Radio Białystok | Gość | Daniel Czyżewski [wideo] - ekspert portalu Energetyka24

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24

20.09.2023, 06:48, akt. 21.09.2023, 08:45

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

Daniel Czyżewski
Daniel Czyżewski


0:00
0:00
Z Danielem Czyżewskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mamy dodatkową obniżkę cen energii elektrycznej. Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie kolejnych osłon dla polskich rodzin przed rosnącymi kosztami energii.

O tym ze swoim gościem - Danielem Czyżewskim z portalu Energetyka24 rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Rachunki za prąd mogą być niższe o 12 proc. Co zrobić, żeby tak się stało? Czy każdy będzie mógł skorzystać z obniżki na podstawie noweli w sprawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf energii elektrycznej?


Daniel Czyżewski: Jest jeden główny warunek oraz kilka, które można stosować wymiennie. Więc główny warunek jest taki, żeby w trzech pierwszych kwartałach tego roku nie przekroczyć zużycia na poziomie 2523 kWh. To jest dosyć wysoki limit, więc większość gospodarstw go na pewno spełni.

Potem trzeba spełnić jeden z kilku warunków, tak jak zweryfikowanie poprawności swoich danych u sprzedawcy, bycie prosumentem, czyli posiadanie fotowoltaiki na dachu, zgoda na otrzymywanie informacji o produktach i usługach sprzedawcy. Jest też wymiennie taki warunek, że w ciągu tych pierwszych trzech kwartałów mamy zużycie energii o 5 proc. niższe niż w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.


A jeśli nie spełniamy żadnego z tych warunków, to wtedy obniżka nam nie przysługuje?


Tak, wtedy nie przysługuje, tylko że te warunki są tak szerokie, niewymagające można powiedzieć, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w taryfie G11 – mówimy o odbiorcach w gospodarstwach domowych, których wedle Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce jest 13,5 mln.


A od kiedy będzie rachunek obniżony o te 12 procent?


Co ciekawe, od 1 stycznia 2023 roku.


Ale rachunki już mamy popłacone.


Rozporządzenie działa wstecz. Oczywiście, mamy rachunki popłacone, ale też jest sprecyzowane w rozporządzeniu, jak to ma być zrobione. Ostatnia faktura za ten rok będzie obniżona o te 12 proc., właśnie licząc to wszystko wstecz.


Czyli w skali roku...


Maksymalna obniżka rachunków za energię to będzie 125 zł.


Rozporządzenie, o którym mówimy, jest kolejnym działaniem związanym z osłonami przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Wcześniej była tarcza solidarnościowa. Ile rodzin skorzystało z dopłat i jak duża była to pomoc?


Mamy szacunki takie trochę ogólne. Do tej pory wszystkie dopłaty, dofinansowania do rachunków za energię kosztowały budżet państwa ok. 30 mld zł. Skorzystali niemal wszyscy, bo mamy nie tylko gospodarstwa domowe, tu oczywiście mowa o milionach polskich rodzin, mamy przecież też w ramach tarczy maksymalne limity cen dla przedsiębiorstw, dla instytucji pożytku publicznego. Trochę jest tak, że od jesieni poprzedniego roku cały system energetyczny czy rynek energetyczny jest zamrożony.


Czy mamy już za sobą szczyt tego jednego z najbardziej poważnych kryzysów energetycznych we współczesnej historii Europy?


Wydaje się, że ten kryzys jest już za nami, aczkolwiek trzeba dodać, że, najlepiej widać to na wykresach, ceny energii w dekadzie 2011-2021 były dwukrotnie niższe, niż ceny obecnie w Europie. To jest oczywiście trochę uogólnienie, ale mieliśmy bardzo duży skok, głównie w tym 2022 roku o kilkaset, czasem o 1000 procent i to wszystko opadło, ale w związku z inflacją, z trudnymi czasami ekonomicznie jeszcze gdzieś czkawką odbija się pandemia, przerwane łańcuchy dostaw, fakt, że wszystko drożeje i ceny energii też zdrożały w porównaniu z tymi spokojnymi czasami sprzed kryzysu.

Jest już lepiej, już nie mamy kryzysu energetycznego, ale ceny są wyższe.


A co przez rosyjską agresję na Ukrainę i związany z tym kryzys zadziało się na rynku energetycznym? W jakim kierunku idziemy?


Cały kryzys energetyczny tak naprawdę ma jedną przyczynę – Kreml i Władimir Putin. Chociaż można też patrzeć na to inaczej, bo Europa zachodnia zdecydowała się w pewnym momencie na uzależnienie się czy wręcz oparcie europejskiej energetyki o rosyjski gaz. To była ta przyczyna problemów, które mieliśmy w ubiegłym roku. W pewnym momencie, gdy już ten stopień uzależnienia był bardzo wysoki Władimir Putin po prostu zakręcił kurki, ceny gazu wystrzeliły, za cenami gazu poszły też ceny energii, węgla i tak naprawdę wszystkiego, bo przecież dzięki energii elektrycznej produkujemy wiele rzeczy i rozwijamy się gospodarczo, więc to była ta główna przyczyna.

Wydaje się, że to zagrożenie już minęło, bo tak jak w 2021 roku kupiliśmy od Rosjan 155 mld m3 gazu, to rok później już tylko 62,5 mld m3, a w pierwszej połowie tego roku tylko 12 z groszami mld m3 i jakoś sobie poradziliśmy. Mamy magazyny napełnione, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii, mamy nowe już łańcuchy dostaw opierające się na gazie skroplonym, więc z gazem nie powinno być problemów.  


Czyli raczej możemy się spodziewać, że ta zima mimo że synoptycy zapowiadają, że będzie mroźna, to nie powinna nam przysporzyć większych problemów jeżeli chodzi o ogrzewanie naszych domów?


Jeżeli nie wydarzy się coś na miarę pandemii covidowej czy też wojny lub wspomnianego kryzysu zakręcania kurków – czegoś, co popularnie nazywa się czarnym łabędziem, to zima powinna być spokojna i paradoksalnie ciepła.


A w razie tych ewentualnych przeszkód, to Europa i Polska są lepiej przygotowane niż dwa lata temu?


Na pewno Europa już wie, komu nie ufać. My, jako Polacy i nasz cały region wiedzieliśmy, że Rosji nigdy nie można ufać, ostro na tym zaufaniu przejechały się państwa zachodnie, głównie Niemcy, bo to Niemcy tu budowały połączenia, mało kto już pamięta o gazociągach Nord Stream, które były przecież szeroko omawiane…


A rezygnowały z elektrowni atomowych, bazując na gazie z Rosji.


Niemcy mają energię drogą, obarczoną dużymi emisjami dwutlenku węgla, nie mają elektrowni jądrowych, bo wszystkie wygasili. Używają węgla brunatnego, używają gazu, wydali setki miliardów na transformację energetyczną, na odnawialne źródła energii, ale niewiele to dało, jeżeli chodzi o ich emisyjność.

No właśnie – Rosji ufać nie należy, my to wiedzieliśmy, dlatego też od kilkunastu lat dywersyfikowaliśmy dostawy gazu, budowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu, budowaliśmy Baltic Pipe, mamy też w planach nowy terminal pływający w Gdańsku, połączenia z Litwą, ze Słowacją, niedługo być może ruszą prace nad połączeniem gazowym z Czechami.

Więc my już od półtora roku jesteśmy niezależni zupełnie od rosyjskiego gazu, co nie było takie oczywiste, bo jeszcze w 2015 czy nawet 2016 roku pobieraliśmy z Rosji prawie 90 proc. gazu, który importujemy. Teraz już od kwietnia 2022 roku to jest okrągła liczba, czyli 0.


Jeżeli chodzi o dostawy, to bardzo dużo się zmieniło, a jeżeli chodzi o same źródła energii – czy tutaj nastąpiła jakaś rewolucja?


Od kilku lat obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych. Taki przyrost niemal biometryczny można zauważyć dzięki programom Mój Prąd, ale też dzięki prywatnym inwestycjom Polaków. Mój Prąd dofinansowywał fotowoltaikę maksymalną kwotą 5000 zł, ale przecież te instalacje nieraz kosztują 30, 40 i więcej tys. zł, to zależy od skali i rozmiarów. I miliony Polaków sobie taką instalację na dachach zamontowało.

Mamy teraz troszkę ograniczenia ze względu na sieć elektroenergetyczną, która nie jest w stanie przyjąć więcej mocy w źródłach odnawialnych. Musimy najpierw zadbać, żeby ta sieć była dostosowana do źródeł odnawialnych, które generują energię niestabilnie i potem dokładać kolejnej mocy, bo na pewno jest chęć, jest zapał, widać i w społeczeństwie, i u przedsiębiorców bardzo duże parcie na odnawialne źródła energii.


Oby była tylko możliwość magazynowania tej energii. Na koniec dodam tylko, że resort klimatu i środowiska jeszcze w tym roku powinien poinformować, jakie będą ewentualne wsparcia dla odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu jak i ciepła w przyszłym roku.

| red: bs, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.


Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.

dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska

dr Tomasz Grześ [wideo]

z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
24.10.2023

"Profil zaufany nie jest na zawsze, trzeba go odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Ważny jest przez 3 lata" - mówi dr Tomasz Grześ.

Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Łepkowska-Gołaś

nowo wybrana posłanka KO
23.10.2023

- To jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok