Radio Białystok | Gość | Daniel Czyżewski [wideo] - ekspert portalu Energetyka24

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24

20.09.2023, 06:48, akt. 21.09.2023, 08:45

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

Daniel Czyżewski
Daniel Czyżewski


0:00
0:00
Z Danielem Czyżewskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mamy dodatkową obniżkę cen energii elektrycznej. Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie kolejnych osłon dla polskich rodzin przed rosnącymi kosztami energii.

O tym ze swoim gościem - Danielem Czyżewskim z portalu Energetyka24 rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Rachunki za prąd mogą być niższe o 12 proc. Co zrobić, żeby tak się stało? Czy każdy będzie mógł skorzystać z obniżki na podstawie noweli w sprawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf energii elektrycznej?


Daniel Czyżewski: Jest jeden główny warunek oraz kilka, które można stosować wymiennie. Więc główny warunek jest taki, żeby w trzech pierwszych kwartałach tego roku nie przekroczyć zużycia na poziomie 2523 kWh. To jest dosyć wysoki limit, więc większość gospodarstw go na pewno spełni.

Potem trzeba spełnić jeden z kilku warunków, tak jak zweryfikowanie poprawności swoich danych u sprzedawcy, bycie prosumentem, czyli posiadanie fotowoltaiki na dachu, zgoda na otrzymywanie informacji o produktach i usługach sprzedawcy. Jest też wymiennie taki warunek, że w ciągu tych pierwszych trzech kwartałów mamy zużycie energii o 5 proc. niższe niż w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.


A jeśli nie spełniamy żadnego z tych warunków, to wtedy obniżka nam nie przysługuje?


Tak, wtedy nie przysługuje, tylko że te warunki są tak szerokie, niewymagające można powiedzieć, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w taryfie G11 – mówimy o odbiorcach w gospodarstwach domowych, których wedle Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce jest 13,5 mln.


A od kiedy będzie rachunek obniżony o te 12 procent?


Co ciekawe, od 1 stycznia 2023 roku.


Ale rachunki już mamy popłacone.


Rozporządzenie działa wstecz. Oczywiście, mamy rachunki popłacone, ale też jest sprecyzowane w rozporządzeniu, jak to ma być zrobione. Ostatnia faktura za ten rok będzie obniżona o te 12 proc., właśnie licząc to wszystko wstecz.


Czyli w skali roku...


Maksymalna obniżka rachunków za energię to będzie 125 zł.


Rozporządzenie, o którym mówimy, jest kolejnym działaniem związanym z osłonami przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Wcześniej była tarcza solidarnościowa. Ile rodzin skorzystało z dopłat i jak duża była to pomoc?


Mamy szacunki takie trochę ogólne. Do tej pory wszystkie dopłaty, dofinansowania do rachunków za energię kosztowały budżet państwa ok. 30 mld zł. Skorzystali niemal wszyscy, bo mamy nie tylko gospodarstwa domowe, tu oczywiście mowa o milionach polskich rodzin, mamy przecież też w ramach tarczy maksymalne limity cen dla przedsiębiorstw, dla instytucji pożytku publicznego. Trochę jest tak, że od jesieni poprzedniego roku cały system energetyczny czy rynek energetyczny jest zamrożony.


Czy mamy już za sobą szczyt tego jednego z najbardziej poważnych kryzysów energetycznych we współczesnej historii Europy?


Wydaje się, że ten kryzys jest już za nami, aczkolwiek trzeba dodać, że, najlepiej widać to na wykresach, ceny energii w dekadzie 2011-2021 były dwukrotnie niższe, niż ceny obecnie w Europie. To jest oczywiście trochę uogólnienie, ale mieliśmy bardzo duży skok, głównie w tym 2022 roku o kilkaset, czasem o 1000 procent i to wszystko opadło, ale w związku z inflacją, z trudnymi czasami ekonomicznie jeszcze gdzieś czkawką odbija się pandemia, przerwane łańcuchy dostaw, fakt, że wszystko drożeje i ceny energii też zdrożały w porównaniu z tymi spokojnymi czasami sprzed kryzysu.

Jest już lepiej, już nie mamy kryzysu energetycznego, ale ceny są wyższe.


A co przez rosyjską agresję na Ukrainę i związany z tym kryzys zadziało się na rynku energetycznym? W jakim kierunku idziemy?


Cały kryzys energetyczny tak naprawdę ma jedną przyczynę – Kreml i Władimir Putin. Chociaż można też patrzeć na to inaczej, bo Europa zachodnia zdecydowała się w pewnym momencie na uzależnienie się czy wręcz oparcie europejskiej energetyki o rosyjski gaz. To była ta przyczyna problemów, które mieliśmy w ubiegłym roku. W pewnym momencie, gdy już ten stopień uzależnienia był bardzo wysoki Władimir Putin po prostu zakręcił kurki, ceny gazu wystrzeliły, za cenami gazu poszły też ceny energii, węgla i tak naprawdę wszystkiego, bo przecież dzięki energii elektrycznej produkujemy wiele rzeczy i rozwijamy się gospodarczo, więc to była ta główna przyczyna.

Wydaje się, że to zagrożenie już minęło, bo tak jak w 2021 roku kupiliśmy od Rosjan 155 mld m3 gazu, to rok później już tylko 62,5 mld m3, a w pierwszej połowie tego roku tylko 12 z groszami mld m3 i jakoś sobie poradziliśmy. Mamy magazyny napełnione, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii, mamy nowe już łańcuchy dostaw opierające się na gazie skroplonym, więc z gazem nie powinno być problemów.  


Czyli raczej możemy się spodziewać, że ta zima mimo że synoptycy zapowiadają, że będzie mroźna, to nie powinna nam przysporzyć większych problemów jeżeli chodzi o ogrzewanie naszych domów?


Jeżeli nie wydarzy się coś na miarę pandemii covidowej czy też wojny lub wspomnianego kryzysu zakręcania kurków – czegoś, co popularnie nazywa się czarnym łabędziem, to zima powinna być spokojna i paradoksalnie ciepła.


A w razie tych ewentualnych przeszkód, to Europa i Polska są lepiej przygotowane niż dwa lata temu?


Na pewno Europa już wie, komu nie ufać. My, jako Polacy i nasz cały region wiedzieliśmy, że Rosji nigdy nie można ufać, ostro na tym zaufaniu przejechały się państwa zachodnie, głównie Niemcy, bo to Niemcy tu budowały połączenia, mało kto już pamięta o gazociągach Nord Stream, które były przecież szeroko omawiane…


A rezygnowały z elektrowni atomowych, bazując na gazie z Rosji.


Niemcy mają energię drogą, obarczoną dużymi emisjami dwutlenku węgla, nie mają elektrowni jądrowych, bo wszystkie wygasili. Używają węgla brunatnego, używają gazu, wydali setki miliardów na transformację energetyczną, na odnawialne źródła energii, ale niewiele to dało, jeżeli chodzi o ich emisyjność.

No właśnie – Rosji ufać nie należy, my to wiedzieliśmy, dlatego też od kilkunastu lat dywersyfikowaliśmy dostawy gazu, budowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu, budowaliśmy Baltic Pipe, mamy też w planach nowy terminal pływający w Gdańsku, połączenia z Litwą, ze Słowacją, niedługo być może ruszą prace nad połączeniem gazowym z Czechami.

Więc my już od półtora roku jesteśmy niezależni zupełnie od rosyjskiego gazu, co nie było takie oczywiste, bo jeszcze w 2015 czy nawet 2016 roku pobieraliśmy z Rosji prawie 90 proc. gazu, który importujemy. Teraz już od kwietnia 2022 roku to jest okrągła liczba, czyli 0.


Jeżeli chodzi o dostawy, to bardzo dużo się zmieniło, a jeżeli chodzi o same źródła energii – czy tutaj nastąpiła jakaś rewolucja?


Od kilku lat obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych. Taki przyrost niemal biometryczny można zauważyć dzięki programom Mój Prąd, ale też dzięki prywatnym inwestycjom Polaków. Mój Prąd dofinansowywał fotowoltaikę maksymalną kwotą 5000 zł, ale przecież te instalacje nieraz kosztują 30, 40 i więcej tys. zł, to zależy od skali i rozmiarów. I miliony Polaków sobie taką instalację na dachach zamontowało.

Mamy teraz troszkę ograniczenia ze względu na sieć elektroenergetyczną, która nie jest w stanie przyjąć więcej mocy w źródłach odnawialnych. Musimy najpierw zadbać, żeby ta sieć była dostosowana do źródeł odnawialnych, które generują energię niestabilnie i potem dokładać kolejnej mocy, bo na pewno jest chęć, jest zapał, widać i w społeczeństwie, i u przedsiębiorców bardzo duże parcie na odnawialne źródła energii.


Oby była tylko możliwość magazynowania tej energii. Na koniec dodam tylko, że resort klimatu i środowiska jeszcze w tym roku powinien poinformować, jakie będą ewentualne wsparcia dla odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu jak i ciepła w przyszłym roku.

| red: bs, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok