Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski [wideo] - prezydent Łomży

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży

29.01.2024, 07:33, akt. 10:12

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski będzie ubiegać się o reelekcję. Czy kontrkandydatem tego samorządowca, kojarzonego z prawicą, może okazać się jego zastępca, którym od niedawna jest Piotr Serdyński z Platformy Obywatelskiej?

M.in. o tym z Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dzień dobry, Adam Janczewski. Naszym porannym gościem jest prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dzień dobry, panie prezydencie.


Mariusz Chrzanowski: Dzień dobry, witam państwa bardzo serdecznie.


Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży – dodajmy, kiedyś z Prawa i Sprawiedliwości, obecnie wciąż kojarzony z prawicą i którego zastępcą jest od niedawna Piotr Serdyński z Platformy Obywatelskiej. Co wy tam kombinujecie panie prezydencie w tej Łomży?


Łomża to nasz wspólny dom. Jest to miejsce, w którym każdy ma prawo czuć się bezpiecznie bez względu na swoje poglądy. To miejsce, w którym razem staramy się współpracować dla dobra naszego miasta, dlatego jako samorządowiec bezpartyjny staram się budować też taką przestrzeń do współpracy dla wszystkich. 

Więc myślę, że te działania, zresztą też w ostatnich dniach to mocno odczuwam, należy to rozpatrywać pozytywnie, pod kątem budowania kolejnych mostów dla naszego miasta, a nie paleniem mostów. Więc jest to na pewno w mojej ocenie dobre działanie, które na pewno będzie sprzyjało naszemu miastu.


Tyle ładnych, politycznych słów, ale może po prostu uległ pan politycznemu szantażowi, bo nie było wyjścia - bez poparcia radnych Piotra Serdyńskiego nie byłoby budżetu miasta na ten rok.


Już tutaj pan redaktor w ciągu minuty użył trzech słów, których my jako samorządowcy staramy się unikać, czyli politycznych. My jesteśmy w mieście, tworzymy lokalną wspólnotę, wspólnie staramy działać się dla dobra naszej małej ojczyzny i to powinno nam przyświecać. Oczywiście, siłą rzeczy gdzieś te działania centralne jako samorządowcy odczuwamy, bo wsparcie rządowe, wsparcie unijne jest niezwykle dla nas ważne. 

Tak jak pan redaktor wspomniał, ja też mam swoje poglądy, jak każdy i tutaj się od nich nie uciekam, wręcz przeciwnie – mówię o nich bardzo twardo i wyraźnie. I w kwestiach oczywiście różnych, można powiedzieć od początku kadencji, bo przecież pamiętamy – ja pamiętam też, będąc radnym w 2006 roku, że wspólnie przecież i Prawo i Sprawiedliwość, i Platforma Obywatelska potrafiły się wówczas dogadać w radzie miasta. Pamiętam też, kiedy byłem radnym w 2010 roku, gdzie również na początku kadencji wszyscy radni utworzyli tzw. wielką koalicję, bez względu na różne poglądy polityczne potrafiliśmy razem współpracować.  


No dobrze, panie prezydencie, przechodząc do spraw bieżących. Z Piotrem Serdyńskim, wiceprezydentem już teraz, możecie w sprawach lokalnych jak najbardziej się zgadzać, ale czy te sprawy ogólnokrajowe was nie poróżnią?


Tutaj jeżeli chodzi o sprawy lokalne, tak jak pan redaktor powiedział, my musimy się zgadzać, bo tutaj kierunek, który też został przeze mnie wyznaczony wspólnie uzgodniliśmy, że będziemy w tym kierunku podążać. Kwestie ogólnokrajowe to ja bym oczywiście rozdzielił, bo tutaj pan wiceprezydent Piotr Serdyński będzie działał dla dobra miasta w sprawach miasta, a nie w sprawach politycznych, więc tutaj nie chcę być w żaden sposób, to co pan redaktor próbuje tak narzucić, być wrzucony w sidła jednej czy drugiej partii politycznej. Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku, a jeżeli ktoś ma inne swoje przekonania, inne przekonania światopoglądowe, to oczywiście tutaj w samorządzie my działamy dla dobra miasta, a nie bawimy się w żadną politykę.


Tak przykładowo – już ostatnie pytanie o krajową politykę panie prezydencie. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik – to dla pana są więźniowie polityczni, czy są to przestępcy skazani prawomocnym wyrokiem sądu?


Nie wiem, czy pan redaktor to zauważył, ale ja w ostatnich latach nie wypowiadam się w kwestiach politycznych. Nie jestem obserwatorem ani komentatorem życia politycznego, bardzo chętnie wypowiadam się za to w kwestiach dotyczących miasta i tego, co dzieje się u nas w mieście – w żaden sposób nie komentuję i nie komentowałem też działalności polityki nawet poprzedniego rządu. Oczywiście, w kwestiach lokalnych jak najbardziej jestem w stanie się tutaj wyartykułować i wskazać swoje stanowisko we wszelkich kwestiach, ale nie w tych typowo politycznych, bo w tym momencie pan redaktor przytacza osoby, które z naszym miastem nie mają nic wspólnego. Tutaj jakby pan rozmawiał z posłem czy senatorem, a nie z samorządowcem…


To co do osoby, która miała wiele wspólnego z Łomżą – dlaczego podziękował pan akurat Andrzejowi Garlickiemu?


Myślę, że tutaj akurat jeśli chodzi o naszą współpracę z poprzednim wiceprezydentem, to ona przebiegała bardzo dobrze.


I dlatego pan skończył tę współpracę?


Nie dlatego, bo myślę że pan Andrzej Garlicki, który realizował wiele ważnych inwestycji, pomógł też dużo i był dużym wsparciem. Oczywiście, tak jak w każdych działaniach, tak i w przypadku moich działań mogą być różne sugestie, że można coś zrobić lepiej, ale tutaj też już w tych działaniach na pewno potrzeba wsparcia, o czym ja też mówię, bo to wsparcie na pewno i zewnętrzne będzie nam potrzebne. A poprzedni pan wiceprezydent mam nadzieję, że też będzie dobrze współpracował dla naszego miasta.


To dlaczego zakończył pan współpracę? Bo chyba nie usłyszeliśmy odpowiedzi jasno.


Pewien etap się zbliża, tak jak pan redaktor zauważył już dziewięć lat, więc mówimy już o końcu kadencji. Przed nową, trzecią kadencją mam nadzieję pojawiły się nowe możliwości, więc tutaj też staram się otwierać na nowe przestrzenie, na nowe możliwości dla naszego miasta. Zmieniające się też otoczenie, o którym pan redaktor wspomniał…


Ma pan na myśli to, że zmieniła się partia rządząca, koalicja rządząca.


Na pewno też wsparcie dla miasta Łomży, o czym też w ostatnich latach mocno mówiłem i też artykułowałem, jak to wsparcie jest potrzebne, też na to liczę i na pewno osoba zastępcy prezydenta w tej kwestii myślę, że będzie osobą, która też da możliwości naszemu miastu i Łomża nie będzie miastem wykluczonym w żaden sposób poprzez to, co powiedziałem, że mam poglądy prawicowe i w związku z tym na pewno tutaj duża rola, duża chęć działania i duża przestrzeń do działania dla nowego wiceprezydenta.


A czy może zdarzyć się tak, że z łomżyńskiego ratusza będzie dwóch kandydatów – pan jako prezydent ubiegający się o reelekcję i wiceprezydent Piotr Serdyński, który ma też aspiracje, których nie ukrywał, by wystartować w tym wyścigu o fotel prezydenta.


Podjęliśmy współpracę, o czym zresztą w naszym mieście jest ostatnio bardzo głośno. I jak podejmujemy współpracę, to wspólnie działamy dla dobra naszego miasta, nie dzielimy się, też idziemy ze wspólnym programem dla naszej małej ojczyzny, w związku z tym uważam, że takie wsparcie wielu środowisk, które ostatnio odczuwam będzie potrzebne i da też wyraz 7 kwietnia. W związku z tym tutaj wspólnie działamy razem, a nie dzielimy się.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok