Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB

14.03.2024, 08:25, akt. 12:14

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To historyczne wydarzenie w wyjątkową rocznicę - tak eksperci oceniają wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie. W 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO spotkali się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem. Jakie wnioski płyną po wizycie polskich przywódców w Stanach Zjednoczonych?

Z prof. Danielem Boćkowskim z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski:  Po wizycie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu i spotkaniu z Joe Bidenem, jakie w pańskiej ocenie słowa były najważniejsze?


prof. Daniel Boćkowski: Żelazne potwierdzenie tego, że sojusz jest, działa i że będzie się wzajemnie bronił. To jest informacja potrzebna nam, też potrzebna wewnętrznie na użytek wyborów w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza że inaczej wybrzmiewają te słowa, kiedy rozmawia się z prezydentem i premierem Polski, a inaczej, kiedy by się nawet komentowało różne wrzutki Trumpa.

Jest to też nadal ważna informacja dla innych sojuszników. Całe NATO potrzebuje tych słów, ponieważ dopiero wtedy można budować dalszą koncepcję odporności. Ale obserwują to także sojusznicy Stanów Zjednoczonych w innych regionach świata.


Skąd to wyróżnienie Polski w 25-lecie członkostwa w NATO?


Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO. Bo wszelkie działania na wschodniej flance, biorąc pod uwagę aktualne zachowanie Węgier, aktualne działania Słowacji, problemy na kierunku Naddniestrza, Mołdawii i południa, to tak naprawdę cała północ, nawet jeżeli popatrzymy na Finlandię, Szwecję, Bałtyk, opiera się na Polsce.

Polska staje się węzłem, który jest potrzebny do wszelkich działań, do udzielania pomocy, do procedur wsparcia państw bałtyckich, w razie czego do izolowania określonych obszarów obwodu królewieckiego. Jest potrzebna, bo nie wiemy, jakie działania realizuje teraz Łukaszenka, dlaczego tak aktywnie przygotowuje swoje siły zbrojne do działania na jesień tego roku.

Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło o tym, że po pierwsze znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych, a po drugie, że właśnie jest zwoływany Trójkąt Weimarski.

Biden bardzo wzmocnił naszych przywódców. Przede wszystkim moim zdaniem bardzo mocno wzmocnił Tuska, bo ja nie pamiętam, kiedy to Polska w trybie nagłym zwołała Trójkąt Weimarski i powiedziała, że Macron i Scholz mają się stawić, bo musimy pilnie porozmawiać, bo wracam ze Stanów Zjednoczonych.


Mówi pan o znaczeniu Polski, ale może po prostu powód wizyty jest trochę bardziej prozaiczny i bardziej wyrachowany politycznie. W Stanach Zjednoczonych zbliżają się wybory, więc może Biden zrobił ukłon w stronę Polonii mieszkającej w USA, która głosuje też w amerykańskich wyborach prezydenckich?


Głosy Polonii mogą przydać się Bidenowi, choć rozkład jest taki, że to nie będzie głosowane w ten sposób. Jego przekaz do wewnątrz po tym spotkaniu jest taki, że NATO w godzinie próby wspiera swoich sojuszników, którzy jako pierwsi stanęli, dostarczając sprzęt, dostarczając amunicję na linii wojny, wspiera sojuszników, którzy dzisiaj pomagają Stanom Zjednoczonym, bo szybkie zbudowanie bazy pod Rzeszowem i tak dalej to też była bardzo ważna akcja.

I jeszcze jedno - tak naprawdę Polska potrzebuje w trybie pilnym wzmocnienia bojowego. My wcale nie jesteśmy przygotowani do konfliktu, wręcz odwrotnie. Wszelkie zakupy rozłożone w czasie, wszelkie ściąganie sprzętu, czy ze Stanów, czy z Korei, ma na celu odbudowanie naszych zdolności odstraszania. I Amerykanie zdają sobie z tego sprawę.

Oczywiście przy tym jest biznes, bo tak zawsze jest. Natomiast te sygnały, które Ameryka wysłała, ogłaszając możliwą pożyczkę, ogłaszając możliwość zakupu śmigłowców, całą strukturę zakupów uzbrojenia do samolotów, to wszystko jest taką akcją, że Polska może w miarę szybko pewne rzeczy zacząć kupować i my to w razie czego będziemy mogli dostarczyć - jest to informacja dla Federacji Rosyjskiej, bardzo wyraźna informacja.

No i to jest właśnie to wzmocnienie Polski w Europie. Polska będzie znaczyć dużo, jeśli będzie takim zwornikiem, jeśli polityka europejska i polityka amerykańska będą się zgrywać. Rzeczywiście Polska przy takiej postawie Stanów Zjednoczonych, która teraz jeszcze zwoła Trójkąt Weimarski, będzie już graczem i to będzie rozgrywka, w której bardzo możliwe, że Polska, Francja i Niemcy będą kształtować politykę bezpieczeństwa Europy, także wobec Ukrainy. Bo myślę, że Biden także liczy się z tym, że Trójkąt będzie potrzebny w momencie, w którym rzeczywiście nie uda się dalej wspomagać finansowo ze Stanów.


Co do zakupów, to podczas wizyty pojawił się temat niemal stu śmigłowców Apache i amerykańskiej pożyczki na ten cel dla Polski. Czy jest to nasza realna potrzeba i wręcz okazja, że możemy kupić taki sprzęt od sojuszników na w miarę atrakcyjnych warunkach, czy z drugiej strony jednak jest to cena, jaką płacimy za ten sojusz?


Oczywiście, że to jest cena, którą płacimy za sojusz. Ale to jest też cena, którą płacimy za nasze bezpieczeństwo. To jest budowa odstraszania pierwszej linii.


Czyli z jednej strony wkupujemy się w łaski Ameryki, ale też tego po prostu potrzebujemy.


Wkupujemy się w łaski Ameryki od dawna. I te wydatki zbrojeniowe z czasem mogą się przekładać także na inne inwestycje. Mówimy tu przede wszystkim o energetyce nuklearnej. Ale pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy - że te śmigłowce i to wszystko, co kiedyś kupimy, zwiększy nasze PKB na zbrojenia pewnie o pół procenta albo jeszcze więcej.

Jeżeli to wszystko do nas trafi, to wymusi na nas dużo większe inwestycje. Bo jeżeli mamy te śmigłowce, to musimy stworzyć miejsca, w których będą bezpiecznie. Musimy mieć odpowiednią liczbę pilotów, sprzętu, systemów naprawczych i w końcu musimy ściągnąć coś więcej niż te dwa samoloty elektronicznego rozpoznania ze Szwecji, po to byśmy mieli oczy. Stąd między innymi inwestycje w satelity za pomocą Francji. I być może, że gdzieś w zanadrzu jeszcze będzie ta pomoc amerykańska.

Czy my to wszystko kupimy? Być może docelowo tak. Czy same Apache rozwiążą problem naszego systemu lotnictwa bojowego? Dzisiejszy świat pokazuje, że śmigłowce działają, jeśli są zabezpieczone. Bardzo miło byłoby,  gdybyśmy też jakoś uzyskali wsparcie technologiczne Amerykanów, przede wszystkim poprzez wpinanie tego wszystkiego w systemy dowodzenia, które Amerykanie nam przekazują w związku z Patriotami i tak dalej.

Świadomość pola walki, nowoczesne drony, dodatkowo jako wsparcie śmigłowce i lotnictwo plus obrona przeciwlotnicza, która będzie chronić te śmigła - razem może to zbudować taką pięść, na którą przeciwnik nie chciałby się nadziać. Ale znowu - do tego potrzeba lat, a my tych lat nie mamy.

Odtwarzając więc dzisiaj nasze siły zbrojne i przebudowując je, kupujemy także sprzęt, w który natychmiast z marszu mogą wsiąść amerykańscy żołnierze, kiedy tu przyjadą, jeżeli będzie taka potrzeba.


Premier Donald Tusk w piątek weźmie udział w spotkaniu w formacie Trójkąta Weimarskiego. Dziś prezydent Andrzej Duda spotyka się z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Czy to nie wygląda tak, że jesteśmy posłańcami interesów amerykańskich w Europie?


Jesteśmy jednym z posłańców. Nie łudźmy się, że najważniejszymi. Oczywiście więc, że będziemy jedną z odnóg bezpieczeństwa amerykańskiego. Ważną dlatego, że jesteśmy w takim miejscu, w którym bez nas amerykańskie i europejskie działania zabezpieczające flankę wschodnią są w zasadzie niemożliwe.


Po co premier Donald Tusk zaprosił na piątek do stołu Emanuela Macrona i Olafa Scholza?


Obstawiam, że do piątku żadna osoba, która była na spotkaniu z Bidenem nic nie powie. Moim zdaniem to są dwie rzeczy. To kwestia realnej pomocy, czyli tego, czy Biden ma jeszcze jakąkolwiek szansę na zmianę układu sił, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie. To też był przekaz, że sorki, ale radźcie sobie sami, będziemy was jakoś tam wspierać, ale radzicie sobie sami.


Wy - Europa.


Dokładnie. Europa bierze na siebie cały koszt wsparcia Ukrainy. Europa nie była na to gotowa. Europa brała na siebie wsparcie Ukrainy, ale poza takim sprzętem, który żeśmy dostarczali, to Europa brała przede wszystkim na siebie finansowanie infrastruktury i działania państwa ukraińskiego. A dzisiaj musimy zrobić zarówno ten ruch, jak i w trybie przyspieszonym zwiększyć wsparcie sprzętowo-amunicyjne.

Bardzo trudne zadanie przed  Europą, zwłaszcza że struktura producentów broni i uzbrojenia w każdym państwie jest inna. Na dodatek nie sądzę, by te wszystkie fabryki, które będą to produkowały, zostały na przykład zwolnione z opłat CO2. A to oznacza, że w ostatecznym rozrachunku jednostkowy koszt pocisków w Europie jest większy niż w Stanach Zjednoczonych.


A co gorsza jest dużo większy niż w Rosji.


Tak. I my tak naprawdę robiąc tutaj całą amunicję, za te same pieniądze robimy jej mniej, a nie wiem, czy byłaby zgoda na to, by kupić ją np. od USA. Stany bardzo dużo przekazały i dzisiaj też odbudowują swoje magazyny.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok