Radio Białystok | Gość | dr Ewa Tokajuk [wideo] - ekonomistka

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka

28.02.2024, 07:46, akt. 10:55

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska
dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z dr Ewą Tokajuk rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wkrótce do Polski mają trafić długo wyczekiwane pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedziała to w Warszawie Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Kiedy i do kogo trafią te fundusze? Między innymi o tym z ekonomistką dr Ewa Tokajuk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. O jakich kwotach i w jakiej perspektywie mówimy?


Ewa Tokajuk: Czekamy już bardzo długo na pieniądze z Unii Europejskiej. Mówimy oczywiście o miliardach euro, na razie o dziesiątkach miliardów, które mają się przekształcić w setki. Ja mówię o dziesiątkach, dlatego że mówię o realnych pieniądzach, ponieważ te pieniądze będą dzielone na dwie grupy: na dotacje oraz pożyczki. Tych dotacji ma być kilkadziesiąt miliardów, więc ok. 30 miliardów ma trafić do nas, ponad 30 mld to mają być pożyczki, pożyczki niskooprocentowane i długoterminowe.


Na co są te pieniądze?


O, na bardzo wiele celów. Tych celów jest postawionych kilka – przede wszystkim wzmocnienie konkurencyjności gospodarek krajów Unii Europejskiej i oczywiście na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności. Na transformację cyfrową, na dostępność, efektywność i ochronę systemu zdrowia, również na inteligentną mobilność, na poprawę instytucji i warunków realizacji Krajowego Planu Odbudowy i zwiększania odporności. Więc dużo celów.


Do kogo te pieniądze trafią? Czy to są pieniądze zarówno do samorządów, przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych?


Przede wszystkim one mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów, bo przecież samorząd sam nie będzie realizował działań, tylko będzie korzystał z przedsiębiorców. A wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli.


W inwestycjach pośpiech nie jest dobrą rzeczą, a tu jednak przez zwłokę śpieszyć się pewnie będzie trzeba. KPO to pieniądze na walkę ze skutkami pandemii, a o pandemii zdążyliśmy już praktycznie zapomnieć i straciliśmy dwa lata. Zdążymy wykorzystać te fundusze?


Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Na pewno musimy bardzo szybko działać. Ministerstwo już tutaj w Polsce przygotowało trzy pierwsze takie główne zadania, które mają być realizowane. Przede wszystkim – pierwsze pieniądze, które do nas trafią mają być wykorzystane na zwiększenie dostępności internetowej. Chodzi o to, by tak naprawdę cała Polska miała dostęp do Internetu, szczególnie te miejscowości, które ze względu na bardzo wysokie koszty zakładania Internetu nie mogą na to liczyć ze strony komercyjnych firm, będą korzystały właśnie z tych pieniędzy.


Czyli likwidacja tzw. białych plam.


Dokładnie, likwidacja białych plam. Po drugie, termomodernizacja budynków wielorodzinnych. Jesteśmy świadomi tego, że o ile jeszcze może budynki nawet te przedwojenne i powojenne, których nie jest aż tak dużo – one miały często grube mury, grube ściany i one nie są aż tak złe, no to budynki z lat 70., z tej wielkiej płyty, ona jest cieniutka i dzisiaj te koszty czynszu są przede wszystkim wysokie ze względu na wysokie koszty ogrzewania. I tutaj musimy na to postawić i na to muszą być przeznaczone pieniądze.

A trzeci obszar to aktywny rodzic. Dziś już wiemy, że młodzi ludzie nie myślą o tym, żeby być w domu, już kobiety nie myślą o tym, że mają być tylko mamami. One chcą być aktywnymi kobietami na rynku pracy, w ogóle w swoim środowisku. Już nie myślą o tym, żeby jak najdłużej być z dzieckiem – one chcą być z dzieckiem, one chcą wychowywać dzieci, ale chcą też zadbać o siebie, chcą pracować. I tutaj te pieniądze też mają być wykorzystane na tworzenie nowych żłobków, przedszkoli, na dofinansowanie ich, rozbudowę. Chodzi o to, żeby tych miejsc, gdzie będzie można dziecko oddać było dużo, dużo większe.


To są priorytety wskazane przez rząd. A jakie priorytety widzi pani? Z tego, co wiemy, z tych zapowiedzi już nawet w tym tygodniu pierwsze pieniądze mogą trafić do Polski. Na co pani rekomendowałaby przeznaczyć te fundusze?


Na pewno powinniśmy wspierać młodych ludzi. Tak, dlatego że to jest konkretne wsparcie, bo pamiętajmy, że jeżeli wspieramy młodych ludzi w kontekście ich szybkiego powrotu do pracy, no to my wpływamy na to, że nasza gospodarka się rozwija. Ludzie mają więcej pieniędzy, mogą więcej wydawać, te pieniądze będą trafiały do przedsiębiorców, przedsiębiorcy też w tym momencie będą mogli produkować więcej, może będą mogli obniżać koszty… 

Więc będziemy wracali trochę do normalności, bo wspomniał pan wcześniej o pandemii, która bardzo mocno, negatywnie wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie, ale przede wszystkim procesy gospodarcze, bo zatrzymała na pewien czas gospodarkę i my jeszcze nie wróciliśmy do tego stanu przed pandemii. To powrót do pracy i większa ilość pieniędzy będzie ułatwiała ten powrót, więc na to powinniśmy kłaść największy nacisk.

Oczywiście, np. termomodernizacja jest świetnym pomysłem, dlatego że to ułatwi ludziom życie od strony finansowej, czyli będą mogli dzięki temu mniej płacić za utrzymanie swoich mieszkań, ale z drugiej strony pobudzi rynek budowlany.


Z tego, co wiemy, to polskie władze będą starały się o rewizję Krajowego Planu Odbudowy, czyli chcą przedstawić nowy projekt wydatkowania unijnych pieniędzy i prawdopodobnie nowy harmonogram. Chodzi o to, żebyśmy ten stracony czas trochę nadrobili, takie jest założenie. Ale z drugiej strony, czy kolejne procedury, kolejne harmonogramy - czy to nie opóźni nam wydatkowania pieniędzy?


Może opóźnić na pierwszy rzut oka, nam się tak może wydawać, że może opóźnić. Ale pamiętajmy, że te pierwsze plany były tworzone w zupełnie innej rzeczywistości. My musimy dzisiaj dopasować się do dzisiejszej sytuacji. Więc niektóre zaplanowane wcześniej rzeczy może nie są aż tak potrzebne, nie są już tak aktualne, a może już zostały częściowo zrealizowane. Więc w tym momencie dobrze jest myśleć o tym, co jest dla nas najpotrzebniejsze, tylko trzeba to robić szybko. Czyli nie możemy powiedzieć, że będziemy się zastanawiali, będziemy dyskutowali – nie, musimy troszkę podjąć ryzyko. Decydujemy się na określoną rzecz, która jest w danym momencie potrzebna – wchodźmy w to, róbmy bardzo szybko, ale róbmy to, co będzie najlepsze dla największej grupy obywateli.


Z drugiej strony, zostając przy Unii Europejskiej a odchodząc od Krajowego Planu Odbudowy, kolejny wielki projekt UE – Zielony Ład, przeciwko któremu protestują rolnicy, którzy nie chcą ingerencji UE w ich sektor, sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, zielonej transformacji rolnictwa. Z pani obserwacji jak wynika, gdzie leży problem?


Po pierwsze, Zielony Ład został podjęty na początku lat 20., czyli 2020-2021 rok, to jest stworzenie tego Zielonego Ładu – to były też inne realia, okres jeszcze przedpandemiczny.


I przedwojenny.


I przedwojenny, dokładnie. Więc my tak naprawdę powinniśmy być świadomi tego, że tych decyzji nie możemy bezkrytycznie wdrażać teraz, bo sytuacja jest zupełnie inna. Samo założenie Zielonego Ładu jest naprawdę bardzo dobre dla nas, obywateli, bo to dbanie o nas, o nasze zdrowie poprzez jedzenie, poprzez środowisko. Tylko pamiętajmy, że zmieniła się sytuacja, zmieniły się koszty – koszty szczególnie, jeśli chodzi o rolników tak naprawdę.

Jeśli popatrzymy na Polskę, to my mamy bardzo słabe ziemie, nie jesteśmy konkurencyjną gospodarką rolną. My, aby móc wyprodukować dużo towarów i obniżyć koszty, musimy też ponieść nakłady takie, których nie muszą ponosić inni. I jeżeli popatrzymy dzisiaj na inne kraje, to one te same produkty produkują nie o 10, 20 czy 50 procent, ale o kilkaset procent taniej, bo produkcja niektórych towarów, powiedzmy w Maroko kosztuje 10 groszy, a już tutaj w Unii Europejskiej już 80 groszy czy centów. Nieważne, którą walutę byśmy wzięli, ale jest to kilkukrotnie droższe. Pamiętajmy, że mamy dużo droższe koszty pracy w Polsce, od 1 stycznia wzrosły bardzo mocno. I tu jeżeli popatrzymy na to, że mamy wojnę, gdzie mamy wspierać i wspieraliśmy bardzo mocno Ukrainę, a teraz mamy napływ towarów, produktów z tego kraju, który ma świetne ziemie, który, powiedzmy prawdę – nie jest ekologiczną gospodarką.


Ma zupełnie inne normy.


Zupełnie. To w tym momencie, jeżeli my chcemy wprowadzać Zielony Ład, to wprowadzajmy go dla wszystkich – nie tylko dla Unii Europejskiej, to znaczy pozwólmy, żeby towary w UE pojawiały się tylko i wyłącznie na bazie tych samych norm, hodowane, produkowane, tworzone. Nie pozwólmy na to, żeby rolnicy nie tylko polscy, ale także inni, bo to nie jest tylko problem Polski, bo jeżeli patrzymy – dzisiaj państwo o tym mówicie, telewizja pokazuje – we wszystkich krajach, w których rolnictwo ma ogromne znaczenie, gdzie ta gałąź jest ważna są wręcz zamieszki, nie tylko protesty, ale zamieszki. I wszyscy pokazują, że ten Zielony Ład nie jest dopasowany do tej sytuacji, że tak naprawdę pierwszy ten problem, że mamy dzisiaj inną sytuację, bo jest wojna i napływ produktów z innych krajów. 

Drugi problem to jednak próba karania za to, że nie będziemy się stosowali do Ładu, a przecież my to robimy dla dobra własnego, a kara, sankcje, które Unia chce nakładać za niestosowanie wytycznych, to przecież wszystko się odbije na cenie, czyli to, co miało być dla nas, klientów, konsumentów dobre, to stanie się dla nas negatywne – no to idziemy w złym kierunku.

I co ważne jeszcze – mówmy tutaj o tym, że mamy wspierać konkurencyjność gospodarki europejskiej, no to na pewno powinniśmy zacząć myśleć zdecydowanie szerzej na temat rekompensat dla rolników i to z całej Unii, ale traktować jednakowo, ponieważ Zielony Ład miał wyrównywać gospodarki wszystkich krajów. To nie miało być tak, że każda gospodarka ma coś zrobić, coś zmienić. Tylko wszystkie gospodarki mają być na tym samym poziomie.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok