Radio Białystok | Gość | dr Paweł Maranowski [wideo] - z Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas

14.11.2023, 08:24, akt. 09:51

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

Źródło: Collegium Civitas
Źródło: Collegium Civitas


0:00
0:00
Z Pawłem Maranowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji. Posłowie i senatorowie wybrali marszałków i wicemarszałków. O tym z doktorem Pawłem Maranowskim z Collegium Civitas rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Nie udało się wczoraj wybrać całych prezydiów Sejmu i Senatu. Co oznacza niewybranie na wicemarszałek Sejmu kandydatki Prawa i Sprawiedliwości Elżbiety Witek?

Paweł Maranowski: Jest to bardzo różnie interpretowane, jeżeli chodzi o ten brak wyboru przez większość parlamentarną. Traktowane jest to trochę jako odwet za to, co się działo w ostatniej kadencji, IX kadencji Sejmu, ale też i wcześniej. Szczególnie tutaj Koalicja Obywatelska ma dużo pretensji do pani marszałek za reasumpcję, za pewne działania w ramach prezydium, ale także np. za wydłużanie oczekiwania na rozpoczęcie obrad ze względu na jednego z posłów. Takie argumenty też się pojawiają, ale jest to oczywiście szerszy element pewnej gry politycznej. Pokazania też Prawu i Sprawiedliwości - pomimo tego, że wygrali wybory, bo mają przecież większość - że nie są w stanie skutecznie rządzić, skutecznie powołać rządu, bo będzie blokować to wszystko Koalicja Obywatelska. 

Odbieram to w ten sposób. Czy to jest dobre dla parlamentaryzmu i w ogóle dla pewnych standardów demokracji, to jest oczywiście inne pytanie. Niedobrze, gdyby podstawą tego odwołania był tylko pewien wet, a tak to w jakimś stopniu oczywiście wygląda. Nie chcę oceniać tych argumentów, czy one są słuszne do końca, czy nie. Aczkolwiek w standardach demokracji, reasumpcja w parlamencie, w sytuacji w której przegrywa się wybory jest kontrowersyjna. Ten argument jest zresztą podejmowany najczęściej przez Koalicję Obywatelską jako główny powód dla którego pani marszałek Witek nie została wybrana. 


Ale czy posłowie mieli prawo odmówić wielkiemu klubowi parlamentarnemu powołania na stanowisko jego kandydatki?

Można powiedzieć - mieli do tego narzędzia. Czy to jest dobre z punktu widzenia pewnej praktyki parlamentarnej - chyba nie do końca. W pewnym sensie wydawałoby się, że lepiej, gdyby zgodzili się na tę kandydaturę, która została wystosowana przez Prawo i Sprawiedliwość. 

Rozumiem trochę argumenty - z punktu widzenia oczywiście znowu tych standardów demokracji i tej reasumpcji nieszczęsnej, która miała miejsce jakiś czas temu. Jednak prawo każdej partii jest takie również - i taki jest standard, bo tu odnosimy się raczej do standardu niż możliwości prawnych - że można wystosować swojego kandydata takiego, jakiego uważa się za najlepszego. 


Ale w historii były już takie przypadki, że nie powołano kandydata zgłoszonego przez klub parlamentarny. Na przykład w 2005 roku nie powołano na wicemarszałka Senatu kandydata Platformy Obywatelskiej Stefana Niesiołowskiego. Głosami senatorów PiS-u. 

Tak. Też był kontrowersyjnym politykiem w pewien sposób - poprzez swoje wypowiedzi, także dotyczące posłów. Bardzo konkretnych posłów - myślimy tutaj o pośle Lechu Kaczyńskim, byłym prezydencie Polski. Stefan Niesiołowski w bardzo niewybredny sposób wypowiadał się na jego temat. Być może był to jeden z powodów, dla którego wtedy nie wybrano posła Niesiołowskiego. 

Czy to jest analogiczna sytuacja? Być może podstawą tego niepowołania też jest wet i chęć tutaj zagrania trochę i pokazania siły.


A tak samo można skomentować niepowołanie na wicemarszałka Senatu kandydata PiS-u Marka Pęka?

Tu jest zaskoczenie, bo myślę że dużo komentatorów, ale także polityków było zaskoczonych niepowołaniem pana senatora. Ja nie znam dobrego powodu i uważam, że o ile jestem jeszcze w stanie zrozumieć niepowołanie pani Witek na marszałka Sejmu, o tyle nie rozumiem tej sytuacji. To oczywiście stawia pod znakiem zapytania prawdziwy powód niepowołania. 

Być może chodzi po prostu o pokazanie takiej czystej, nagiej siły wobec przeciwnika politycznego i nie ma w tym większej teorii. Nie trzeba tego interpretować dodatkowo. 

Jeżeli to byłby główny cel, to oczywiście znowu nie sprzyja to pewnie temu, o czym mówił nowy marszałek Sejmu. Chodzi o dialog, porozumienie, dyskusję, debatę. Parlament ma się stać ponownie miejscem debaty, słuchania stanowisk - także ścierania się tych stanowisk - w kulturalny, demokratyczny i parlamentarny sposób. Jeżeli w taki sposób nie powołujemy marszałków i powód jest niedemokratyczny, to niezbyt to dobrze wróży parlamentowi. 


A co wróżą słowa marszałka Hołowni, że w Sejmie nie ma miejsca na korupcję, przestępczość? Będą czasy pokoju czy rozliczeń?

Te słowa oczywiście są piękne i górnolotne można powiedzieć. Nie rozumiem też do końca tej kwestii dotyczącej korupcji, bo to by oznaczało, że dotychczas była jakaś korupcja w Sejmie albo w Senacie. Takich przypadków nie znam. Znam oczywiście przypadki wykorzystywania swoich stanowisk do własnych celów. Chodzi tu o przekraczanie swoich uprawnień. Myślę że marszałek Witek w tej sprawie też miałaby dużo do powiedzenia. Już nie chcę wchodzić tutaj w szczegóły, bo to jest sprawa bardzo delikatna i osobista pani marszałek. Ale ona też miała znaczenie.

To dobrze że nie będzie korupcji. Mam nadzieję, że nie było jej do tej pory. To są - tak jak powiedziałem - bardzo idealistyczne słowa. Natomiast scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa. Zresztą to pierwsze dwie rzeczy, z którymi będzie musiała się sobie poradzić - za miesiąc zapewne - nowa koalicja rządząca, jak już zostanie wybrana, jak wybrany zostanie nowy premier. 

I będzie bardzo gorąco. Nie spodziewam się że będziemy mieć do czynienia z ładnymi obrazkami.


Czyli nie liczy pan na powodzenie misji Mateusza Morawieckiego? Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Mateusz Morawiecki zapewniał go, że będzie miał większość.

A jednocześnie spoglądał w lewą stronę Sejmu wypowiadając słowa na temat wetowania. Więc myślę, że pan prezydent sam jest realistą. Wie o tym, że nie dojdzie do powołania rządu Mateusza Morawieckiego. Pokazały to też głosowania. 

Myślę że to też miał być taki efekt. To znaczy, pokazanie trochę Prawu i Sprawiedliwości, że nic z tego. Nie da rady. Że za 28 dni spotkają się z inną sytuacją w której będzie expose wypowiadał zapewne Donald Tusk. 


A jaka będzie współpraca prezydenta z parlamentem? Andrzej Duda zapowiedział, że w kwestiach takich jak zdobycze socjalne ostatnich ośmiu lat - nie zawaha się skorzystać z prezydenckiego weta lub skierowania ustaw do Trybunału Konstytucyjnego. 

Będzie trudno, ze względu na to, że wiele z pomysłów przyszłej, prawdopodobnej rządzącej koalicji - one będą wetowane. Nie chcę określać ilościowo, czy to będzie większość, czy będzie mniejszość. Spodziewam się, że będzie to większość. Będzie bardzo trudno rządzić w tej sytuacji jeszcze przez rok nowym rządzącym, co oczywiście nie jest niemożliwe. Można rządzić na inne sposoby. 

Na pewno pewnym zarzewiem będzie kwestia Trybunału Konstytucyjnego, konfliktu prezydenta i parlamentu. Już słychać, że są przygotowywane uchwały, które mają zmieniać uchwały dotyczące powołania sędziów, którzy zostali wybrani na początku jeszcze VIII kadencji Sejmu. I to będzie dużym problemem, bo ci sędziowie zostali mianowani przez urzędującego prezydenta. Ja nie widzę tutaj przestrzeni do porozumienia w tej kwestii między parlamentem a prezydentem. Uważam że prezydent będzie obrońcą na pewno tych rozwiązań różnych prawnych, socjalnych, które zostały wprowadzone przez te osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy. 

Tu bardzo ładnie prezydent mówi o koalicji polskich spraw. Ona jest trudna ponad podziałami. To się nie sprawdza. Doświadczenie pokazuje, że takie koalicje ponad podziałami są rzadkie. Fajnie, miło się słucha oczywiście pana marszałka Hołowni, który tutaj mówi o pewnej zgodzie, ale też mówi o tym, że nie ma doświadczenia politycznego. Obawiam się, że brak tego doświadczenia politycznego może go w pewien sposób też hamować w różnych rozwiązaniach. Chociażby wyrzucenie tej zamrażarki, która jest przecież narzędziem politycznym, uprawiania pewnej polityki. Bardzo szybko rzucił te słowa o tej zamrażarce. Nie jestem pewien, czy się nie będzie w pewnym momencie z tego wycofywał. Mam nadzieję, że nie wycofa się oczywiście z tych barierek, bo sam osobiście uważam, że te barierki wokół Sejmu są niepotrzebne, jest to przejaw pewnej alienacji politycznej wobec obywateli. I akurat to jest dobre, że ich nie będzie. 

Natomiast co do innych rozwiązań - najbardziej rozbawiła mnie kwestia podcastów oczywiście. Myślę że ta kadencja będzie Tik-Tokowo-podcastowa trochę. Więc to jakaś nowość w Sejmie. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.


Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.


Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.


Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok