Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

12.03.2024, 07:39, akt. 12:08

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska
prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Bezpieczeństwo krajów NATO, sojusz polsko amerykański i walka z rosyjskim imperializmem - to główne tematy spotkania prezydenta USA Joe Bidena z polskim prezydentem i premierem. Amerykański przywódca zaprosił Andrzeja Dudę i Donalda Tuska do Białego Domu w związku z 25-leciem członkostwa Polski w NATO.

Co ta wizyta oznacza dla naszego kraju? Między innymi o tym z prof. Adamem Bartnickim - dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Wspólne spotkanie prezydenta i premiera Polski z przywódcą Stanów Zjednoczonych to chyba nie tylko taka kurtuazyjna wizyta w rocznicę przystąpienia Polski do NATO, ale jakiś konkretny sygnał powinien popłynąć w świat?


Adam Bartnicki: To pewien sygnał ze strony przede wszystkim administracji amerykańskiej, która prawdopodobnie nie do końca orientuje się w zawiłościach polskiego sporu politycznego, ale ten spór polityczny widzi. Żeby go nie pogłębiać, ale też realizować własną agendę w tej koabitacji, którą mamy, zaprosiła i premiera, i prezydenta. Jest to gest kurtuazyjny, ale też gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać.


A czy fakt, że i prezydent, i premier spotykają się wspólnie z prezydentem USA może świadczyć o tym, że jednak zagrożenie ze strony Rosji jest większe, niż można byłoby przypuszczać?


W środowisku eksperckim często takie opinie można usłyszeć. Ja nie wiem, czy powinniśmy straszyć słuchaczy w tym momencie. Jest 25-lecie przystąpienia Polski do NATO i to jest przede wszystkim ten punkt spotkania…


Ale to też dobra okazja, żeby poważnie przyjrzeć się sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w momencie, kiedy Rosja jest takim agresorem.


Dobra okazja, ale żeby chodziło o bezpośrednie zagrożenie – niektórzy mówią, że już za rok, dwa, trzy lata – jeżeliby chodziło o to, to niekoniecznie w 25-lecie przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego, ale po prostu w innym terminie czy w każdym innym terminie takie spotkanie mogłoby się odbyć. Więc jest to przede wszystkim rocznica, bardzo istotna z puntu widzenia naszej najnowszej historii, bo to jest wydarzenie przełomowe, które definiuje nasze bezpieczeństwo. 

Jest to bardzo ważna wizyta z punktu postrzegania przez Amerykę Polski – Ameryka widzi, że Polska jest bardzo istotnym elementem tej całej układanki na wschodniej flance NATO. Zdaje sobie sprawę, że są pewne konflikty polityczne w Polsce, zaproszenie prezydenta i premiera ma służyć temu, żeby wyjąć kwestię bezpieczeństwa spod tego sporu politycznego.


Ale prezydent i premier głośno, jednym głosem mówią właśnie, że są tutaj w kwestii bezpieczeństwa ponad podziałami.


Tak powinniśmy mówić też w innych sprawach. Bezpieczeństwo jest absolutnie najważniejsze i bardzo się cieszę i powinniśmy się wszyscy cieszyć, że ten głos jest rzeczywiście wspólny i bardzo wyraźny. Bezpieczeństwo jest ponad podziałami politycznymi.


Czy konieczne jest wydawanie przez państwa NATO co najmniej 3 proc. PKB na obronność, tak jak będzie przekonywał polityków NATO prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk, czy może wystarczy te ustalone na teraz 2 proc., jak już odpowiadają Amerykanie?


2 proc. ustalono 10 lat temu. Jest jeszcze szereg państw, które nie wydaje tych 2 proc. PKB.


Jakieś 9 państw z 29.


No tak, ale są to też państwa duże, jak Niemcy, a to jest istotny wkład do budżetu. Oczywiście, każde euro wydane przez Niemcy czy państwo, które nie płaci tych 2 proc. PKB to jest wartość dodana do całej siły Paktu Północnoatlantyckiego. Tu jest pewien problem, ponieważ te 2 proc. PKB jest różnie liczone. W Polsce wliczamy do tych wydatków budżetu MON chociażby emerytury, które płacimy byłym żołnierzom.


I stąd wynosi u nas ponad 4,2 proc.?


Tak, to podbija troszeczkę ten wskaźnik, więc to nie jest tak 1:1, nie można tego tak do końca porównywać. Są państwa, które bardzo efektywnie wydają swoje pieniądze. Francja dużo lepiej, bardziej efektywnie wydaje swoje pieniądze niż chociażby Niemcy. To są olbrzymie pieniądze, to są dziesiątki miliardów euro, a Bundeswehra jest w tym momencie w rozsypce.

Więc to nie chodzi tylko o pieniądze, ale też o umiejętność wydawania tych pieniędzy, przy czym jeśli to będzie 3 proc., a nie 2 proc., to w jakiejś perspektywie jest lepiej, tych pieniędzy będzie więcej. Są pewne opory, nawet ze strony amerykańskiej, ale takie opory były również, kiedy mówiono o 2 proc. PKB i powoli, powoli do tego zmierzamy. Ja rozumiem, że te 3 proc. PKB to nie na dzisiaj, ale wydaje się, że w nieodległej perspektywie powinniśmy tyle wydawać, jeśli poważnie traktujemy zagrożenie ze Wschodu.


Skoro mówimy o pieniądzach, to jak bardzo przydałby nam się najnowszy czołg Abrams i śmigłowiec Apache, bo te maszyny będą zaprezentowane polskiej delegacji w Stanach Zjednoczonych? Czy mamy szansę na kontrakty?


Czy mamy szanse na kontrakty? Oczywiście, bo takie decyzje były podjęte. To jest kwestia, czy Polska będzie skłonna kupować ten sprzęt. Oczywiście my o tym dobrze wiemy, bo strona amerykańska nawet tego nie ukrywa, zaproszenie właśnie prezydenta i premiera służyło też pokazaniu pewnej agendy amerykańskiej, co Amerykanie chcą od nas. Amerykanie chcą, żebyśmy modernizowali swoje siły zbrojne, chcą, żebyśmy modernizowali sprzęt amerykański przede wszystkim.

To jest oczywiście sprzęt dobry, sprawdzony bojowo. Myślę, że nic lepszego na rynku nie ma, oczywiście kwestia czasu, koreański sprzęt jest bardziej z półki, tak bym powiedział, ale jeśli chodzi o sprzęt amerykański jest niewątpliwie sprzętem najlepszym. Tu jest pytanie w tym momencie o wolę polityczną rządu polskiego, czy w tym kierunku będziemy szli.

Tam jest jeszcze druga kwestia elektrowni atomowej, wyraźnie się pojawia ten sygnał, że Amerykanie będą obecny rząd polski przekonywali, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest też kwestią bezpieczeństwa.


Prezydent zapowiada też współpracę z rządem nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego. Ta, którą mamy jest sprzed kilku lat. W grę wchodzą też dodatkowe siły NATO na wschodniej flance.


Ta strategia jest z kwietnia 2020 roku. Mieliśmy inną sytuację, bo to było jeszcze przed wojną na Ukrainie. Wojna na Ukrainie przedefiniowała bezpieczeństwo europejskie, a może nawet i globalne w sposób absolutny, więc my musimy to uwzględnić. Musimy uwzględnić, że Rosja jest państwem ekspansywnym, że Rosja jest państwem, które nie waha się użyć sił zbrojnych i jest państwem, które przestawiło swoją gospodarkę na tę stopę militarną w tym momencie.

Jest to państwo, które zmienia swoją strukturę wojskową, strukturę organizacyjną, powołuje inne okręgi wojskowe. Teraz ta reforma okręgu wojskowego leningradzkiego – to też jest symptomatyczne: leningradzki, nie petersburski – i moskiewskiego, to są te główne dwa okręgi wojskowe, gdzie Rosja upatruje zagrożenia swego bezpieczeństwa i swojego przeciwnika i jest to NATO.


A jak zmieniło się NATO i jakim sojusznikiem stała się Polska przez te 25 lat bycia członkiem Paktu będziemy mogli dowiedzieć się dziś na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Rozpocznie się tam debata „Ćwierć wieku współpracy dla bezpieczeństwa. 25 lat Polski w NATO”.


Serdecznie państwa zapraszam, mamy znakomitych gości: generał broni Piotr Błazeusz, Paweł Kowal – szef sejmowej komisji ds. międzynarodowych. Będą nasi eksperci: pani profesor Halina Parafianowicz – amerykanistka, jedna z najlepszych amerykanistów w Polsce, mówi się o niej jako o pierwszej damie polskiej amerykanistyki, będzie prof. Daniel Boćkowski, znany państwu ekspert ds. bezpieczeństwa. Będzie dużo gości, debata jest otwarta, bardzo serdecznie zapraszam.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.


Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.


Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.


Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.


dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.


Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok