Radio Białystok | Gość | dr Ewa Tokajuk [wideo] - ekonomistka

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka

28.02.2024, 07:46, akt. 10:55

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska
dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z dr Ewą Tokajuk rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wkrótce do Polski mają trafić długo wyczekiwane pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedziała to w Warszawie Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Kiedy i do kogo trafią te fundusze? Między innymi o tym z ekonomistką dr Ewa Tokajuk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. O jakich kwotach i w jakiej perspektywie mówimy?


Ewa Tokajuk: Czekamy już bardzo długo na pieniądze z Unii Europejskiej. Mówimy oczywiście o miliardach euro, na razie o dziesiątkach miliardów, które mają się przekształcić w setki. Ja mówię o dziesiątkach, dlatego że mówię o realnych pieniądzach, ponieważ te pieniądze będą dzielone na dwie grupy: na dotacje oraz pożyczki. Tych dotacji ma być kilkadziesiąt miliardów, więc ok. 30 miliardów ma trafić do nas, ponad 30 mld to mają być pożyczki, pożyczki niskooprocentowane i długoterminowe.


Na co są te pieniądze?


O, na bardzo wiele celów. Tych celów jest postawionych kilka – przede wszystkim wzmocnienie konkurencyjności gospodarek krajów Unii Europejskiej i oczywiście na zieloną energię i zmniejszenie energochłonności. Na transformację cyfrową, na dostępność, efektywność i ochronę systemu zdrowia, również na inteligentną mobilność, na poprawę instytucji i warunków realizacji Krajowego Planu Odbudowy i zwiększania odporności. Więc dużo celów.


Do kogo te pieniądze trafią? Czy to są pieniądze zarówno do samorządów, przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych?


Przede wszystkim one mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów, bo przecież samorząd sam nie będzie realizował działań, tylko będzie korzystał z przedsiębiorców. A wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli.


W inwestycjach pośpiech nie jest dobrą rzeczą, a tu jednak przez zwłokę śpieszyć się pewnie będzie trzeba. KPO to pieniądze na walkę ze skutkami pandemii, a o pandemii zdążyliśmy już praktycznie zapomnieć i straciliśmy dwa lata. Zdążymy wykorzystać te fundusze?


Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Na pewno musimy bardzo szybko działać. Ministerstwo już tutaj w Polsce przygotowało trzy pierwsze takie główne zadania, które mają być realizowane. Przede wszystkim – pierwsze pieniądze, które do nas trafią mają być wykorzystane na zwiększenie dostępności internetowej. Chodzi o to, by tak naprawdę cała Polska miała dostęp do Internetu, szczególnie te miejscowości, które ze względu na bardzo wysokie koszty zakładania Internetu nie mogą na to liczyć ze strony komercyjnych firm, będą korzystały właśnie z tych pieniędzy.


Czyli likwidacja tzw. białych plam.


Dokładnie, likwidacja białych plam. Po drugie, termomodernizacja budynków wielorodzinnych. Jesteśmy świadomi tego, że o ile jeszcze może budynki nawet te przedwojenne i powojenne, których nie jest aż tak dużo – one miały często grube mury, grube ściany i one nie są aż tak złe, no to budynki z lat 70., z tej wielkiej płyty, ona jest cieniutka i dzisiaj te koszty czynszu są przede wszystkim wysokie ze względu na wysokie koszty ogrzewania. I tutaj musimy na to postawić i na to muszą być przeznaczone pieniądze.

A trzeci obszar to aktywny rodzic. Dziś już wiemy, że młodzi ludzie nie myślą o tym, żeby być w domu, już kobiety nie myślą o tym, że mają być tylko mamami. One chcą być aktywnymi kobietami na rynku pracy, w ogóle w swoim środowisku. Już nie myślą o tym, żeby jak najdłużej być z dzieckiem – one chcą być z dzieckiem, one chcą wychowywać dzieci, ale chcą też zadbać o siebie, chcą pracować. I tutaj te pieniądze też mają być wykorzystane na tworzenie nowych żłobków, przedszkoli, na dofinansowanie ich, rozbudowę. Chodzi o to, żeby tych miejsc, gdzie będzie można dziecko oddać było dużo, dużo większe.


To są priorytety wskazane przez rząd. A jakie priorytety widzi pani? Z tego, co wiemy, z tych zapowiedzi już nawet w tym tygodniu pierwsze pieniądze mogą trafić do Polski. Na co pani rekomendowałaby przeznaczyć te fundusze?


Na pewno powinniśmy wspierać młodych ludzi. Tak, dlatego że to jest konkretne wsparcie, bo pamiętajmy, że jeżeli wspieramy młodych ludzi w kontekście ich szybkiego powrotu do pracy, no to my wpływamy na to, że nasza gospodarka się rozwija. Ludzie mają więcej pieniędzy, mogą więcej wydawać, te pieniądze będą trafiały do przedsiębiorców, przedsiębiorcy też w tym momencie będą mogli produkować więcej, może będą mogli obniżać koszty… 

Więc będziemy wracali trochę do normalności, bo wspomniał pan wcześniej o pandemii, która bardzo mocno, negatywnie wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie, ale przede wszystkim procesy gospodarcze, bo zatrzymała na pewien czas gospodarkę i my jeszcze nie wróciliśmy do tego stanu przed pandemii. To powrót do pracy i większa ilość pieniędzy będzie ułatwiała ten powrót, więc na to powinniśmy kłaść największy nacisk.

Oczywiście, np. termomodernizacja jest świetnym pomysłem, dlatego że to ułatwi ludziom życie od strony finansowej, czyli będą mogli dzięki temu mniej płacić za utrzymanie swoich mieszkań, ale z drugiej strony pobudzi rynek budowlany.


Z tego, co wiemy, to polskie władze będą starały się o rewizję Krajowego Planu Odbudowy, czyli chcą przedstawić nowy projekt wydatkowania unijnych pieniędzy i prawdopodobnie nowy harmonogram. Chodzi o to, żebyśmy ten stracony czas trochę nadrobili, takie jest założenie. Ale z drugiej strony, czy kolejne procedury, kolejne harmonogramy - czy to nie opóźni nam wydatkowania pieniędzy?


Może opóźnić na pierwszy rzut oka, nam się tak może wydawać, że może opóźnić. Ale pamiętajmy, że te pierwsze plany były tworzone w zupełnie innej rzeczywistości. My musimy dzisiaj dopasować się do dzisiejszej sytuacji. Więc niektóre zaplanowane wcześniej rzeczy może nie są aż tak potrzebne, nie są już tak aktualne, a może już zostały częściowo zrealizowane. Więc w tym momencie dobrze jest myśleć o tym, co jest dla nas najpotrzebniejsze, tylko trzeba to robić szybko. Czyli nie możemy powiedzieć, że będziemy się zastanawiali, będziemy dyskutowali – nie, musimy troszkę podjąć ryzyko. Decydujemy się na określoną rzecz, która jest w danym momencie potrzebna – wchodźmy w to, róbmy bardzo szybko, ale róbmy to, co będzie najlepsze dla największej grupy obywateli.


Z drugiej strony, zostając przy Unii Europejskiej a odchodząc od Krajowego Planu Odbudowy, kolejny wielki projekt UE – Zielony Ład, przeciwko któremu protestują rolnicy, którzy nie chcą ingerencji UE w ich sektor, sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, zielonej transformacji rolnictwa. Z pani obserwacji jak wynika, gdzie leży problem?


Po pierwsze, Zielony Ład został podjęty na początku lat 20., czyli 2020-2021 rok, to jest stworzenie tego Zielonego Ładu – to były też inne realia, okres jeszcze przedpandemiczny.


I przedwojenny.


I przedwojenny, dokładnie. Więc my tak naprawdę powinniśmy być świadomi tego, że tych decyzji nie możemy bezkrytycznie wdrażać teraz, bo sytuacja jest zupełnie inna. Samo założenie Zielonego Ładu jest naprawdę bardzo dobre dla nas, obywateli, bo to dbanie o nas, o nasze zdrowie poprzez jedzenie, poprzez środowisko. Tylko pamiętajmy, że zmieniła się sytuacja, zmieniły się koszty – koszty szczególnie, jeśli chodzi o rolników tak naprawdę.

Jeśli popatrzymy na Polskę, to my mamy bardzo słabe ziemie, nie jesteśmy konkurencyjną gospodarką rolną. My, aby móc wyprodukować dużo towarów i obniżyć koszty, musimy też ponieść nakłady takie, których nie muszą ponosić inni. I jeżeli popatrzymy dzisiaj na inne kraje, to one te same produkty produkują nie o 10, 20 czy 50 procent, ale o kilkaset procent taniej, bo produkcja niektórych towarów, powiedzmy w Maroko kosztuje 10 groszy, a już tutaj w Unii Europejskiej już 80 groszy czy centów. Nieważne, którą walutę byśmy wzięli, ale jest to kilkukrotnie droższe. Pamiętajmy, że mamy dużo droższe koszty pracy w Polsce, od 1 stycznia wzrosły bardzo mocno. I tu jeżeli popatrzymy na to, że mamy wojnę, gdzie mamy wspierać i wspieraliśmy bardzo mocno Ukrainę, a teraz mamy napływ towarów, produktów z tego kraju, który ma świetne ziemie, który, powiedzmy prawdę – nie jest ekologiczną gospodarką.


Ma zupełnie inne normy.


Zupełnie. To w tym momencie, jeżeli my chcemy wprowadzać Zielony Ład, to wprowadzajmy go dla wszystkich – nie tylko dla Unii Europejskiej, to znaczy pozwólmy, żeby towary w UE pojawiały się tylko i wyłącznie na bazie tych samych norm, hodowane, produkowane, tworzone. Nie pozwólmy na to, żeby rolnicy nie tylko polscy, ale także inni, bo to nie jest tylko problem Polski, bo jeżeli patrzymy – dzisiaj państwo o tym mówicie, telewizja pokazuje – we wszystkich krajach, w których rolnictwo ma ogromne znaczenie, gdzie ta gałąź jest ważna są wręcz zamieszki, nie tylko protesty, ale zamieszki. I wszyscy pokazują, że ten Zielony Ład nie jest dopasowany do tej sytuacji, że tak naprawdę pierwszy ten problem, że mamy dzisiaj inną sytuację, bo jest wojna i napływ produktów z innych krajów. 

Drugi problem to jednak próba karania za to, że nie będziemy się stosowali do Ładu, a przecież my to robimy dla dobra własnego, a kara, sankcje, które Unia chce nakładać za niestosowanie wytycznych, to przecież wszystko się odbije na cenie, czyli to, co miało być dla nas, klientów, konsumentów dobre, to stanie się dla nas negatywne – no to idziemy w złym kierunku.

I co ważne jeszcze – mówmy tutaj o tym, że mamy wspierać konkurencyjność gospodarki europejskiej, no to na pewno powinniśmy zacząć myśleć zdecydowanie szerzej na temat rekompensat dla rolników i to z całej Unii, ale traktować jednakowo, ponieważ Zielony Ład miał wyrównywać gospodarki wszystkich krajów. To nie miało być tak, że każda gospodarka ma coś zrobić, coś zmienić. Tylko wszystkie gospodarki mają być na tym samym poziomie.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.


Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok