Radio Białystok | Gość | dr Paweł Maranowski [wideo] - z Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas

14.11.2023, 08:24, akt. 09:51

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

Źródło: Collegium Civitas
Źródło: Collegium Civitas


0:00
0:00
Z Pawłem Maranowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji. Posłowie i senatorowie wybrali marszałków i wicemarszałków. O tym z doktorem Pawłem Maranowskim z Collegium Civitas rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Nie udało się wczoraj wybrać całych prezydiów Sejmu i Senatu. Co oznacza niewybranie na wicemarszałek Sejmu kandydatki Prawa i Sprawiedliwości Elżbiety Witek?

Paweł Maranowski: Jest to bardzo różnie interpretowane, jeżeli chodzi o ten brak wyboru przez większość parlamentarną. Traktowane jest to trochę jako odwet za to, co się działo w ostatniej kadencji, IX kadencji Sejmu, ale też i wcześniej. Szczególnie tutaj Koalicja Obywatelska ma dużo pretensji do pani marszałek za reasumpcję, za pewne działania w ramach prezydium, ale także np. za wydłużanie oczekiwania na rozpoczęcie obrad ze względu na jednego z posłów. Takie argumenty też się pojawiają, ale jest to oczywiście szerszy element pewnej gry politycznej. Pokazania też Prawu i Sprawiedliwości - pomimo tego, że wygrali wybory, bo mają przecież większość - że nie są w stanie skutecznie rządzić, skutecznie powołać rządu, bo będzie blokować to wszystko Koalicja Obywatelska. 

Odbieram to w ten sposób. Czy to jest dobre dla parlamentaryzmu i w ogóle dla pewnych standardów demokracji, to jest oczywiście inne pytanie. Niedobrze, gdyby podstawą tego odwołania był tylko pewien wet, a tak to w jakimś stopniu oczywiście wygląda. Nie chcę oceniać tych argumentów, czy one są słuszne do końca, czy nie. Aczkolwiek w standardach demokracji, reasumpcja w parlamencie, w sytuacji w której przegrywa się wybory jest kontrowersyjna. Ten argument jest zresztą podejmowany najczęściej przez Koalicję Obywatelską jako główny powód dla którego pani marszałek Witek nie została wybrana. 


Ale czy posłowie mieli prawo odmówić wielkiemu klubowi parlamentarnemu powołania na stanowisko jego kandydatki?

Można powiedzieć - mieli do tego narzędzia. Czy to jest dobre z punktu widzenia pewnej praktyki parlamentarnej - chyba nie do końca. W pewnym sensie wydawałoby się, że lepiej, gdyby zgodzili się na tę kandydaturę, która została wystosowana przez Prawo i Sprawiedliwość. 

Rozumiem trochę argumenty - z punktu widzenia oczywiście znowu tych standardów demokracji i tej reasumpcji nieszczęsnej, która miała miejsce jakiś czas temu. Jednak prawo każdej partii jest takie również - i taki jest standard, bo tu odnosimy się raczej do standardu niż możliwości prawnych - że można wystosować swojego kandydata takiego, jakiego uważa się za najlepszego. 


Ale w historii były już takie przypadki, że nie powołano kandydata zgłoszonego przez klub parlamentarny. Na przykład w 2005 roku nie powołano na wicemarszałka Senatu kandydata Platformy Obywatelskiej Stefana Niesiołowskiego. Głosami senatorów PiS-u. 

Tak. Też był kontrowersyjnym politykiem w pewien sposób - poprzez swoje wypowiedzi, także dotyczące posłów. Bardzo konkretnych posłów - myślimy tutaj o pośle Lechu Kaczyńskim, byłym prezydencie Polski. Stefan Niesiołowski w bardzo niewybredny sposób wypowiadał się na jego temat. Być może był to jeden z powodów, dla którego wtedy nie wybrano posła Niesiołowskiego. 

Czy to jest analogiczna sytuacja? Być może podstawą tego niepowołania też jest wet i chęć tutaj zagrania trochę i pokazania siły.


A tak samo można skomentować niepowołanie na wicemarszałka Senatu kandydata PiS-u Marka Pęka?

Tu jest zaskoczenie, bo myślę że dużo komentatorów, ale także polityków było zaskoczonych niepowołaniem pana senatora. Ja nie znam dobrego powodu i uważam, że o ile jestem jeszcze w stanie zrozumieć niepowołanie pani Witek na marszałka Sejmu, o tyle nie rozumiem tej sytuacji. To oczywiście stawia pod znakiem zapytania prawdziwy powód niepowołania. 

Być może chodzi po prostu o pokazanie takiej czystej, nagiej siły wobec przeciwnika politycznego i nie ma w tym większej teorii. Nie trzeba tego interpretować dodatkowo. 

Jeżeli to byłby główny cel, to oczywiście znowu nie sprzyja to pewnie temu, o czym mówił nowy marszałek Sejmu. Chodzi o dialog, porozumienie, dyskusję, debatę. Parlament ma się stać ponownie miejscem debaty, słuchania stanowisk - także ścierania się tych stanowisk - w kulturalny, demokratyczny i parlamentarny sposób. Jeżeli w taki sposób nie powołujemy marszałków i powód jest niedemokratyczny, to niezbyt to dobrze wróży parlamentowi. 


A co wróżą słowa marszałka Hołowni, że w Sejmie nie ma miejsca na korupcję, przestępczość? Będą czasy pokoju czy rozliczeń?

Te słowa oczywiście są piękne i górnolotne można powiedzieć. Nie rozumiem też do końca tej kwestii dotyczącej korupcji, bo to by oznaczało, że dotychczas była jakaś korupcja w Sejmie albo w Senacie. Takich przypadków nie znam. Znam oczywiście przypadki wykorzystywania swoich stanowisk do własnych celów. Chodzi tu o przekraczanie swoich uprawnień. Myślę że marszałek Witek w tej sprawie też miałaby dużo do powiedzenia. Już nie chcę wchodzić tutaj w szczegóły, bo to jest sprawa bardzo delikatna i osobista pani marszałek. Ale ona też miała znaczenie.

To dobrze że nie będzie korupcji. Mam nadzieję, że nie było jej do tej pory. To są - tak jak powiedziałem - bardzo idealistyczne słowa. Natomiast scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa. Zresztą to pierwsze dwie rzeczy, z którymi będzie musiała się sobie poradzić - za miesiąc zapewne - nowa koalicja rządząca, jak już zostanie wybrana, jak wybrany zostanie nowy premier. 

I będzie bardzo gorąco. Nie spodziewam się że będziemy mieć do czynienia z ładnymi obrazkami.


Czyli nie liczy pan na powodzenie misji Mateusza Morawieckiego? Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Mateusz Morawiecki zapewniał go, że będzie miał większość.

A jednocześnie spoglądał w lewą stronę Sejmu wypowiadając słowa na temat wetowania. Więc myślę, że pan prezydent sam jest realistą. Wie o tym, że nie dojdzie do powołania rządu Mateusza Morawieckiego. Pokazały to też głosowania. 

Myślę że to też miał być taki efekt. To znaczy, pokazanie trochę Prawu i Sprawiedliwości, że nic z tego. Nie da rady. Że za 28 dni spotkają się z inną sytuacją w której będzie expose wypowiadał zapewne Donald Tusk. 


A jaka będzie współpraca prezydenta z parlamentem? Andrzej Duda zapowiedział, że w kwestiach takich jak zdobycze socjalne ostatnich ośmiu lat - nie zawaha się skorzystać z prezydenckiego weta lub skierowania ustaw do Trybunału Konstytucyjnego. 

Będzie trudno, ze względu na to, że wiele z pomysłów przyszłej, prawdopodobnej rządzącej koalicji - one będą wetowane. Nie chcę określać ilościowo, czy to będzie większość, czy będzie mniejszość. Spodziewam się, że będzie to większość. Będzie bardzo trudno rządzić w tej sytuacji jeszcze przez rok nowym rządzącym, co oczywiście nie jest niemożliwe. Można rządzić na inne sposoby. 

Na pewno pewnym zarzewiem będzie kwestia Trybunału Konstytucyjnego, konfliktu prezydenta i parlamentu. Już słychać, że są przygotowywane uchwały, które mają zmieniać uchwały dotyczące powołania sędziów, którzy zostali wybrani na początku jeszcze VIII kadencji Sejmu. I to będzie dużym problemem, bo ci sędziowie zostali mianowani przez urzędującego prezydenta. Ja nie widzę tutaj przestrzeni do porozumienia w tej kwestii między parlamentem a prezydentem. Uważam że prezydent będzie obrońcą na pewno tych rozwiązań różnych prawnych, socjalnych, które zostały wprowadzone przez te osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy. 

Tu bardzo ładnie prezydent mówi o koalicji polskich spraw. Ona jest trudna ponad podziałami. To się nie sprawdza. Doświadczenie pokazuje, że takie koalicje ponad podziałami są rzadkie. Fajnie, miło się słucha oczywiście pana marszałka Hołowni, który tutaj mówi o pewnej zgodzie, ale też mówi o tym, że nie ma doświadczenia politycznego. Obawiam się, że brak tego doświadczenia politycznego może go w pewien sposób też hamować w różnych rozwiązaniach. Chociażby wyrzucenie tej zamrażarki, która jest przecież narzędziem politycznym, uprawiania pewnej polityki. Bardzo szybko rzucił te słowa o tej zamrażarce. Nie jestem pewien, czy się nie będzie w pewnym momencie z tego wycofywał. Mam nadzieję, że nie wycofa się oczywiście z tych barierek, bo sam osobiście uważam, że te barierki wokół Sejmu są niepotrzebne, jest to przejaw pewnej alienacji politycznej wobec obywateli. I akurat to jest dobre, że ich nie będzie. 

Natomiast co do innych rozwiązań - najbardziej rozbawiła mnie kwestia podcastów oczywiście. Myślę że ta kadencja będzie Tik-Tokowo-podcastowa trochę. Więc to jakaś nowość w Sejmie. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB

Iwona Kulesza-Woroniecka

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Znamy już propozycje rządu w sprawie wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Miałaby ona wynosić 4626 zł brutto. Sprawa ta będzie teraz negocjowana w Radzie Dialogu Społecznego ze związkowcami i pracodawcami. Jakie są szanse, że rząd podtrzyma swoją propozycję? O tym we wtorek (18.06) o 8:10 porozmawiamy z wiceprzewodniczącą OPZZ w Podlaskiem Iwoną Kuleszą-Woroniecką.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok