kampania zmierza we właściwym kierunku, bo z dnia na dzień zbliżamy się do terminu wyborów. Celem kampanii jest to, żeby podczas wyborów Polacy mogli podjąć decyzję i zagłosować przede wszystkim w wyborach do Sejmu i Senatu na tych przedstawicieli, których będą uważali za najlepszych. To jest ten moment, w którym rzeczywiście można zdecydować o kształcie polityki na najbliższe lata.  

Natomiast rzeczywiście, kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu, przez co te hasła programowe - one odchodzą trochę na dalszy plan. Są tylko takim sygnalizowaniem pozycji, ale przede wszystkim kampania skupia się na walce dwóch głównych bloków, czyli dwóch głównych sił politycznych. I one symetrycznie atakują się. 

Natomiast oczywiście wyborcy mają do podjęcia wiele decyzji, bo pamiętajmy że to nie jest decyzja tylko o tym, żeby zagłosować na taką czy inną partię, ale to również decyzja o tym, żeby zagłosować na konkretnych kandydatów. Bo krzyżyk na karcie stawia się nie przy nazwie konkretnej partii tylko przy imieniu i nazwisku konkretnego kandydata.


Mówimy o tym, że ścierają się przede wszystkim te dwie główne partie. Wiadomo że wśród zwolenników każdego ugrupowania jest grupa niezdecydowanych. I jest też grupa niezdecydowanych ogólnie wyborców. Pana zdaniem - obserwując już to, co się dzieje w tej kampanii wyborczej - można stwierdzić że ugrupowania, kandydaci próbują zmobilizować tych swoich zwolenników, a nie sięgają po tych ogólnie niezdecydowanych?

Tych niezdecydowanych rzeczywiście jest coraz mniej. I to jest naturalny bieg rzeczy - im bliżej dnia wyborów, tym bardziej w kolejnych sondażach opinii publicznej ten odsetek osób niezdecydowanych będzie maleć. Osoby, które deklarują niezdecydowanie stopniowo będą musiały wyrobić sobie jakąś opinię albo zdecydować, że nie wezmą udziału w głosowaniu. To też oczywiście się czasem zdarza. 

Natomiast wszystkie badania pokazują, że to właśnie niezdecydowani są takim "łowiskiem" na którym partie polityczne chcą najbardziej łowić, więc jakaś część komunikatów właśnie wydawanych przez partie polityczne w trakcie kampanii jest właśnie po to, żeby tych niezdecydowanych przyciągać, przekonywać. Tyle, że są dwa rodzaje przekonywania. Jeden rodzaj przekonywania jest taki, że chodzi o przyciągnięcie do siebie, drugi rodzaj przekonywania jest takim odstraszeniem od przeciwnika. Co w rezultacie powinno się przełożyć na taki głos z rozsądku dla tej partii, która taki komunikat wydaje. 


Oczywiście 15 października dowiemy się, kto bardziej przekonał. Poznaliśmy oczywiście programy ugrupowań - przede wszystkim tych, które walczą tutaj o zwycięstwo. Prawo i Sprawiedliwość to np. 500 plus podwyższone do 800 plus, wprowadzenie emerytur stażowych, a do tego przyjazne osiedle, dobry posiłek w szpitalu czy bon wycieczkowy dla młodzieży. Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską - podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł, postulaty dotyczące kobiet, prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie czy bezpłatne badania prenatalne. Oczywiście też mówimy o różnych programach Konfederacji, Trzeciej Drogi, Lewicy - jeszcze nie wszyscy też przedstawili takie konkrety do końca. Ma pan wrażenie, że to jest takie odnoszenie się do takich bardzo społecznych spraw w tej kampanii? 

Oczywiście te obietnice wyborcze bardzo ogniskują się wokół kwestii społecznych. Powiedziałbym że w programie Koalicji Obywatelskiej jest jeszcze akcentowany powrót do praworządności, przywrócenie pewnych konstytucyjnych zasad. To jest element sporu o to, czy one rzeczywiście są naruszone i jak powinno się je przywrócić...


A z kolei - jeśli mówimy tak bardziej globalnie - to w programie Prawa i Sprawiedliwości ta kwestia bezpieczeństwa - co tutaj na Podlasiu ma ogromne znaczenie - też jest wybijana w tej kampanii.  

Tak. No więc jest tak, że partie polityczne akcentują bardzo mocno te kwestie, których czują się właścicielami, czy też - można powiedzieć - te kwestie, które są strategicznie ważne dla wizerunku partii politycznych. W związku z tym starają się nie wpuścić na to swoje pole przeciwników oferując jak najwięcej haseł z jakiejś konkretnej dziedziny. 

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości dodatkowym elementem to referendum, które odbędzie się równocześnie z wyborami do Sejmu i Senatu. To jest referendum, które podbija pewne konkretne kwestie, które są też bardzo wygodne i ważne z perspektywy programu PiS. 

Oczywiście programy polityczne są coraz bardziej konkretne, ale nie zapominajmy że to oczywiście są przede wszystkim hasła, które mają zbudować wizerunek partii politycznych. Prawo i Sprawiedliwość jest też w takiej szczególnej pozycji, że pisząc program na przyszłość musi jednocześnie w jakimś sensie przedstawić swoje sukcesy, osiągnięcia z ostatnich kadencji. Podczas gdy partie opozycyjne traktują też kampanie wyborczą nie tylko jako moment do przedstawienia swoich propozycji, ale również moment rozliczenia. Przypomnienia wszystkich potknięć rządzących. 

Kampania wyborcza nie jest tylko a propos przyszłości, ona jest również a propos rozliczenia tego, co było w ostatnich latach. 


Jeśli chodzi o takie komitety ogólnopolskie PiS, KO, Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica - to mamy. Ale jest też takie zaskoczenie jeśli chodzi o taki region jak województwo podlaskie - Bezpartyjni Samorządowcy. O ile słyszymy o różnych samorządowcach angażujących się w tę dużą politykę, to jednak tu może być zaskoczenie i może się pojawić pytanie - jaki w tym sens, skoro jedynką jest Piotr Koszarek z Wrocławia? I ta lista w większości wypełniona jest kandydatami z Wrocławia. 

Bezpartyjni Samorządowcy to jest ugrupowanie, które nie jest zupełnie nowe. To jest coś, co istnieje już od dłuższego czasu - taka inicjatywa, która wywodzi się z Dolnego Śląska. Stąd też ogromna liczba kandydatów rozsianych po całej Polsce - "eksportowanych" z Dolnego Śląska, czy to z Wrocławia czy to z Lubina, gdzie lider tego ugrupowania jest prezydentem miasta. 

To jest taki komitet, który zwykle uruchamia się właśnie w okresie przedwyborczym. Może liczyć zwykle na szczątkowe poparcie, zwłaszcza poza swoim matecznikiem. Ale to wystawienie list w całej Polsce jest czymś bardzo strategicznym. To jest ważne dla komitetu wyborczego, żeby zarejestrować listy w całym kraju, bo wtedy może uzyskać prawo do obecności w mediach publicznych, w telewizji ogólnokrajowej, w programach polskiego radia. Więc wtedy komitet może prowadzić kampanię wyborczą na równi z tymi dużymi komitetami. 

Politycy samorządowi obecni są też na listach wyborczych wszystkich partii. Oni bardzo często kandydują nie z myślą o tym, żeby zdobyć mandat poselski - zresztą szansa na zdobycie mandatu poselskiego z bardzo długiej listy jest jednak mała. Natomiast oczywiście chodzi o to, żeby też przypomnieć się wyborcom, przypomnieć swój wizerunek, wywiesić trochę plakatów w okolicy. To jest potrzebne samorządowcom po to, żeby ustawić się w blokach startowych przed kampanią wyborczą, która nas czeka przed wyborami samorządowymi w 2024 roku.


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.


Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.


Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.


Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.


dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.


Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok