Radio Białystok | Gość | Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół - ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół

ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna

29.02.2024, 07:34, akt. 08:39

"Chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa" - mówi Katarzyna Zadykowicz-Sokół.

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska
Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Katarzyną Zadykowicz-Sokół i Ewą Wierzbicką-Nosal rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Głosuję na kobiety 2024" - taka kampania społeczna rozpoczęła się w województwie podlaskim. Związana jest ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Edyta Wołosik rozmawiała z Katarzyną Zadykowicz-Sokół - radczynią prawną z Kancelarii "Bieluk i Partnerzy" oraz Ewą Wierzbicką-Nosal ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".Edyta Wołosik: Kampania przed wyborami samorządowymi jeszcze tak naprawdę się nie rozkręciła. Pewnie dlatego, że w poniedziałek, 4 marca, mija termin rejestracji kandydatów na radnych. Na wójtów, burmistrzów i prezydentów jeszcze później, bo 14 marca. My już dziś porozmawiamy o tym zbliżającym się głosowaniu. 

Promujecie panie udział w różnego rodzaju głosowaniach. To nasze prawo, czy obowiązek? Katarzyna Zadykowicz-Sokół: Teoretycznie prawo, ale my wychodzimy z założenia, że jednak obowiązek. Zwłaszcza na poziomie terytorialnym, czyli organów samorządu terytorialnego, ponieważ te decyzje i ta władza jest najbliżej człowieka, najbliżej nas, tutaj na miejscu. 


Ewa Wierzbicka-Nosal: Dodam też, że to niewątpliwie jest potrzeba. Już dzisiaj to jest nasza potrzeba, potrzeba kobiet i nie mówię tego tylko z własnej perspektywy, ale z perspektywy wielu kobiet. Edyta Wołosik: W październikowych wyborach parlamentarnych frekwencja wyniosła w kraju ponad 74%. W 2019 roku w takim głosowaniu było to niecałe 62%, a więc wzrost głosujących jest widoczny.  Katarzyna Zadykowicz-Sokół: Tak, jest takie nawet popularne hasło w tej chwili, że kobiety wygrały wybory. Tyle tylko, że jako kobiety spodziewałyśmy się, że w związku z tym, że kobiety tak licznie poszły do wyborów i oddały swój głos, że nowa władza więcej tych kobiet do poszczególnych organów powoła. Tymczasem jest niewiele lepiej. Porównując to do poprzedniego rządu, to trudno, żeby było gorzej. W tej chwili jest nieco lepiej, ale wciąż daleko nam nawet do 30%. Natomiast te wybory już chcemy wygrać dla siebie. Czyli tamte wybory wygrałyśmy jako kobiety głosujące, a w tej chwili chcemy wygrać dla kobiet. Edyta Wołosik: Dlaczego my jako kobiety musimy wciąż udowadniać, że zasługujemy na to, by pełnić ważne funkcje?Katarzyna Zadykowicz-Sokół: To są zaszłości historyczne. To jest myślenie takiego wychowania patriarchalnego, stereotypy. 


Ewa Wierzbicka-Nosal: My nie jesteśmy przeciwko mężczyznom, to nie o to chodzi. My mówimy głosem kobiet, dlatego, że same jesteśmy kobietami i jest tam to bliskie, ale bardzo dużo mówi się dziś na temat praw kobiet, spraw kobiet, dlatego wystarczy mówienia o tym, jaka jest sytuacja kobiet i trzeba zacząć działać. Żeby zacząć działać i mieć sprawczość, kobiety muszą być u władzy. Edyta Wołosik: Nie macie panie czasami takiego wrażenia, że kobiety kobietom robią pod górkę? Nie zagłosuję, bo nie chcę, żeby ona była u władzy. Katarzyna Zadykowicz-Sokół: To chyba jest cecha niekoniecznie kobieca, ale to jest cecha ludzka. Jeszcze nawiązując do tego, co powiedziała Ewa, dlaczego kobiety powinny być we władzach? Ponieważ mamy do czynienia z luką informacyjną. Proszę zwrócić uwagę, że we władzach wykonawczych, biorąc pod uwagę nasze najbliższe otoczenie, czyli województwo, miasto, powiat, w zarządzie województwa jest jedna kobieta, w pozostałych organach wykonawczych nie ma ani jednej kobiety. Jakim cudem mężczyźni, nie mając doświadczeń określonych, mogą podejmować decyzje w imieniu także połowy populacji, przesądzając o ich prawach i obowiązkach, mówię tu o kobietach, nie mając wiedzy na ten temat, jakie są oczekiwania, jakie są możliwości i jakie są konieczności do zapewnienia połowie populacji.  Edyta Wołosik: Przed nami właśnie te wybory samorządowe. W 2018 roku w takim głosowaniu frekwencja w kraju wyniosła niecałe 55%. Oczywiście mamy dobre nastroje, jeśli chodzi o udział w głosowaniu po tych wyborach jesiennych, parlamentarnych, ale to chyba duża rola też kandydatów i tych, którzy prowadzą różne kampanie, by takiej radości z głosowania, tego, by pójść zagłosować, nie zatracić w tej kampanii.Katarzyna Zadykowicz-Sokół: Kampania rządzi się swoimi prawami, wydawane są ogromne pieniądze na billboardy, natomiast proszę zwrócić uwagę, że nie widać kampanii profrekwencyjnej, więc postanowiłyśmy zorganizować swoją kampanię. 


Ewa Wierzbicka-Nosal: Tu ważne jest, żeby podkreślić, że nasze działania, nasza aktywność to jest właśnie kampania profrekwencyjna. Edyta Wołosik: "Głosuje na kobiety 2024" - społeczna inicjatywa promująca udział w wyborach samorządowych i wspieranie kandydujących kobiet. Tu dodam, że to nie tylko hasło na zasadzie "głosuję na kobiety", ale też zamiarem tej kampanii jest przybliżanie kandydatek różnych opcji. Katarzyna Zadykowicz-Sokół: Tak, ponieważ chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa. Przewidziałyśmy kilka wydarzeń, w trakcie których będziemy zachęcać mieszkańców do udziału w wyborach i w trakcie których będziemy przedstawiać kandydatki. Będziemy rozmawiać o wyborach, będziemy spotykać się z młodymi ludźmi, którzy właśnie uzyskali prawa wyborcze i będą mogli wziąć udział po raz pierwszy w tych wyborach samorządowych i będziemy ich przekonywać, dlaczego warto głosować w tych wyborach.  


Ewa Wierzbicka-Nosal: My mówimy o tym, uświadamiamy, bo zależy nam na tym, żeby kobiety, idąc do wyborów, podejmowały świadome wybory. Żeby podjąć świadomy wybór, trzeba mieć wiedzę na ten temat. I odpowiadamy na te potrzeby, wychodzimy z wiedzą o kandydatkach, o wyborach. 


Katarzyna Zadykowicz-Sokół: Proszę zwrócić uwagę, że większość list na "jedynkach" ma mężczyzn. Tak zwane biorące miejsca to są jedynki albo miejsca ostatnie i to są miejsca przewidziane przez większość komitetów. To przez lata się nie zmieniło, dlatego chcemy pokazać wyborcom, że warto zejść na tych listach nieco niżej i zobaczyć z kim mają do czynienia, żeby poznali kandydatów, którzy kandydują w ich okręgach wyborczych, szczególnie, żeby poznali kandydatki. Te kandydatki, które są w tych wyborach, to są kandydatki z ogromnym doświadczeniem społecznym, które są zaangażowane, mają ogromne doświadczenie, od lat działają. Naprawdę można wykorzystać te doświadczenia dla dobra zarządzania naszą najbliższą okolicą. Edyta Wołosik: Można poświęcić chwilę, by je poznać, między innymi na Facebooku, wpisując: "Głosuję na kobiety 2024". 7 kwietnia wybierać będziemy nie tylko radnych różnych szczebli samorządu, ale też wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tam, gdzie w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów nie będzie rozstrzygnięcia, to ponowne głosowanie będzie 21 kwietnia. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok