Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

5.02.2024, 07:10, akt. 09:25

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wiadomo już, że Tadeusz Truskolaski będzie ponownie startować w wyborach na prezydenta Białegostoku. Kto z Prawa i Sprawiedliwości będzie jego kontrkandydatem? Kto z PiS będzie próbował w nadchodzących wyborach samorządowych utrzymać władzę w sejmiku województwa podlaskiego? M.in. o tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Adam Janczewski. Adam Janczewski: Na początek seria krótkich pytań - proszę tylko o odpowiedzi "tak" lub "nie". Tadeusz Truskolaski dla dobra mieszkańców powinien darować już sobie start w wyborach na prezydenta Białegostoku. 

Artur Kosicki: Tak.


Tadeusz Truskolaski startuje jednak, bo wie, że i tak wygra te wybory. 

Nie.


Jedynym kandydatem z PiS-u - moim zdaniem - czyli pańskim - który może realnie powalczyć o fotel prezydenta Białegostoku jest Artur Kosicki. 

Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, bo mnie dotyczy, dlatego muszę się wyłączyć od odpowiedzi. 


"Ale jestem do tego świetnie przygotowany i mogę ogłosić, że będę ubiegał się o urząd prezydenta Białegostoku".

Nie chcę, żeby to źle wybrzmiało, ale uważam że jestem przygotowany do tego, żeby faktycznie przedstawić dobry pomysł na Białystok. 


A może pan to ogłosić, czy jeszcze nie?

Tak jak wielokrotnie powtarzałem - polityka to gra zespołowa. My jeszcze jesteśmy na etapie bardzo ważnych analiz. Bo miasto jest częścią województwa, a mamy szansę na jedno i na drugie. Dlatego tutaj tak należy rozstawić siły, tak należy - mówiąc żargonem wojskowym - ustawić wszystkie dywizje, żeby faktycznie nie stracić jednego, ale też zyskać zarówno w mieście jak i w województwie. I to jest najważniejsze. 

Po drugie - chcemy przygotować takiego kandydata, który byłby przeciwnością prezydenta Truskolaskiego - z całym szacunkiem co do jego zasług dla miasta Białegostoku. Chodzi o to, żeby po prostu wziąć polityka, który faktycznie będzie zajmował się miastem, a nie będzie - że tak powiem - podróżował, zajmował się polityką krajową. Widać, że panu prezydentowi się nie chce po prostu już działać na rzecz mieszkańców. Dlatego powinien sobie odpuścić. Dlatego odpowiedziałem na te pytania - powinien zrezygnować, dać inne otwarcie. 


Według tych waszych wewnętrznych analiz, kto ma największe szanse?

Panie redaktorze, nie mogę się tym podzielić. To są wewnętrzne analizy. Jeżelibym je zdradził, to de facto moi konkurenci też mogliby tę strategię swoją ustawić w taki czy inny sposób. A my chcemy wybrać najlepsze rozwiązania dla mieszkańców zarówno regionu jak i miasta. I to jest dla nas najistotniejsze. 


A pan gdzie się widzi? W samorządzie, w sejmiku województwa czy jako prezydent Białegostoku, jako kandydat?

To już bym odpowiedział na to pytanie. 


Nie zawsze startuje się tam, gdzie się chce. Partia czasami wyznacza, gdzie trzeba wystartować. 

Tu nie chodzi o kwestie partii, tylko chodzi o kwestię bardzo skrupulatnych analiz. Tu partia zostawia nam wolną rękę. I będziemy musieli w pewnym momencie odpowiedzieć na te bardzo ważne pytania. Ale ja uważam, że najistotniejszą rzeczą jest przedstawienie dobrego pomysłu na Białystok i też na województwo. My taki pomysł mamy, niedługo go zaprezentujemy. Już mogę choćby rąbka tajemnicy uchylić - największy program stypendialny w historii samorządu województwa podlaskiego. Zarówno dla szkół ogólnych jak i szkół zawodowych. Najwyższy w historii. 


To gdzie się pan widzi bardziej?

Pan redaktor faktycznie będzie mnie naciskał. Już niedługo powiem, gdzie się widzę. Ja myślę też, że o tym gdzie ja będę zdecydują mieszkańcy naszego regionu czy też miasta Białystok. 


A kto byłby najlepszym kandydatem PiS-u, z największymi szansami na fotel prezydenta Białegostoku? 

Też - pan redaktor wybaczy - ale nie odpowiem na to pytanie. Z tego powodu, że to jest bardziej skomplikowane. 


Bo mówi się, że Prawo i Sprawiedliwość traktuje ten fotel prezydenta Białegostoku, ten start w wyborach jako taki "gorący kartofel". Że niby to jest takie atrakcyjne miejsce, eksponowane do startu w wyborach, ale jednak kto by tam z PiS-u wystartował, to i tak dużych szans nie ma. 

Z tym bym się nie zgodził. Bo jeżeli się startuje po to, żeby przegrać, to lepiej w ogóle nie startować. Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. 


Zakładając, że startuje pan w wyborach i wygrywa te wybory prezydenckie, to kto zostałby wiceprezydentem w pańskim gabinecie?

Na pewno przedstawiciel mniejszości narodowej. Zapewne taka osoba znalazłaby miejsce u mnie w gabinecie, bo bardzo sobie cenię współpracę z mniejszościami. A co do reszty - trudno byłoby mi się na ten temat wypowiadać. Ale to dotyczy też sejmiku, bo chciałbym, żeby w zarządzie województwa podlaskiego też była osoba reprezentująca typowo mniejszości. Bo to jest pewna kwestia, która wiąże się z naszym regionem. 


Pytanie czy ten ewentualny start w wyborach do sejmiku też by się panu opłacał, bo tam nie jest przesądzone że w przyszłej kadencji PiS-owi uda się zdobyć większość lub zawiązać jakąś koalicję.

Panie redaktorze, pamiętam rok 2018, gdzie najlepsze wyniki badań wskazywały 13 mandatów do sejmiku. Wyszło 16, a praktycznie otarliśmy się o 17. Dlatego uważam że bardzo dużo na rzecz regionu, ale też miasta Białegostoku żeśmy zrobili. Można by było tu długo wymieniać. Dlatego też ta kwestia wyników - podchodzę do nich ze zrozumieniem, pokorą, ale uważam że najważniejszą rzeczą jest po prostu tylko i wyłącznie ciężka praca. 

Myśmy to już raz udowodnili, że robimy rzeczy niemożliwe, rzeczy, których nikt nie przewidział. A jednak wyszły.


Tymi zmianami kodeksu wyborczego w 2018 roku posłowie narobili panu trochę problemów. Bo tu chodzi nie tylko o dwukadencyjność - która była mocno wybijana, ale także chyba jest ten przepis, że nie można startować zarówno do sejmiku jak i ubiegać się o urząd prezydenta Białegostoku. Tak byłby problem z głowy. 

Niektórzy mówią, że tak by wyglądało faktycznie. Ale jesteśmy w takich realiach prawnych, w jakich jesteśmy. I powinniśmy myśleć, co dalej, a nie rozstrzygać czy to, a nie inne zostało zmienione. Ja uważam że to właśnie pokazuje, że trzeba mieć pewien zespół ludzi przygotowanych nie tylko do sejmiku, ale też do miasta. Oczywiście inaczej ułożyła się dla mojego środowiska kwestia wyborów październikowych. Musimy na to znaleźć bardzo dobre rozwiązanie. Już niedługo - to w tym studiu ogłosimy decyzje. 


Na to czekamy, na to bardzo liczymy. Słuchacze również. Chciałbym - odchodząc od tematu sejmiku i Białegostoku - co z Łomżą? Czy PiS poprze prawicowego prezydenta Mariusz Chrzanowskiego, który kiedyś należał do Prawa i Sprawiedliwości, a teraz jego zastępcą jest jeden z przewodniczących struktur Platformy Obywatelskiego Piotr Serdyński. Czy jednak PiS wystawi tam swojego kandydata?

Co do poparcia pana prezydenta Mariusz Chrzanowskiego, ja nie mam wątpliwości - to jest człowiek, który bardzo dużo zrobił dla Łomży. Osobiście go znam, wielokrotnie go wspierałem, pomagałem mu w wielu przedsięwzięciach. To jest człowiek gotowy do tego, żeby wziąć odpowiedzialność za Łomżę. Rozmawiamy o tym, jak będą wyglądały te wybory. Ja tu jestem spokojny. 


Wiceprezydent z Platformy nie przeszkadza?

Tu nie chodzi, czy jest ktoś z Platformy czy z Trzeciej Drogi. Jeżeli chce pracować na rzecz mieszkańców Łomży, to trzeba to docenić. Ale odbieram to jako typowy ruch taktyczny z punktu widzenia uchwalenia budżetu, który pan prezydent musiał uchwalić. Teraz będzie nowe rozdanie, nowa sytuacja polityczna. I ja tu jestem spokojny. Bardzo wspieram pana Mariusz Chrzanowskiego. 


Co będzie najważniejsze w tej kampanii samorządowej według Prawa i Sprawiedliwości w regionie?

W mojej ocenie wizja. Zarówno regionu jak i miasta Białystok. Tylko taka poparta faktami, a nie różnymi domysłami, niedopowiedzeniami. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok