Radio Białystok | Gość | Piotr Liedke [wideo] - nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku

16.02.2024, 07:35, akt. 10:38

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska
Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Piotrem Liedke rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło propozycje zmian w podstawach programowych nauczania m.in. historii. Jeśli pomysł MEN będzie zaakceptowany, uczniowie nie dowiedzą się w szkole o wielu istotnych wątkach naszej historii, o których wiedzieć powinny. Gościem Marka Gąsiorowskiego jest Piotr Liedke - nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku. 



Marek Gąsiorowski: Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło propozycję nowej podstawy programowej, między innymi z historii. Nie ma pan wrażenia, że w tej nowej podstawie programowej wiele istotnych faktów, wątków z naszych dziejów, gdzieś tam umknęło? 



Piotr Liedke: Musimy się zastanowić, dlaczego tak było, bo nie tylko ja mam takie wrażenie, ale podejrzewam, że większość Polaków. Po prostu to jest typowa strategia Lewicy, która przejęła akurat tę dziedzinę naszego życia i na razie sprawdzają, co ewentualnie dałoby się wyrzucić, wiedząc, że część z tego nie przejdzie. To jest takie rozpoznanie walką. Podejrzewam, że teraz o to właśnie chodzi. Na pewno pod presją opinii publicznej, mediów, przywróci się część treści, ale jest to taka próba zbadania gruntu, w jakim stopniu można sobie pozwolić w tej kwestii. 



Przygotowując się do dzisiejszej rozmowy, oglądałem różnego rodzaju fora internetowe, opinie i tam historycy, nauczyciele się wypowiadają, a uczniowie milczą. Dlaczego, pana zdaniem?



Uczniowie milczą, bo nie zapoznali się z tymi zmianami, a podejrzewam, że wielu z nich nie wie, jak wyglądała poprzednia podstawa programowa. To jest zagadnienie dla nauczycieli ministerstwa, a nie dla uczniów. 



To trochę smutny wniosek. Uczymy się też historii po to, żeby zrozumieć teraźniejszość. Uczeń po opuszczeniu murów szkoły, po zdaniu matury, pewnie miałby lepszą wiedzę na temat współczesnych podziałów, gdyby na przykład w szkole dowiedział się o losach Inki. Te losy prawdopodobnie zostaną wykreślone z programu nauczania. Przypomnijmy, Inka bohaterka zbrojnego podziemia w początkach Polski Ludowej. To potrzebna wiedza młodemu człowiekowi z pana perspektywy? 



Z mojej perspektywy na pewno tak. Należałoby zapytać uczniów i to wszystko zweryfikować.



Te podziały, które wtedy się narodziły, one poniekąd są do dzisiaj... 



Tak, zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia. Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. To akurat w liceum jest w klasie czwartej, czyli to już są dziewiętnastolatkowie. Myślę, że nigdy takiej sytuacji nie będzie, ponieważ na szczęście nikt nie jest w stanie nam tego zabronić. 



Jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie, bo tu cały czas drążymy temat, to proponowana zmiana tak naprawdę przeczy temu, co było przedmiotem wieloletnich dyskusji na linii rząd Ukrainy-rząd Polski, czyli Zbrodnia Wołyńska. W nowej podstawie programowej chcą nazwać to konfliktem polsko-ukraińskim. To takie dosyć wyraźne przekłamanie. 



To jest po prostu ludobójstwo, nie ma co do tego wątpliwości. Potworna rzeź. Natomiast myślę, że to jest jakiś ukłon w stronę aktualnej sytuacji na Ukrainie, żeby to jakoś załagodzić. Myślę, że to nie tędy droga. Należałoby raz na zawsze wyjaśnić wszystkie kwestie. 



Tutaj akurat w relacjach międzyrządowych jakieś tam postępy są. 



Tak, ale to nie jest droga w tym kierunku, żeby jakieś eufemizmy wprowadzać zamiast prawdy. Kiedy sobie wszystko wyjaśnimy, kiedy rzeczy zostaną nazwane po imieniu, będziemy mogli powoli nie zapominać, ale przechodzić do porządku dziennego nad naszą trudną historią, bo jednak najważniejsza jest przyszłość, ale to nie powód, żeby wsadzać głowę w piasek jak struś i udawać, że coś nie jest takie, jaki jest. 



Też relacje polsko-żydowskie dość specyficznie w tej nowej podstawie programowej zostały potraktowane. Uczniowie mają być pozbawieni wiedzy o rodzinie Ulmów, o Irenie Sendlerowej, o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. To jaki tak naprawdę obraz otrzyma uczeń Polski w tym czasie?



Tak naprawdę otrzyma obraz Polaka, który bardzo chętnie wydaje Żydów, ale najpierw grabi ich z pieniędzy. Natomiast czy jacyś Polacy ich ratowali, czy są jakieś drzewka w Jad Waszem, to chyba nie. Przypomnę, że 120 tysięcy Żydów zostało uratowanych przez Polaków z narażeniem życia, a w takiej Danii po zakończeniu wojny nie było żadnego Żyda. Było 7 tysięcy, zginęło 7 tysięcy, nikt nie ratował.



Historia współczesna - rola papieża Jana Pawła w obaleniu komunizmu, rozpad Układu Warszawskiego, tej wiedzy też ma nie być w nowym programie.



Pamiętajmy, że Ministerstwo Edukacji przejęła Lewica. Ja ich rozumiem, chociaż absolutnie nie popieram. Mają jakąś awersję do Kościoła, więc nie tylko Jan Paweł II, ale też Maksymilian Kolbe, średniowiecze odseparowane od Kościoła, czyli nic nie zostaje z historii. Mnie to troszeczkę zaczyna przypominać rok 1966. Nie Tysiąclecie Chrztu, tylko Tysiąclecie Państwa Polskiego. Równolegle do tych proponowanych zmian są przecież sugestie usunięcia religii ze szkoły. Też Gomułka to zrobił. 



Dlaczego jest tak w naszym kraju, że tak naprawdę zmiana ekipy rządowej oznacza, że de facto zmieniają się podstawy programowe nauczania? Nie za dużo w tym wszystkim polityki, ideologii? Twarda wiedza to tak naprawdę twarda wiedza. To powinno być odseparowane od polityki kompletnie.



To jest normalne. PiS dochodząc do władzy, też troszkę tam gmerał w tej podstawie programowej. 



Kontrowersyjna Historia i teraźniejszość. 



Moim zdaniem niekontrowersyjna. Jak ktoś ma poglądy Lewicowe, może być kontrowersyjna, rozumiem to. Jak tak patrzę na te wszystkie proponowane zmiany, to myślę, że robi się z tego Ministerstwo Dziwnych Kroków ze skeczu Monty Pythona, ale Ministerstwo Edukacji jest przekonane, że jeżeli coś wykreśli, lub coś doda, to zmieni całą postać rzeczy i całe funkcjonowanie edukacji. Tymczasem te wszystkie zmiany nie dochodzą najniżej, do szkół, do szczebla nauczyciela i pracy z uczniem. Oni wszyscy są przekonani, że to jest jakaś rewolucyjna zmiana, która ukształtuje na nowo całe pokolenia. Otóż tak nie jest. 



Czyli wniosek z tego, że nauka historii w szkole średniej i podstawowej nie jest to z perspektywy ucznia ważny przedmiot. Jest ważny czy nie jest ważny? 



Każdy przedmiot jest ważny, jak się okazuje, nawet fizyka albo biologia, proszę mi wierzyć, więc tym bardziej historia. Natomiast 17-, 18-latek nie jest w stanie jeszcze prawidłowo ocenić, co tak naprawdę mu się w życiu przyda. Po kilkudziesięciu latach dopiero kiwa głową, mówi: "kurczę, rzeczywiście może jednak to byłoby ważne". 



I sam zaczyna szukać... Jak w praktyce wygląda realizacja podstawy programowej w szkole? Czy faktycznie literalnie trzeba trzymać się tych wszystkich zapisów, czy szkoły mają swobodę? Kiedyś było obowiązkowe nauczanie języka polskiego z elementarza Falskiego, dzisiaj chyba tak już nie ma w szkołach. 



Dzisiaj tak nie ma, na szczęście to są wytyczne, których musimy się trzymać w tym sensie, że obowiązuje egzamin zewnętrzny, egzamin maturalny i zadania tworzone są na bazie właśnie tej podstawy programowej. Natomiast literalnie mamy na szczęście jeszcze wolną rękę. Dlatego powtarzam to, co przed chwilą powiedziałem - władza, która przewiduje ogromne zmiany, tak naprawdę tych zmian oczekiwanych nie przeprowadzi. Jest takie słynne zdanie w powieści Lampedusy "Lampart": Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu. Nadal wszystko zależy od nauczyciela, a nie od ministerstwa czy fachowca, który skreśli Inkę. On tylko skreśli ją dla siebie. 



Panie profesorze, pan jako historyk ma chyba jeden powód do satysfakcji, bo poloniści mają o wiele gorzej z nową podstawą programową. "Pan Tadeusz" tylko we fragmentach. Serce boli.



Tak, zgadzam się zdecydowanie. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
20.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
19.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej
19.03.2025

- Tomasz Frankowski chciał stanąć w szranki o fotel wójta Grabówki. Miał rzeczywiście na to pomysł - mówi Krzysztof Truskolaski.


Lanberry, fot. materiał prasowe

Lanberry (Małgorzata Uściłowska)

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
18.03.2025

- Jest jakaś niesamowita magia w waszym regionie, dlatego Białystok pojawił się na mapie mojej jubileuszowej trasy z okazji 10-lecia mojej działalności artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Białystok Lanberry.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk

wójt-elekt gminy Grabówka
18.03.2025

- Tak jak się powiedziało "A" i się dzieliło gminę, tak teraz trzeba powiedzieć "B", brać za to odpowiedzialność i po prostu robić - mówi Katarzyna Todorczuk.

Ania Karolska, fot. Marcin Gliński

Ania Karolska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
17.03.2025

- Czuję dumę - po raz pierwszy tak namacalnie. Czuję, że to ma sens. Nawet najbliższa rodzina mówiła mi, żebym skupiła się na dzieciach i na pracy, i to robię, ale też "wyrywam" czas dla siebie. I wczoraj właśnie była taka celebracja tego, że warto podążać własną drogą - mówi Ania Karolska.


Marek Tyszkiewicz, 16.03.2025, fot. Dorota Sokołowska

Marek Tyszkiewicz

nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
16.03.2025

Dotychczas można go było zobaczyć w najciekawszych spektaklach Teatru Dramatycznego, m.in. "Makbecie", "Szalonych nożyczkach", "Antygonie w Nowym Jorku" czy "Tschiku". Jest też radnym w Radzie Miasta Białystok. Marek Tyszkiewicz od dwóch tygodni pełni funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego ds. artystycznych i to on w najbliższych latach będzie decydował, co w teatrze zobaczymy.

Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

biolog, ornitolog
14.03.2025

W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.

Daniel Boćkowski, fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
14.03.2025

- Jeżeli zasadnicze szkolenie wojskowe ma zakończyć się przysięgą, to ludzie sobie odpuszczą. Wiele osób chce się szkolić, ale niekoniecznie składać przysięgę. Oczywiście rozumiem rząd i sytuację, że nie ma innego wyjścia. To jest szkolenie, które ma przygotować przyszłych rezerwistów - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

mikrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2025

- Zbyt krótkie stosowanie antybiotyków, niewłaściwe dawkowanie i ich stosowanie bez potrzeby sprawia, że mikroorganizmy rozwijają oporność. W przyszłości może się okazać, że będziemy mieć coraz mniej możliwości skutecznego leczenia infekcji - ostrzega dr Marek Bartoszewicz.

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka, fot. Marcin Gliński

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka

z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
12.03.2025

- Na projekt Polska - Litwa dostaliśmy 2 mln euro. Przeszkolimy wspólnie tysiąc osób w ramach medycyny pola walki. W Białymstoku utworzymy Podlaskie Centrum Medycyny Ratunkowej, gdzie nasi ratownicy będą się szkolić w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych - mówi Izabela Kolecka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
11.03.2025

- Złożyłem stosowne wyjaśnienia po to, żeby przekonać, że miasto Suwałki nie jest miastem dyskryminującym cudzoziemców - mówi Czesław Renkiewicz.


Andrzej Halicki, europoseł KO, 10.03.2025

Andrzej Halicki

europoseł Koalicji Obywatelskiej
10.03.2025

Musimy przekierować duże środki na regiony przygraniczne, bo one nie tylko muszą się bezpieczne czuć, ale to poczucie bezpieczeństwa musi przywrócić chęć inwestowania, chęć przyjeżdżania.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
9.03.2025

- To poraża, że nie chcemy się badać zawczasu, profilaktycznie. Że wolimy leczyć już powikłania bądź choroby, a nie im przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu Białystok Szymon Bielonko.

Trio "W Dobrym Tonie" (Michał Kamiński, Monika Kamińska oraz Daniel Kamiński), 8.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Monika Kamińska, Michał Kamiński i Daniel Kamiński

trio "W Dobrym Tonie"
8.03.2025

Wszyscy pochodzą z Białegostoku i tworzą rodzinę, również muzyczną. Od kilku lat koncertują, ich najnowszy projekt to "Tribute to Wodecki". czyli ich własna interpretacja twórczości Zbigniewa Wodeckiego.


wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel, źródło: Polskie Radio Olsztyn/fot. M. Rutynowski

Maciej Wróbel

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
8.03.2025

- Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych, chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.

Ewa Grzegorczyk, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Grzegorczyk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.03.2025

- Ja i moi radni jesteśmy tymi kandydatami, którzy preferują spokojną politykę. Nie jesteśmy z nikim skłóceni, promujemy politykę dobrego słowa, szanujemy wyborców, szanujemy kontrkandydatów, chcemy z nimi rozmawiać - mówi Ewa Grzegorczyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.03.2025

 - Kleszcze budzi temperatura. Powyżej 7°C budzą się te najstarsze formy, powyżej 10°C najmłodsze. Przez łagodne zimy nie ma szans, że kleszcze wymarzną - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Łukasz Masłowski, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Masłowski

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
5.03.2025

- To, co osiągnęliśmy do tej pory, to i tak już jest ponad plan, jaki zakładaliśmy sobie przed sezonem. Jesteśmy z tego dumni. Bardzo chcemy wygrać i awansować do kolejnej rundy, ale na szczęście nic nie musimy. Nie chciałbym dokładać nam dodatkowej presji, która jest niepotrzebna - mówi Łukasz Masłowski.

Justyna Rainko, finalistka Niebieskiego Mikrofonu, 5.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Justyna Rainko

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
5.03.2025

O swojej twórczości mówi, że jest bardzo osobista, bo osobiste są teksty jej piosenek - wszystkie opowiadają historie z jej życia. Muzyczne źródła to jazz, blues, soul i piosenka autorska.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
4.03.2025

- ZPI są skonstruowane w taki sposób, że my jako miasto, w momencie podjęcia uchwały intencyjnej - tak naprawdę wkraczamy i prowadzimy rozmowy z inwestorami na temat tego, jak my widzimy daną przestrzeń publiczną, jak uważamy, że powinna być ona ukształtowana. W przypadku osiedla Mickiewicza na pewno byśmy zwracali uwagę - gdyby taka uchwała intencyjna została podjęta - chociażby na kwestie związane z układem drogowym w tej części Białegostoku - mówił w Polskim Radiu Białystok zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Natalia Bukowiecka, 4.03.2025, fot. Renata Reda

Natalia Bukowiecka

lekkoatletka Podlasia Białystok
4.03.2025

Natalia Bukowiecka, lekkoatletka z Podlasia Białystok otrzymała tytuł sportowca roku podczas Podlaskiej Gali Olimpijskiej.

Sławomir Kopczewski, 4.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
3.03.2025

- Bez pasjonatów tej piłki byśmy nie zbudowali. Ten fundament na samym dole, ta piłka amatorska musi być oparta na ludziach, którzy kochają piłkę i podchodzą do tego z sercem - mówił w Polskim Radiu Białystok Sławomir Kopczewski.

Bogdan Kalicki, fot. Sylwia Krassowska

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
3.03.2025

- Z pewnością nie będę zaczynał od cięć, nie będę zaczynał od zwolnień - mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Bogdan Kalicki.


Spotkanie z Wojciechem Jagielskimi, III Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Wojciech Jagielski

dziennikarz, korespondent wojenny, reportażysta
28.02.2025

Z jakich powodów wybuchały wojny w ciągu ostatniego stulecia? -  Wojna głównie wybuchała wtedy, kiedy ktoś uznawał, że jest niesprawiedliwie traktowany, że zasługuje na coś więcej i że po dobroci nie chcą mu tego dać. Nie wywołuje się wojny, nie będąc pewnym zwycięstwa - mówi Wojciech Jagielski.

Adrian Zandberg, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Zandberg [wideo]

lider partii Razem, kandydat na prezydenta RP
28.02.2025

- Musimy ruszyć z kopyta z inwestycjami w energetykę, bo jeśli nie ustabilizujemy polskiego systemu energetycznego, jeśli nie zbudujemy bloków jądrowych w ciągu najbliższych 15 lat, to po prostu stabilność naszego systemu się załamie - tłumaczy Adrian Zandberg.

Aleksandra Kieda, 27.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Aleksandra Kieda

triathlonistka, Iron Woman Fit
27.02.2025

Królem Tłustego Czwartku w domu, pracy, nawet w radiu jest dziś pączek. W zależności od rozmiaru czy nadzienia, ale też sposobu przyrządzenia taki pączek może mieć od kilkuset do grubo ponad tysiąca kilokalorii. Jak to później spalić?


Marcin Szczytko, 27.02.2025, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Szczytek, czyli Marcin Szczytko

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
27.02.2025

Białostocki raper Szczytek już po raz drugi wystąpi w finałowym koncercie Niebieskiego Mikrofonu, ale jest jedynym muzykiem, który w swojej twórczości aż tak mocno zainspirował się naszą zabawą, że stworzył utwór o tytule... "Niebieski Mikrofon"!

Tadeusz Truskolaski, 27.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
27.02.2025

- My chcemy, żeby te restrykcje unijne - jeżeli są - to ich przestrzegać, ale żeby one nie były jeszcze mocniej śrubowane przez polski rząd - mówi Tadeusz Truskolaski o założeniach grupy ekspertów ds. deregulacji.

podkom. Elżbieta Zaborowska, fot. Sylwia Krassowska

podkomisarz Elżbieta Zaborowska

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
26.02.2025

Rok 2025 to szczególny czas dla polskiej policji, ponieważ formacja obchodzi 100-lecie obecności kobiet w swoich szeregach. Czy policjantki mogą liczyć na taryfę ulgową w trakcie służby? Czy mają jakieś specjalne zadania? W jakich rolach sprawdzają się najlepiej?


Zbigniew Wojno, fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.02.2025

- Wprowadziłem stały termin dla związków zawodowych - w każdy piątek o 9:00 pracownicy mogli do mnie przyjść. Nikt mi przez ten okres nie sygnalizował, że coś jest nie tak. (...) Pismo związkowców dotyczące złego zarządzania spółką jest zaskoczeniem - mówi prezes PKS.

Katarzyna Polak, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Polak

polonistka ze szkoły INFOTECH w Białymstoku
25.02.2025

Czy w polskiej szkole jest miejsce na wykorzystanie sztucznej inteligencji? - Bycie polonistką w niczym nie przeszkadza, wręcz pomaga. Kompetencje cyfrowe powinien kształcić każdy nauczyciel - zaznacza Katarzyna Polak.

Tomasz Stypułkowski, 18.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tomasz Stypułkowski

wiceprezes Fundacji Technotalent
24.02.2025

- Konkurs "Pomosty Przyszłości" jest fajnym początkiem od tego, żeby coś zmieniać. Jednym z głównych celów jest nagrodzenie tych ludzi, żeby w końcu zostali zauważeni - mówi Tomasz Stypułkowski.


Kacper Żmuda i Karol Jaskółka z grupy Isaac Goldenberg, 24.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Kacper Żmuda i Karol Jaskółka

członkowie zespołu Isaac Goldenberg, finalisty VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
24.02.2025

Issac Goldenberg to sześciu przyjaciół z Łomży, którzy do finału konkursu trafili jako zwycięzcy ubiegłorocznych Rockowań.

Adam Bartnicki, 24.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
24.02.2025

- Reżim rosyjski widzi to rozszczepienie Zachodu, które w tym momencie my też z wielkim bólem obserwujemy i prawdopodobnie będzie chciał to wykorzystać - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
22.02.2025

Moja muzyka to popowo-jazzowa historia dziewczyny, która się rozwija. Chciałabym, żeby było głośno o mojej muzyce i o tym, że po czterdziestce można mieć różne, fajne nowe projekty w życiu.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok