Radio Białystok | Gość | Piotr Koszarek [wideo] - lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców

27.09.2023, 07:36, akt. 09:04

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński
Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Piotrem Koszarkiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. 

Tym razem o propozycjach Bezpartyjnych Samorządowców ze swoim gościem - liderem tej listy w Podlaskiem Piotrem Koszarkiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Skąd pan do nas przyjechał?


Piotr Koszarek: Przyjechałem z objazdu województwa podlaskiego. Byłem w Sejnach, na spotkaniu z samorządowcami w Suwałkach…


Ale pan nietutejszy...


To prawda, tak jest. Pochodzę z Dolnego Śląska, z Wrocławia.


Ile osób z Podlasia jest na Waszej liście?


Siedem.


A pozostałe osoby z jakich regionów Polski?


Pozostałe osoby pochodzą z różnych regionów Polski, bo jesteśmy projektem, który jeszcze nie ma struktur ogólnopolskich - te struktury tworzymy i uważamy, że trzeba mieć odwagę, żeby startować z różnych części Polski. To jest 920 kandydatów, jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie. Więc jesteśmy czymś nowym, ale też i los nam sprzyja, bo wylosowaliśmy „jedynkę”, co uważam, że jest dobre dla nas i dobrym prognostykiem dla Polski, dla samorządów.


Na ile zna pan Podlaskie i czy chce pan do nas przenieść Dolny Śląsk?


Nie chcę przenieść Dolnego Śląska, chciałbym przenieść dobre praktyki, które mamy nie tylko na Dolnym Śląsku, bo przypominam, że projekt Bezpartyjnych Samorządowców ponad 10 lat temu i to dotyczy województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. W województwie podlaskim też są przedstawiciele – czy w Augustowie, czy burmistrz Sejn, który jest z naszego ugrupowania Bezpartyjnych Samorządowców.

Jestem przekonany, że ta samorządowa siła, samorządowa rodzina, która teraz startuje razem z nami w wyborach parlamentarnych również będzie kontynuowała swoją misję w wyborach samorządowych w kwietniu przyszłego roku.


Z perspektywy Dolnego Śląska - jak powinna wyglądać obrona przed wrogiem wschodniej Polski?


Podgrzewanie przez topowych polityków dzisiaj emocji, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie sceny politycznej nie ma wiele do czynienia z rozsądkiem, ze zdrowym myśleniem. Budowanie napięcia związanego z kampaniami referendalnymi czy budowanie napięcia u normalnych Polaków, którzy na co dzień się tym nie interesują jest niewskazane. Jesteśmy krajem bezpiecznym, krajem, który posiada swoje wojsko, krajem, który należy do NATO. Uważam, że powinniśmy się skupić na obronie polskiej wschodniej granicy, a nie budować wokół tego tematu zbytniego napięcia...


Nie powinniśmy budować jednostek wojskowych na wschodniej granicy?


Jak najbardziej tak. Powinniśmy budować jednostki we wschodniej Polsce, bo tu dzisiaj jest zagrożenie.


A od kogo to zagrożenie? Skoro mówi pan, że jesteśmy tacy bezpieczni.


Uważam, że błędem była likwidacja przez poprzednio rządzących jednostek wojskowych w Polsce wschodniej, ale i nie tylko, bo na zachodzie jest bardzo podobnie. Dziś to zagrożenie mamy na wschodzie, to jest oczywiste – mamy wojnę w Ukrainie, która zatrzymała...


Czyli jesteśmy zagrożeni ze strony chociażby Rosji? Tak czy nie?


Pani redaktor. Wojna jest za naszą granicą. Sprawy, o których parę lat temu czy w poprzednich wyborach w ogóle byśmy nie myśleli w kontekście bezpieczeństwa państwa dzisiaj wyglądają zgoła inaczej. Dzisiaj rakiety spadają parę kilometrów za polską granicą i powinniśmy dyskutować o tym, dlaczego te zakupy są dokonywane dopiero teraz, a nie były dokonywane za jednych i drugich rządów. My patrzymy jako taki...


A może już w przeszłość nie patrzmy, tylko zaradźmy złu, które może się pojawić w przyszłości?


Pani redaktor, ja jestem przeciwny rozliczaniu przeszłości, bo my patrzymy jako samorządowcy w przyszłość. Bazujemy na swoim doświadczeniu, natomiast trzeba patrzeć krytycznie na to, co się działo w kontekście obrony państwa zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. My ostatnio zajmujemy się częściej aferami. Powinniśmy się zająć sprawami, które są blisko ludzi. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu i o to bezpieczeństwo powinni dbać specjaliści w kontekście obronności.


To jakie problemy mają mieszkańcy przygranicznych miejscowości?


Tych problemów jest sporo. Jeśli pojedzie się do powiatu sejneńskiego, tam usłyszy pani całkiem inne problemy, niż problemy z pogranicza polsko-białoruskiego. Debata publiczna sięgnęła takiej temperatury, w której ludzie są straszeni i gra się w debacie politycznej dzisiaj tym, czy powinniśmy...


Ale czy pan spotkał się z opiniami mieszkańców, że są straszeni, czy faktycznie się boją, czy to jest tylko taki fakt medialny, a oni czują się bezpiecznie?


Trzeba odróżnić dwie rzeczy. Najistotniejszą - to, co czują ludzie i to, co oni mówią podczas spotkań i to, co się dzieje dzisiaj w komunikacji medialnej. Jesteśmy przed wyborami i wiemy, że nic rozsądnego dzisiaj od polityków wielkich formacji nie usłyszymy.

My jako Bezpartyjni Samorządowcy proponujemy Polskę inną - rozsądną, w której ludziom powiemy prawdę, jak to wygląda. A sprawy, które są do naprawienia powinniśmy naprawiać bazując na naszym doświadczeniu. Dzisiaj te emocje przed wyborami się podgrzewa tylko w celu uzyskania korzyści politycznej.


Z wielu stron słychać głosy, że nie wiadomo, czyją formacją jesteście. Że pewnie PiS-u, może Platformy Obywatelskiej, bo marszałek województwa dolnośląskiego wywodzi się z tej partii, a jest od wielu lat teraz jednym z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, z kolei pan w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim jest jego bliskim współpracownikiem od 10 lat. To z jaką formacją polityczną jest wam po drodze?


Nam jest blisko ze zdrowym rozsądkiem. Zdrowy rozsądek wskazuje na to, że koalicję zawiera się na poziomie regionalnym po to, żeby realizować program, z którym idzie się do wyborów. I to samo dotyczy naszego programu ogólnopolskiego, dotyczącego spraw, z którymi idziemy do wyborów parlamentarnych.

Tak, to prawda - mamy koalicję zarówno z Platformą Obywatelską, PSL-em, jak i Lewicą w województwie lubuskim, gdzie skutecznie wdrażamy programy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Pokazujemy, że tak - da się to zrobić i jesteśmy doświadczeni, ale skuteczni, bo to jest nasz atut.

A w województwie dolnośląskim mamy koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, gdzie przejęliśmy 22 linie kolejowe i rewitalizujemy je za państwo. A nie może być tak, że tutaj w województwie podlaskim samorząd miejski przejmuje dworzec kolejowy, po czym oddaje go PKP, żeby go wyremontować, a PKP nic z tym nie robi. My pokazujemy skuteczność w działaniu samorządowym i chcemy tę skuteczność pokazać też na poziomie krajowym.

Czy można to osiągnąć z jednymi i z drugimi? Tak, my jesteśmy tego przykładem. My to robimy skutecznie od 10 lat i ja jestem dumny, że współpracuję z marszałkiem przy tych tematach, zarówno rządząc w poprzedniej kadencji z Platformą, jak i teraz z Prawem i Sprawiedliwością.

Natomiast czemu marszałek został powtórnie wybrany? Dlatego, że jest skuteczny. Dlaczego kandyduję? Bo chciałbym się dostać do parlamentu, żeby pójść i nieść te sprawy samorządowe i realizować je na poziomie rządowym, bo jak wiemy tam są większe środki, większe możliwości, żeby zająć się sprawami, które są blisko ludzi. Które nas dotyczą jako rodziców w edukacji, nas dotyczą jako rodziny w kontekście zdrowia. 

My postulujemy o to, żeby powstał PIT zerowy, w którym wszyscy zapłacimy 0 procent, bo to są nasze, ciężko zarobione pieniądze - niezależnie, czy płacimy 12 proc., 32 czy zryczałtowane stawki - postulujemy, żeby dla wszystkich prawo podatkowe było jedno - proste i przejrzyste. Oddajmy ludziom pieniądze, które zarabiają - niech oni wydadzą je w sposób, który uznają za stosowny, bo to oni będą wydawać na edukację swoich dzieci, to oni będą wydawać na swoje leczenie i to oni będą wydawać je w naszym państwie.


A skąd pieniądze na polskie wojsko?


Tak samo jak pieniądze na kwestie PIT-u zerowego. Dzisiaj mało kto wie, że PIT w budżecie państwa to jest tylko, podkreślę tylko 60 mld zł, a plan na przyszły rok na 500 czy 800 plus to jest ponad 80 mld zł. Czy ktoś pytał obecnie rządzących skąd te pieniądze się wezmą? Nie, one wynikają przede wszystkim z większej ściągalności VAT-u, przede wszystkim wynikają z tego, że rozwija się państwo i ten budżet państwa z roku na rok rośnie. Tymi pieniędzmi trzeba po prostu rozsądnie gospodarować. My nie jesteśmy za tym, żeby komukolwiek cokolwiek zabierać, ale też nie jesteśmy za tym, żeby nadmiernie to wszystko rozdawać w postaci pakietów socjalnych.

Z czym idziemy do parlamentu? Idziemy przede wszystkim z zerowym PIT-em, z poprawą edukacji, wzmocnieniem służby zdrowia. Idziemy z tematami rodzinnymi, bo kobieta powinna dostawać zasiłek macierzyński niezależnie od tego, czy pracuje, czy nie pracuje, bo kobiety też bardzo często prowadzą działalność gospodarczą i muszą ją przerywać. Mamy duopol PiS-u i Platformy na scenie politycznej, czemu my mówimy stanowcze nie i stanowcze stop.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok