Radio Białystok | Gość | Paweł Krutul [wideo] - wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica

1.02.2024, 08:05, akt. 11:40

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda
Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Pawłem Krutulem rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jakie są nastroje w Lewicy po zerwaniu przez Donalda Tuska rozmów w sprawie wspólnych komitetów w nadchodzących wyborach samorządowych? Jak wygląda współpraca w koalicji rządowej z perspektywy Lewicy?

Z Pawłem Krutulem z Nowej Lewicy, wicewojewodą podlaskim, rozmawia Marek Gąsiorowski.


 .


Marek Gąsiorowski: Jak pan się czuje po zmianie roli? Aktywność jest taka sama czy inna?


Paweł Krutul: Jest aktywność, oczywiście, jest, była i będzie. Tak zostałem zaszczepiony w swoich wcześniejszych pracach - czy to w korporacji, czy gdziekolwiek indziej. Zawsze byłem w ruchu i tu też jestem. Na pewno jest to zupełnie inny ruch niż w Sejmie, ale jest to bezpośrednie działanie na rzecz województwa podlaskiego i cieszy mnie to, bo zawsze twierdziłem i twierdzę, że nasze województwo jest naszą małą ojczyzną i wszystkie ręce na pokład w lobbowaniu za jego rozwojem.


Z perspektywy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego jak pana zdaniem wygląda obecna koalicja rządząca? Zgoda, pełna harmonia czy jednak są różnice?


Jak to w małżeństwie można by rzecz, są lepsze dni i ciche dni. Jako Lewica jesteśmy gotowi na różne warianty. 3 lutego mamy radę krajową Lewicy w Warszawie i zobaczymy, jaka decyzja zapadnie ostatecznie. Wysłaliśmy już nazwiska do centrali, także zobaczymy, jakie decyzje zapadną i w tym kierunku będziemy szli. Niewykluczone właśnie, że pójdziemy sami, jest to też na stole.


Patrząc jeszcze na koalicję z perspektywy Lewicy, to wasze postulaty programowe nie doczekały się na razie pilnej uwagi Sejmu i chyba wygląda na to, że jeszcze trochę będą musiały poczekać.


Każdy z koalicjantów ma swoje tematy, z którymi szedł do wyborów. Oczywiście Lewica również takie posiada. Wydaje mi się, że wszystkie tematy lewicowe będą realizowane po wyborach kwietniowych, nie odpuścimy tego. Nie możemy zawieść swoich wyborców. Musimy się wywiązać z tego, co mówiliśmy w wyborach.


Dlaczego nie będzie wspólnych list z Koalicją Obywatelską?


Nie wiem. Jako Lewica podjęliśmy uchwałę upoważniającą przewodniczącego Czarzastego do rozmów z Koalicją Obywatelską. Wiem, że takie same uchwały były podjęte po drugiej stronie. Premier Donald Tusk, reprezentując swoje ugrupowanie, podjął taką decyzję na radzie krajowej. My to szanujemy i idziemy dalej, tu nie ma co się obrażać, mamy wspólny cel - odsunąć z sejmików Prawo i Sprawiedliwość, wspólnie z Trzecią Drogą, wspólnie z Koalicją Obywatelską i tak samo jak Koalicja 15 października jest to nasz cel i będziemy dążyli do jego realizacji.


Rozumiem, że startujecie z trzech list, co dało sukces w wyborach parlamentarnych. Na podobny sukces koalicja liczy w wyborach samorządowych, tak?


Oczywiście, zawsze stawiamy sobie wysoką poprzeczkę. Jest to ciężka praca, a tym bardziej w województwie podlaskim, bo Prawo i Sprawiedliwość jest tutaj silne od lat. Ale jak pokazały wybory 15 października, potrafimy zabrać również mandaty poselskie temu ugrupowaniu i tak samo liczymy na to, że ta ciężka praca przyniesie efekty 7 kwietnia tego roku.


Samodzielny start w wyborach samorządowych. Z perspektywy Lewicy co to tak naprawdę oznacza?


Oznacza to ciężki bój z partią wcześniej rządzącą, teraz opozycyjną. Szykujemy jak najlepsze nazwiska. Tak samo jak wszyscy - czy Trzecia Droga, czy Koalicja Obywatelska, czyli wystawiamy creme de la creme i idziemy w bój o samorząd, o sejmiki.


I wygra lepszy.


Jak zawsze.


Wspólnych list nie będzie w wyborach samorządowych, ale czy dotyczy to wszystkich szczebli samorządu? Podejrzewam, że wspólnych list na pewno nie będzie w sejmikach i w samorządach dużych miast. Ale już w tych mniejszych? Tam możliwa jest współpraca?


Oczywiście, że jest możliwa współpraca. My się nie obrażamy. Lokalnie zawsze ze sobą rozmawialiśmy. Będziemy wybierali najlepszą drogę do osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Jeżeli będzie wskazanie na to, że wspólna lista wzmocni nas liczbą radnych i będzie to znacząco większa liczba, to nie wykluczamy takich zdarzeń.


Czy w wyborach do sejmiku podlaskiego obsadzicie listy we wszystkich czterech okręgach? Jesteście w stanie wystawić taką reprezentację?


Podaliśmy już nazwiska na wszystkie okręgi w województwie podlaskim. Podporządkujemy się decyzji centrali i będziemy walczyć jak równy z równym.


Rozumiem, że plan jest taki, żeby obsadzić wszystkie okręgi?


Tak.


Przejdźmy do najniższego szczebla samorządu. Na Podlasiu mamy 118 gmin. Wszędzie będą przedstawiciele Lewicy? Czy jesteście zdolni kadrowo do takiej obsady?


Tutaj będziemy startowali na wspólnych listach, w komitetach lokalnych, bo one mają największe szanse na uzyskanie jak najlepszego wyniku. Nie upieramy się, żeby występować pod szyldem partyjnym, bo to są specyficzne wybory, ludzie znają osobiście osoby, które startują, i w większości będziemy zasilali komitety lokalne.


Na Podlasiu mamy 14 powiatów. Tutaj układy polityczne już mogą się bardziej uwypuklić. Jak będziecie się układać w powiatach? Sami czy jednak z kimś?


Układamy się i tak, i tak. Nazwiska zostały już rozdysponowane.


Białystok.


Walczymy.


Walczymy, ale o co? O radę, o prezydenturę?


W przypadku prezydentury decyzji jeszcze nie ma. Jeżeli pan redaktor pyta, ja cały czas podtrzymuję to, że jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o Białystok, to jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.


Czyli być może 4 lutego ogłosi pan, że będzie pan kandydować w wyborach samorządowych.


Jeżeli taka będzie decyzja centrali Lewicy, to jest to niewykluczone.


Jeżeli chodzi o Białystok, tutaj układamy listę wspólnie z naszym koalicjantem - z partią Razem. W Białymstoku Lewica wystawi listę we wszystkich okręgach.


Jeśli chodzi o Łomżę i Suwałki?


Wspólne porozumienie.


Wójtowie i burmistrzowie. Tutaj możliwości są rozległe. Ilu kandydatów przewidujecie do tych wszystkich samorządów?


Do końca tygodnia zamykamy ten temat i będzie znana konkretna liczba, bo rozmawiamy z obecnymi, którzy też byli, czy też z nowymi kandydatami, ale do końca tygodnia ma to być ustalone.


To będzie kilkudziesięciu kandydatów, kilkunastu?


Bardziej kilkunastu.


Sprawy programowe w kampanii samorządowej. Jak wiadomo Lewica, jeśli chodzi o forum ogólnopolskie, odzywa się bardzo ideowo. Czy w samorządach będzie dokładnie tak samo


Będzie to, czego potrzebuje dany region. Ciężko przenosić postulaty ogólnopolskie na tereny województwa podlaskiego. Nie będą to główne tematy w kampanii wyborczej.


Co chcecie zaakcentować na Podlasiu?


Ja osobiście podkreślam wagę bezpieczeństwa, bo mamy położenie, jakie mamy, musimy lobbować za powstawaniem dodatkowych jednostek.

Byłem na ostatniej Komisji Obrony Narodowej, gdzie był uchwalany budżet ministerialny, i zadawałem pytanie dla ministrów, dla oficerów generałów, którzy na tej komisji byli, czy będą podtrzymane środki na tworzenie podlaskiej dywizji, za którą lobbowałem w dziewiątej kadencji Sejmu. Uzyskałem potwierdzenie, że tak będzie.

Ale o dziwo - taka ciekawostka - w zasadzie w ponad 90 procentach jest to budżet, który Prawo i Sprawiedliwość zostawiło nowej ekipie, ale przy głosowaniu wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, także hasło "murem za polskim mundurem" nijak się ma do rzeczywistości.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok