Radio Białystok | Gość | por. Anna Michalska [wideo] - rzeczniczka Straży Granicznej

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej

1.12.2023, 08:20, akt. 09:28

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z porucznik Anną Michalską rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dwukrotnie w tym tygodniu, po raz pierwszy od wielu miesięcy, nie było  przypadku próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – informowała Straż Graniczna. Czy kryzys migracyjny słabnie i czy na to  co dzieje się na polskim pograniczu ma wpływ sytuacja na granicy Finlandii z Rosją?  

O tym rzeczniczką Straży Granicznej, porucznik Anną Michalską rozmawia  Adam Janczewski.


Fragment rozmowy:

Adam Janczewski: W tym tygodniu dwukrotnie nie odnotowaliście próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. To pierwsza taka sytuacja od dłuższego czasu. Czy to zwiastun końca kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej czy to chwilowy zastój?

Anna Michalska: Raczej nie prognozowalibyśmy, aby to były takie optymistyczne wizje. Wiemy że ta migracja jest sterowana od początku do końca przez reżim białoruski, wspierany przez reżim rosyjski. I tak naprawdę zależy to wszystko od długofalowej polityki Rosji wobec państw Zachodu, wobec państw Unii Europejskiej czy wobec państw NATO i od tych bieżących ich celów. 

Na pewno pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej. Wiedzą że ta granica jest chroniona i ta informacja na pewno poszła, stąd tych grup jest mniej. Ale tutaj nie bądźmy zbyt optymistyczni, że presja się skończyła. Według nas ta presja migracyjna na odcinku na granicy z Białorusią ma charakter stały, gdyż Rosja instrumentalnie wykorzystuje migrantów do destabilizacji sytuacji na granicy Unii Europejskiej, ale też do wywierania nacisku na państwa Zachodu. 


Czy teraz waszym sprzymierzeńcem w ochronie granicy jest pogoda?

Na pewno. Co roku obserwujemy, że w gorszych warunkach pogodowych tych prób jest zawsze mniej, więc to na pewno też ma na to wpływ. 


Finlandia zamknęła przejścia graniczne z Rosją, ponieważ migranci próbowali tam nielegalnie przekraczać tę granicę. Z perspektywy rzecznika Straży Granicznej, z perspektywy polskich doświadczeń na granicy polsko-białoruskiej, co dzieje się w pani ocenie na granicy fińsko-rosyjskiej?

To kolejny pokaz polityki, jaką prowadzi Rosja. Wykorzystuje bezwzględnie migrantów, aby wywierać naciski na państwa Unii Europejskiej, na państwa NATO. I to samo dzieje się na granicy fińsko-rosyjskiej. To pokaz siły - na ile Rosja może sobie pozwolić, na ile państwa NATO czy państwa Unii Europejskiej pokażą, że są razem, że się wspierają. 


A czy to ma wpływ na to, co dzieje się u nas? Czy ta tzw. presja migracyjna przenosi się na północ Europy?

Na pewno to nie są ci migranci, którzy byli na Białorusi - nie zostali zabrani na granicę z Finlandią. To są nowe grupy migrantów ściągane prawdopodobnie tylko w tym celu, aby skierować je na granicę fińską. Jak Rosja, jak Białoruś będzie tymi grupa dysponowała, czy będą ich więcej wysyłali na fińską granicę, czy na polską - to jest decyzja polityczna Rosji i Białorusi. 

Ważne jest też, aby poszedł sygnał do państw, skąd ci cudzoziemcy przyjeżdżają, że ta granica jest chroniona. Jeżeli ktoś chce dostać się do Unii Europejskiej, powinien zrobić to legalnie, powinien w legalny sposób ubiegać się o ochronę międzynarodową czy to przekraczając granicę na przejściach granicznych czy składając wnioski o azyl w placówkach dyplomatycznych. To są drogi legalne, tak powinno wyglądać postępowanie osób, które szukają ochrony na terytorium Unii Europejskiej. 


Postawa Rosji już nie budzi żadnych złudzeń, bo na początku kryzysu migracyjnego w Polsce jeszcze była taka narracja, że to Białoruś, że Rosja nie ma z tym nic wspólnego. Przypadek granicy fińsko-rosyjskiej jasno pokazuje, kto tak naprawdę stoi za tą presją migracyjną. 

Dokładnie. Na pewno też nie było przypadkiem, że presja migracyjna zaczęła się u nas jesienią 2021 roku, czyli tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Na pewno to była próba odciągnięcia naszej uwagi od tych zdarzeń, a teraz prawdopodobnie chodzi o odciągnięcie uwagi świata, Europy również od wojny w Ukrainie poprzez to, co się dzieje na granicy fińsko-rosyjskiej. 


W ubiegłym tygodniu z wizytą w Polsce był prezydent Finlandii. Jednym z tematów rozmów było bezpieczeństwo granic. Czy służby graniczne tego kraju kontaktowały się z polską strażą być może po poradę, w sprawie wymiany doświadczeń?

Jesienią tego roku szef Straży Granicznej, komendant główny gen. dywizji Tomasz Praga spotkał się z szefem fińskiej służby granicznej. Ta wizyta miała miejsce w Polsce. Obaj szefowie byli na granicy polsko-białoruskiej, zaprezentowaliśmy Finom jak wyglądają nasze zabezpieczenia tego odcinka granicy. Z tego, co wtedy mówiła delegacja fińska, byli pod wrażeniem naszych rozwiązań, ale też chwalili nas, mówili, że polska Straż Graniczna pokazała, że granice można skutecznie chronić. Pytali nas o rozwiązania jakie my stosujemy, również o regulacje prawne, o współpracę z wojskiem czy z innymi służbami, jak my to rozwiązaliśmy. Z tego, co nam przekazali, chcą podobne rozwiązania wprowadzić u siebie na granicy - przede wszystkim - jeżeli chodzi o zapory, o nasze działania taktyczne. Padła również prośba o to, czy fińska delegacja może przyjechać w ramach takiej wymiany doświadczeń. Komendant główny wyraził zgodę na przyjazd takiej wizyty.

My jak najbardziej jesteśmy otwarci, żeby dzielić się naszymi doświadczeniami, aczkolwiek mamy świadomość, że takie rozwiązania nie mogą być identyczne jak na granicy polskiej - muszą być dostosowane do realiów fińskich. 


Co do zabezpieczeń granicznych, to kiedy będzie przetarg na wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim? To jest w regionie brakujący element zapory. 

Przetarg na odcinek na Bugu praktycznie się zakończył, ale wyrok się jeszcze nie uprawomocnił co do wyłonienia wykonawcy. Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenia na rzekach Świsłocz i Istoczanka - my jesteśmy w tej chwili w trakcie zabezpieczania środków z Unii Europejskiej na instalację tej bariery. I tylko jeżeli je zabezpieczmy - wtedy zostanie wyłoniony wykonawca. Chcemy, żeby instalacja tej bariery ruszyła w przyszłym roku i w przyszłym roku się zakończyła. 


A dlaczego nie udało się tego zrobić w ramach tej pierwszej budowy zapory na granicy?

Najpierw było priorytetem postawić te zabezpieczenia na granicy lądowej. Te rozwiązania, które mieliśmy na granicy lądowej są już tożsame nieco z tymi, które my stosowaliśmy już na innych odcinkach granicy, czy na granicy z Ukrainą. To podobne rozwiązania jeśli chodzi o perymetrię przenośną. Natomiast na rzekach do tej pory nie były instalowane takie zabezpieczenia. Jest to mniej więcej to samo co na granicy lądowej - system monitoringu, kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, kable detekcyjne. Natomiast muszą być dostosowane do rzek. 

Stąd teraz będziemy ruszali z tymi zabezpieczeniami na rzekach, ale też te ostatnie miesiące, kiedy już obie bariery działają pokazały, że cudzoziemcy często wybierali właśnie te odcinki, gdzie nie ma tych barier, czyli to były właśnie odcinki czy rzeczne, czy rozlewiska, czy bagna. Stąd potrzeba instalacji tego typu zabezpieczeń również tam. 


Do czasu, gdy tych zabezpieczeń nie ma, w jaki sposób zabezpieczacie akurat te odcinki? 

Mamy tam oczywiście zwiększoną liczbę patroli, ale korzystamy czy z naszych przenośny jednostek nadzoru czy z pojazdów obserwacyjnych. One również mają wszelkiego rodzaju monitoringi. Obserwacje dzienno-nocne, termowizyjne. Korzystamy też z obserwacji z powietrza. Funkcjonariusze mają też ze sobą przenośne gogle noktowizyjne, kamery termowizyjne. Z tych wszystkich nowinek technicznych korzystamy. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok